دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 22642
تعداد نوشته ها : 38
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

شب های بی مهتاب

نویسنده: محسن کاظمی .

تعداد صفحات: 264 قیمت: 1600 تومان

 معرفی کتاب:
کتاب حاضر شامل خاطرات سرهنگ آزاده شهاب‌الدین شهبازی است. کتاب شامل 10 فصل می‌باشد محتوای خاطرات عبارتست از: سرگذشت‌نامه (تولد در نهاوند، دوران کودکی و جوانی)، ورود به دانشکده نظامی، دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای، فعالیتهای پیش از انقلاب در ارتش که منجر به تبعید کرمان شد، پیروزی انقلاب، مأموریت به نوار مرزی هویزه، شروع حرکات دشمن برای حمله به ایران، ازدواج، حمله عراق، مجروحیت و نحون اسارت، برخورد دشمن با وی، انتقال به بازداشتگاههای تنومه و العماره و شکنجه و بازجویی، حضور منافقین در اردوگاهها، عزل بنی‌صدر و واکنش منافقین، واکنش اسراء در برابر ستون پنجم و منافقین، برگزاری مراسم جشن و عزاداری اسارت، پخش فیلمهای توهین‌آمیز به اسلام و امام خمینی(ره) و واکنش اسراء انتقال به استخبارات و تکریت و اردوگاههای صلاح‌الدین و افسران، برنامه روزانه اسراء، اختلافات و درگیریهای دوران اسارت، حضور روحانی‌نماها در بین اسراء، اقدامات تلافی‌جویانه دشمن در مقابل شکست در جبهه، تحریم تماشای تلویزیون و پوشیدن و استفاده از البسه و لوازم اسرائیلی، فشارهای روحی و روانی بر اسراء، شنود اخبار مربوط به ایران، قبول قطع‌نامه 598 و برکناری آیت‌الله منتظری، خبر فوت امام(ره)، روزهای پایانی اسارت و مقدمات بازگشت به میهن. بازگشت به وطن. در پایان نیز نمونه‌های نامه‌های اسارت و تصاویری از ایشان در اردوگاهها آمده است.

دسته ها : دفاع مقدس

جاده های سربی

نویسنده: محمدمهدی بهداروند .

تعداد صفحات: 324

قیمت: 1900 تومان

معرفی کتاب:
کتاب حاضر شامل مجموعه خاطرات سردار سوداگر فرمانده لشکر 25 کربلا می‌باشد و کتاب شامل 19 فصل کلی به‌همراه تصاویر با زیرنویس در ارتباط با متن خاطره‌ها است. از جمله محتوای خاطرات عبارتست از: تولد، کودکی و سرگذشت‌نامه مختصری از اوضاع خانواده، شروع جنگ و اعزام وی به لشکر 92 زرهی اهواز، درگیری با دشمن در منطقه پاسگاه جفیر در هنگام پیشروی نیروهای عراق، انجام شناساییهای متعدد از خطوط پشت دشمن، نحوه مجروحیت اول و دوران نقاهت، شناسایی تپه‌های رقابیه، خاطراتی با شهید باقری، شهید زین‌الدین، عملیات فرماندة کل‌قوا به فرماندهی رحیم صفوی، عملیات ثامن‌‌الائمه و شکست حصر آبادان، نحوه مجروحیت دوم بر اثر انفجار مین و دوران نقاهت و درمان در بیمارستان سرخه‌ حصار (قطع پای ایشان)، عملیات فتح‌‌المبین و شناساییهای مربوطه، عملیات بیت‌المقدس و شناسایی از محور ام‌السود، آزادسازی خرمشهر، عملیاتهای محرم و والفجر مقدماتی در منطقه موسیان و فکه، عملیاتیهای متعدد در جنوب و غرب کشور و جابه‌جایی متعدد لشکر 25 کربلا به مناطقی چون: مریوان، جزیره مجنون، خرمشهر، فکه، و... جلسات و شناساییها با فرماندهان و رزمندگان بسیج و سپاه، خاطراتی از شهدای دفاع مقدس چون: عبدالحمید بادروج، سیف‌الله صبور، حمید عنبرسر، ناصر دباغ، مجید بقایی، و....

