مقایسه 7 کارت گرافیکی بر پایه چیپ Nvidia Geforce 7800GTX

معرفی دو رقیب
با ورود چیپ Nvidia Geforce 7800GTX بر عرصه رقابت کارت های گرافیکی باید شاهد آغاز رقابت جدیدی بین کارت های گرافیکی جدید باشیم.
مدت زمانی است که جنگ واقعی کارت های گرافیک بین Nvidia و ATI شروع شده است تا بتوانند مقام اول را در بین تولیدکنندگان کارت های گرافیکی با ارائه محصولات جدیدتر کسب کنند. اما اکنون NVidia با چیپ Geforce 7800GTX ، گوی سبقت را از کارت قدیمی تر ATI یعنی Radeon X850XT ربوده است.البته ATI این وضعیت را تحمل نمی کند و مطمئناً این شرایط را به زودی عوض خواهد کرد. اما در حال حاضر این Nvidia است که هم دارای سریع ترین محصول کارت گرافیکی ( Single-Card ) Single بوده و هم با استفاده از تکنولوژی ( Scalabe Link Interface ) SLI خود ، تنها تولید کننده کارت گرافیکی با راه حل Dual-Card می باشد.
در اینجا 7 کارت گرافیکی که بر پایه چیپ Geforce 7800GTX تولید شده اند به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

SLI چیست ؟

( SLI ( Scalable Link Interface تکنولوژی مختص کارت های گرافیک Nvidia است که در آن دو کارت گرافیک بصورت همزمان وظیفه رندر کردن تصاویر و ارسال به یک خروجی را بر عهده دارند. برای استفاده از تکنولوژی SLI هم مادربرد و هم کارت های گرافیک باید آن را پشتیبانی کنند. در این تکنولوژی از دو کارت PCI Express 16X استفاده می شود بطوریکه دو کارت بر روی مادر برد و روی دو اسلات PCI Express نصب شده و توسط کابل مخصوصی از داخل به هم متصل می شوند. تکنولوژی SLI موجب می شود در بازی های سنگین و گرافیک بالا و انیمیشن های سه بعدی مسئولیت رندر کردن تصاویر به طور مساوی بر روی کارت تقسیم شود. در زیر به مقایسه 7 کارت گرافیکی ساخت شرکت های مختلف که کارت های خود را برپایه Geforce 7800GTX تولید کرده اند می پردازیم.

Aopen Aeolus 7800GTX
این کارت استانداردترین حالت ممکن را دارا می باشد. در این کارت سرعت هسته و حافظه به ترتیب به 450 MHz و 1250 MHz افزایش یافته است. که باعث دریافت نمره موثر 3Dmark05 شده است. این کارت از همه رقبا با سرعت Clock مشابه سریع تر عمل می کند. در بسته بندی این کارت گرافیکی چیز چندانی ارائه نمی شود یعنی خبری از نرم افزارهای Multimedia و یا DVD نمی باشد و فقط شامل درایور و یک سی دی بازی می باشد. این کارت دارای قیمتی معادل 550 دلار می باشد که قیمت آن از تمامی رقبا ارزان تر است اما هرگز قیمت پایین آن در کارایی آن تاثیر نگذاشته و مجموع کارایی و قیمت باعث شده است که این گزینه بهترین انتخاب باشد.
خلاصه اینکه Aopen ، کارتی با کارایی مناسب و قیمتی رقابتی یعنی پایین تر از سایر رقبا عرضه کرده است.

ASUS EN7800GTX
در بازاری که اکثر تولید کنندگان کارت های گرافیک از GTX7800 استفاده می کنند متفاوت و بهتر کردن محصول خود از سایر محصولات کمی مشکل به نظر می رسد اما برای ایجاد این تمایز دو راه حل وجود دارد یکی بالاتر بودن سرعت هسته و حافظه و یا افزایش مجموعه نرم افزارهای همراه کارت گرافیک ، که البته شرکت ASUS راه حل دوم را انتخاب کرده است یعنی یک مجموعه کامل از نرم افزارهایی در جعبه فروش این کارت مانند سه بازی کامپیوتری ، دو نرم افزارMultimedia و نرم افزار DVD ساخته خود شرکت ASUS ارائه کرده است اما به علت گرانی قیمت آن که در حدود 595 دلار ، ASUS رقیب توانمندی نمی تواند باشد.

