دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 16840
تعداد نوشته ها : 41
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب

در آستانه فرارسیدن عید نوروز و شروع فصل خرید و فروش ماهی قرمز، کارشناسان زیست محیطی کشور نسبت به بیماری‌ها‌ی قابل انتقال از ماهی قرمز به انسان هشدار می‌دهند.
به گزارش جام جم، این در حالی است که پیش از این نیز سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه ای اعلام کرده بود هر ساله با شروع ایام نوروز برخی دستفروشان به عرضه ماهیان زینتی اقدام می‌کنند که به دلیل رعایت نکردن شرایط بهداشتی در زمان عرضه، موجب گسترش مخاطرات انسانی و زیست محیطی و افزایش تلفات ماهی و امکان بروز بیماری‌ها‌ی مشترک بین آبزیان بویژه ماهی قرمز می‌شود. مدیر تشکل غیردولتی زیست محیطی مهر ایران درباره بیماری‌ها‌ی قابل انتقال از ماهی قرمز به انسان می‌گوید: بیماری پیسوریازیس و سل پوستی از جمله بیماری‌ها‌یی است که از طریق ماهی قرمز، لاک پشت و مار آبی به انسان منتقل می‌شود. مهرناز عطری می‌افزاید: این بیماری در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست و در مراحل پیشرفته درمان ناپذیر و گاه کشنده است.
وی با اشاره به بیماری سالمونلا می‌گوید: 2500 زیرگونه ویروس سالمونلا شامل عفونت‌ها‌ی دستگاه گوارش با علایم اسهال خونی، استفراغ، تب شدید و بدن درد، اختلال دستگاه تنفسی و تضعیف سیستم دفاعی بدن گزارش شده است.
عطری با انتقاد از عملکرد شهرداری و سازمان دامپزشکی مبنی بر غیرقانونی بودن عرضه عمده یا جزیی هرگونه آبزی و نظارت نداشتن برفروش این آبزیان تاکید می‌کند: از آنجا که بیشتر این ماهی‌ها‌ در حوضچه‌ها‌ی غیربهداشتی با آب ناسالم و آلوده پرورش و تکثیر پیدا می‌کنند، حامل انواع بیماری‌ها‌ و باکتری‌ها‌ی خطرناک قابل انتقال به انسان است.
وی در پایان توصیه کرد شهروندان ماهی‌ها‌ی قرمز را از فروشگاه‌ها‌ی آکواریومی خریداری کنند.

 


دسته ها :
سه شنبه نهم 12 1384
X