به گفته اکثر صاحبنظرها خسارت و هزینه و غرامت جنگ تحمیلی بالغ بر 1000 میلیارد دلار بوده
ما فرض میکنیم نصف این مبلغ بوده یعنی 500 میلیارد دلار
فکر کنید اگر این500 میلیارد دلار از بعد از جنگ در اختیارمان بود و مثلا در خارج یا هر جای دیگر سرمایه گذاری میکردیم و نگوییم که هر سال دو برابر بشه بلکه هر پنج سال(سود بانکی) این پول دو برابر بشه.حساب کنید
بیست سال از جنگ گذشته یعنی هر چهار سال این مبلغ دو برابر میشه و بعد از سال بیستم میشه 16000 میلیارد دلار
خب این عدد رو تقسیم کنید با تعداد جمعیت ایرانیها ببینیم به هر ایرانی چقدر میرسد
228570 دلار این عدد را به تومان اگر تبدیل کنیم به پول الان میشود بالای دویست میلیون تومن
اره درسته
دویست میلیون تومان
اونم برای هر ایرانی یعنی یک خانواده چهار نفره هشتصد میلیون تومان
تعجب کردید؟شاید هم بعضیها میگن که مزخرفه؟خیلی از مخالفان از الان دارن نوشته های بلند بالا برای مسخره کردن اماده میکنن.اما یه خواهش دارم از همه و اون اینه که
خودتون حساب کنید .
اگر جایی اشتباه حساب کردم ممنون میشم که تذکر بدید.
دسته ها : دانستنی ها
سه شنبه نهم 7 1387

یک تشکل دانشجویی عصر روز گذشته و در دیدار با رهبر انقلاب به انتقاد شدید از سکوت مسئولان در رابطه با مسئله جعلی بودن مدرک کردان و تخلفات دانشگاه آزاد پرداخت.
متن بخشی از صحبت های نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، به شرح زیر است:

با عنایت به مطالبه حضرتعالی در رابطه با عدالت و با توجه به اهتمام جریان دانشجویی در مقوله عدالت خواهی، که از بدو شکل گیری تشکلهای دانشجویی تا کنون دغدغه ی اصلی نخبگان دانشگاهی بوده است، متاسفانه همچنان شاهد وقایعی هستیم که اجرای عدالت در کشور را در اذهان عمومی و نخبگان با چالش مواجه ساخته و سوالات و شائبه های جدی را در فضای عمومی جامعه بوجود آورده است.
در حالی که در نظام جمهوری اسلامی، هیچکس فراقانونی نیست و همه در مقابل قانون یکسان بوده و در صورت تخلف و اقدام مجرمانه تحت پیگرد و مورد برخورد قرار میگیرند، در کمال ناباوری شاهد آنیم، فردی در مسند وزارت کشور جمهوری اسلامی قرار گرفته که لا اقل شائبه ی جعل مدرک تحصیلی توسط وی چند ماهی است که موجب اعمال فشارهای گوناگون در داخل و خارج به نظام گشته است و با این وجود نه مجلس هشتم از او توضیح میخواهد، نه از سوی قوه قضائیه برخوردی صورت می گیرد و نه وزیر کشور خود را موظف به پاسخگویی می داند.
از سوی دیگر، با وجود آنکه کمیته ی تحقیق و تفحص مجلس هفتم از دانشگاه آزاد، در نتایج تحقیقات خود، خبر از وجود مشکلات عدیده در این دانشگاه و همکاری برخی مقامات قوه قضائیه در مشکلات مذکور دارد، هیچ شفاف سازی و برخورد قانونی صورت نمی گیرد.
اگر نمایندگان مجلس اشتباه کرده اند و اذهان عمومی را مشوش نموده اند، چرا با آنها برخوردی صورت نمی گیرد و اگر در دانشگاه آزاد تخلفی صورت پذیرفته چرا نتایج برخورد با آن را مردم نمی بینند؟
سوال ما اینجاست که چرا توسط برخی مسئولین، اینگونه افکار عمومی و اعتقادات مردم به بازی گرفته می شود و چگونه با عده ای معدود که منافع خود را بر نظام جمهوری اسلامی -که حاصل خون هزاران شهید است- ارجحیت می دهند، برخورد نمی¬شود؟
از نگاه ما این مسائل، چون به اصل گفتمان انقلاب اسلامی بر می گردد جزو مسائل کلان و دارای اهمیت است که البته طرح اینگونه مسائل و نوع نگرش انتقادی ما به این موضوعات، هزینه های زیادی را به ما تحمیل نموده است. اگر دیروز، وزیر علوم دولت گذشته در نامه به آقای خاتمی خواستار برخورد قضایی-امنیتی با ما شد و زخمی را بر پیکره جریان دانشجویی وارد نمود، وزیر علوم فعلی نیز با سکوت و بی توجهی خود در برابر ضرب و شتم دانشجویان در نهمین نشست سالانه ی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه تهران که مزین به پیام حضرتعالی بود، نمک بر همان زخم پاشید.