Gainward Ultra / 350PCX
کارت های گرافیک Gainward دارای سریع ترین سرعت Clock در بین رقبایGTX7800 می باشد که به دلیل سرعت بالا ، کارتی قوی برای کاربران بازی های کامپیوتری می باشد.
اکثر کارت هایی که در این مقاله بررسی می شود دارای این قابلیت هستند که سرعت شان به صورت دستی افزایش یابد اما مطمئن ترین روش آنست که خود شرکت تولید کننده این کار را انجام دهد. هسته ای با سرعت ساعت 470MHz و حافظه ای با سرعت 1300MHz باعث برتری قابل ملاحظه این کارت نسبت به رقبا شده است به گونه ای که با امتیاز 8291 توانسته بهترین نتیجه تست 3Dmark05 را حاصل کند.
در جعبه این کارت هیچ بازی وجود ندارد اما نرم افزارهای Multimedia از جمله Muvee3 و Cyberlink Power DVD5 در آن قرار داده شده است. همچنین علاوه بر سرعت واقعی و زیاد خود در این نوع از کارت های گرافیک ابزارهای Over Clocking موجود می باشد.لازم به ذکر است که قیمت این کارت در حدود 600 دلار می باشد.

Galaxy Geforce 7800GTX
مشخصات این کارت تا حدود زیادی شبیه مشخصات کارت Aopen می باشد. این کارت همانند Aopen تنها یک بازی در بسته بندی و جعبه خود عرضه کرده و هیچ نرم افزار Multimedia اضافی ندارد. این کارت گرافیک دارای سرعت ساعت 450MHz در هسته و 1250 MHz در حافظه می باشد که باعث دریافت امتیاز 350 از 3Dmark05 شده است. تنها تفاوت این کارت با Aopen این است که به جای دو پورت DVI دارای یک پورت می باشد. همچنین قیمت این کارت با Aopen نیز تقریباً برابر بوده و فقط 10دلار گرانتر می باشد.

Gigabyte GV-NX78X256V-B
این کارت گرافیکی با سرعت استاندارد چیپ GTX7800 کار می کند. در جعبه آن دو نرم افزار Multimedia و مجموعه ای از بازی های امروزی موجود می باشد.
این کارت با سرعت 430MHz برای هسته و 1200MHz برای حافظه کار می کند. کارایی کارت گرافیک مذکور معادل تمامی کارت های دیگر است که با سرعت های استاندارد کار می کنند.
در جعبه این کارت GV-NX78X256V-B نرم افزارهایی از جمله Ciybar links Power DVD6 همچنین نرم ا فزار ویرایش تصاویر ویدئویی با نام Power Director 3ME بعلاوه بازی هایی از جمله Xpand Rally و Joint Operations موجود می باشد. گفتنی است قیمت این کارت از کارت های Aopen و Galaxy گران تر بوده و سرعت آن هم از کارت های ارتقا یافته کمتر است. قیمت این کارت در حدود 565 دلار می باشد .

