ب) آثار علمي حضور زنان در مساجد

ب) آثار علمی حضور زنان در مساجد

وقتی زنان در مسجد گرد هم می‏آیند، بهترین زمانی است که می‏توانند از مسائل دینی و قرآن بهره‏مند شوند؛ چون یکی از اهداف بنای مسجد برگزاری جلسات علمی و بیان احکام و مسائل اسلامی است؛ همان‏طور که در زمان رسول خدا(ص) مرسوم بوده است. رسول خدا(ص) در بخشی از روایتی که پیشتر به آن اشاره کردیم به ابوذر فرمود: «مسجد محل پاسخ و پرسش در خصوص مسائل علمی است و فقط در این صورت است که می‏توان در آن نشست».

حضرت علی(ع) در یکی از سخنان خود بهره‏برداری از علم و دانش را یکی از نتایج و آثار رفتن به مسجد ذکر می‏کند و می‏فرماید:

«مَن اخْتَلَفَ إلی الْمَسْجِدِ أصابَ إحْدیَ الثَّمانِ: أخاًمستفاداً فی اللّهِ، أوْ عِلْما مُسْتَطْرِفا، أوْ آیةً مُحْکَمَةً، أوْ یَسمَعُ کَلِمةً تدُلُّ علی هُدیً، أوْ رَحْمةً مُنْتَظِرةً، أوْ کَلِمَةً تَرُدُّهُ عَن رِدی، أوْ یترُک ذَنْبا خَشْیَةً أوْ حَیاءً».9 * مسجد علاوه بر جنبه‏های دینی و فرهنگی به عنوان یک سنگر و نهاد سیاسی در جامعه اسلامی مطرح است. حضور زنان در مساجد می‏تواند یکی از جلوه‏های سیاسی این قشر عظیم در جامعه باشد.

«کسی که به مسجد برود یکی از منافع هشتگانه نصیبش خواهد شد: برادران ارزشمندی پیدا می‏کند؛ یا با علم و دانش روز آشنا می‏شود؛ یا عقاید خود را بر دلیل و برهان استوار می‏سازد؛ یا سخنانی که موجب هدایتش شود می‏شنود؛ یا رحمت الهی شامل حالش می‏گردد؛ یا از پندهایی که او را از گناه باز می‏دارد بهره‏مند می‏شود؛ یا به خاطر حیا و آبروی خویش یا ترس از خدا ترک گناه می‏نماید».

حضرت(ع) با این بیان گویا و رسای خود می‏فهماند که مسجد یکی از مراکزی باید باشد که مسائل اسلامی و دینی و موعظه حسنه در آن واقع شود تا هر کسی به این خانه مقدس رفت و آمد می‏کند علاوه بر بهره عبادی از مسائل دینی و اسلامی نیز بهره‏مند می‏شود.

امروزه که درهای مساجد بر روی همگان گشوده است و به مناسبتهای گوناگون در آنها سخنرانیها صورت می‏پذیرد و علوم اسلامی تبلیغ می‏شود زنان می‏توانند با حضور خود بهره‏های فراوانی ببرند که هم پاداش تحصیل علم بر آن مترتب شود و هم ثواب حضور در مسجد.

اهمیّت رفتن به مسجد برای فراگیری علم و دانش به اندازه‏ای است که بعضی از فقها رفتن زنان را به مسجد جهت فراگیری مسائل اسلامی واجب دانسته‏اند و گفته‏اند:

«اگر راهی برای یادگرفتن مسائل اسلامی جز از طریق رفتن به مسجد وجود ندارد واجب است (زنان) به مسجد بروند».


(1) نظر
برچسب ها :
X