پژوهشگران کشور با استفاده از فناوری نانولوله های کربنی فیلتر هوشمندی ساختند که قابلیت جذب آلاینده های زیست محیطی را دارد و قابل بازیافت به دوده صنعتی ممتاز است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسول نوروزیان مجری طرح با بیان اینکه این اختراع قابلیت نصب در محیطهای باز (سر چهارراهها) و بسته (سر دودکش کارخانجات و منازل و اگزوز خودروها) را دارد، گفت: نانو فیلتر تولید شده از دو قسمت مجزا تشکیل شده است. قسمت اول برای جذب آلاینده های محیط ‌زیست بوده که کاملا هوشمند و بر اساس فناوری نانولوله کربنی ساخته شده است.

وی به جزئیات بخش دوم اشاره کرد و افزود: در قسمت دوم طرح عملیات بازیافت بر روی مواد آلاینده صورت می گیرد که با انجام 14 فرآیند شیمیایی خاص، مواد جذب شده به دوده صنعتی فوق ممتاز با خلوص کربن فعال 9/98 درصد و اندازههای 25 تا 60 نانو متری تبدیل می‌شود.

نوروزیان در خصوص مزایای این نانو فیلتر اظهار داشت: این نانو فیلتر قادر است بیش از 97 درصد از مواد آلاینده هیدروکربنی را جذب و بخشی از مواد مونو کسید کربن سمی را به کمک فناوری ‌نانو به دی اکسید کربن مصرفی تبدیل کند.

مجری طرح با اشاره به این مطلب که این طرح به همت سازمان محیط ‌زیست استان چهارمحال و بختیاری اجرا شد خاطرنشان کرد: این طرح موفق به کسب عنوان دوم و مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات سوئیس، کسب رتبه اول و مدال طلای مسابقات خاورمیانه بخش محیط ‌زیست کویت، کسب مقام اول جهانی و دریافت جایزه ویژه گرندپریکس و مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی SIIF2008 و کسب رتبه برگزیده ششمین جشنواره مخترعین و مبتکرین بسیجی کشور شد.دسته ها : نانوتکنولوژی
سه شنبه ششم 12 1387
X