معرفی وبلاگ
تلاش ما بر این است تا بتوانیم با گردآوری اطلاعات گردشگری ایران ، این جاذبه ها را به ایرانیان و جهانیان یادآور شویم
دسته
لينكهاي مفيد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 137231
تعداد نوشته ها : 782
تعداد نظرات : 9
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

چشمه هاي باداب سورت واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت، حدفاصل روستاهاي اروست و مال خواست قرار دارد.

  

اين چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه هاي پوشيده از جنگلهايي با درختان سوزني برگ مي رسد، از جنوب مشرف به دره هاي پايين دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته اي و درختچه ها است. غرب آنرا نيز روستاي اروست احاطه كرده است.

- باداب به معني آب گازدار است.

- سورت به معني شدت اثر است.

  

چشمه هاي باداب سورت شامل دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پر آب داراي آب بسيار شور و داراي استخري با قطر حدود 15 متر و عمق زياد است كه عمدتا درتابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر و پا، امراض پوستي، روماتيسم و مخصوصا سردرد ميگرن سودمند است. همچنين اين چشمه بعلت شور بودن در فصل زمستان يخ نمي زند. چشمه دوم كه در بالادست و شمال غربي اين چشمه قرار دارد، ترش مزه و داراي آبي به رنگ قرمز و نارنجي است، در اطراف چشمه كمي رسوب آهن نشسته است. جريان آب هاي رسوبي و معدني اين چشمه ها طي سال ها، در شيب پايين دست كوهستاني خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه بسيار زيبا به رنگ هاي نارنجي، زرد و قرمز در اندازه هاي مختلف پديد آورده است. اين طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلي و ويژگي منحصر به فرد چشمه هاي باداب سورت است. زيبايي اين طبقات و محل ويژه قرارگيري چشمه در دامنه كوهستان و چشم اندازهاي اطراف به ويژه در غروب تحسين برانگيز است.

 

 چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز درپليوستوسن و پليوسن ( دوران چهارم زمين شناسي ) شكل گرفته است. ديدار از چشمه و حوضچه هاي باداب سورت مخصوصا در ارديبهشت ماه خستگي را از جان گردشگران بيرون مي كند و چشمان كنجكاو و حقيقت جو در كنكاش مناظر طبيعي جنگلي و كوهستاني پيرامون تا دوردست ها مبهوت و خيره مي ماند. خيال انگيزترين صحنه هاي منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشيد است كه تلالو نور خورشيد در حوضچه ها و انعكاس نور آنها همراه با سايه روشن طبيعت اطراف جلوه هاي تحسين بر انگيز از موهبت خداونودي را به جلوه گري مي گذارد كه اين چشم اندازهاي چشم نواز هيچگاه از روح و ذهن فراموش نمي شود و بارها و بارها طبيعت دوستان را به تماشاي خود فرا مي خواند.

اين چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متري واقع شده اند و در ايران بي نظير هستند و تا جايي كه مي دانيم در كشورهاي تركيه، آمريكا و نيوزلند چشمه هايي شبيه باداب سورت وجود دارد.

  

 راههاي دسترسي:

براي رسيدن به روستاي اروست از تهران شما مي توانيد به ترتيب زير از جاده هاي استان سمنان يا مازندران استفاده كنيد. البته جاده هاي استان سمنان مسافت كمتري دارد و ايمن تر است اما جاده هاي استان مازندران به مراتب زيباتر است :

مسير ۱ : تهران => سمنان => مهديشهر => شهميرزاد => فولادمحله =>  سه راه تلمادره => روستاي اروست => باداب سورت

مسير ۲ : تهران => ساري => كياسر => سه راه تلمادره => روستاي اروست => باداب سورت

همچنين از شهرهاي سمنان و ساري تا روستاي اروست جاده كاملا آسفالت است و از اين روستا تا چشمه هاي شگفت انگيز باداب سورت كه در يك كيلومتري شرق اين روستا واقع است جاده خاكي است.

   

كساني كه براي يك شب قصد اقامت در اين منطقه را دارند مي توانند از حسينيه روستاي اروست به طور رايگان استفاده كنند.
 
X