دسته ها : دفاع مقدس

نامه های فهیمه

نویسنده:فهیمه بابائیان پور

یادداشت های فهیمه بابائیان پور و نامه های وی به همسر شهیدش غلامرضا صادق زاده که طی سالهای 1360 تا 1366 نوشته شده است؛فهیمه با درک عرفانی  و متعالی که از حیات دنیا،انقلاب و شهادت دارد نامه ها و یادداشت های تکان دهنده را ثبت کرده که خواننده را به حسرت وا می دارد

دسته ها : دفاع مقدس

مهاجر کوچک

نویسنده:محمدرضا سرشار

*این کتاب تاکنون جوایز متعددی از جمله برنده لوح زرین و دیپلم افتخار نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان،جایزه نخست اولین سمینار بررسی رمان جنگ در ایران در قسمت نوجوان،کتاب برگزیده دومین جشنواره ادبی بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس در بخش نوجوانان

دسته ها : دفاع مقدس

یکشنبه آخر

نویسنده:معصومه رامهرمزی

تعداد صفحه:244

روایتی خواندنی و پرکشش از بیست ماهه آغاز جنگ تحمیلی تا آزادی خرمشهر از نگاه دختری 14 ساله که در آبادان زندگی می کند و درایام محاصره آبادان به امدادگری می پردازد.نزدیکی نثر به رخدادهای جنگ،ترکیب خاطرات به روایت داستانی،تصویرسازی رنگین از طبیعت مردمان جنوب و توصیف حالات راوی که معمولا با یادکردی از گذشته و ایام کودکی او همراه است حکایتی جذاب فراروی ما گشوده است.

دسته ها : دفاع مقدس

پا به پای باران

نویسنده:مرتضی سرهنگی،هدایت الله بهبودی

دو گزارش از شهری که خدا آزادش کرد.بیشتر گزارش هایی که در روزنامه ها یا مجلات چاپ می شود،بعد از گذشت زمانی کوتاه کهنه می شود؛ولی این دو گزارش آنقدر طراوت دارد که کتاب شده است و ماندنی.بیان مقام معظم رهبری در مورد کتاب:این هردو نوشته،گویا،پرسوز،دردمندانه و هنرمندانه است.دست این عزیزان درد نکند که درد دل غریبانه یک شهر،بلکه یک ملت را چنین پرمهر و دلسوز،روایت می کنند.تاریخ ما بعدها نه فقط خرمشهر و جوان ها و پدر و مادرهای مقاوم آن را که این دل ها و وجدان های بیدار و حق جو و حق گو را نیز ستایش خواهد کرد که نگذاشتند قصه جهادی به آن عظمت در لا به لای یاوه گویی ها و هرزه گرایی های زمانه گم شود-سوم رمضان

دسته ها : دفاع مقدس

پوتین های مریم

نویسنده:فریبا طالش پور 

تعداد صفحات:160

کتاب حاضر خاطرات یکی از زنان خرمشهری(مریم امجدی)از ایام جنگ ایران و عراق است.راوی که دوران نوجوانی و جوانی اش مصادف با روزهای جنگ بوده پس از انقلاب ضمن تحصیل در دبیرستان به عضویت حزب جمهوری اسلامی،جهاد سازندگی و بسیج مستضعفین خرمشهر درآمده و دوره های امدادگری و فنون نظامی را آموزش می بیند.باشروع تهاجم عراق به خرمشهر،او در مشاغل مختلف چون امدادرسانی در بیمارستان دکتر مصدق،نگه داری از انبار مهمات مسجد جامع خرمشهر خدمت می کند و در این مدت گاهی نیز به خط مقدم جبهه می رود.راوی در این کتاب به نقل خاطراتی از شروع جنگ ایران و عراق و اشغال خرمشهر تا زمان آزادسازی آن می پردازد

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: یک قفس،صد پرنده،هزار پرواز

مولف: تیموریان،محمدمهدی

ناشر: حوزه هنری

سال انتشار: 1370

صفحه شمار: 93

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: آزاده‌محمدمهدی‌تیموریان‌از اعزام‌به‌جبهه‌های‌جنوب‌، مجروح‌شدن‌، اسارت‌، بدرفتاری‌سربازان‌عراقی‌و خوش‌رفتاری‌بعضی‌از آنها، رسیدگی‌دکتر مجید (که‌خود اسیر بود)، به‌مجروحان‌، عزاداری‌، ضرب‌و شتم‌توسط عراقی‌ها و وضع‌بد اردوگاهها، صبر و استقامت‌اسرا و بالاخره‌، مژده‌پایان‌اسارت‌، زیارت‌کربلا و بازگشت‌به‌ایران‌می‌نویسد. غربتکده‌اسارت‌خاطره‌آزاده‌محمدحسین‌ابراهیم‌بیگی‌است‌که‌در عملیات‌تکمیلی‌خیبر در منطقه‌طلائیه‌در اثر مجروح‌شدن‌به‌اسارت‌در می‌آید. او نیز از شکنجه‌ها و رفتار وحشیانه‌عراقی‌ها و وضعیت‌اردوگاهها نوشته‌و روحیه‌بالا، مقاومت‌اسیران‌و نعمت‌وجود روحانی‌در میان‌اسرا را شرح‌داده‌است‌. مصطفی‌کریمی‌ـ در اسارت‌درکانی‌مانکاـ از امدادهای‌غیبی‌، اسارت‌در نتیجه‌گم‌کردن‌راه‌، شکنجه‌ها و رفتار وحشیانه‌، نمازخواندن‌مخفیانه‌، کمکهای‌حاج‌آقا ابوترابی‌، وجود جاسوس‌در اردوگاه‌، شنیدن‌خبر ارتحال‌حضرت‌امام‌(ره‌) و بالاخره‌، بازگشت‌به‌وطن‌سخن‌می‌گوید.

