بُعد چهارم از ديدگاه قرآن:

بُعد چهارم از دیدگاه قرآن:

گرچه اثبات بُعد چهارم و فطرت خداگرایی از کشفیات جدید روان شناسی در قرن حاضر است، امّا قرآن کریم در پانزده قرن پیش این را به صراحت بیان کرده و انسان ها را به پذیرش ندای فطرت خویش دعوت نموده و این خود یکی از معجزات علمی این کتاب بزرگ آسمانی است. قرآن می فرماید:

(وَاِذْ اَخَذَ رَبُّکَ مِنْ بنی ادَمَ مِنْ ظهورهم ذُرِّیَتَهُمْ وَاَشْهَدَهُمْ عَلی اَنْفُسِهِمْ اَلَسْتُ بِرَبِّکُمْ قالُوا بَلى (15) ؛ به یاد آر هنگامی که خدای تو از پشت فرزندان آدم، ذرّیه آنها را گرفت و آنها را بر خود گواه ساخت که آیا من پروردگار شما نیستم همه گفتند: بلى، ما به خدایی تو گواهیم).

و در جای دیگر می فرماید:

(وَلَئِنْ سَئَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمِواتِ والاَرْضَ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ لَیَقُولُنَّ اللّهُ ؛ و اگر از آنها سؤال کنی که آسمان ها و زمین را چه کسی آفرید و خورشید و ماه را مسخّر کرد، به یقین خواهند گفت: خدا).

همچنین می فرماید:

(قُلْ مَنْ یَرْزُقُکُمْ مِنَ السَّماءِ والاَرْضِ اَمَّنْ یَمْلِکُ السَّمْعَ والاَبْصارَ وَمَنْ یُخْرِجُ الْحَىَّ مِنَ الْمَیِّتِ ویُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَىِ ّ وَمَنْ یُدَبِّرُ الامْرَ فَسَیَقُولُنَّ اللّهُ ؛ بگو کیست که از آسمان و زمین به شما روزی می دهد و کیست که گوش و چشم ها را در اختیار دارد و کیست که زنده را از مرده و مرده را از زنده بیرون می آورد و کیست که عهده دار تدبیر عالم است به یقین خواهند گفت: خدا).

در این آیات سؤال از کسانی می شود که مشرک هستند، ولی در عین حال قرآن می گوید: اگر از آنان به راستی سؤال کنی و آنان را به ندای فطرتشان متوجه سازی و بپرسی که این جهان هستی و نظام آن را چه کسی به وجود آورده و آن را تدبیر می کند، خواهند گفت: خدا.

جزئها را رویها سوی کل است. بلبلان را عشق با روی گل است. آنچه از دریا به دریا می رود. از همانجا کامد آنجا می رود. از دیدگاه قرآن هر کسی از درون با خدا راه دارد، حتی انسان های فاسد و غافل. لذا مشاهده می شود در وقتی که از اسباب مادی و یاری دیگران نا امید می شوند، به خود می آیند و از درون به ذات الهی توسل می جویند. پس هر کس در همه حال خدا را درک می کند، امّا تجلّی این احساس، هنگام قطع امید از اسباب ظاهری و مادی بیشتر است. هرکس هنگام بروز حوادثی مانند حمله درندگان، نا آرامی دریا، ابتلا به بیماری های علاج ناپذیر، سقوط وسایط نقلیه و نظایر آن، به خدا، که منشأ هر قدرتی است، عاجزانه نظرمی دوزد. قرآن هم به این حقیقت اشاره می کند و می فرماید:

(فَاِذا رَکِبُوا عَلَی الْفُلْکِ دَعَوُا اللّهَ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ فَلَمّا نَجّیِهُمْ اِلَی الْبَرِّ اِذا هُمْ یُشْرِکُونَ؛ چون به کشتی در آیند، خدا را با اخلاص در دین او خواندند و چون نجاتشان داد و به خشکی آورد، شرک آوردند).


(0) نظر
برچسب ها :
X