دسته
جك وSMS
ستاره ها
ايرانشناسي
مهدويت
خبر گزاري مهدي فخر در شهر ستان ها
كرمان شناسي
بهترين مطالب
آموزش گام به گام تنیس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 210698
تعداد نوشته ها : 695
تعداد نظرات : 58
Rss
طراح قالب


خرمالو میوه‌ای ضد سرطان

    1387/8/5   6:40 ب.ظ 
    مشاهده : 33
یوسف نقیایی در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: خرمالو میوه‌ای است از سرزمین‌های خاور دور که زیستگاه اصلی این میوه، کشورهای چین و ژاپن است اما به مقدار فراوان در کشور ما کشت می‌شود. بیشترین نقاط کشت خرمالو در سرزمین ما نوار ساحلی است اما به نسبت در همه جا کشت می‌شود.

وی با بیان این که برخی از میوه‌ها مانند موز و خرمالو وقتی به صورت کال چیده می‌شوند بعد از مدتی می‌رسند، افزود: میوه خرمالو دارای 80 کیلو کالری انرژی است، این میوه جزو ‌میوه‌های پر انرژی محسوب می‌شود لذا افرادی که به ویژه که دارای اضافه وزن هستند نباید در مصرف آن زیاده روی کنند.

وی افزود: بیماران دیابتی به لحاظ دارا بودن قند فراوان در این میوه باید از مصرف بیش از حد آن اجتناب کنند.

این کارشناس تغذیه در خصوص ترکیبات خرمالو عنوان کرد:‌ مقدار سدیم این میوه می‌تواند برای افرادی که دارای فشار خون هستند مفید باشد بدون این که روی فشار خون این افراد تاثیری بگذارد.

وی با اشاره به مقدار قابل توجه پتاسیم موجود در خرمالو یاد آور شد: این میوه دارای 271 میلی گرم پتاسیم در هر 100 گرم را به خود اختصاص می‌دهد و پتاسیم بالا برای بیماران قلبی - عروقی حائز اهمیت است.

نقیایی با بیان این که خرمالو دارای مقدار قابل توجه پکتین است،خاطرنشان کرد: پکتین یکی از فیبرهای محلول در آب است که باعث کاهش چربی‌های بدن و چربی‌های محلول در خون می‌شود.

وی با بیان این که خرمالو را می‌توان در حالت‌های نیمه پخته تا کاملا پخته مصرف کرد، افزود: میوه خرمالو هرچه بیشتر برسد پکتین آن کمتر می‌شود لذا توصیه می‌شود برای استفاده بیشتر از پکتین نباید خرمالو بیش از اندازه برسد.

وی با اشاره به این که ‌وجود اسیدهایی که در این میوه وجود دارد خاصیت این میوه را به صورت اسیدی در می‌آورد، افزود: عمده‌ترین اسیدهایی که در این میوه وجود دارد اسید مالیک، ‌اسید تارتاریک و اسید سیتریک است.

وی افزود: این اسیدها باعث هضم بهتر غذا و نیز جذب بهتر بعضی از ترکیبات غذایی مثل آهن و روی ‌شده و افزایش جذب را در پی دارد.

نقیایی با اشاره به مقدار بتاکاروتن به عنوان پیشتاز ویتامین A در این میوه گفت: میزان بتاکاروتن در این میوه بستگی به حالت مصرف خرمالو دارد.

این کارشناس تغذیه در پایان یاد آور شد: وجود رنگدانه‌های پلی فنولیک در میوه خرمالو خاصیتی ضد سرطانی دارد.

دسته ها :
شنبه یازدهم 8 1387
X