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: ایلام در جنگ

مولف: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ

ناشر: مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ سپاه

سال انتشار: 1380

صفحه شمار: 132ص.:مصور،نقشه،جدول،نمودار

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: نویسندگان‌کتاب‌، در شش‌فصل‌به‌شرح‌جنگ‌در ایلام‌پرداخته‌اند. فصل‌اول‌به‌تاریخچه‌و جغرافیای‌استان‌اختصاص‌دارد.فصل‌دوم‌به‌منازعات‌در استان‌در دوران‌انقلاب‌و شروع‌جنگ‌پرداخته‌است‌. در فصل‌سوم‌، عملیاتهای ذوالفقار و عاشورا شرح‌داده‌شده‌است‌. فصل‌چهارم‌، شرح‌عملیاتهای‌فتح‌المبین‌، محرم‌، والفجر یک‌و پنج‌، ظفر چهار و قدس‌سه‌است‌. فصل‌پنجم‌، شرح‌عملیاتهای‌والفجر سه‌و پنج‌، عاشورای‌دو و کربلای‌یک‌و اقدامات‌نیروهای‌خودی‌و عراق‌است‌. فصل‌ششم‌، شرح‌بازتاب‌پذیرش‌قطعنامه‌598 در استان‌ایلام‌، هجوم‌منافقین‌به‌مهران‌و هجوم‌ارتش‌عراق‌به‌دهلران‌است‌. تعدادی‌جدول‌، نمودار، نقشه‌و عکس‌رنگی‌در پایان‌کتاب‌آمده‌است‌.

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: اسیر شماره 0339

خاطرات خواهر آزاده خدیجه میر شکار

مولف: میر شکار،خدیجه

ناشر: نشر سوره

سال انتشار: 1374

صفحه شمار: 73ص.:مصور

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: خانم‌خدیجه‌میرشکار اهل‌بستان‌است‌و طی‌حمله‌بعثی‌ها به‌بستان‌و سوسنگرد همراه‌با شوهر خود اسیر می‌شود. در این‌کتاب‌رضا رئیسی‌خاطرات‌خانم‌خدیجه‌میرشکار را از مدت‌بیش‌از 400 روز اسارت‌در عراق‌ضبط و تنظیم‌کرده‌است‌.

  خانم‌خدیجه‌میرشکار در خاطرات‌خود از اسارت‌به‌دست‌بعثی‌ها، زخمی‌و بستری‌شدنش‌در بیمارستان‌، بازجویی‌های‌پی‌در پی‌، شکنجه‌های‌وحشتناک‌، زندان‌انفرادی‌و عفونت‌زخمها سخن‌می‌گوید. پس‌از آن‌، از اردوگاههای‌موصل‌و رمادیه‌می‌گوید. او بیان‌می‌کند که‌چگونه‌بعثی‌ها از او که‌یک‌زن‌بود به‌خاطر مقاومت‌و روحیه‌بالایش‌، وحشت‌داشتند و می‌گوید که‌چگونه‌با یاری‌گرفتن‌از نیروی‌ایمان‌توانسته‌است‌آنها را تحقیر کند. او سرانجام‌، بدون‌همسر خود، همراه‌با گروهی‌از آزادگان‌به‌وطن‌بازگشته‌است‌.

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: آزادگان بگویید

مولف: مقیسه،محمد حسن

ناشر: نشر سوره

سال انتشار: 1372

صفحه شمار: 395ص.

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: جلد اول‌کتاب آزادگان‌بگویید، خاطرات‌گروهی‌از آزادگان‌عزیز ایرانی‌از دوران‌اسارت‌است‌. در این‌خاطرات‌، آنها نحوه‌اسیر شدن‌خود، برخورد سربازان‌و ارتشیان‌بعثی‌، شکنجه‌های‌روحی‌و جسمی‌که‌نسبت‌به‌آنها اعمال‌می‌شده‌است‌را بیان‌کرده‌، از کمبودهای‌غذا، لباس‌، پتو و وسایل‌و لوازم‌اولیه‌زندگی‌سخن‌گفته‌اند و وضعیت‌نامناسب‌بهداشتی‌اسیران‌در اردوگاههای‌عراق‌، بازجویی‌های‌توأم‌با شکنجه‌های‌وحشتناک‌و شهادت‌اسرا در اثر این‌شکنجه‌ها، شهادت‌در اثر بیماری‌، کمبود دارو و نبودن‌بهداشت‌، و تفاوت‌رفتار عراقی‌ها با اسرای‌ایرانی‌در مقایسه‌با رفتار ایرانی‌ها با اسرای‌عراقی‌، در این‌خاطرات‌به‌خوبی‌تصویر شده‌است‌. همچنین‌، مطالب‌کتاب‌، نشان‌دهنده‌مقاومت‌اسرا در مقابل‌سختیها، تلاش‌آنها برای‌حفظ ارزشهای‌اسلامی‌، برخورد آنها با خود فروختگان‌و منافقین‌و جاسوسان‌، و پافشاری‌بر اجرای‌مراسم‌و احکام‌دینی‌و مذهبی‌است‌.

