دسته
جك وSMS
ستاره ها
ايرانشناسي
مهدويت
خبر گزاري مهدي فخر در شهر ستان ها
كرمان شناسي
بهترين مطالب
آموزش گام به گام تنیس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 97099
تعداد نوشته ها : 695
تعداد نظرات : 58
Rss
طراح قالب
مذاکره دولت با مجلس درباره فوریت لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها 

    1387/9/16   7:08 ب.ظ 
    مشاهده : 7
 
 اوایل هفته گذشته معاون حقوقی و امور مجلس ریاست جمهوری اعلام کرد سرانجام روز چهارشنبه سیزدهم آذرماه رئیس جمهوری لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها را به مجلس خواهد برد، اما چهارشنبه هفته گذشته و در حالی که همه در انتظار حضور رئیس جمهوری در مجلس و ارایه لایحه دولت بودند، این برنامه لغو و دفتر رئیس جمهوری با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد:" به منظور هماهنگی های بیشتر، برنامه حضور رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی برای ارایه لایحه هدفمند کردن یارانه ها به تعویق افتاد".
در پی صدور این اطلاعیه سخنگوی کارگروه تحول اقتصادی نیز توضیح داد: لایحه را نگاه داشتیم تا جلسات بیشتری با نمایندگان مجلس بگذاریم، هماهنگی‌ بیشتری انجام دهیم و با مجلس به توافق بیشتری برسیم.
برآیند این نظرات از ارزیابیهای دولت مبنی بر آماده نبودن فضای مجلس برای ارایه لایحه مهم هدفمند کردن یارانه‌ها حکایت داشت، اما این که دلیل این عدم آمادگی چه بود، موضوعی است که 3 نفر از نمایندگان اقتصادی مجلس در گفت و گو با فارس به طرح دیدگاه‌های خود درباره آن پرداخته‌اند.

*دولت در صدد مذاکره با مجلس برای تصویب لایحه با قید فوریت است

علی‌اکبر فرهنگی عضو کمیسیون ویژه تحول اقتصادی مجلس اظهار داشت: دولت احتمال داد روز چهارشنبه قید فوریت لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها رای نیاورد و هنگامی که فوریت لایحه رای نیاورد، تبدیل به یک لایحه عادی دو شوری شده و تصویب آن در یک فرآیند طولانی قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به این که تحت این شرایط بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها با بررسی بودجه سال 88 همزمان خواهد شد، افزود: با این ترتیب تصویب لایحه عملا به سال آینده موکول می‌شود در حالی که دولت مایل است لایحه‌اش برای هدفمند کردن یارانه‌ها با قید یک فوریت در مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد.
فرهنگی استنباط دولت از فضای مجلس درباره عدم همراهی با قید فوریت لایحه را صحیح دانست و افزود: دولت در صدد است با نمایندگان مذاکره کرده و با استمزاج نظرات نمایندگان، لایحه خود را ارایه دهد.
عضو کمیسیون ویژه درباره دیدگاه‌های مجلس درباره مکانیزم‌های اجرایی هدفمند کردن یارانه‌ها نیز گفت: مکانیزم‌ها در مرحله بعد مورد بررسی قرار می‌گیرد و ممکن است مجلس مکانیزم‌ها را کلا تغییر دهد، بنابراین دست مجلس در این زمینه بسته نیست.

*مجلس با عجله مخالف است نه با اصل لایحه

محمد‌رضا خباز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح استدلال خود از تعویق ارایه لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به مجلس گفت: من نسبت به ارایه ایحه هدفمند کردن یارانه‌ها به مجلس در هفته گذشته تردید داشتم.
وی با بیان این که لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها یک لایحه عادی نیست، گفت: احساسم این است که لایحه دولت از استحکام کارشناسی لازم برخوردار نیست.
خباز با بیان اینکه طرح تحول اقتصادی قرار است 7 گام مهم برای کشور بردارد، کارشناسی‌های انجام شده برای اجرای طرح را کافی ندانست
و تاکید کرد: اگر قرار است چنین کاری در کشور انجام شود، دولت باید تمام توان کارشناسان خود و خارج از مجموعه ‌اش را به کار گیرد.
خباز اصرار دولت برای ارایه لایحه در آخرین ماه‌های عمر دولت را نیز محل تردید دانست،گفت: نمایندگان مجلس با اصل لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها مخالف نیستند، بلکه با عجله در این زمینه مخالفند.
وی ادامه داد: دولت احساس می‌کند با این شرایط امیدی به رای آوردن لایحه نیست. بنابراین در تلاش است تا پاسخگوی انتظارات نمایندگان از بعد کارشناسی باشد.
خباز تاکید کرد: مجلس معتقد است این لایحه باید کارشناسی بوده و دارای مکانیزم‌های اجرایی مختلفی به جز پرداخت نقدی یارانه نیز ‌باشد.

*تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها حداقل 6 ماه زمان می‌برد ولی شخصا" با قید فوریت موافقم

موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی فارس در این باره گفت: مجلس تا به حال حدود هفت لایحه را در راستای طرح تحول اقتصادی و یارانه‌‌ها تصویب کرده و در اختیار دولت قرار داده است، اما دولت نتوانسته آنها را اجرا کند. بر این اساس مجلس نسبت به اجرای طرح تحول در هفت بخش مهم تردید دارد.
وی گفت: مجلس قانون جامع حمل و نقل را تصویب کرد اما هنوز دولت نتوانسته آن را کامل به اجرا در آورد،برای آزاد‌سازی گازوئیل تا سال 90مجلس قانون گذراند، اما با گذشت 4 سال کاری در این رابطه انجام نشده،قانون سهمیه‌بندی بنزین در سال 85 تصویب شد اما در سال 86، با یک ماه تاخیر به اجرا در آمد.
ثروتی اضافه کرد: آزاد‌سازی بنزین هواپیماها، نقدی کردن پرداخت یارانه کودهای شیمیایی کشاورزی، آزاد‌سازی محصولات پتروشیمی، تسهیل در پرداخت تسهیلات بانکی و قانون تسهیل ازدواج و مسکن جوانان قوانینی است که از تصویب مجلس گذشته، اما دولت نتوانسته است آنها را اجرا کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: دولت مصوبات مجلس را به دلایلی که از آن بی اطلاعیم اجرا نمی‌کند، بنابراین نسبت به عملکرد دولت در اجرای قانون تردید وجود دارد.
ثروتی اظهار داشت: نمایندگان با اینکه دولت بخواهد پولی را به حساب مردم واریز و بعد یارانه‌ها را هدفمند کند، موافق نیستند، زیرا این کار سبب افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد.
وی با طرح این پرسش که دولت چگونه "یارانه نقدی" را به دست مردم خواهد رساند که سبب تنش در جامعه نشود، افزود: ما نسبت به این موضوع چندان خوشبین نیستیم.
ثروتی گفت: دولت مایل است لایحه هدفمند کردن یارانه ها ظرف یک ماه به سرانجام برسد اما پیش‌بینی ما این است که در خوشبینانه‌ترین حالت بررسی و تصویب این لایحه 6 ماه به طول خواهد انجامید.
ثروتی با اشاره با این که شخصا با هدفمند کردن یارانه‌ها موافق است و به قید یک فوریت آن نیز رای خواهد داد؛ اظهار داشت: برخی از نمایندگان با موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها مخالفند.
مهدی فخر
دسته ها :
سه شنبه بیست و ششم 9 1387
X