معرفی وبلاگ
انسانم آرزوست . از کجا آمده ام ؛ به کجا می روم ؛ آمدنم برای چه بود . خدایا یقین دارم که نقطه نقطه نوشتار ما حساب و کتاب دارد و برای آن باید پاسخ دهیم . بنابر این مرا یاری ده آنگونه بنویسم که تو میخواهی و رضای توست .
صفحه ها
دسته
فیدها
همدلان
لغت نامه - ديكشنري
بانك ها
سایت های نرم افزاری
متفرقه
راپيدشير
آپلود
رسانه ها ی خبری
login
ضروری
بازار
عکاسی
مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 181552
تعداد نوشته ها : 1079
تعداد نظرات : 39
Rss
طراح قالب
GraphistThem222

با بالا گرفتن تنش ميان ايران و امارات متحده عربي بر سر مالكيت جزاير سه گانه ابوموسي و تنب بزرگ و كوچك، فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي تهديد كرد اگر اختلاف ها بر سر اين جزاير از طريق ديپلماسي، موثر واقع نشود، نيروهاي نظامي ايران آماده عملند. در همين حال سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي مي گويد مالكيت ايران بر جزاير سه گانه غيرقابل مذاكره است.

اختلاف امارات متحده عربي با ايران بر سر جزاير سه گانه ابوموسي، تنب بزرگ و كوچك از چهار دهه پيش وجود داشته، اما اين اختلاف ها در پي سفر اخير محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري اسلامي به جزيره ابوموسي و تاكيد دوباره بر حاكميت ايران، جاي خود را به جنگ لفظي و تنش هايي داده است كه همچنان ادامه دارد.

احمدرضا پوردستان، فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي در حاشيه همايش روز ارتش با تاكيد بر تعلق جزاير سه گانه به ايران از آمادگي نيروهاي نظامي جمهوري اسلامي براي دفاع قاطعانه از حق حاكميت ايران بر اين جزاير، خبر داد. آقاي پوردستان گفت اگر ديپلماسي براي حل اختلاف بر سر مالكيت جزاير به نتيجه نرسد، ارتش جمهوري اسلامي اقتدار نظام را براي كشور معترض، به نمايش خواهد گذاشت.

وزارت امور خارجه آمريكا روز چهارشنبه با صدور بيانيه اي، ايران و امارات متحده عربي را به حل اختلاف از طريق ديپلماسي فراخواند.

همچنين در ارتباط با ديدار اخير محمود احمدي نژاد از جزيره ابوموسي، وزارت امور خارجه بريتانيا با صدور بيانيه اي از حل مسالمت آميز اختلاف ميان ايران و امارات متحده بر سر جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك جانبداري كرد؛ و گفت ايران و امارات بايد راه حل مورد رضايت دو طرف را كه در عين حال با قوانين بين المللي سازگار و منطبق باشد، پيدا كنند. در اين بيانيه آمده است كه حل اين مسأله يا بايد از راه گفتگوي مستقيم، يا از طريق ارجاع موضوع به ديوان داوري بين المللي باشد. اين بيانيه همچنين به راهكاري كه امارات متحده عربي در اين زمينه در پيش گرفته ارج مي نهد، و ديدار اخير احمدي نژاد از جزيره ابوموسي را اقدامي بسيار تأسف آور خوانده، كه تنها به وخامت مسأله افزوده است.

از سوي ديگر در حالي كه اظهارات رامين مهمانپرست، سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي، داير بر غيرقابل مذاكره بودن مسئله مالكيت جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و كوچك، فضاي چنداني از جانب ايران براي حل اختلاف از طريق ديپلماسي باقي نگذاشته است؛ آقاي مهمانپرست به بيانيه روز سه شنبه شوراي همكاري خليج فارس واكنش نشان داد كه در آن سفر محمود احمدي نژاد به جزيره ابوموسي اقدامي تحريك آميز توصيف و از مواضع امارات در ارتباط با جزاير سه گانه مورد اختلاف، حمايت شده است.

روز سه شنبه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ايران نيز ادعاي مالكيت امارات بر جزاير سه گانه را رد كرده و آن را دخالت در امور داخلي ايران توصيف كردند.

كنترل جزاير ابوموسي، تنب بزرگ و كوچك ۴۱ سال پيش در پي توافق ايران و بريتانيا و خروج نيروهاي بريتانيا از آن جزاير به ايران سپرده شد.

موقعيت جغرافيايي جزاير سه گانه در دهانه تنگه هرمز و پتانسيل استفاده از اين جزاير براي اكتشاف و استخراج ميدان هاي نفتي خليج فارس بر اهميت آن ها افزوده است.

 


ملاحظه و نظريه

هنوز جوهر اخبار مذاكرات استانبول خشك نشده كه خشم نوكران عربي نمايان شدامريكا نيز از اين فرصت بهره برداري نموده و ضمن دلجويي نوكران نفتي درصددتراشيدن چماق جديدي برآمده تا بدينوسيله فشارجديدي را متوجه ايران نمايد.زيرا فرمول مذاكرات قدرت هاي بزرگ آمدن برسر ميز مذاكره با داشتن چماقي بزرگ بربالاي سرطرف مقابل.
گرچه تحليل ديگر آنست كه آمريكا از نتايج مذاكرات اينگونه برداشت نموده كه ايران دچار نوعي عقب نشيني شده فلهذا درصددآن برآمده كه ده قدم جلوبيايد.
دسته ها : شيطان بزرگ
شنبه 2 2 1391 10:12
X