سه شنبه نهم 7 1387
درباره آیکیدو :
آیکیدو یک هنر رزمی ژاپنی (از لحاظ رزمی صرفاً دفاع شخصی) و راه رسیدن و هدایت جامعه به سوی صلح پایدار است.
بنیانگذار این هنر استاد موریهه اوشیبا (Morihei Ueshiba) است که با مطالعة بسیار در خصوص هنرهای رزمی سامورایی ژاپن موفق شد هنری ابداع نماید که در آن هیچگونه خشونت، حمله و ضربه زدن وجود نداشته باشد. اگر فقط از جنبة فیزیکی بخواهیم آیکیدو را معرفی کنیم، باید گفت هنری‌ست شامل یک سری تکنیکهای پرتابی و قفلی که ریشه در هنر رزمی جوجوتسو و کن‌جوتسو داشته و توسعه یافته‌اند. در آیکیدو هرگز حمله نکرده و به مهاجم ضربه نمی‌زنند بلکه فقط از انرژی خود او در جهت آرام کردن، خلع سلاح کردن و به تسلیم واداشتن و یا پرتاب خود وی استفاده می‌شود.
در جایجای فنون این هنر حرکاتِ دینامیک و پر انرژی به چشم می‌خورد که نشان از پویایی و روان بودن آن دارد.
هنرجویان با پرداختن به آیکیدو، ویژگیهایی را که هر انسان در زندگی روزمره آن را می‌جوید، می‌یابند، ویژگی‌هایی از قبیل: اعتماد به نفس، آرامش، صبوری، احترام متقابل، سلامتی جسم و روان و نگرش ژرف. انتخاب نام آیکیدو بر این هنر رزمی خود نشان از هدف متعالی
آن دارد، آی (هماهنگی، عشق)، کی (نیروی حیاتی جهان هستی) و دو (راه). اما وقتی در زبان ژاپنی کانجی (الفبای واژه‌نگار زبان ژاپنی) حرف آی کنار حرف کی قرار می‌گیرد، کانجی آیکی شکل می‌گیرد که مفهوم آن «سراسر عشق» است. به عبارت دیگر آیکیدو از نظر مرحوم استاد اوشیبا «راه سراسر عشق» محسوب می‌شد. از دیگر تعابیری که بر این هنر می‌توان برشمرد: «راه برقراری نظم و هماهنگی روح با نظم جهان هستی» است.
- با احترام شروع شده و با احترام پایان می‌پذیرد
مهمترین ویژگی آیکیدو احترام به طبیعت و مخلوقات خداست. به عنوان یک اصل در تمرینات هر بار که دو نفر با هم روبرو می‌شوند تا تمرینی را آغاز کنند، با عبارت «Onegaishimasu» «از شما تقاضا می‌کنم» به هم احترام گذاشته و از هم تقاضای تمرین می‌کنند و پس از پایان تمرین نیز با عبارت «Arigato Gozaimashita» «از شما سپاسگزارم» از یکدیگر تشکر می‌کنند که فرصتی برای تمرین با هم داشتند. این عمل در هر جلسه شاید چند صد بار رخ دهد تا در وجود و ضمیر ناخودآگاه هنرجویان حک شود تا بدانند حتی به دشمن باید احترام گذاشت و از راه و رسم جوانمردی نباید دور شد.
دسته ها : مقالات
سه شنبه نهم 7 1387


 

با رعایت نکات و ترفندهای زیر، جستجوی بسیار راحت تر و سریعتری در هنگام کار با اینترنت خواهید داشت.


