برخي از تصميمهاي كميته بانوان

برخی از تصمیمهای کمیته بانوان

با توجه به اینکه کمیته می‏بایست برای برگزاری کنگره در هفته زن (هفته اول مهرماه 1378) اقدام کند، پیش از تشکیل جلسات رسمی ستاد، از 16/12/77 با دعوت اندیشمندان و صاحبنظران دو جلسه، مقدماتی فراهم نمود تا از آشنایی آنان به دیدگاههای حضرت امام(س) در مورد جایگاه و نقش زن، بهره جوید و محورهای مقالات و موضوعهای کنگره را معین نماید.

محورهای مذکور پس از تنظیم در اولین جلسه کمیته بانوان مورد بحث و بررسی و نقادی قرار گرفت و پس از حکّ و اصلاح موارد پیشنهادی، به تصویب اعضا رسید.

در همان جلسه مقرر شد فراخوان مقاله موردنظر به زبانهای عربی و انگلیسی ترجمه شود و در روزنامه‏های کثیرالانتشار به اطلاع عموم مردم برسد.

پس ازاقدام مذکور، متن فراخوان از طریق شبکه اینترنت در اختیار علاقه‏مندان در سراسر جهان قرار گرفت و علاوه بر آن به زبانهای مختلف با همکاری رایزنیهای فرهنگی و سفارتخانه‏های ایران در سراسر جهان منتشر گردید.

در نشستهای بعد کمیته بانوان، کمیته علمی با مسئولیت حجت‏الاسلام دکتر مقدم و کمیته اجرایی با مسئولیت سرکار خانم بینانیان برای پیگیری امور عملی و اجرایی کنگره تشکیل شد.

به منظور هماهنگی لازم با سایر کمیته‏ها و تنظیم جریان امور، دبیر خانه کنگره در مرکز امور مشارکت زنان سازماندهی شد و نیز دفتری در محل ستاد به این امر اختصاص یافت.

زمان قطعی برگزاری کنگره روزهای 6 و 7 و 8 مهرماه تعیین گردید.

محورهای اصلی مقالات که در فراخوان عمومی به اطلاع مردم رسید؛ به قرار ذیل است:

1. دیدگاه حضرت امام خمینی(ره) در مورد زن با رویکرد فلسفی؛

2. دیدگاه و سیره عملی حضرت امام خمینی(ره) با رویکرد فقهی در ارتباط با زنان با توجه به دو عنصر زمان و مکان؛

3. دیدگاه و سیره عملی حضرت امام خمینی(ره) با رویکرد تربیتی و اجتماعی؛

الف) نقش زن در خانواده؛

ب) نقش زن در جامعه.

4. دیدگاه و سیره عملی حضرت امام خمینی(ره) با رویکرد فرهنگی و هنری؛

5. دیدگاه و سیره عملی حضرت امام خمینی(ره) با رویکرد سیاسی.

برای هر محور زیرمجموعه‏ای که دربرگیرنده سه تا هشت محور فرعی است، قرار داشت و از علاقه‏مندان تقاضا گردید که در صورت ضرورت، خود موضوعهای دیگری مطرح کنند که با این محورها سازگار باشد و مورد تحقیق قرار دهند.

از مهمترین منابع مورد نیاز پژوهشگران در این زمینه، جلد هشتم تبیان موضوع آثار حضرت امام(س) چاپ موسسه است که به دیدگاههای ایشان دربارؤ زن اختصاص دارد.


(0) نظر
برچسب ها :
X