دسته
وبلاگم در blogfa
دوستان
دوستان استقلالی
خدمات تبیان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 190506
تعداد نوشته ها : 155
تعداد نظرات : 47
Rss
طراح قالب
قرار دادن Skin برای نرم افزار یا اتوران شما

به نام خدا

یکی از روش هایی که به زیبایی اتوران یا نرم افزار شما جلوه ی خاصی می دهد و می تواند تا 50% پروژه ی شما را زیباتر کند Skin یا همان پوسته است که در بیلدر به راحتی امکان پذیر می باشد . حال برای پروژه ی خود شکل دلخواه را طراحی کنید و شکل دوم یا پوسته ی دوم را نیز طراحی کنید سپس یکی از پوسته ها را که می خواهید با کلیک یک دکمه ظاهر شود را از منوی File و زیر منوی Compress & Export... ذخیره کنید. این فایل با پسوند .mbd که فایل های سورس برنامه ی بیلدر است ذخیره می شود که دو نوع دارد : یکی که فایل را دارای رمز کنیم و یکی اینکه این فایل دیگر قابل ویرایش نباشد و فقط با کد مربوطه که در محیط برنامه نویسی در بیلدر باید تایپ کنید اجرا می شود.

این کار نیز نیاز به فقط یک خط کد نویسی دارد . حالا به کد زیر دقت کنید:

RunMBD("<SrcDir>\Skin\FiRE-Skin.MBD","New_Windows")

خب ابتدا دکمه ای بسازید و با دوبار کلیک بر روی آن بر روی دکمه ی More Action کلیک کنید تا صفحه ی کد نویسی باز شود . شما می توانید کد بالا را کپی و در آنجا پیست کنید سپس در قسمت اول آدرس پوسته که ذخیره کردید رو بدید (برای راحتتر کردن کار خود دو بار بر روی کد کلیک کنید و در قسمت اول کادر بر روی دکمه ی مسیر دهی کلیک کنید و پوسته را از هارد برگزینید) و در قسمت دوم در صورتی که کلمه ی New_Windows را تایپ کردید پوسته ی انتخابی در پنجره ی جدید باز می شود(یعنی اگر پنجره ی پوسته ی 1 پنجره بزرگ و پوسته ی 2 کوچک باشد با اجرای کد پوسته ی دوم به صورت کوچک نمایش داده می شود . ولی اگر New_Windows را تایپ نکرده باشید اندازه ی پوسته ی دوم چه بزرگ باشد چه کوچک در قالب پوسته ی شماره 1 ظاهر می شود) . من توصیه می کنم از New_Windows استفاده کنید چون پوسته هایی که شما می سازید باید برای زیبایی بیشتر با هم متفاوت باشد (مثلاً یکی بزرگ و یکی کوچک). خب تا اینجا فهمیدین که چطوری برای نرم افزار خود پوسته بگذارید البته برای اینکه با کلاس تر جلوه کنه فایل های پوسته که با پسوند .MBD هستنکه از منوی فایل ذخیره کردید رو به یک پسوند دیگه تغییر بدید به این صورت که در هنگام ذخیره کردن و وارد کردن نام برای آن مثل مثال پسوندی مثل اسم نرم افزار رو بدید(مثال : FiRE.fskin) می بینید که پسوند فایل پوسته .fskin است که باید در موقع مسیر دادن (RunMBD) گزینه ی All Files رو انتخاب کنید و این فایل رو انتخاب کنید که حتماً کار میده. راستی بهتون نگفتم بعد از این کد حتماً کد Exit() رو هم بنویسید تا از پوسته ی 1 خارج و پوسته ی 2 اجرا شود.


*****

پیشرفته ترین و بی نقص ترین کار برای تغییر پوسته استفاده از کدنویسی تقریباً پیشرفته است . به این صورت که مثلاً دکمه ها را با کدهای مربوطه کوچک و بزرگ کنید یا آنها را به جایی دیگر از صفحه انتقال دهید ، تغییر اندازه ی فرم برنامه و ... که به معادلات فراوانی نیازمند است . ولی این کار رو می تونید برای نرم افزارهایی که ساختید و ارزش این کار را دارند انجام دهید . من خودم یه سی دی به نام فایر موزیک ساختم که نرم افزار کوچیک می شد که با کدهای مختلف اون رو درست کردم . برای اینکار از اکشن های زیر استفاده می شود :

************

If () Then

SysCommand("","")

MoveObject("","")

MoveTo("","")

LoadText("","")

End

************

که اگه بخوام این روش رو توضیح بدم باید همه ی شما نظر بدید که در صورت تعداد زیاد نظر و درخواست آموزش اون رو می گم.امیدوارم که از آموزش لذت نبرده باشید ، اِ ببخشید یعنی برده باشید !!!


سه شنبه بیست و چهارم 10 1387
X