دسته
جك وSMS
ستاره ها
ايرانشناسي
مهدويت
خبر گزاري مهدي فخر در شهر ستان ها
كرمان شناسي
بهترين مطالب
آموزش گام به گام تنیس
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 255609
تعداد نوشته ها : 622
تعداد نظرات : 55
Rss
طراح قالب

 رضایت مردان از ...

رضایت مردان از حقوق شان بستگی به درآمد همکارانشان دارد

به نقل از بی‌بی‌سی، عکسبرداری و اسکن‌هایی که دانشمندان بر روی مغز مردان انجام داده‌اند، حاکی از آن است که اگر مردی بیش از همکارش دریافت کند “مرکز پاداش” ، مغزش تحریک می‌شود.
نظریه‌های سنتی اقتصادی بر اساس این پیش فرض استوار است که مهم‌ترین عامل رضایت افراد میزان حقوق و پاداش آنهاست.اما پژوهشگران نشریه علم نشان داده‌اند که میزان نسبی حقوق در مقایسه با سایرین نیز بسیار مهم است.در این مطالعه از ‪ ۳۸‬جفت داوطلب مرد خواسته شد کار ساده‌ای انجام دهند و در صورت موفقیت مبلغی نیز دریافت کنند.
این افراد باید تعداد نقطه‌های روی یک صفحه را حدس می‌زدند.اگر جواب آنها درست بود، به آنها مبلغی بین ‪ ۳۰‬یورو (‪ ۲۲‬پوند) تا ‪۱۲۰‬ یورو (‪ ۸۶‬پوند) پرداخت می‌شد. پس از آن به هر یک از شرکت‌کنندگان گفته شد که فرد دیگر چقدر در این کار موفق بوده و چه مبلغی دریافت کرده است.پژوهشگران در طول این مطالعه جریان خون داوطلبان را اندازه‌گیری کردند.فشار خون بالا حاکی از فعالیت بالای سلولهای عصبی در بخش‌های مرتبط مغز بود.
“برند وبر” پزشک مغز و اعصاب ،گفت : ” متوجه شدیم داوطلبی که کار خود را به خوبی تمام می‌کرد، ناحیه خاصی در مغز او که ما سیستم پاداش می خوانیم، فعال می‌شد، اما جواب غلط و یا عدم دریافت پول موجب می‌شد که جریان خون به “منطقه پاداش” در مغز کاهش یابد.
پژوهشگران فعالیت بسیار بیشتری در این ناحیه از مغز داوطلبانی که پول بالاتری در مقایسه با سایرین به دست آوردند، مشاهده کردند.این نشان می‌دهد که تحریک در مرکز پاداش مغز تنها به موفقیت فرد وابسته نیست، بلکه بستگی به میزان موفقیت دیگران نیز دارد.

 

  دفعات نمایش : 22        تاریخ:  1387.7.7

دسته ها : خانواده
جمعه هفدهم 8 1387
X