  جلد دوم‌کتاب‌آزادگان‌بگویید، خاطرات‌گروهی‌از اسرای‌ایرانی‌است‌که‌سالها در اردوگاههای‌مخوف‌عراقی‌به‌سر بردند اما هرگز از هدفشان‌دست‌نکشیدند. از همان‌اوایل‌اسارت‌کتک‌و توهین‌شروع‌شد و سربازها به‌بهانه‌های‌کوچک‌تنبیه‌ها را شروع‌کردند و عده‌ای‌را هم‌با گلوله‌های‌مستقیم‌تانک‌به‌شهادت‌رساندند. استفاده‌از کابل‌و شوک‌الکتریکی‌برای‌شکنجه‌نیز باعث‌شهادت‌عده‌ای‌دیگری‌از این‌عزیزان‌شد. خاطرات‌این‌آزادگان‌یادآور رنجهایی‌است‌که‌آنها طی‌دوران‌اسارت‌کشیده‌و شکنجه‌هایی‌که‌متحمل‌شده‌اند. در عین‌حال‌، سطور این‌خاطرات‌نشان‌دهنده‌استقامت‌و پایمردی‌رزمندگان‌دلیر و ارادت‌خالصانه‌آنها نسبت‌به‌دین‌مبین‌اسلام‌، اصول‌و اعتقادات‌مذهبی‌خود و همچنین‌نسبت به‌رهبر کبیر انقلاب‌و مسؤولان‌جمهوری‌اسلامی‌است‌.

  جلد سوم‌کتاب‌آزادگان‌بگویید، حاوی‌244 خاطره‌کوتاه‌از حوادث‌و جریانات‌دوره‌اسارت‌آزادگانی‌از سراسر ایران‌اسلامی‌است‌. نام‌نویسندگان‌خاطرات‌، همچنین‌تاریخ‌اسارت‌و آزادی‌آنان‌در بالای‌هر صفحه‌قید شده‌است‌. مجموعه‌این‌خاطرات‌نشان‌دهنده‌نوع‌رفتار رژیم‌بعثی‌عراق‌با اسرای‌ایرانی‌، شکنجه‌ها، محدودیتها و سختی‌هایی‌است‌که‌آنها متحمل‌شده‌اند و در عین‌حال‌حکایت‌از پایداری‌، دلاوری‌، ایثار و ایمان‌آنها در مبارزه‌با رژیم‌بعثی‌عراق‌، (حتی‌در دوران‌اسارت‌) دارد.

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: آخرین گزارش

مولف: هشترودی،یاسر

ناشر: نشر سوره

سال انتشار: 1371

صفحه شمار: 110ص.

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: کتاب‌، مجموعه‌چهار خاطره‌گزارش‌گونه‌مربوط به‌سالهای‌66 تا 68 است‌که‌در آن‌، نویسنده‌با مردم‌شهرهای‌جنگ‌زده‌قصر شیرین‌، سرپل‌ذهاب‌و اسلام‌آباد ـ و بخصوص‌بازماندگان‌عملیات‌مرصاد ـ گفتگو کرده‌است‌. در آخرین‌گزارش‌افراد بومی‌منطقه‌عملیاتی‌مرصاد کلبه‌ای‌را نشان‌می‌دهند که‌در آن‌، تعدادی‌از منافقین‌با خوردن‌سیانور خودکشی‌کرده‌اند. همچنین‌آنها از کشته‌شدن‌یک‌منافق‌زن‌به‌دست‌دوستان‌خود و بیمارستانی‌که‌منافقین‌به‌آتش‌کشیدند و سایر جنایات‌هولناک‌منافقین‌سخن‌می‌گویند. قمری‌های‌زیر شیروانی‌و شهر خاکستری‌شرح‌دیدار از شهرهای‌اهواز و خرمشهر و آبادان‌پس‌از پایان‌جنگ‌و گفتگو با مردمی‌است‌که‌به‌شهر و دیار خود بازگشته‌اند و چهره‌شهرهای‌جنگ‌زده‌را با بازسازی‌تغییر داده‌اند. آنجا زندگی‌مثل‌لیقه‌دوات‌گزارش‌ سفر چهارده‌خبرنگار به‌حلبچه‌و کردستان‌عراق‌و گفتگو با مردم‌فقیر آنجا و رانده‌شده‌های‌شهرهای‌دیگر عراق‌است‌، که‌امیدوارند این‌مناطق‌به‌دست‌رزمندگان‌ آزاد شوند. این منطقه‌در همین‌زمان‌، بمباران‌شمیایی‌می‌شود و خبرنگاران‌به‌بیمارستان‌برده‌می‌شوند.

