راهنمائى در آغاز سال تحصيلى

سئوال 10 = راهنمائى در آغاز سال تحصیلى

ت محضر حضرت آیت اللّه العظمى آقاى صافى .

بـا سلام ! خواهشمندست در آغاز سال تحصیلى جدید, دانشجویان و دانش آموزان را با رهنمودهاى خویش ,راهنمایى فرمایید .

با تشکر .

ت بسم اللّه الرحمن الرحیم .

قال رسول اللّه , صلى اللّه علیه و آله و سلم , : ((الا ان اللّه یحب بغاة العلم )) ((69)) .

دانش آموزان و دانشجویان عزیز, فرزندان اسلام .

سـلام و رحـمـت و بـرکـات خـداونـد بـر شـما, که با شور و شوق فراوان از سال فرخنده و مبارک تـحـصیلى جدید استقبال نموده , و گشایش درهاى مدارس و دانشگاهها و مراکز تعلیم و تربیت را فتح باب ترقى وتعالى و کمال مى دانید .

در حـدیـث آمـده اسـت : تخلقوا باخلاق اللّه , ((70)) یعنى به اخلاق خدا, خود را خلق و خوى دهید وخود را به صفات خداوند آراسته سازید .

در بـیـن صـفـات خـداونـد مـتعال , صفت علم , اشرف صفات و اسم العالم , اعظم اسماى صفاتیه اسـت بـیـشتر اسما و صفات جمالیه و جلالیه , به این اسم و اسم القادر و صفت قدرت برمى گردد بنابراین تزین به زینت و زیور علم و آراسته شدن به این صفت , از اخلاق دیگر بالاتر و ارزنده تر است .

نـشـان یـافـتـن و نـشـان داشـتن از خدا, همان دارا بودن اخلاق کریمه الهى است که مهمترین و سـرآمـدآنـها علم و قدرت , دانایى و توانایى است این دو صفت با هم ملازمت و مصاحبت ضروریه و تنگاتنگ دارند و افتراق آنها از یکدیگر ممکن نیست .

هر کجا دانایى باشد, توانایى هست و هر کجا توانایى باشد, دانایى هست پس در میان آنچه بشرجسته و مى جوید و مطالب و خواسته هایى که دارد, خواسته و مطلوبى از علم بالاتر نیست که هر چه طالب آن , به مطلوب مى رسد, باز طلبش بیشتر و به مطلوب واصلتر مى شود .

قـال مـولانـا امـیـرالمؤمنین , علیه السلام : ((کل وعا یضیق بما جعل فیه الا وعا العلم فانه یتسع )) ((71)) .

دانش آموزان و دانشجویان عزیز:

فـرصـت را غنیمت بشمارید, درس بخوانید تا آگاهى و معرفت پیدا کنید درس بخوانید تا خودتان وجامعه و اسلام را عزیز وسربلند کنید درس بخوانید تا خودتان و دیگران را از ظلمت جهالت نجات دهید .

درس بـخـوانید, براى اینکه مشکلاتى را که در رشته هاى گوناگون علمى تاکنون لاینحل مانده , حـل نـمایید و با سرپنجه بینش و دانش گره هاى باز نشده از کار بشر را باز نمایید درس بخوانید تا دانشمندشوید, بفهمید شما از دیگران در استعداد و نیل به مدارج عالیه کمال و معارج سامیه ابتکار و اختراع کمترنیستید, بلکه قوى تر و رشیدترید در اسباب و وسایل ظاهرى , هیچ وسیله اى بر غلبه و پیروزى براستکبار و استبداد قوى تر از علم نیست .

بدانید که دنیا و آینده آن براى ملتهاى عالم و دانا است , و این شمایید که باید ملت اسلام را به مجد وعـزت دیـرین و بیشتراز آن برسانید, همتها را بلند کنید نیل به همه مدارج علمى را قابل تحصیل بدانید .

خـداونـد مـتـعال به بشر و این مخلوق هنوز هم ناشناخته , لیاقت تسخیر کاینات زمینى و آسمانى راعطا کرده , یا به بیان دیگر, آنها را مسخر او گردانیده است .

بـه پـیـش بـروید و اسرار کاینات و آیات علم و قدرت خدا را کشف کنید عزت و قوت و استقلال و هـرچـیـز خوبى که فطرت سالم و پاک بشر, طالب آن است , با علم فراهم مى شود و ذلت و ضعف و زبونى ,نتیجه جهل و ناآگاهى است .

خـود را بـراى اسـلام و بـراى اعـلاى کـلـمة اللّه و براى حصول اهداف الهى , قرآنى و براى خدمت بـه مـحـرومـان و نـجات مستضعفان آماده سازید و هر رنج و تلاشى را که در تحصیل علم متحمل مـى شـویـد, بـانـیت خالص و پاک آن را فى سبیل اللّه و در راه خدا و راه آسایش خلق خدا محسوب دارید, تا از اجر و ثواب بسیار برخوردار شوید .