● باز کردن لینک ها در صفحات جدید
با نگه داشتن کلید shift هنگام کلیک بر روی یک پیوند یا لینک (مقصود همان کلمات یا عباراتی است که عموما آبی رنگ هستند و "کرزر" با رفتن بر روی آنها، به "دست" تبدیل می شود) و یا راست کلیک کردن بر روی آن و انتخاب گزینه Open in new window پیوند مربوطه در یک صفحه جدید باز می شود. این کار به سرعت جستجوهای شما کمک شایانی می کند. شما برای باز کردن لینک ها در پنجره های جدید، محدودیت دارید. اگر تعداد زیادی پنجره باز شود ممکن است باعث "هنگ" کردن برنامه مرورگرتان شود. بنابراین بطور همزمان، حدود ۱۰ تا ۱۵ پنجره بیشتر باز نکنید.


● خطوط و حروف به هم ریخته
این مشکل بیشتر در سایت های فارسی دیده می شود. در روی صفحه حاوی متن، کلیک راست موس را فشار دهید، از صفحه باز شده، در قسمت encoding گزینه UTF۸ را امتحان کنید.
درصورت برطرف نشدن مشکل در قسمت encoding گزینه های دارای کلمه Arabic را امتحان نمایید.
اگر در دو روش ذکر شده اشکال برطرف نشد،‌ ببینید (احتمالا در صفحه اول سایت) آیا صفحه فارسی با قلم خاصی نوشته شده که از شما خواسته شده که : "ابتدا قلم ما را نصب کنید"؟ در اینصورت مجبور هستید ابتدا آن فونت را به شکل زیر نصب کنید:
۱) فونت را دانلود کنید.
۲) در پنجره control panel روی fonts دوبار کلیک کنید تا پنجره مورد نظر باز شود.
۳) گزینه Install new font را از منوی File همان پنجره Fonts انتخاب کنید.
۴) مسیر فونت مورد نظر را از پنجره های لیست Folders، Drives همان پنجره مشخص کنید. سپس فونت شما در پنجره کوچک list of fonts ظاهر می شود.
۵) حال آن را انتخاب و ok بزنید تا فونت مورد نظر روی سیستم نصب شود. پس از این با زدن refresh صفحه وب مورد نظر،‌ می توانید آن را به راحتی بخوانید. ولی اگر باز مشکل داشتید، روی صفحه وب، ‌کلیک راست کنید و در encoding گزینه User defined را انتخاب کنید. قاعدتا" با refresh کردن باید بتوانید صفحه را بخوانید.
(خوشبختانه با ورود ویندوز ۹۸ و به بعد این مشکل تا حد زیادی رفع شده است)


● نحوه دیدن فایل های Flash و PDF
بسیاری از صفحات و فایل ها در اینترنت به این دو صورت می باشند.
برای دیدن فایل های پویا یا Flash که به swf ختم می شوند به برنامه Macromedia Flash Player احتیاج است.
برای دیدن فایل های متنی PDF نیز که به .pdf ختم می شوند باید از برنامه Adobe Acrobat Reader استفاده کنید.


● مواجهه با سایت های شلوغ و گیج کننده
اگر وارد صفحه اول یک سایت شلوغ که دارای تعداد زیادی لینک، انواع جعبه ها و کادرهای مختلف در نقاط مختلف صفحه می باشد، شدید، بجای صرف زمان زیاد برای درک صفحه، سریعا به بالا یا به سمت چپ صفحه نگاه کنید، ببینید آیا کلیدی به نام site map دارد یا خیر، اگر چنین کلیدی موجود بود با زدن آن به صفحه ای می روید که در آن تمام لینک های موجود در سایت بصورت فهرست آورده شده است. با خواندن آن می توانید سریعا بفهمید، در سایت چه صفحاتی با چه موضوعاتی موجود است.
به دنبال یک کلمه در یک صفحه می گردم، چه کاری باید انجام بدهم؟
گاهی وارد یک صفحه ای می شویم که پر از مطالب مختلف است. می خواهیم ببینیم توی این صفحه راجع به مثلا" ایران صحبتی شده یا خیر، به عبارت دیگر آیا در این صفحه کلمه "ایران" آمده است یا خیر.
کافیست در مرورگر IE ( یعنی Internet explorer ) کلید View و سپس گزینه Find را انتخاب کنیم. و یا از کلید های میانبر Ctrl + F استفاده کنیم. در صفحه ای که باز می شود کلمه IRAN را تایپ کنید، و کلید Find را فشار دهید. اگر این کلمه در صفحه موجود باشد آن کلمه در وسط صفحه آورده شده و های لایت می شود. با فشردن مکرر کلید Find دیگر کلمات مورد جستجو در صفحه آورده می شود.


