دسته
جك وSMS
ستاره ها
ايرانشناسي
مهدويت
خبر گزاري مهدي فخر در شهر ستان ها
كرمان شناسي
بهترين مطالب
آموزش گام به گام تنیس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 102671
تعداد نوشته ها : 695
تعداد نظرات : 58
Rss
طراح قالب


آخرین اقدامات برای کشف علت مرگ دلفین‌ها در خلیج فارس 

    1386/8/6   7:44 ب.ظ 
    مشاهده : 56
 
محمدباقر نبوی افزود: عصر روز گذشته جلسه مشترکی با حضور فاطمه واعظ جوادی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگانی از سازمان بنادر و کشتیرانی، شیلات، وزارت نفت و سازمان دامپزشکی برگزار شد، و قرار شد کمیته تخصصی مدیریتی موضوع مرگ دلفین‌ها را پیگیری کند.
وی در ادامه گفت: مهلت 2 هفته‌ای برای دستگاه‌های مرتبط با دریا در نظر گرفته شد تا تمام اطلاعات خودشان را درباره علت مرگ دسته جمعی دلفین‌ها به سازمان محیط زیست اعلام کنند به طور مثال شیلات باید تمام شناورهایی را که طی این مدت وارد آب‌های خلیج فارس شده‌اند مورد بررسی قرار دهد و در صورتی‌که آلودگی داشته‌اند اعلام کنند.
معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های که مقرر شد مورد اجرا قرار گیرد برنامه‌ریزی برای گشت دریایی منطقه ای است تا تمام عوامل آلاینده در منطقه خلیج فارس مورد بررسی قرار گیرد.
نبوی تصریح کرد: باید آب‌های منطقه به طور مرتب مورد ارزیابی قرار گیرد تا در صورت بروز آلودگی سریعاً مطلع شویم و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم.
وی گفت: در این جلسه موضوع آموزش افراد بومی در منطقه نیز مورد تأکید قرار گرفت.
معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست اظهار داشت: در این جلسه ما به دنبال پیدا کردن مقصر نبودیم و می‌خواهیم علت این حادثه را به دست بیاوریم که امروز نیز لاشه تعدادی از این دلفین ها به تهران می‌رسد و برای آزمایش به آزمایشگاه دانشگاه تهران و یک آزمایشگاه خصوصی ارائه می‌شود.
وی در ادامه در خصوص ارتباط مرگ این 70 دلفین با 79 قطعه دلفین دیگری که یک ماه پیش در آب‌های خلیج فارس مردند، گفت: مشخص است که احتمال مرگ این‌ها متفاوت از مرگ دلفین‌های قبلی است چون 79 قطعه دلفین قبلی در آب مرده بودند و لاشه آن‌ها به طور پراکنده به ساحل آمده بود ولی این دلفین‌های جدید در یک منطقه به صورت متراکم به ساحل آمده بودند.
نبوی درباره اعلام نتایج مرگ دلفین‌ها در یک ماه گذشته نیز اظهار داشت: هنوز نتیجه مطالعات توسط استان استخراج نشده اما به احتمال زیاد علت اصلی مرگ آن‌ها عملکرد واحدهای صیادی بوده است.
طی روزهای اخیر لاشه بیش از 70 قطعه دلفین در دهانه خور گنگان واقع در 100کیلومتری غرب شهر جاسک پیدا شد که تعدادی از این دلفین ها زنده بودند و با بازگشت به آب دوباره جان گرفتند.
شهرستان جاسک به عنوان شرقی‌ترین نقطه استان هرمزگان در فاصله 300 کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است .

                                   mf
دسته ها :
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X