دسته
جك وSMS
ستاره ها
ايرانشناسي
مهدويت
خبر گزاري مهدي فخر در شهر ستان ها
كرمان شناسي
بهترين مطالب
آموزش گام به گام تنیس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 101043
تعداد نوشته ها : 695
تعداد نظرات : 58
Rss
طراح قالب

آیا می دانید شما قادر به تغییر درجه سرعت تمامی فن های داخل کامپیوتر خود مانند فن ‍CPU ، فن GPU و ... هستید با صرف هیچ هزینه ای ؟!‌ شما می توانید فن های خود را با سه درجه سرعت متفاوت (‌ پایین – متوسط و بالا ) تنها با تنظیمات درست استفاده کنید ! ما در این مقاله آموزشی قصد ارائه دستورالعمل این کار را داریم که شما با همراهی ما تا آخر مقاله می توانید با کنترل بر روی فن های کامپیوتر خود ، صدای آزار دهنده کمتری را داشته باشید ! معمولا فن ها می توانند 2 الی چهار سیم داشته باشند . در جدول پایین شما تکفیکی از کارکرد هر پین و معمول ترین رنگی که برای سیم آن استفاده می شوند را مشاهده می کنید که دو نکته مهم در مورد آن ها لازم به ذکر است . یکی اینکه رنگ های یاد شده تنها مشهور ترین آن ها هستند و ممکن است بسته به نوع شرکت تولیدکننده  رنگ آن ها نیز تغییر کند و نکته دوم اینکه با توجه به 12 ولتی بودن اکثر فن ها و اینکه بیشتر فن ها سیم 12 ولتی خود را قرمز رنگ می کنند باید توجه داشت که با سیم فرمز پاور اشتباه نشود ! زیرا در اکثر منابع تغذیه رنگ قرمز نمایانگر 5 ولت است نه 12 ولت !  

 

لازم به ذکر است که ما در این مقاله مثال های خود را روی فن CPU می زنیم و باید توجه کنید که این مثال ها برای کلیه فن های دیگر کامپیوتر مانند فن GPU و ... صادق است . در تصاویر زیر به ترتیب شما می توانید رابط های سه پین و چهار پین را که با توجه به تعداد رابط های سر آن ها شمارش می شوند ببینید .      

 

در این شکل زیر می توانید محل اتصال رابط های فن با مادربورد را مشاهده کنید :       در تصویر بالا دو پین اول برای تغذیه ولتاژ مورد نیاز برای چرخش فن است و پین سوم برای اتصال با سنسور سرعت فن می باشد که این سنسور سرعت فعلی فن را به مادربورد گزارش می دهد که برای دیدن این سرعت می توانید در نهایت به ستاپ مادربورد برید ( شکل پایین )‌ یا بوسیله نرم افزار های مانیتورینگ مانند "Motherboard Monitor"  مشاهده کنید و در آخر پین چهارم هم برای کنترل سرعت فن هست که معمولا با نام PWM (Pulse Width Modulation ) کنترل ، شناخته و توسط مادربورد عرضه می شود . این پین معمولا با بالا رفتن سرعت لود CPU یا GPU و ... سرعت فن را خودکار زیاد می کند .      

 

پس در صورتی که فن شما دارای 4 سیم است شما نیازی به آموزشی که ما قصد داریم در این مقاله دهیم ندارید زیرا فن شما دارای مدار کنترل سرعت می باشد . پس برای همین به ستاپ مادربورد خود رفته و در صورتی که برای پردازنده این کار را می خواهید انجام دهید و یا مطمئن شوید به دنبال گزینه "CPU Smart Fan Control" بگردید و آن را Enable (‌فعال ) یا در حالت Auto ( خودکار ) قرار دهید تا متناسب با لود CPU شما سرعت فن زیاد تر شود .  همچنین در صورتی که مادربورد شما به صورت پیشفرض از PWM پشتیبانی نمی کند می توانید با برداشتن پین چهارم و اجرای آموزش این مقاله این مشکل را به راحتی رفع کنید ! بدین صورت که ما با دادن ولتاژ کمتری به فن سرعت آن را پایین تر می آوریم به عبارتی دیگر در این مقاله ما قصد توضیح و آموزش چگونگی برداشتن و اتصال ندادن  سیم های تغذیه فن به پین ها و متصل کردن مستقیم آن ها به یکی از برق رسان های جانبی پاور است که شما در این صورت قادر خواهید بود با دادت 5 ولت سرعت پایین ، با دادن 7 ولت سرعت متوسط و با دادن 12 ولت سرعت زیاد را روی فن های خود داشته باشید .
دسته ها :
دوشنبه نهم 10 1387
X