DVD

DVD

DVD از کلمات Digital Versatile Disc ، اقتباس و بطور خلاصه یک CD با ظرفیت بالا می باشد . از درایوهای DVD-ROM می توان به عنوان یک درایو CD-ROM نیز استفاده نمود.در چنین مواردی،درایو های DVD-ROM یک CD را با روشی مشابه یک DVD استفاده می نمایند . از دیسک های DVD به منظور ذخیره فیلم ، موزیک و داده استفاده می گردد . تقریبا اکثر فیلم هائی که امروزه تولید می گردد از طریق DVD در دسترس عموم قرار می گیرند و سایر فیلم های قدیمی در حال تبدیل به فرمت DVD می باشند .ضبط تصاویر بر روی DVD دارای کیفیتی بسیار بالا بوده و تعداد زیادی از DVD ها دارای صدای Dolby Digital و یا DTS می باشند .

فن آوری ساخت DVD مشابه تکنولوژی استفاده شده برای ایجاد یک CD است . در هر دو از دیسک هائی با قطر 120 میلیمتر و ضخامت 2/ 1 میلیمتر استفاده می گردد. برخلاف یک CD ، دیسک های DVD دارای دو لایه در هر طرف بوده که اطلاعات در هر یک از لایه ها ذخیره می گردد ( چهار لایه در دو طرف ) . لایه ها به صورت جداگانه نشانه گذاری شده و با ترکیب آنان ، ضخامت DVD به 2 /1 میلیمتر خواهد رسید . در دیسک های DVD نظیر دیسک های CD ، حفره هائی مبتنی بر پلی کربنات ایجاد می گردد .

دیسک های DVD دارای ظرفیت بمراتب بیشتری نسبت به دیسک های CD می باشند . علت این موضوع به دلایل متعددی برمی گردد :

اندازه کوچکتر حفره ها :دیسک های DVD دارای حفره های بمراتب کوچکتری نسبت به دیسک های CD می باشند که به آنان Pit گفته می شود . Pit ، فرورفتگی های کوچک و یا گودی بر روی سطح دیسک است که امکان تشخیص صفر و یا یک را برای لیزر فراهم می نماید . طول این حفره ها در دیسک های DVD به میزان 25 / 2 مرتبه کوچکتر از دیسک های CD است ( طول هر pit بین نه دهم تا چهار دهم میکرون می باشد ) .

شیارهای متراکم تر :دیسک های DVD از شیارهای حلزونی شکل متراکم تری استفاده می نمایند . دستگاه های DVD Player به منظور خواندن این نوع شیارهای متراکم به یک نوع لیزر خاص که دارای اشعه نوری متفاوتی است، نیاز دارند. بدین دلیل دستگاه های CD Player قادر به خواندن دیسک های DVD نبوده ولی دستگاه های DVD قادر به خواندن دیسک های CD می باشند .فاصله بین شیارهای موجود در دیسک های DVD به میزان 16 / 2 مرتبه کمتر از دیسک های CD است . ( فاصله بین شیارها بین هفتاد و چهار صدم تا 6 / 1 میکرون می باشد ) .

قابلیت چند لایه ای :دیسک های DVD ممکن است دارای چهار لایه باشند که در هر طرف دیسک دو لایه قرار می گیرد . با توجه به دو طرفه بودن و دو لایه بودن DVD ، چهار فرمت متفاوت از آنان وجود دارد :

فرمت

 

ظرفیت

 

Single-sided/single-layer

 

4.7 GB

 

Single-sided/double-layer

 

8.5 GB

 

Double-sided/single-layer

 

9.4 GB

 

Double-sided/double-layer

 

17.1 GB

 


(0) نظر
برچسب ها :
X