● افزایش سرعت برقراری ارتباط یا Log-in شدن
البته این ترفند فقط مختص ویندوز ۹۸ می باشد. برای حصول اطمینان از اینکه ارتباط شما در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد مراحل زیر را طی کنید:
در My Computer پوشه Dial-up Networking را باز کنید. روی کانکشن مورد نظر خود راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. زبانه Server Types را انتخاب کنید و مطمئن شوید که گزینه Log on to network غیر فعال باشد و در کادر Allowed Network Protocols فقط TCP/IP انتخاب شده باشد.


● معرفی فرایندهای اصلی
با تایپ آدرس صفحه وبی که در نظر دارید در قسمت Address Bar و زدن Enter و یا دکمه Go به آن صفحه دستیابی خواهید داشت.
- دکمه stop فرآیند بارگزاری صفحه را متوقف می کند.
- دکمه refresh یا کلید F۵ کار بارگزاری صفحات را از نو شروع می کند.
- دکمه Back صفحات باز شده در صفحه پیش رو را به قبل می برد.
- دکمه Favorites صفحه را به لیست علاقمندی های شما اضافه می کند. به این صورت که در منوی Favorites با کلیک بر گزینه Add To Favorites و با ایجاد یک فولدر و انتخاب نام مناسب این صفحه به مجموعه علاقمندی های شما اضافه می شود.


● کلیدهای میانبر
- اگر پس از وارد کردن یک کلمه در نوار آدرس ( Address Bar ) از کلیدهای Ctrl + Enter استفاده کنید، عبارت http://www و .com به اول و آخر آن اضافه می شود.
- با Ctrl + N می توانید یک صفحه جدید باز کنید.


● راهنمای جستجو در اینترنت
در دنیای اینترنت به سادگی می توانید به مطالب و علاقمندی های خود دستیابی داشته باشید. برای جستجوی مطالب در اینترنت احتیاج به یک موتور جستجو می باشد که ما قویترین و در عین حال ساده ترین موتور جستجوی اینترنتی یعنی گوگل به آدرس http://www.google.com را پیشنهاد می کنیم.


● جستجوی اساسی
برای جستجو در گوگل باید کلیدواژه مورد نظر خود را در کادر جستجو وارد کنید و دکمه Enter را بزنید ( یا برروی دکمه Search کلیک کنید ) تا صفحاتی که آن کلیدواژه در آن ها وجود دارد و یا صفحاتی که به آن موضوع مرتبط می شود بدست آیند. مثلا اگر کلمه music را در کادر جستجو وارد کنید مهمترین سایت ها و صفحاتی که در زمینه موسیقی وجود دارند به ترتیب اهمیت و پر مخاطب بودن آن ها فهرست می شوند.
دقت داشته باشید که گوگل به طور خودکار از جستجوی کلمات بسیار رایج مثل a ، for و how صرف نظر می کند. همچنین نوشتن کلمات با حروف بزرگ یا کوچک با یکدیگر فرقی نمی کنند.


