دسته
جك وSMS
ستاره ها
ايرانشناسي
مهدويت
خبر گزاري مهدي فخر در شهر ستان ها
كرمان شناسي
بهترين مطالب
آموزش گام به گام تنیس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 210826
تعداد نوشته ها : 695
تعداد نظرات : 58
Rss
طراح قالب
اعتیاد در ایران رتبه چهارم بیماریها را به خود اختصاص داده است 

    1387/8/8   4:40 ب.ظ 
    مشاهده : 19
 
دکتر  حسن امامی رضوی گفت : اعتیاد بعد از سوانح رانندگی، بیماری‌های قلبی و افسردگی، چهارمین بیماری در ایران است.
وی گفت : اختلالات مصرف مواد یک معضل عمومی سلامت در همه جوامع است و هزینه های زیادی را برای کشورها در بر دارد.
امامی رضوی توضیح داد : اعتیاد علاوه بر انتشار بیماری‌های منتقله از راه خون، عوارض دیگری از جمله هزینه‌های اجتماعی، کاهش توانایی تولید در جامعه، کاهش درآمد خانواده‌ها، افزایش حوادث ترافیکی و افزایش فعالیت‌های خلاف قانون را به جوامع تحمیل می‌کند.
امامی رضوی دستاورد سه دهه مبارزه با اعتیاد در ایران را شکل گیری نگاه علمی به اعتیاد برشمرد و گفت : مبارزه با اعتیاد مسوولیت مشترک تمام بخش های جامعه است و این دیدگاه در کل نظام منجر به اتخاذ و تدوین سیاست های کلان برای تامین پاسخی هماهنگ به اعتیاد در کشور شده است .
وی با اشاره به اینکه در راستای تصویب چشم انداز 20 ساله ایران ، کاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر مورد تاکید قرار گرفته است گفت : وزارت بهداشت در طول سال های گذشته ،مداخلات پیشگیرانه ، درمانی و کاهش آسیب را از جمله مداخلات این وزارتخانه برای مقابله با بیماری اعتیاد مورد توجه قرار داده است.
امامی رضوی افزود : در راستای رویکرد های وزارت بهداشت ، کاهش آسیب اعتیاد در بین معتادان تزریقی و خطرناک از طریق توزیع سرنگ و سایر وسایل پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های منتقله از راه خون مانند ایدز و نیز بکارگیری درمان جایگزین برای این افراد تا کنون تاثیرات مثبت خود را نشان داده است .
معاون سلامت وزارت بهداشت افزود: در طول 26 سال گذشته وزارت بهداشت با ادغام خدمات سلامت، تحقیقات و آموزش پزشکی در کنار هم راهبردهای موثری را برای افزایش دسترسی به خدمات کاهش آسیب و دسترسی بیشتری معتادان به تسهیلات قانونی به کار گرفته است، مراکز درمان و کاهش آسیب دولتی و خصوصی دارای مجوز و اعتبار بخشی NGOها و نیز تدوین و ابلاغ آیین‌نامه مراکز درمان گذری اعتیاد نتایج ثمربخشی داشته است.
معاون وزیر بهداشت گفت:‌ توزیع سرنگ و سوزن رایگان بین معتادان ،افزایش دسترسی معتادان به خدمات کاهش آسیب های مصرف مواد، ایجاد بستر برای راه‌اندازی مراکز درمان و کاهش آسیب برای بخش خصوصی، گسترش فعالیت گروه‌های داوطلب نیازمندیابی از بین معتادان بهبود یافته یا در حال درمان ، کمک در پرداخت هزینه های درمان به معتادانی که توانایی پرداخت هزینه های درمان را ندارند از جمله برنامه‌های موفق وزارت بهداشت در کاهش آسیب معتادان است .
وی به برنامه ادغام خدمات اعتیاد در نظام مراقبت های اولیه که هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد اشاره کرد و گفت : ادغام خدمات درمان و کاهش آسیب در سیستم مراقبت‌های اولیه بهداشتی و درمانی کشور در سال‌های گذشته بستر مناسبی را برای گسترش این خدمات بین معتادان و افراد در معرض آسیب فراهم کرده است.
امامی رضوی با بیان اینکه ما نیازمند ارتقای کیفی خدمات کاهش آسیب در کشور هستیم، گفت : ارتقای نظارت، پایش و ارزیابی برنامه‌های کاهش آسیب و اصلاح نقاط ضعف آن می‌تواند برنامه کاهش آسیب ایران را به عنوان یک برنامه الگو در جهان معرفی کند

دسته ها :
شنبه یازدهم 8 1387
X