شناخت نياز جوانان و رفع آن

شناخت نیاز جوانان و رفع آن

جوان باید هویت و هدف خود را بشناسد و بداند کیست و براى چه تلاش مى‏کند؛ زیرا دشمن درصدد است هویت جوانان را از آنان بگیرد و اهداف عالى و آرمانهاى آنها را از بین ببرد و افق زندگى جوانان را تیره کند و از راه تحقیر شخصیت آنان، به اغراض شوم خود دست یابد.

یکى از نیازهاى جوانان، توجه نمودن به آرزوى آنان است. در جوان، آرزو داشتن عیب نیست، ولى باید آرزوهاى آنان را هدایت و کنترل کرد. مقام معظم رهبرى در این باره مى‏فرماید:

«خود جوانها بزرگ‏ترین مسئولیتها را دارند و مى‏توانند انجام دهند. هر جوانى دوست دارد کشورى که در آن زندگى مى‏کند برخوردار از همه زیباییها و نیکیها باشد، دلش مى‏خواهد جامعه متمدن داشته باشد، دلش مى‏خواهد از پیشرفتهاى علمى و عملى برخوردار باشد. این آرزوى هر جوانى است.»[3]

دبیر شوراى عالى جوانان ایران به استناد یک نظرسنجى اعلام کرده است که 53 درصد جوانان، اشتغال و 36 درصد آنان ازدواج را بزرگ‏ترین مشکل خویش مى‏دانند. از طرفى مى‏دانیم کار، وسیله زندگى و به دست آوردن مال حلال است و اسلام به آن سفارش بسیار کرده است. پیامبر ـ صلى‏الله علیه وآله وسلم ـ مى‏فرماید:

«طلب الحلال فریضةٌ على کل مسلمٍ و مسلمة.»[4]

«کوشش در راه به دست آوردن مال از راه حلال، بر هر مرد و زن مسلمان لازم است.»

در سخن دیگر مى‏فرماید:

«ان اللّه لیبغض العبد الفارغ.»[5]

«خداوند بنده بى‏کار را دشمن مى‏دارد.»

در این باره مقام معظم رهبرى مى‏فرماید:

«جوانان باید با عزم و جدیت با روحیه بى‏کارى، راحت‏طلبى، سست ارادگى و وسوسه شیطان در مقابل تعبد و عبادت و رویگردانى از تحصیل و ناامیدى به عنوان موانع رسیدن به یک زندگى مطلوب، مبارزه نمایند.»[6]

اسلام به امر ازدواج و تشکیل خانواده که رکن زندگى بشر است، بسیار سفارش کرده است. پیامبر ـ صلى‏الله علیه وآله وسلم ـ مى‏فرماید:

«بنایى با عظمت‏تر از تشکیل کانون خانواده در اسلام وجود ندارد.»[7]

پیامبر اکرم ـ صلى‏الله علیه وآله وسلم ـ ازدواج را از سنتهاى خود شمرده است که باید با کنار گذاشتن برخى آداب و رسوم سخت و دست و پا گیر، راه را براى تشکیل خانواده هموار کرد و همگان وظیفه دارند در این راه گام بردارند.

حضرت موسى بن جعفر ـ علیه‏السلام ـ مى‏فرماید:

«سه گروه در عرش خدا در روزى که سایه‏اى جز سایه عرش الهى وجود ندارد، قرار مى‏گیرند: کسى که در راه فراهم نمودن وسایل ازدواج جوانان گام بردارد؛ کسى که به برادر دینى خود خدمت نماید؛ و کسى که در حفظ رازهاى برادر دینى خود کوشش نماید.»[8]


(0) نظر
برچسب ها :
X