● جستجوی ترکیبی
اگر به دنبال صفحاتی هستید که دارای چند کلمه هستند جستجو به شیوه های زیر است:
اگر دو یا چند کلمه را با ۱ کاراکتر فاصله از هم تایپ کنید، گوگل معمولاً صفحاتی را می آورد که ترجیحاً همه آن ها با هم در یک صفحه باشند و ترجیحات بعدی این است که این کلمات را با فراوانی بیشتر کلمات به فهرست نتایج وارد نماید.
اگر به دنبال صفحاتی هستید که حتماً ۲ یا چند کلمه همزمان و با هم در یک جا باشند بین کلمات از + استفاده کنید. به این صورت که بین کلمات با یک کاراکتر فاصله از کلمه قبل از + استفاده کنید. مثلا" اگر دنبال صفحاتی هستید که در آن ها هم music و هم classic با شد باید عبارت music +classic را در کادر جستجو وارد نمایید.
اگر قصد جستجوی یک عبارت خاص را دارید باید این عبارت در دابل کوتیشن یعنی "" قرار بگیرد. مثلاً اگر می خواهید عبارت classic music را جستجو کنید این عنوان به صورت "classic music" خواهد بود.

دسته ها : ترفند
سه شنبه نهم 7 1387


 

علی ـ علیه السّلام ـ همان گونه که برای جوامع بشری شناخته شده است، برای طایفة جن نیز شناخته شده است. چنان که شیخ مفید نقل کرده است: رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ به امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ مأموریت داد تا با گروهی از کفار جن جنگ کند، و علی ـ علیه السّلام ـ با آنها در وادی وغر جنگ نموده و عده‌ای را مسلمان کرد.[1]
مقام و فضایل امیرالمومنین ـ علیه السّلام ـ بسیار برتر است. او بعد از رسول خدا برترین انسان هستی است، قطعاً خضر ـ علیه السّلام ـ به حضور امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ کراراً رسیده است. چنان که در منابع معتبر نقل شده است.[2]
بر اساس روایات متعدد خضر ـ علیه السّلام ـ یک بار در «مسجدالنبی» به حضور علی ـ علیه السّلام ـ رسیده و یک بار در «نخیله» که از امیر المؤمنین(ع) سؤالاتی از آینده دنیا پرسیده است و علی ـ علیه السّلام ـ از او از گذشته دنیا پرسیده است. یک بار هنگام ارتحال رسول خدا (ص) با اهل بیت تسلیت گفته است و در مسجد کوفه نیز خضر بارها به حضور علی رسیده و...[3]
شیخ مفیدو دیگران خبر آمدن حاکم جنّ را به حضور امیرالمؤمنین با سند معتبری آورده‌اند و بیان می کند که: همانگونه که حکومت و ولایت امیر المؤمنین برای مسلمانان بوده است، برای جنها نیز چنین ولایتی بوده است.[4]
مرحوم شیخ مفید حضور حاکم جن در محضر امیر المؤمنین را یکی از واقعیات انکارناپذیر می‌شمارد و درباره کسانی که این خبر را منکر هستند، لفظ جاهل و نادان را استعمال می‌کند. چون بنابر نص قرآن جنها به پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ ایمان آوردند. امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ در بین آنها نماینده و وکیلی داشته است که به حضورش می‌رسیدند و درباره مشکلات خود سؤال می‌نمودند و آنها بیش از انسانها علی ـ علیه السّلام ـ را دوست می‌دارند.[5]

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1. جن و دانستنیهایی درباره جن، ابوعلی خدا کرمی.
2. جن و شیاطن.
3. بحارالانوار، علامه مجلسی.

------------------------------------------
[1] . مفید، الارشاد، قم، جامعه مدرسین،چ اول، 1413، ج 1، ص 339؛ و علامه مجلسی، بحار الانوار، تهران، اسلامیه، چ سوم، 62، ج 39، ص 175.
[2] . مفید، امالی، قم، مدرسین، چ سوم، 1415، ص 92.
[3] . علامه مجلسی، بحار الانوار، تهران، اسلامیه، چ دوم، 1363، ج 39، ص 130 الی 135.
[4] . مفید، الارشاد، پیشین، ج 1، ص 349؛ و مجلسی، پیشین، ص 178.
[5] . ر.ک: مجلسی، بحار، پیشین، ص 249؛ و محمدحسین رخ شاد، در محضر علامه طباطبایی، پاسخ و پرسشها، قم، نهاوندی، 1380، ص 45.