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: آخرین سوار سرنوشت

مولف: امیریان،داود

ناشر: نشر کیهان

سال انتشار: 1376

صفحه شمار: 218ص.

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: عده‌ای‌از نیروهای‌سپاه‌تصمیم‌می‌گیرند برای‌انهدام‌سکوهای‌پرتاب‌موشک‌های‌اسکاد B به‌عراق‌بروند. ناصر از بیمارستان‌فرار می‌کند و سراغ‌جعفر می‌رود. ناصر و اصغر و جعفر به‌قصد عراق‌حرکت‌می‌کنند. مهدی‌، رسول‌و مش‌رضا نیز به‌آنها می‌پیوندند. طی‌مسیر دوبار با کردها درگیر می‌شوند، ولی‌نجات‌پیدا می‌کنند. در پایگاه‌اول‌سایت‌موشکی‌وجود ندارد. در پایگاه‌دوم‌هم‌به‌ظاهر چیزی‌نیست‌. هنگام‌بازگشت‌، ناگهان‌متوجه‌تحرکاتی‌شده‌، سایت‌موشکی‌را روی‌یک‌تریلی‌می‌بینند. جعفر و ناصر دو تن‌از نگهبانان‌را کشته‌، لباس‌آنها را می‌پوشند و وارد ساختمان‌می‌شوند. اصغر هم‌وارد پایگاه‌می‌شود، ولی‌آنجا مجروح‌و اسیر می‌شود و عراقی‌ها او را برای‌گرفتن‌اطلاعات‌شکنجه‌می‌دهند. جعفر و ناصر به‌محوطه‌پرتاب‌موشکها می‌رسند و تی‌ان‌تی‌ها را نصب‌می‌کنند. در راه‌بازگشت‌اصغر را هم‌نجات‌می‌دهند و خارج‌می‌شوند. در راه‌به‌پای‌ناصر تیر می‌خورد، ولی‌او بی‌توجه‌به‌راه‌ادامه‌می‌دهد، یک‌بال‌گرد عراقی‌می‌آید، ولی توسط رزمندگان‌سرنگون‌می‌شود و آنها به‌سلامت‌باز می‌گردند.

دسته ها : دفاع مقدس

عنوان: آب

مولف: عیدان،غلامرضا

ناشر: نشر سوره

سال انتشار: 1370

صفحه شمار: 47ص.

موضوع: جنگ ایران وعراق،1359-1367

چکیده: مرتضی‌، کمال‌و اسماعیل‌، سه‌دوست‌رزمنده‌، در یکی‌از عملیاتهای‌فریب‌، قبل‌از عملیات‌اصلی‌، در منطقه‌دشمن‌، مجروح‌و خسته‌، گم‌می‌شوند. هر سه‌نفر آنها تشنه‌هستند و این‌تشنگی‌، و ناراحتی‌حاصل‌از آن‌، و همکلامی‌مرتضی‌و کمال‌با اسماعیل‌که‌مجروحیتش‌از همه‌بیشتر است‌، نیرویی‌تازه‌در آنها به‌وجود می‌آورد. آنها برای‌پیدا کردن‌مجدد رزمندگان‌خودی‌به‌تکاپو می‌پردازند، ولی‌تلاش‌آنها برای‌پیدا کردن‌همرزمان‌بی‌ثمر می‌ماند. در نهایت‌، پس‌از درگیری‌با نیروهای‌دشمن‌، اسماعیل‌با لبان‌تشنه‌به‌شهادت‌می‌رسد و در همان‌زمان‌از محلی‌که‌دستانش‌بر روی‌زمین‌قرار گرفته‌، یک‌چشمه‌آب‌زلال‌شروع‌به‌جوشیدن‌می‌کند.

دسته ها : دفاع مقدس

سربالایی جنگ تالیف: قائمی، پروین
تاریخ انتشار: تیر 1386قیمت: 9000 ریال
شابک: 9-202-419-964- 978نوبت چاپ: اول ، بهار 1386
شمارگان: 1500
 مجموعه سربالایی جنگ سه داستان کوتاه را در خود جای داده و می کوشد تا جنگ و مبارزه را پسوند همیشگی زندگی انسانهای آزاده بداند و حکایت کند از سربالایی سختی که در زندگی ما حضور دارد ...
خانم صاحبخانه داد می زند :
"وصیت هات تموم شده ؟ اومدی ؟ "
 پروین خانم ! نمون اینجا . برو لواسون خونه پدر شوهرت خطرناکه گور پدر خونه !
آقای صاحبخانه بر می گردد و به او چشم غره می رود . می روند . در را می بندم و گوش می دهم چند لحظه بعد ، صدای گوش خراش ماشین آمریکایی شان می آید با رفتن آن ها محله ها قرق می شود ... من می مانم و کوچه و ...

