دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 14421
تعداد نوشته ها : 49
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب

در آلاسکا علاوه بر هواپيماهاي بزرگ، هواپيماهاي کوچک دونفره يا چهارنفره هم زياد هست که کارشان جابجايي مسافران ميان روستاها است .

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)بلاگر http://setareheghotbi.blogspot.com/ به توصيف منطقه‌اي درآلاسکا پرداخته ونوشته است: يک نمونه هواپيماي کوچک قديمي را به عنوان دکور در فروگاه انکريج آويزان کرده‌اند . بثل دو تا فروشگاه دارد و همه جور بستني هم دارند. بستني آلاسکايي ، گردويي، توت فرنگي ، نارگيلي و شکلاتي. همان طور که کارخانه هاي بستني سازي ، بستني هايشون را به ديگر جاهاي امريکا مي فروشند به اينجا هم مي فروشند.

ديگه اينجا خيلي هم پرت نيست که هيچي نداشته باشد! همه جور نوشابه و خوراکي هم هست. فقط قيمت‌شون به خاطر هزينه حمل و نقل چهار تا پنج برابر جاهاي ديگر است.

البته بيشتر درباره ميوه جات و سبزيجات اين موضوع صدق مي‌کند. قيمت بعضي چيزها مثل مواد غذايي کنسروي بين دو تا سه برابر است.

درآمد اينجا هم خيلي بالاتر از جاهاي ديگر امريکا است، اما به نسبت آن هزينه زندگي هم بسيار بالاست . دولت آمريکا ماهانه حقوق ثابت را به هر اسکيمويي مي‌دهد تا کمک خرج زندگي‌شان باشد.

هزينه بهداشت و درمان آنها رايگان است. براي تحصيل هم هزينه کمتري مي‌دهند. من واقعا ميانگين حقوق افراد ساکن اينجا را ندارم. تا آنجايي که من شنيده‌ام آمريکايي‌ها بدشون مي‌آيد که ازشون درباره حقوقشان سوال کني .

در ايران هم ممکن است که بي ادبي باشد که از کسي بپرسي چه قدر حقوق مي‌گيره. اما با سوال غير مستقيم مثل اين که در آمد يک معلم يا وکيل يا روزنامه نگار يا ... چه قدر است ، کسي ناراحت نمي‌شه. ما خودمان قبل از اينکه کسي بپرسه مي‌گوييم که در آمد فلان شغل اين قدر است . در هر صورت من واقعا ميزان حقوق را نمي‌دانم فقط شنيده‌ام که يک صندوق دار در فروشگاه ساعتي ‌٨ دلار حقوق مي‌گيره. کرايه خانه اينجا ماهي يک هزار و پانصد دلار است. يک بار که فروشگاه مي‌روي تا نان و يک مقدار ميوه بخري بايد ‌٥٠ دلار خرج کني .

با اين حساب ساعتي ‌٨ دلار هم خيلي خوب نمي‌تواند باشد اگر تنها زندگي کني و خونه هم نداشته باشي ... .دسته ها :
شنبه سیزدهم 12 1384
X