دسته ها : مقالات
سه شنبه نهم 7 1387


نویسنده: مسعود بینش
 

معرفی کتاب:
آلبرت انیشتن در سال 1879 میلادی در شهر اولم آلمان متولد شد. از همان ابتدا تفاوت هایی در فکر و رفتار این کودک با بقیه همسالان خود نمایان بود. مشغله ذهنی او از سن ۱۰ سالگی به طور جدی، مطالعه درباره جهان عظیم بود. در 17 سالگی دبیرستان را به پایان رساند و در دانشگاه زوریخ پذیرفته و چهار سال بعد در رشته فیزیک فارغ التحصیل شد. در این اثنا ازدواج کرد و در سال 1901، پس از فراغت از تحصیل، شهروند سوئیس شد و مدتی بیکار بود و دنبال کار می گشت. یکسال بعد با مساعدت مارسل گراسمن، در اداره ثبت اختراعات سوئیس در برن، به یک شغل دفتری مشغول شد، اما او همواره غرق در ارقام و اعداد و معادلاتی بود که در ذهن خود داشت.
در سال 1905 پنج مقاله (Paper) نوشت و با کمروئی، یکی از آنها را به رئیس اداره ثبت اختراعات سوئیس داد و گفت خوشحال می شوم اگر شما جایی برای درج این مقاله در مجله خود می داشتید. این مقاله چند صفحه ای که در شماره 17 مجله سالنامه فیزیک (Annalen der physik) منتشر شد او را به سرعت به یکی از مشهورترین دانشمندان جهان تبدیل کرد. 17 سال بعد جایزه نوبل به دلیل انتشار همین مقاله در زمینه پدیده فتوالکتریک به او تعلق گرفت. مقاله بعد "تئوری حرکت براونی" بود که او با استفاده از فیزیک کلاسیک و روش مستقیم ثابت کرد که ماده دارای ساختار اتمی است. مقاله دیگر، "الکترودینامیک اجسام متحرک" بود که در آن به تحلیل عمیق مفهوم فضا و زمان پرداخت و تئوری نسبیت خاص را پایه ریزی کرد. چند ماه بعد نیز هم ارزی ماده و انرژی را در فرمول معروف E = mc2 ارائه داد. مقاله دیگر، "نظریه کوانتمی بودن نور" براساس تعمیم فرض ماکس پلانک در مورد کوانتینره بودن تابش جسم سیاه بود. با این کار او راه را برای تثبیت نظریه دوگانه موج ـ ذره در مورد نور هموار کرد. پس از آن بود که کرسی استادی دانشگاه زوریخ و سپس برلین به او پیشنهاد شد. سال 1911 که اولین کنفرانس جهانی فیزیک در بروکسل برگزار شد از او به عنوان جوانترین فیزیکدان دعوت به عمل آمد. در آستانه جنگ جهانی اول، او در دانشگاه برلین به دنبال تکمیل مطالعات و نظرات خود در مورد تعمیم تئوری نسبیت خاص با دخالت دادن موضوع گرانش بود. ۱۰ سال پس از ارائه تئوری نسبت خاص، در سال 1915 نظریه "نسبت عام" را ارائه داد. جالب است که بدلیل عجیب بودن نظرات او و عمق خلاقانه تئوری نسبت خاص و عام، درکی صحیح و کامل از نظرات او در خواص و عوام وجود نداشت.
در سال 1927، در پنجمین کنفرانس جهانی فیزیک حضور یافت و در زمینه مکانیک کوانتم مباحث زیادی با نیلز بور داشت. از سال 1928 ایده خود را در مورد " تئوری میدان واحد" آغاز کرد و تا آخر عمر روی آن کار کرد، گرچه هیچگاه موفق به ارائه آن نشد.
نوشتار حاضر به بررسی تکاپوهای علمی انیشتین و تئوری نسبیت انیشتن وی می پردازد.
فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:
- زیست نامه
- فیزیک نیوتنی
- انقلاب کوانتم
- جدال فکری فیزیک قدیم و جدید
- تئوری نسبیت خاص
- پیش بینی کاربردهای فتوسل و لیزر
- اهمیت سرعت نور
- تاثیر حرکت در زمان
- همزمانی وقایع
- تاثیر حرکت بر جرم
- هم ارزی جرم و انرژی
- ثروتمند خسیس
- نسبیت عام
- فضای چهاربعدی
- انحنا فضا
- قانون تنبلی کیهانی
- نفی تاثیر از راه دور
- کندشدن ارتعاش اتم ها
- شاره کیهانی
- فضای بیکران و متناهی
- مفروضات فلسفی فیزیک کلاسیک و مدرن
- پایه های پوزیتیویسم
- مکتب کپنهاکی
- مخالفین مکتب کپنهاکی
- اصل عدم قطعیت هایزنبرگ
- اصل مکملیت بور
- فیزیک و فلسفه
- درک صحیح از نسبیت
- مفهوم پردازی علم و بایدهای دین
به دنبال تئوری واحد


