معرفی وبلاگ
دسته
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 254177
تعداد نوشته ها : 601
تعداد نظرات : 42
reza
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

جعبه داروهایتان را چک کنید

 

دکتر مجید رجایی، کارشناس دارویی مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد توصیه کرد:

دارو

داروها را حتما در محلی مناسب و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

همچنین محل نگهداری داروها باید دور از دسترس کودکان باشد.

امروزه در بیشتر منازل مقداری دارو نگهداری می‌شود و این داروها معمولا در یخچال و یا در جعبه کمک‌های اولیه گذاشته می‌شوند.

این داروها ممکن است در مواردی غیر از موارد صحیح، مصرف ‌شوند و علاوه بر آن خطر مصرف داروهای فاسد و تاریخ گذشته را به همراه داشته باشند. علاوه بر این، امکان مصرف این داروها توسط کودکان یا افرادی که اختلالات روحی دارند نیز وجود دارد. بنابراین ضرر نگهداری دارو در منزل در بسیاری از موارد می‌تواند بیشتر از فواید آن باشد.

دکتر رجایی با تاکید بر تجویز دارو توسط پزشک و تهیه دارو از داروخانه خاطرنشان کرد: در صورت نگهداری دارو در منزل باید شرایط نگهداری رعایت شود.

وی با اشاره به این که حتی‌الامکان دارو در منزل نگهداری نشود، یادآور شد: داروهای بدون برچسب و یا داروهای فله‌ای را هرگز در منزل یا محل کار نگهداری نکرده و آنها را دور بیندازید.

دکتر رجایی اظهار کرد: حداقل هر 3 ماه یک بار تمام داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنید و داروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازید.

وی با تاکید بر این که هرگز دارویی در جعبه داروی دیگری نباید قرار داده شود، توصیه کرد: به شرایط نگهداری دارو که روی جعبه دارو یا در بروشور آن ذکر شده توجه کنید.

این کارشناس دارویی گفت: بهتر است فهرستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگهداری داروها نصب گردد و هر چند وقت یک بار این فهرست، بازبینی شود. (توصیه می‌شود تاریخ انقضای هر دارو هم در این فهرست نوشته شود).

اگر دارویی را نمی‌شناسید، در منزل نگه ندارید، چرا که این نوع داروها را می‌توان به هلال احمر یا موسسات خیریه اهدا کرد.

داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید زیرا ممکن است، آنها داروها را خودسرانه مصرف کنند و خطراتی متوجه آنها شود.

وی در ادامه افزود: مصرف خودسرانه دارو و یا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست و برای استفاده از داروهای موجود در منزل، هر بار با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر رجایی با تاکید بر شرایط نگهداری داروها گفت: اکثر داروها باید در مکانی خشک، خنک و دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری شوند. تعدادی از اقلام دارویی باید در یخچال نگهداری شوند که بر روی بروشور آنها ذکر شده است.

چه داروهایی را باید دور ریخت؟

دکتر رجایی با اشاره به شرایط نگهداری دارو در منزل تصریح کرد: شربت آنتی‌بیوتیک پودری شکل که درب آن باز شده و بیش از 2 هفته از نگهداری آن گذشته است، قابل مصرف نیست.

وی خاطرنشان کرد: محلول دارویی که غلیظ شده، تغییر رنگ داده، یا بو و طعم آن تغییر کرده است غیرقابل مصرف است. همچنین پماد و کرمی که ترک خورده، سفت شده یا نشت کرده است و آسپیرینی که بوی سرکه گرفته باید دور ریخته شوند.

این کارشناس دارویی عنوان کرد: کپسول و قرصی که ترک‌خورده، نرم شده یا به هم چسبیده و تغییر رنگ داده است قابل مصرف نیستند.

همچنین باقیمانده محلول سرم، قطره و شربت‌هایی که به طور ناقص مصرف شده‌اند، قابل نگهداری نبوده و باید دور ریخته شوند.

توجه داشته باشید که سرنگ یا دستکش استریل هم دارای تاریخ انقضا هستند. پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و دستکش سبب غیراستریل و غیرقابل استفاده شدن آنها می‌شود.


دسته ها : سلامت
1387/10/21 19:15
X