دسته ها : دفاع مقدس

 رازهای دوران پر التهاب
مترجم: محمد حسین زوار کعبه
تعداد صفحات: 107قیمت: 1050 تومان
شابک: 5-362-506-964- 978قطع: رقعی
نوبت چاپ: اول: 1386شمارگان: 2200
 سروان عراقی؛ ثامرحمود الخالصی در کتاب رازهای دوران پرالتهاب از رازهای وحشتناک پرده می‌گشاید. او این کتاب را در هنگام سکونت در کشور سوریه نگاشته است و در آن به تشریح لحظات زندگی‌اش در جنگ تحمیلی می‌پردازد. او از قساوت‌هایش می‌گوید واز قربانی کردن دو تن از هم رزمانش. کسانی که شاهد فرار او بوده‌اند، برای سفید ماندن کارنامه درخشان الخاصی از سوی او متهم به فرار و روانه چوبه دار می‌شوند.
این سروان عراقی در بخشی از کتاب به استفاده از سلاح شیمیایی در منطقه مهران اعتراف می‌کند و از اعطای مدال شجاعت از سوی صدام به افسرانی که از این سلاح‌ها استفاده کرده‌اند خبر می‌دهد. کتاب،علاوه بر افشای جنایات نیروهای عراقی در جنگ، گرفتاری‌ها و مصیبت‌های مردم عراق را نیز آشکار می‌کند. حوادث در این کتاب به شکل دقیق ترسیم شده تا خواننده در بطن آنها قرار بگیرد.
رازهای دوران پرالتهاب، مشتمل بر 108 صفحه است و در قطع رقعی منتشر شده است.

دسته ها : دفاع مقدس

 فرزندان ایرانیم نویسنده: داوود امیریان
تعداد صفحات: 216 قیمت: 2200 تومان
شابک: 0 ـ 533 ـ 471 ـ 964 قطع: وزیری کوتاه
نوبت چاپ: پنجم: 1385 شمارگان: 2200
 کتاب حاضر، مجموعه طنز داستانی روایی است که در شصت سکانس داستانی آورده شده است. کتاب با معرفی نویسنده آغاز می‌شود و آرام وارد صحنه‌‌های داستانی طنزآلود امیریان می‌شود که آن را در 216 صفحه گرد آورده است. محتوای داستانها طنزهای جنگ و جبهه است که در کنار جنگ، خون و بوی باروت، صحنه‌های خنده‌داری نیز وجود داشته که از گرمای بیشتر از حد جنگ و سرمای کرخت بی‌خبری جز نشانه رفتن دشمن در سنگر، می‌کاسته است. امیریان با شم طنزی که داشته این صحنه‌ها را به خوبی شکار کرده است و آن را اکنون که سالها از پایان جنگ می‌گذرد، هنوز زیبا می‌توان یافت. دست انداختن سربازان به هم، شوخی بی‌موقع فرمانده با رزمنده، دلتنگیها و دلخوریها. از جان‌مایة اصلی طنزهای امیریان است. داوود امیریان در پنجم فروردین 1349 در کرمان به دنیا آمد. به تهران کوچید، سپس راهی جبهه‌ها شد. او در عملیات مختلفی همچون کربلای 1، کربلای 5، بیت‌المقدس 4 و مرصاد شرکت کرد و با پایان جنگ به ادامة تحصیل پرداخت. سپس به خدمت سربازی رفت. کتاب حاضر، خاطره‌های طنزآلودی است از این روزها و دورانها، این کتاب مجموعه از کتابهای طلایی است که در جشنواره‌ها یا مسابقات مختلف جوایزی را از آن خود کرده است. این کتاب رتبه اول بخش خاطره در پنجمین دوره جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس (1379) دیپلم افتخار، رتبه اول بخش تألیف و تقدیر در نخستین ادب پایداری را به دست آورده است. کتابهای طلایی دروازه‌ای به روی دنیای سرشار از عاطفه و احساس و خیال، دروازه‌هایی با کوپه‌های طلایی که دنیای روشن دانایی را به ما هدیه می‌دهد. از متن می‌خوانیم: حالا شلوغی و سر و صدا را ول کن و داد و هوار بلندگوها را بچسب. انگار کویتی‌پور و آهنگران با همدیگر مسابقة روکم‌کنی گذاشته بودند. از یک بلندگو صدای کویتی‌پور که سپاه محمد می‌آید، می‌آید، آهنگران، ای لشکر صاحب زمان آماده باش، آماده باش. جمعیت را نگو، انگار صدها آدمیزاد را تو دیگ سفید انداخته باشند و بجوشانند. صدا به صدا نمی‌رسید. مرد و زن، پیر و جوان تو هم می‌لولیدند و کسی به کسی نبود.
کتاب حاضر مجموعه طنز داستانی است که در شصت سکانس داستانی آورده شده است. کتاب محتوای طنزی دارد که در دمادم، جنگ و خون و باروت، صحنه‌های خنده‌داری را با صمیمیت خاصی جبهه‌های جنوب تعریف می‌کند که می‌توان طبیعی بودن زندگی در فضای جنگ را لمس و حس کرد.