MSI NX7800GTX
یکی از سه کارتی است که هسته و حافظه آن با سرعت استاندارد پیشنهادی Nvidia کار می کند. همچنین مجموعه نرم افزارهای موجود در جعبه این کارت شامل یک بازی کامپیوتری و مجموعه ای فشرده از نرم افزارهای کاربردی MSI می باشد. نرم افزار هایی که شامل MSI Live Update که درایورها و تنظیماتی را از طریق اینترنت به آپدیت می کند. همچنین نرم افزاری به نام Good Mem که به صورت اتوماتیک حافظه سیستم را خالی می کند. علاوه بر همه آنها دارای نرم افزار Norton Internet Security 2005 می باشد. این کارت کمی گران بوده اما اگر علاقمند به مجموعه نرم افزارهای موجود در آن می باشید انتخاب مناسبی خواهد بود. قیمت این کارت در حدود 580 دلار می باشد

XFX Geforce 7800GTX
این کارت گرافیک همراه با سه بازی جدید کامپیوتری و افزایش کارایی به نسبت کارایی استاندارد خود، را به عنوان رقیبی جدی در میان کارت های گرافیک مطرح کرده است. اما قیمت آن نقطه ضعفش محسوب می شود. در جعبه آن هیچ DVD و یا نرم افزار Multimedia ای وجود ندارد اما سه بازی Far Cry و Ultimate Racing Technology 2 و همچنین The Threat : X2 به قیمت این کارت افزوده است. در سخت افزار این کارت سرعت هسته برابر با 450MHz بوده و حافظه آن نیز با سرعت 1250MHz کار می کند. همین افزایش سرعت باعث شد که کارت XFX Geforce 7800GTX امتیاز 8081 را از 3Dmark05 دریافت کند امتیازی که کارت های Galaxy و Aopen هم با قیمتی به میزان 70 دلار کمتر، دریافت کردنداما برنده نهایی
با وجود آنکه تفاوت موجود بین این کارت های 7800 GTX امتحان شده آنچنان زیاد نمی باشد اما با این حال به آن اندازه هست که در تصمیم گیری در هنگام خرید تاثیر گذار باشد.
تمامی کارت های مذکور در هنگام فروش به همراه نرم افزار Multimedia و یا چند بازی به مشتری ارائه می شوند بطوریکه بعضی دارای تعداد نرم افزار و بازی آن بیشتر و بعضی کمتر است حال این به خریدار بستگی دارد که ببیند که آیا این نرم افزارها و یا بازی ها را لازم دارد یا نه ؟ آیا آنها را خودش از قبل داشته و یا این نرم افزارها دقیقا همان هایی است که به دنبالشان می گردد که اگر این گونه باشد انتخاب کارت مورد بسیار آسان تر خواهد گشت.
اما به طور معمول کمتر پیش می آید که مجموعه نرم افزار همراه یک کارت دقیقاً همان هایی باشد که کاربر می خواهد در نتیجه یک میانگین نسبی از نرم افزارها وکارایی کارت فاکتور انتخاب برترین کارت خواهد یعنی کارتی که هم از نظر نرم افزارهایش و هم از نظر کارایی یارای رقابت با سایر کارت ها را داشته و در عین حال دارای قیمت مناسبی باشد.

برندگان این رقابت تنگاتنگ
دو کارت از این میان با قیمت هایی کمتر از 570 دلار دارای قیمت هایی پایین تر از سایر رقبا بوده و در عین حال دارای سرعتی بالاتر از سرعت استاندارد هستند اما در این رقابت سخت و سنگین کارت گرافیک Aopen Aeolus 7800GTX با قیمتی کمتر برنده مسابقه خواهد بود.این پیروزی در عین شایستگی کارت Galaxy نصیب Aopen گشته است.
علت اصلی برتری کارت Aopen بر Galaxy در این رقابت نزدیک و فشرده ، کمی ارزان تر بودن قیمت Aopen و کمی هم کارایی بیشتر آن به نسبت کارت Galaxy می باشد. اما همواره بعضی افراد هستند که حاضرند با پرداخت هر بهایی کارتی با بهترین کارایی ( Performance ) تهیه کنند، که پیشنهاد ما برای این دسته افراد کارت Gainward Ultra/ 350 PCX که با اختلاف نسبتاً زیادی دارای بهترین Performance بین رقبا می باشد.
  

دسته ها : کارت گرافیک
چهارشنبه سیم 5 1387
X