آزادي ازدواج هم‏جنس‏بازان؛ كنش‏ها و واكنش‏ها

آزادی ازدواج هم‏جنس‏بازان؛ کنش‏ها و واکنش‏ها

در شرایطی که جناح‌های سیاسی آمریکا،‌ در پی تصویب ازدواج همجنس‌بازان منتظر یک عکس العمل عمومی در سطح ملّی بودند و جمهوری‌خواهان نیز امیدوار بودند که قانونی بودن این ازدواج، رأی‏دهندگان را در انتخابات آینده به سمت جناح طرفدارش بکشاند، امّا در ظاهر این امر محقّق نشد.

«گَری باور»، یکی از رهبران حزب جمهوری‌خواه که در انتخابات سال 2000م، به شکلی با شکست مواجه شد‌، اظهار داشت: «‌پیش‌بینی می‌شود رخدادهای اخیر در مبارزه برای اصلاحات فدرال مؤثر واقع شود. این امر موجب فعالیت بیشتر در سطح ایالت‌های آمریکا خواهد شد و تا نوامبر سال جاری حداقل 14 ایالت، ازدواج مذکور را قانونمند می کنند که با این وضع، همه‌ ایالات آمریکا به ازدواج همجنس بازان چهره‌ قانونی خواهند بخشید.

قوانین ایالت ماساچوست در حال حاضر فقط به ساکنان این ایالت،‌ چنین اجازه‌ای را می‌دهد، اما برخی از سیاستمداران حزب جمهوری‌خواه بر این باورند که احتمالاً اعتقادات مذهبی در مورد ازدواج‌های سنتی برای گرفتن آرای آن دسته از محافظه‌کاران که شاید در انتخابات آینده شرکت نکنند، مفید باشد. دیگر محافظه کاران در مورد سرمایه گذاری سیاسی تشکیلات بوش بر ازدواج، نسبت به ازدواج همجنس بازان اعتقاد دارند که این مسأله یک قمار و ریسک محسوب می‌شود.

توکر کارسون، یک جمهوری خواه وابسته به «سی.ان.ان» معتقد است: به نظر من دلایل منطقی‌ای وجود دارد که دولت بوش به دنبال تحوّل سیاسی باشد».

باور و همچنین تعدادی از محافظه کاران بر این عقیده‌اند که بیشتر مردم آمریکا با این گونه ازدواج مخالفند اما چنین به نظر نمی‌رسد. طبق یکی از آخرین نظرسنجی‌های عمومی در ماه مِی سال جاری،‌ پشتیبانی عمومی از اصلاحات در حال کاهش بوده، در حالی که حمایت از ازدواج همجنس بازان رو به افزایش می‌باشد.

بر اساس این نظرخواهی سراسری در آمریکا،‌ 55 درصد از مردم این کشور مخالف ازدواج همجنس بازان بوده که نسبت به 65 درصد در ماه دسامبر با کاهش مواجه بوده و 42 درصد از مردم با این نوع ازدواج موافقند که نسبت به 31 درصد در ماه دسامبر افزایش پیدا کرده است. بر اساس این آمار، باوِر اعتقاد دارد: «این مسأله باید از اهم خط مشی‌های جمهوری خواهان باشد، چون با نزدیک‌ترشدن به زمان برگزاری انتخابات، این امر رنگ سیاسی بیشتری به خود می‌گیرد تا یک موضوع سلیقه‌ای.

باوِر مایل است تفاوت‌های موجود بین جرج دبلیو بوش و جان کِری را یادآور شود.

سناتور جان‌کری،‌نماینده حزب دموکرات همچنان ازدواج همجنس بازان را خلاف اصلاحیه قانون اساسی می‌داند،‌ولی بوش به شدّت حامی این جریان بوده است. هم اکنون قانون جدیدی برای روشن شدن مغایرت ازدواج همجنس بازان با اصلاحیه قانون اساسی در کنگره‌ آمریکا در دست بررسی می باشد.

کارلسون معتقد است: «شاید بوش جان کری را قایل به یک شیوه‌ دیگری از زندگی کردن می داند، به اعتقاد من او ارزش‌ها را زیر پا نگذاشته، زیرا نحوه‌ نگرش وی با برداشتی که ما از خانواده داریم متفاوت است و این می تواند یک مبارزه از سوی بوش با جان کری باشد.

10 هزار عضو از مؤسسه جمهوری خواه «لاگ کابین» که متعلق به یکی از گروه‌های همجنس باز مردمی می باشند، به حمایت بوش امیدوارند. مدیر این مؤسسه‌ می‌گوید: سال پیش هنگامی که این اصلاحیه قانون اساسی به عنوان یک جریان ملّی بروز کرد، بودجه و اعضای مؤسسه به میزان دو برابر افزایش یافته است.

وی می‌افزاید : «به همان اندازه که حزب محافظه کار و حزب جمهوری خواه تلاش می کنند از خانواده‌های همجنس باز به عنوان حربه‌ای نفوذی در مبارزات استفاده کنند،‌ به نظر من این امر باعث کنار کشیدن آمریکایی‌های میانه‌رو می‌شود».

در انتخابات سال 2000 م، حدود یک میلیون نفر از چهار میلیون رأی‌دهنده که همگی همجنس باز مرد بودند به بوش رأی دادند. آنان مایل به تحصیل درآمد و فعالیت سیاسی بیشتر بوده تا حضور خود را در صحنه‌ فعالیت‌های سیاسی بیشتر نمایان سازند.

مدیر مؤسسه‌ مذکور معتقد است که مسائلی از این قبیل موجبات یک نزاع فرهنگی در میان حزب جمهوری خواه را فراهم می آورد. بعضی با این امر موافقند و بعضی دیگر مخالف و راهی که این حزب انتخاب می کند،‌ نشانگر آن است که آیا آنها همراه با تاریخ حرکت می‌کنند یا خیر و این راه بر روی رأی دهندگان تأثیر گذار خواهد بود.

باور می‌گوید:‌ از دست دادن حمایتهای جمهوری خواهان همجنس باز به هر شکل ممکن،‌ باعث از بین رفتن میزان حمایت از آنان در تعدادی از ایالتها می‌شود که چشم به حمایت دوخته‌اند.

در حالی که کارلسون در مورد توانایی محافظه کاران هم رأی برای استفاده از این جریانات در ایجاد نفوذ بین کری و بوش مردّد است.

وی می گوید کری خود را یک دموکرات قدرتمند،‌ رطاقت و اَبر مرد می‌داند،‌ کسی که تصمیم دارد مردم را از مثلث «Mekong» (نام رودخانه‌ای است که از جنوب غربی چین سرچشمه گرفته و به جنوبی ترین اقیانوس آسیا سرازیر می‌شود) نجات دهد.

در پایان یادآور می‌شود که باید دید کدام یک از این دو جناح یعنی حزب جمهوری خواه (بوش) و حزب دموکرات (کری)‌ آرای بیشتری جذب خواهند کرد و اصلاً آیا مسأله آزادی ازدواج همجنس بازان تا چه حد در انتخابات آمریکا تأثیر‌گذار خواهد بود


(0) نظر
برچسب ها :
X