دانلود کتاب:
لینک دانلود  (نسخه الکترونیکی با حجم کمتر از یک مگابایت)

دسته ها : دانلود - مقالات
سه شنبه نهم 7 1387

به نظر می رسد محققان دانشگاه شهر ریدینگ انگلستان، مصرانه به دنبال کسب عنوان «دانشمندان دیوانه سال» هستند. زیرا آنها ادعا کرده اند که ربات تکامل یافته ای دارند که توسط یک مغز بیولوژیکی! کنترل می شود. در واقع این یک فیلم علمی-تخیلی نیست که شما را به شگفتی وا دارد (هر چند که خیلی شبیه ان به نظر می رسد)، در حقیقت این مغز از 300 هزار نورون تشکیل شده است که از کورتکس عصبی جنین موش جدا شده اند. این مغز در بر گیرنده تعدادی آرایه الکترود چندکاره است که به صورت 60 الکترود مجتمع شده اند و وظیفه شان انتقال سیگنال های تولیدی سلولهای مغزی به ربات و برگشت این سیگنال ها است که در مجموع باعث کنترل ربات می شود. طبق برنامه محققین، قدم بعدی مطالعات، کار با ربات در مراحل مختلف یادگیری است، تا بدانند که چگونه حافظه در مغز شکل می گیرد و اطلاعات خاص چگونه در مغز ذخیره می شوند. هدف این مطالعات دست یافتن به دانش و شناخت بیشتر در خصوص بیماری هایی از قبل پارکینسون، آلزایمر و دیگر آسیب های مغزی است.
سه شنبه نهم 7 1387

تا حالا فکر کردید که کره زمین با این همه موبایل و لپ تاپ و وسائل الکترونیکی متفاوت چی کار باید بکنه؟! ظاهرا که تحمل می کند! اما خوب است بدانید که دیر یا زود ممکن است اتفاقی نا گوار برای محیط زیستی که پر می شود با انواع ضایعات غیر قابل بازگشت به خاک رخ دهد.همین بحران بود که بالاخره شرکت سامسونگ دست به کار شد و  اولین گوشی موبایل خود را با مدلE200 Eco با شعار دوستی با محیط زیست ساخت. شاید امکانات  یا کیفیت این گوشی چندان جدید نباشد اما جداره آن با تمامی گوشی های مو جود در دستانمان فرق دارد.
تا کنون جداره خارجی تمامی گوشی های موبایل از جنس پلی کربنات که یکی از فراورده های مواد نفتیست ساخته میشد. این ماده نه تنها قابلیت بازگشت به چرخه طبیعت را نداشت بلکه میزان قابل توجهی از گاز دی اکسید کربن را وارد جو میکرد و این مسئله به مرور زمان باعث بر هم خوردن تعادل چرخه زیست محیطی خواهد شد. اما با خلاقیت شرکت سامسونگ قرار است در این مدل برای ساخت جداره خارجی آن از ماده ای به عنوانbio-plastic استفاده شود. این ماده یکی از مشتقات الیاف گیاهیست که به راحتی در طبیعت تجزیه می شود. قسمت اعظم این ماده از الیاف ذرت گرفته می شود و قادر است تا 2.16 تن در کاهش تصاعد گاز دی اکسید کربن در جو نقش داشته باشد.تلاش سامسونگ بر آن بوده تا حتی الامکان سایر وسایل مورد استفاده در این سری از قطعات قابل بازیافت انتخاب شود. همین نکته می تواند نویدی از قیمت پایینی برای این محصول بدهد. قرار است از ماه سپتامبر 2008 نمونه های این محصول را در مغازه های کشور های اروپایی ملاقات کنیم.

