فصل زمستان همه میوه‌فروشی‌ها پرمی‌شود از لیمو ترش سنگی که علاوه بر این‌که چاشنی خوبی برای سالاد و غذاست، سرشار از ویتامین و مسکنی برای درمان بیماری‌هاست.

آب لیموترش و اسانس آن برای بدن، ذهن و روح بسیار مفید است. پزشکان متخصص چاقی معتقدند چاق‌ها اگر هرروز صبح آب یک عدد لیمو را در یک لیوان آب ولرم بریزند و میل کنند زودتر لاغر می‌شوند. همچنین خوردن این شربت صبحگاهی موجب می‌شود شما تا آخر روز نشاط و سرزندگی داشته باشید. همچنین شربت آبلیمو چشم‌ها را درخشان و پوست را با طراوت می‌کند.

لیمو دارای اثرات ضد عفونی کننده و قابض است و بدین جهت می‌توان از آن برای درمان گلودرد استفاده کرد. با توجه به مقدار بسیار زیاد ویتامین ث موجود در لیمو، مصرف آن باعث افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن می‌شود. برای فرد مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی مصرف مخلوطی از آب لیمو تازه با عسل در یک لیوان آب گرم بسیار مفید است. مصرف آب لیمو همچنین باعث کاهش تب در افراد بیمار می‌ شود.

لیمو مسکن خوبی هم هست و باعث تسکین سردردهای معمولی و سردردهای میگرنی می‌شود. برای این منظور می‌توان 5 قطره اسانس لیمو را در 25 میلی‌لیتر از یک روغن حامل مناسب (مانند روغن بادام) مخلوط کرد و آن را با استفاده از یک دستمال کتانی برروی ناحیه مبتلا به درد ماساژ داد.

 نقل از رجانیوز


پنج شنبه پنجم 10 1387
X