بدانید که همه در انتظار شما هستند خداوند متعال از شما سعى و عمل و مجاهدت مى خواهد .

اسـلام و پـیـامـبـر عـظـیـم الشان در انتظار تحصیلات دبستانى و دبیرستانى و دانشگاهى , و بعد هم تحقیقات علمى شما هستند .

ائمـه طـاهرین , علیهم السلام , بخصوص حضرت بقیة اللّه ,امام عصر, ارواح العالمین له الفدا, از شما انتظار دارند .

نـظـر هـمـه و تـمام جامعه به این مراکز علمى و کلاسهاى تعلیماتى و درس دوخته شده که شما چـگـونـه عـمـل مـى کـنـید و چگونه تلاش مى کنید و چگونه خود را براى خدمت به انسانها آماده مى نمایید؟ .

مـراکـزى که در آن آموزش مى بینید, آموزگار, دبیر, استاد و مدیر همه باید براى اینکه تحصیلات وزحمات شما بیشترین بازده را داشته باشد, خالصانه مساعدت و کمک نمایند .

سـعـى نـمایید چنان باشید که از فهم و بینش بیشتر و آگاهى زیادتر لذت ببرید, اوقات خود را به بطالت معاشرتهاى بیهوده و بعضى بازیها و مسابقات بیهوده , که کمالى از آن نه براى روح و نه براى جسم حاصل نمى شود, و ارزش حقیقى انسانها را بالا نمى برد, تلف نکنید .

در پى کسب کمالات حقیقى و سیر الى اللّه باشید .

آیه کریمه : ((افحسبتم انما خلقناکم عبثا)), ((72)) ((و ما هذه الحیاة الدنیا الا لهو ولعب )) ((73)) و مـضـامـین بلند تعالیم نورانى قرآن را فراموش نکنید از ملاهى و مناهى پرهیز کنید و ازسرگرم شـدن به بازیهاى وقت بر باد ده خود را دور نگهدارید بعضى از بازیها موجب افت تحصیلى جوانان و دانش آموزان مى شود گرچه با نام تقویت فکر و ذهن باشد .

اگـر مـى خـواهـید در تحصیل کمالات حقیقى موفق شوید و اگر مدرسه و محیط خانواده علاقه به توفیق شما دارند, همه باید در دور بودن از ملاهى و مناهى , با شما همراهى و همکارى نمایند .

و خـلاصـه تـلاش کـنـید عمر, وقت , حیات و فرصتهایى را که دارید و همه خواه و ناخواه از دست خواهدرفت , به رایگان با بهاى کم از دست ندهید براى این نعمت هاى بزرگ الهى , بها و ارزشى , غیر از عـلم ,معرفت , رضاى خدا, ثواب خدا و سیرالى اللّه نیست , که حضرت امیرالمؤمنین , علیه السلام , مى فرماید:

((الا حر یدع هذه اللماظة لا هلها انه لیس لا نفسکم ثمن الا الجنة فلاتبیعوها الا بها)) ((74)) .

خـود را مـتـعـهـد بـدانید و متعهد بسازید که از کارهاى زشت و ناشایست و حرام اجتناب کنید و واجبات وفرایض را انجام دهید و مخصوصا به نماز, که معراج مؤمن است , اهمیت بدهید در جمعه و جـمـاعات شرکت نمایید و وقار دانش آموزى و دانشجویى را پاس دارید, و خداوند متعال را در همه حالات فراموش نکنید و درس و تدریس و تعلیم و تعلم را براى رضاى او و اتصاف به صفت الهى علم قرار دهید, از اواستعانت و کمک بخواهید .

و بـه مـولى الورى , حضرت بقیة اللّه , مولانا المهدى , ارواح العالمین له الفدا, متوسل باشید و بدانید کـه وجـود مقدس و بزرگوار آن حضرت , که امروز در این عالم , آیتى اعظم و اکبر از وجود او براى خدا نیست , ازموفقیتى که نصیب شما مى شود, بیشتر مسرور و خوشحال مى گردند .

هـمـه شـمـا فـرزنـدان روحانى آن حضرت هستید و آن حضرت بیش از هر پدرى توفیق فرزند را درعلم , و عمل و کسب کمال , دوستدارو خواهانند .

اینجانب براى همه شما و عظمت بیشتر اسلام دعا مى کنم و توفیق نظام اسلامى خصوصامسؤولان مـحترم آموزش و پرورش و دانشگاهها و مراکز علمى را براى تعلیم و تربیت جامع و اسلامى مسالت مى نمایم .

والسلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته .

لطف اللّه صافى .


(0) نظر
برچسب ها :
X