سه شنبه نهم 7 1387

تا چند روز آینده مسئولان فدراسیون فوتبال ایران بر سر حق پخش تلویزیونی رقابت‌های فوتبال با رییس سازمان صداوسیما دیدار خواهند کرد.
به گزارش ایسنا، در حالی که پس از حضور نمایندگان کنفدراسیون فوتبال آسیا و اولتیماتوم آن‌ها بر سر حق پخش تلویزیونی، روابط عمومی صداوسیما اعلام کرد که به دلیل قانون مجمع تشخیص مصلحت نظام، این سازمان نمی‌تواند وجهی را به فدراسیون فوتبال بپردازد و این مساله به مشکل اصلی فوتبال ایران تبدیل شده بود.
در این راستا با دیدار سران فدراسیون فوتبال و رییس سازمان صدا و سیما که تا چند روز آینده انجام خواهد گرفت، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.
گزارش ایسنا حاکی از آن است که بر سر حق پخش تلویزیونی مشکلات برطرف شده و پس از جلسه رییس سازمان صداوسیما و سران فدراسیون فوتبال ایران، قرارداد مورد نظر منعقد خواهد شد.

سه شنبه نهم 7 1387

در پی ایجاد اختلاف میان سازمان صدا و سیما و سازمان تربیت بدنی در مورد حق پخش مسابقات ورزشی و تشدید این اختلافات در آستانه حضور باشگاه های فوتبال ایران در مسابقات بین المللی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به رئیس فراکسیون ورزشی و تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی در خصوص مصوبه مجمع تشخیص نظام اطلاعیه ای را جهت تنویر افکار عمومی و رفع اختلافات صادر کرد.
اطلاعیه محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، که یک نسخه آن به مهر ارسال شده به این شرح است:
اخیرا در رسانه ها، خبری مبنی بر استناد صدا و سیما به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پرداخت نکردن حق پخش مسابقات فوتبال آمده که متعاقب آن رئیس فراکسیون ورزشی و تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی طی نامه ای خواستار تصریح مصوبه مجمع برای جلوگیری از محرومیت احتمالی فوتبال ایران برای حضور در عرصه های جهانی و آسیایی شده است.
در صورتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه مورخ 26/5/1381 خود پس از بررسی مفاد مصوبه مجلس شورای اسلامی و استماع اظهارات نماینده دولت (رئیس سازمان تربیت بدنی) و دفاعیات رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و یکی از نمایندگان ارائه دهنده طرح و پس از اظهارات موافقان و مخالفان به این نتیجه رسید که با توجه به تفاهم حاصل شده بین باشگاه ها و صدا و سیما و دولت در آن تاریخ از هر نوع اقدامی که موجب تضعیف ورزش کشور می شود، باید جلوگیری کرد.
لذا مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن تاکید بر اهمیت ورزش و ضرورت ارتقای سطح ورزش کشور و تقویت و توسعه باشگاه های ورزشی و با توجه به اینکه صدا و سیما از بابت پخش مسابقات ورزشی درآمدی کسب نمی کند و هرگونه پرداخت به فدراسیون ها ضرورتا از محل بودجه های دولتی تامین خواهد شد، توصیه کرده که دولت سهم مناسبی از بودجه کشور را به ورزش اختصاص دهد و با عنایت به اهمیت برنامه های صدا و سیما در گسترش ورزش و با در نظر گرفتن تفاهم موجود بین باشگاه ها و صدا و سیما، برای ترغیب باشگاه های ورزشی به مشارکت فعال و گسترده در برنامه های ورزشی کشور، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همکاری و مساعدت بیشتری به عمل آورد.
با این توضیح، مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره به صراحت بر دو واقعیت تاکید کرده است:
1- حقوق و سهم باشگاه ها از تبلیغات مسابقات ورزشی با تفاهم بین صدا و سیما و باشگاه ها، همراه با مساعدت صدا و سیما تعیین شود.
2- دولت هر سال سهم مناسبی به باشگاه های ورزشی پرداخت کند.
امید است با همکاری باشگاه ها و صدا و سیما، ضمن جلوگیری از تفسیرهای متفاوت از مصوبه مجمع در این خصوص، از محرومیت های بین المللی برای ورزش کشور جلوگیری به عمل آید.

سه شنبه نهم 7 1387
X