دسته ها : دفاع مقدس

کتابشناسی اسارت به کوشش:مسعود ده نمکی
مرکز پخش: آفتاب 8  چاپ اول: 1384
شمارگان: 1500 نسخه  قیمت: 40000 ریال
اسارت آزادگان وفادار و مقاوم میهنمان بخشی از تاریخ انقلاب اسلامی است. بی تردید نسل های آینده کشورمان به یادآوری آن همه ایثارگری و حماسه آفرینی و مطالعه آن نیاز خواهند داشت. بررسی مسئله اسارت در جنگ تحمیلی بیانگر این حقیقت است که اسارت در این ابعاد چهره ای نو و ناشناخته برای ملل جهان و حتی برای ملت شریف ایران دارد و بر تمام محققان و پژوهشگران متعهد دفاع مقدس است که به بررسی و تحقیق همه جانبه در پیرامون آن بپردازند. نخستین گام در اجرای چنین هدفی، تهیه کتابشناسی جامع و کامل دفاع مقدس و "آزادگان" بود که به محققین فرصت و امکان آشنایی با منابع تحقیق را می داد. به همین منظور مصادف با سالگرد بازگشت آزادگان به میهن سر افراز ایران موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی دست به انتشار این کتاب به همت آقای ده نمکی کرده است.
در این کتابشناسی 242 عنوان کتاب معرفی شده و اطلاعات مختصری ارائه شده است. در مورد هر کتاب عکس روی جلد درج شده و در سه قسمت الف، ب، ج به ترتیب اطلاعات شناسنامه ای، منبع و ماخذ مورد بهره برداری در تهیه کتاب و اطلاعات محتوایی کتاب وجود دارد.
در قسمت الف "اطلاعات شناسنامه ای" عنوان کتاب، نام مولف، نام ویراستار، سال چاپ، طبقه بندی، ناشر، حروفچینی و صفحه آرایی، لیتوگرافی، نوبت چاپ، شمارگان، قیمت پشت جلد، تعداد صفحات، شماره شابک، آدرس و تلفن ناشر، شماره و محل نگهداری در اسناد ملی قرار گرفته است.
در قسمت بعد یعنی "منابع و ماخذ مورد بهره برداری در تهیه کتاب" نوع کتاب براساس عنوان و موضوع و روش استفاده از موضوع مشخص شده است.
و در قسمت "اطلاعات محتوایی کتاب" مندرجات کتاب، خلاصه ای از محتوای کتاب، زمان دربرگیرنده کتاب و سایر توضیحات ضروری قرار گرفته شده است.
در انتهای کتاب نیز فهرست منابع و ماخذ براساس نام کتاب قرار دارد که به ترتیب حروف الفبا مرتب شده است. لازم به ذکر است از این مجموعه، کتب دیگری در مورد اسارت در دست انتشار است که روی هم رفته به بیست عنوان خواهد رسید.
ما را چه رسد که با این قلم های شکسته و بیان های نارسا در وصف شهیدان و جانبازان و مفقودان و اسیرانی که در جهاد فی سبیل الله جان خود را فدا کرده و یا سلامت خویش را از دست داده اند یا به دست دشمنان اسلام اسیر شده اند، مطلبی نوشته یا سخنی بگوییم. زبان و بیان ما عاجز از ترسیم مقام بلند پایه عزیزانی است که برای اعلاء کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده اند.امام خمینی (ره) (درج شده در جلد داخلی کتاب)

دسته ها : دفاع مقدس

مسافران ملک اعظم  :به کوشش سعید عاکف
ناشر: جنات فکه با همکاری موسسه شهید آوینی
چاپ اول: پاییز 1384 شمارگان: 3000 نسخه  قیمت: 11000 ریال
بیابان، کوه، دشت وهمه جا سفیدپوش شده از برف. نگاه که می کنی، روی سفیدی برف رد پایی را می بینی، رد پای یک مرد، مردی که بیابان را زیر پا گذاشته و کوههای سر به فلک کشیده را هم در نوردیده، و اکنون دشتی باز و لایتناهی رسیده است.
هنوز هم رد پای مرد بر روی برف، راهنمای کسانی است که نخواسته اند مشغول بازیچه ها شوند، و قدم در بیابان گذاشته اند ؛ بیابانی سفید شده از برف .
«مسافران ملک اعظم؛ کتاب کاوه » نود و نه ردپا است از انبوه ردپاهایی که این مرد در عمر کوتاه و دنیایی اش، از خود به جا گذاشته است. این رد پاها خواننده را رهنمون به سلاحی می شوند که او در طول سلوک پر فراز و نشیب، خود را به آن تجهیز کرده بوده است؛همچنین رهنمون به این نکته می شود که؛ طی این مسیر بدون مجهز شدن به چنین سلاحی، لطیفه و خیالی بیش نیست.
نام : محمود کاوه تولد: 1 خرداد 1340 - مشهد مقدس شهادت: 11 شهریور 1365 - حاج عمران  آخرین مسئولیت: فرمانده لشکر ویژه شهدا  مزار: مشهد بهشت رضا (سلام الله علیه) - قطعه شهدا
در این کتاب 99 عنوان خاطره، از شهید محمود کاوه درج شده است، همچنین در هرصفحه از کتاب عکسی از این شهید وجود دارد. اسامی راویان نیز در انتهای کتاب موجود می باشد.
«یک لشکر را یک جوان بیست و چهار ساله اداره می کند، در حالی که در هیچ جای دنیا یک افسر به این جوانی پیدا نمی شود که لشکر را اداره کند.»از فرمایشات مقام معظم رهبری

