مرد قاچاقچی که قصد داشت ، 55 قطعه ظروف سفالی و سکه‌های متعلق به دوره مادها و اشکانیان را در اسلامشهر به فروش رساند ، شناسایی و دستگیر شد.

این ماجرا وقتی فاش شد که هفته گذشته یکی از شهروندان اسلامشهری با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 تماس گرفت و از نگهداری چندین قلم اشیای قیمتی در منزل همسایه خود خبر داد.

پس از این تماس، ماموران اداره جرایم اقتصادی کالا و ارز شهرستان اسلامشهر، برای آگاهی از صحت گفته‌های مرد تماس‌گیرنده، با هماهنگی قضایی، منزل مرد قاچاقچی را به طور غیرمحسوس تحت کنترل قرار دادند تا این که پی بردند افراد متعددی به این خانه رفت و آمد می‌کنند.

به این ترتیب ماموران پس از زیرنظر گرفتن این افراد پی بردند صاحبخانه درخصوص خرید و فروش اشیای عتیقه و اقلام میراث فرهنگی فعالیت دارد.

با مشخص شدن این موضوع، ماموران در قالب یک تیم عملیاتی وارد منزل مرد قاچاقچی شدند و 55 قطعه آثار باستانی  شامل انواع ظروف سفالی و سکه‌های مختلف را که در یکی از اتاق‌های منزل جاسازی شده بود  کشف و ضبط کردند و اقلام مکشوفه نیز برای شناسایی قدمت تاریخی در اختیار کارشناسان میراث فرهنگی قرار گرفت. 

مرد قاچاقچی نیز برای ادامه تحقیقات به اداره جرایم اقتصادی شهرستان اسلامشهر انتقال یافت و مورد بازجویی قرار گرفت.  مرد قاچاقچی در اظهاراتش به پلیس گفت: چندی قبل در یکی از شهرهای غرب کشور با یک مرد روستایی آشنا شدم و ظروف سفالی و سکه‌ها را از او خریداری کردم و به منزلم انتقال دادم تا آنها را به فروش برسانم که نتوانستم و از سوی پلیس دستگیر شدم.

به دنبال اعتراف مرد قاچاقچی، تحقیقات تکمیلی برای دستگیری همدستان احتمالی وی ادامه دارد در حالی که کارشناسان میراث فرهنگی پس از بررسی اقلام مکشوفه نظر داده‌اند ظروف سفالی و سکه‌ها متعلق به دوره مادها و اشکانیان بوده و از ارزش تاریخی و فرهنگی قابل توجهی برخوردار است به طوری که نمی‌توان برای این اقلام نفیس قیمت تعیین کرد.


دسته ها : حوادث
X