دستگاه تشخیص هوشمند خرابی رویه آسفالت توسط پژوهشگران دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیر کبیر طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر فریدون مقدس نژاد عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست با اشاره به این که هر سال بیش از صدها میلیارد تومان صرف تعمیر و نگهداری رویه های آسفالتی می شود گفت: با تشخیص و ترمیم زود هنگام می توان بخش قابل ملاحظه ای از هزینه های نگهداری را کم کرد.

وی افزود: در این طرح پژوهشی سامانه نرم افزاری و سخت افزاری جدیدی برای این منظور ابداع شده است.

حمزه ذاکری پژوهشگر طرح، روشهای کنونی تشخیص و ترمیم رویه آسفالت را شامل سه شیوه دستی، خودکار و نیمه خودکار ذکر کرد و گفت: ضعف این روشها در جمع آوری داده های زیاد، نیاز به سخت افزار گران قیمت و همچنین دخالت کاربر در تحلیل بررسی داده ها است که ما در دستگاه ساخته شده این مشکلات را برطرف کرده ایم.

وی افزود: در این طرح، تصویر سطح آسفالت با استفاده از دوربین دیجیتال وارد نرم افزار طراحی شده و در آنجا با چند الگوی مختلف و توسط هوش مصنوعی بررسی می شود.

ذاکری ویژگی دستگاه را در ترکیب چند نوع روش تحلیلی مختلف و هوشمند کردن تشخیص در مقایسه با خودکار بودن آن ذکر کرد و گفت: این امر موجب شده است تا با کاستن حجم داده های مختلف نیاز به داده های بسیار کمتری برای تشخیص داشته باشیم.

پژوهشگر طرح همچنین با اشاره به این که نرم افزار زمین پیمای گوگل (گوگل ارث) قرار است که تا سال 2011 جزئیات بسیار دقیقی از زمین را تا حد طرح یک سکه در اختیار کاربران عادی قرار دهد گفت: در نرم افزار این دستگاه پیش بینی شده است تا با اتصال به گوگل ارث بتواند اطلاعات آسفالت را مستقیم و بدون نیاز به عکس برداری دریافت و تحلیل کند.

وی افزود: این سامانه تشخیص خود را به صورت شنیداری اعلام می کند و این امر می تواند برای افراد غیر متخصصی که با دستگاه کار می کنند مفید باشد.

براساس این گزارش این طرح در رساله کارشناسی ارشد مهندسی عمران و محیط زیست گرایش راه و ترابری دانشگاه صنعتی امیر کبیر انجام شده است.دسته ها : صنعت
سه شنبه ششم 12 1387
X