دسته
وبلاگم در blogfa
دوستان
دوستان استقلالی
خدمات تبیان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 190469
تعداد نوشته ها : 155
تعداد نظرات : 47
Rss
طراح قالب
 به نام خدا »

استفاده از Moveto و Move Object در بیلدر

با عرض سلام و خسته نباشی خدمت کاربران گرامی در این درس می خواهم نحوه ی ساخت انیمیشن و تغییر اندازه ی اشکال در بیلدر رو به شما جیگر گرامی آموزش دهم . برای انیمیشن از کد Move to و برای جابهجایی و تغییر اندازه ی یک شی از کد MoveObject استفاده می شود . ابتدا کد ساخت انیمیشن را در بیلدر برای شما می گذارم . منظور از ساخت انیمیشن این است که یک شی مثل دکمه را از مختصات 100 در 100 به مختصات 200 در 200 جابه جا کنیم همچنین شما می توانید برای انیمیشن خود سرعت تعیین کنید . یعنی با چه سرعتی از ناحیه ای به ناحیه ی دیگر برود . خب ابتدا یک شی دکمه بر روی فرم برنامه ی خود قرار دهید و آن را با نام TextButton نامگذاری کنید سپس برای ساخت انیمیشن از کد زیر استفاده کنید:

MoveTo("TextBTN","100,100,70,EASYFROM,EASYTO")

در خط کد بالا مشاهده می کنید که شی ای با نام TextBTN به مختصات 100 در 100 جابه جا می شود ( 100در100 مقدار مختصات X و Y است) و در قسمت بعدی کد عدد 70 مقدار سرعت حرکت است و EASYFROM,EASYTO یک نوع افکت حرکتی در انیمیشن است . خب برای اینکه مختصات کاملاً دقیق را بدست آورید می توانید از کادر dimensions استفاده کنید برای ظاهر کردن این کادر از منوی View گزینه ی dimensions را انتخاب کنید اگه استفاده از این کادر رو بلد نیستید بهم بگید تا براتون این مطلب رو بزارم.

خب حالا استفاده از جابه جایی (بدون انیمیشن) و تغییر اندازه رو برای شما آموزش می دم. برای این کار از کد زیر استفاده می شود:

MoveObject("TextBTN","200,200,100,100")

یدر این کد می بینید که شی ای به نام TextBTN به مختصات 200,200 رفته و اندازه ی آن به 100,100 تغییر می کند و همچنین برای بدست آوردن مختصات و اندازه ی دقیق و صحیح می توانید از همان کادر dimensions استفاده کنید . خب امیدوارم چیزی از این مطلب فهمیده باشید . شرمنده اگه زیاد خوب نمی نویسم آخه من بیشتر مطالب رو سر کار می نویسم . تا می خوام یه خط بنویسم یه نفر می یاد حال ما رو می گیره منم که مجبورم براشون کارشونو انجام بدم دیگه . راستی نظر بدید تا یه کد باحال برای تغییر اندازه یک شی با انیمیشن رو براتون بزارم.

حالا اگه مطلب رو نتونستید درک کنید بهم بگید تا مطلب رو ویرایش کنم.

امیدوارم از خواندن مطالب من لذت برده باشید . هر سوالی داشتید , هر نظریه ای داشتید , هر مشکلی رو در بیلدر داشتید و هر چیزی در مورد بیلدر رو به من هم بگید برای تازه کارها می گم روی کلمه ی نظر در پایین همین مطلب کلیک کنید و از کادر بازشده سوال و نظر خود رو بنویسید یا برای من میل بفرستید تا من شما رو تو بحثتون کمک کنم.

سه شنبه بیست و چهارم 10 1387
X