الف) آثار عبادي حضور زنان در مساجد

الف) آثار عبادی حضور زنان در مساجد

خداوند در قرآن کریم یکی از اهداف اساسی برپایی مساجد را عبادت و پرستش خداوند دانسته و فرموده است:

«أنَّ الْمَساجِدَ لِلّهِ فَلا تَدْعُوا مَعَ اللّهِ أحَدا».4 «مساجد از آن خدا است پس هیچ کس را با خدا نخوانید.» مسجد،«مقاله وارده» زنان و آداب حضور «قسمت دوّم» خسرو تقدسی‏نیا مرحوم طبرسی برای کلمه «مساجد» چند معنا ذکر نموده است. یکی از آن معانی این است که بگوییم مراد از «مساجد» در آیه شریفه تمام مکانهایی است که در آن‏جا برای خداوند عبادت و پرستش می‏شود.5 در سوره اعراف آمده است:

«وَ أقیمُوا وُجوهَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَ ادْعُوه مُخلِصینَ لَهُ الدّین کَما بَدَأَکُمْ تَعُودُونَ».6 «توجه خود را هنگام عبادت در هر مسجدی به سوی او کنید و دین خود را برای او خالص کنید همچنان که در آغاز شما را آفرید بار دیگر در رستاخیز باز می‏گردید».

بنابراین، در قرآن کریم هر جا که از مسجد نامی برده شده جنبه عبادی آن مدّ نظر قرار گرفته است. در روایات نیز به جنبه‏های عبادی آن توجه بیشتر شده، و این نشان دهنده آن است که اولیاء دین(ع) بر جنبه‏های عبادی مسجد تأکید فراوانی داشتند.

رسول خدا(ص) در این باره می‏فرماید:

«کُلُّ جُلُوسٍ فِی الْمَسْجِدِ لَغْوٌ إلاّ ثلاَثةٌ: قرائةُ مُصلٍّ، أوْ ذِکرُ اللّهِ، أوْ سائِلٌ عَنْ عِلْمٍ».7 «هر گونه نشستنی در مسجد بیهوده است، مگر این که برای سه کار باشد: خواندن قرآن، خدا را یاد کردن و یا دانش اندوختن».

رسول خدا(ص) در جای دیگر فرمود:

«إنَّما نُصِبَتِ الْمَساجِدُ لِلْقُرآنِ».8 «مساجد را برای قرآن خواندن ساخته‏اند».

با توجّه به این روایات و آیات شریفه یکی از آثار حضور و شرکت زنان در مساجدن استفاده و بهره‏وری از اعمال عبادی در این مکان مقدس است. اگر بانوان با رعایت شرایط در این مکانهای الهی وارد شوند می‏توانند از اجر و پاداش عبادت کنندگان واقعی در مساجد برخوردار شوند.


(0) نظر
برچسب ها :
X