راهنمائى جوانان مشرف به تكليف

سئوال 8 = راهنمائى جوانان مشرف به تکلیف

ت محضر مبارک بزرگ مرجع جهان تشیع , حضرت آیت اللّه العظمى صافى (دامت برکاته ) .

با سلام و عرض خسته نباشید و آرزوى قبولى طاعات آن مرجع عزیز به درگاه حضرت حق تعالى ! .

خواهشمند است با رهنمودهاى حکیمانه خویش , نوجوانان مشرف به تکلیف را راهنمایى فرمایید .

از لطف شما صمیمانه سپاسگزاریم .

مستدام باشید , انشا اللّه .

ت بسم اللّه الرحمن الرحیم .

فـرزنـدان عـزیـز و نـوبـاوگـان گـرامـى کـه به سن بلوغ و شرف صلاحیت توجه تکالیف الهى و خطابات قرآنى نایل شده اید! .

حقیر به شما درک این شایستگى را تبریک مى گویم .

تـوجـه داشـتـه بـاشـیـد, از این تاریخ , شما به عضویت در جامعه اسلامى پذیرفته شده اید که روى اخلاق شما و گفتار شما و نیز کار شما حساب مى شود و خداوند به شما نشان و اعتبار عطا فرموده اسـت , کـه در هـمـه آیـات ((یـا ایـهـا الذین آمنوا)), ((64)) به عنوان طرف خطاب و سخن او قرار مـى گـیرید و در جامعه نیزشما به همان اعتبار مهمى که شرع مقدس ارزش و اعتبار داده , ارزش دارید .

کـار و سـخـن شـمـا که تا پیش از این اعتبار شرعى و قانونى نداشت , اکنون اعتبار شرعى مى یابد, تـاامـروز, دیـگران درباره شما تصمیم مى گرفتند و صاحب اختیار شما بودند, ولى از امروز, خود, صاحب اختیار خودتان , مى شوید, از امروز محکوم به حکم کسى نیستید, جز به حکم خدا و پیامبر و ائمه معصومین , علیهم السلام .

عـقـایـد خود را به توحید, نبوت , امامت , معاد و به کتابها و پیمبران گذشته و ملائکه , با دلایل هر چندمختصر و در عین حال قوى و محکم , در ذهن خود حاضر کنید, و سعى کنید که به حول و قوه الـهـى , براى خداوند متعال بنده اى صالح و براى پیامبر اکرم , صلى اللّه علیه و آله , پیروى راستین و براى ائمه طاهرین ,صلوات اللّه علیهم اجمعین , بخصوص صاحب الامر و ولى عصر, حضرت مهدى , حـجـة بـن الـحـسـن , ارواح العالمین له الفدا, شیعه مخلص و سربازى حقیقى , براى اسلام و قرآن پـاسـدارى امـین و براى همه مؤمنین ومؤمنات برادر یا خواهرى غمخوار و مهربان باشید, و حقوق همگان مخصوصا حق پدر و مادر و اساتید وعلما را رعایت کنید

و کوتاه سخن آنکه خود را به اخلاق کریمه اسلامى آراسته سازید و در نیکى به خلق وقضاى حوایج مردم اهتمام نمایید, در علم و عمل و کـسـب مـعرفت و دانش , هر چه پیش مى روید و به هرمقام و درجه اى که مى رسید, در آن درجه متوقف نشوید و به کمال بیشتر و مقامات بالاتر نظر داشته باشید, از نعمتها و امکاناتى که براى ترقى دارید, حداکثر استفاده را بنمایید .

از امروز قدر و ارزش عمر و فرصتها و حتى دقایق زندگى را بدانید مبادا بیهوده تلف شود! هر یک ازشـمـا, چـنـان بـدانـیـد که باید شخص شما و باز هم شخص شما براى اسلام و براى امت اسلام , افتخارآفرین و موجب عزت و عظمت گردد .

اوقات خود را به بطالت , سستى , غفلت و خداى نخواسته اشتغال به مناهى و ملاهى ضایع نسازید .در جـهـاد بـا نـفس و هواى نفسانى , که جهاد اکبر است , کوتاهى نکنید و سعى کنید بر غرایز خود مسلطباشید .چـنـان بـاشـیـد و چـنـان بروید که در آینده , از یاد گذشته شاد و خوشحال شوید و سوابق خوب زندگى همیشه موجب اطمینان و آرامش قلب شما باشد .

عـزیـزان مـن ! تـکلیف , یعنى این گوى و این میدان , این شما و این همه فرصتهاى سعادت بخش , این نیروها و استعدادهاى خداوندى , تکلیف , یعنى ورود به دوره سازندگى , خودسازى , مسؤولیت و ورود درامـتـحـانات الهى و سرآغاز آمادگى براى سیر راه تکامل و تعالى , تکلیف , یعنى زندگى آگاهانه وخردپسند .شما خود را براى این زندگى آماده سازید و خود را به هیچ چیز و به هیچ کس و به هیچ قیمت , جز به خدا و به ثواب خدا نفروشید .

((فلیس لا نفسکم ثمن الا الجنة فلاتبیعوها الا بها)), ((65)) .

امـیرالمؤمنین , علیه السلام , مى فرماید: براى نفس شما قیمتى جز بهشت نیست , جانتان و خودتان راغیر از بهشت , به چیز دیگرى , نفروشید .تـلاش کـنـیـد کـه در هـر رشـتـه و شـغلى که انتخاب مى کنید براى جامعه عضوى مفید و امین بـاشـیـد,چـنان بدانید که همه به سعى و تحصیل و تلاش شما نیازمندند, باید به سهم خودتان این نیازمندیها را برطرف نمایید .

خـدا را هـیـچـگـاه فـرامـوش نـکـنـید و از یاد خدا و دعا و عبادت , بخصوص نماز و توسل به ائمه هدى ,علیهم السلام , و زیارت مشاهد مشرفه , نیرو بگیرید, به سوى سعادت و کمال پیش بروید و به لطف و کمک و مدد خداوند امیدوار باشید که در قرآن مجید مى فرماید:

((و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان اللّه لمع المحسنین )) ((66)) .

خـداونـد مـتـعال همه شما را از یاران و سربازان واقعى حضرت بقیة اللّه الاعظم , ارواح العالمین له الفدا, قرار دهد و بر توفیقات شما بیفزاید .

والسلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته .

لطف اللّه صافى .


(0) نظر
برچسب ها :
X