اي آر پروژه
روش تحقیق بررسی عوامل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

  روش تحقیق بررسی عوامل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی word دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد روش تحقیق بررسی عوامل و نحوه پیدایش حاشیه نشینی word   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : به همراه پروژه یک فایل پاورپوینت دارای 25 اسلاید ارسال خواهد شد


فهرست
چکیده  3
کلید واژه 3
طرح مسئله 3
روش تحقیق 4
اهداف تحقیق 4
اهمیت و ضرورت تحقیق 4
فرضیات تحقیق 5
ادبیات تحقیق ...5  
مقدمه 6
تعریف حاشیه پیرامون شهر ها 6
تعریف حاشیه های درون شهری .6
تعریف اسکان غیر قانونی (عدوانی ) 7
دلایل ظهور پدیده حاشیه نشینی 7
مهاجرت 8
تاریخچه حاشیه نشینی در برخی از کشورهای جهان 8
تاریخچه حاشیه نشینی در ایران 9
نتایج و اثرات حاشیه نشینی  10
پیامدهای زیستی حاشیه نشینی در ایران 10
چالش های عمده حاشیه نشینی 10
روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی در جهان 11
روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی در ایران 12
مطالعات حاشیه نشینی در منطقه غرب مشهد( قلعه وکیل آباد) 12
علل حاشیه نشینی در قلعه وکیل آباد 13
ویژگی های جمعیتی 13
بررسی کاربری اراضی 13
وضعیت اقتصادی 13
ویژگی های اجتماعی و فرهنگی ساکنین قلعه وکیل آباد 13
بررسی ابعاد و مساحت قطعات – نحوه جرم گذاری و سطح اشغال 14
بررسی و تعیین حجم عبور و مرور در خیابانها و تقاطع های مهم 14
بررسی موقعیت و حجم پارکینگ ها 14
نتیجه گیری 14
پیشنهاد 15
منابع و مآخذ 16


چکیده
 اصطلاح حاشیه نشینی یا زاغه نشینی و .. در کشورهای در حال توسعه به محلات فقیر نشینی اطلاق می‌شود که در اطراف شهرهای بزرگ به وجود آمده و ساکنین این مناطق به علل گوناگون نتوانسته‌اند جذب نظام اقتصادی- اجتماعی شهر شده تا از امکانات و خدمات شهری استفاده نمایند. حاشیه ، فرهنگ مخصوص به خود دارد . فرهنگ حاشیه نشینی بازتاب شیوه زندگی طبقات پایین اجتماع است که معمولاً فرهنگ فقر شناخته می‌شود. تقریبا اکثر کشورهای جهان اعم از پیشرفته یا عقب نگه داشته شده دوره هایی از حاشیه نشینی را در شهرهای  خود تجربه کرده‌اند ، اما مشکل اصلی در کشورهای جهان سوم نهفته است. مثلاَ در هند جمعیت زاغه نشین شهرهای این کشور چیزی بین 30 تا 50 درصد کل ساکنین آنهاست .
سکونتگاه غیر قانونی(عدوانی) را می توان به عنوان یک منطقه مسکونی تعریف کرد که بدون مطالبه قانونی برای دریافت زمین و یا اجاره از سوی مقامات مربوطه برای ساختن خانه توسعه یافته است. زاغه های غیرقانونی معمولا در حاشیه شهرها ظاهر می شوند.
شکل گیری و توسعه سکونتگاه های غیر قانونی تابعی از عوامل داخلی و خارجی است. از عوامل داخلی می توان به مواردی مانند فقدان ممر عایدی تضمین شده و دیگر مسائل مالی ، شغل های روزمزد با دستمزد کم که در بسیاری موارد موقت و نیمه دائم است. ، اشاره نمود .
   دلایل خارجی نیزمواردی مانند: مهاجرت ، قیمت بالای زمین و مسکن ، بی توجهی دولت نسبت به رسیدگی به وضعیت این مناطق ، استاندارد های بالای مسکن قابل قبول ، ضوابط و مقررات ، طرح های پیچیده وموانع نهادی و سازمانی را شامل می شوند.
توسعه شهری در ایران در فاصله سال های  1340-1320 مبنتی بر رشد مهاجرت روستایی بوده و دو قطب مرفه نشین شهری و فقیرنشین در این دوره خود نمایی می کند.
 در سال 1351، به دلیل اصلاحات ارضی و همچنین عدم کارائی اقتصاد کشاورزی روستاها، موج مهاجرت‌های گسترده ‌ای به شهرهای بزرگ رخ داد که به نمود یافتن زیست حاشیه ای منجر شد.
روش های مقابله با پدیده حاشیه نشینی :1- تغییر موقعیت ساکنان زاغه ها و مناطق فقیر نشین مرکز شهر
2- پاک کردن منطقه از زاغه ها و بازسازی و توسعه مجدد آن  و 3- بهسازی محله های فقیر شهری می باشد.
تحولات اقتصادی و اجتماعی در گسترش و ایجاد پدیده حاشیه نشینی بسیار موثر بوده است. لذا به منظور کنترل و در صورت امکان حذف این پدیده باید به ایجاد تعادل فضایی ( اقتصادی ، اجتماعی ، کالبدی ) در سطح مناطق دست یازید . با استفاده از روش توانمند سازی، بهره جستن از اعتبارات جهانی، تخصیص بخشی از اعتبارات ملی به این مهم، جلوگیری از مهاجرت بی رویه از طریق عمران و آبادانی روستاها، در مهارکردن این پدیده شهری نشینی ،بازنگری طرحهای جامع و تفصیلی شهری، به منظور پیش بینی فضاهای مناسب برای تولید مسکن کوچک، مقاوم و ارزان قیمت برای زوجهای جوان، خانواده های کم درآمد و... برای اقشار آسیب پذیر باید خانه ای کوچک ولی مقاوم و مجهزساخته شود .
کلید واژه: اسکان غیرقانونی (عدوانی) – زاغه نشین – آلونک نشین – مهاجرت


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید


(0) نظر
برچسب ها :
X