دسته ها : دفاع مقدس

رفاقت به سبک تانک نوشته: داوود امیریان
چاپ و صحافی: سوره مهر چاپ اول: 1381
شمارگان: 4400 نسخه  قیمت: 6500 ریال
«رفاقت به سبک تانک» عنوان مجموعه طنزهای نویسنده معاصر داوود امیریان است که اخیرا انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب کرده است. کتاب حاضر شامل 47 قطعه طنز پیرامون حوادث جنگ است.
درنگاه اول به نظر می رسد که این کتاب مجموعه ای پراکنده از طنز های جبهه است ولی در نگاه بهتر به آن یک سیر کلی در این مجموعه به چشم می خورد. نویسنده سعی کرده برای کتاب خود شروع و پایانی مناسب داشته باشد. کتاب با داستانواره «می روم حلیم بخرم» شروع می شود که در آن نوجوانی شوق رفتن به جبهه را دارد. داستانواره هایی که در ادامه روایت می شوند به نوعی روند تکمیلی این طرح داستانی هستند. با توجه به تعدد روایتهای مختلف، آدم های مختلفی در کتاب حاضر حضور دارند که همگی در روایت های جداگانه ای ایفای نقش می کنند . همگی این آدم ها به ظاهر استقلال شخصیت دارند، اما با پیشروی مخاطب در صفحات میانی کتاب، مخاطب به طور غیرمستقیم درمی یابد که این آدم ها هر کدام به نوعی مکمل شخصیت دیگری هستند. این آدم های به ظاهر پراکنده در کلیت اثر به سمت وجه های مشترکی حرکت می کنند.
اشتراک آرمان، اشتراک موقعیت زمانی و مکانی، اشتراکات عقیدتی، اشتراک انگیزه مبارزه و... با عث شده که همگی در حالات روحی هماهنگ جلوه های متفاوتی پیدا کنند.
بذله گویی و شوخ طبعی در موقعیت های امن و مفرح امری عادی است اما میدانهای جنگ که در آن اضطراب و دلهره از هر سو در حال باریدن است، این خنده ها و شوخ طبعی ها در واقع هنری است که فقط از عهده آدم های خاصی برمی آید که نشان از آرامش عجیب و مثال زدنی آنان دارد که از جنس بشر معمولی نیست. امیریان نمونه هایی از این انسان ها را در کتاب خود به تصویر کشده است.
با هم داستان کوتاه «موشک جواب موشک» از این کتاب را مرور می کنیم:
«مثل این که اولین بارش بود پا به منطقه عملیاتی می گذاشت. از آن آدم هایی بود که فکر می کرد مأمور شده است که انسانهای گناهکار، به خصوص عراقی های فریب خورده را به راه راست هدایت کرده، کلید بهشت را دستشان بدهد. شده بود مسؤول تبلیغات گردان. دیگر از دستش ذله شده بودیم. وقت و بی وقت بلندگوهای خط اول را به کار می انداخت و صدای نوحه و مارش عملیات تو آسمان پخش می شد و عراقی ها مگسی می شدند و هر چی مهمات داشتند سر مای بدبخت خالی می کردند. از رو هم نمی رفت. تا این که انگار طرف مقابل، یعنی عراقی ها هم دست به مقابله به مثل زدند و آن ها هم بلندگو آوردند و نمایش تکمیل شد. مسؤول تبلیغات برای این که روی آنها را کم کند، نوار «کربلا، کربلا، ما داریم می آییم» را گذاشت. لحظه ای بعد صدای نعره خری از بلندگوی عراقی ها پخش شد که: «آمدی، آمدی، خوش آمدی جانم به قربان شما. قدمت روی چشام. صفا آوردی تو برام!» تمام بچه ها از خنده ریسه رفتند و مسؤول تبلیغات رویش را کم کرد و کاسه کوزه اش را جمع کرد و رفت.» ص 20

دسته ها : دفاع مقدس
X