حضورزنان‏درفعاليت‏هاي‏اجتماعي

حضورزنان‏درفعالیت‏های‏اجتماعی

محمدابراهیم‏جنّاتی

دیدگاه‏های موجود در مورد حق حضور زن در مسایل اجتماعی، بنا به آبشخور فکری آن، متفاوت و در جوامع مختلف فاصله‏ای به اندازه‏ی افراط تا تفریط را طی کرده است.

در تفکر فمنیستی، زن بدون هیچ گونه قید و شرطی حق حضور در عرصه‏های مختلف اجتماعی را دارد و در مقابل در بعضی جوامع این حق محدود و حتی در شرایطی کاملاً سلب می گردد.

تحول و دگرگونی در ساختار اجتماعی، عاملی اساسی برای تغییر این نگرش و توسعه‏ی حضور زنان در مسایل اجتماعی است. اکنون عده‏ای این سوال را مطرح می‏کنند که آیا با تحولات پیچیده‏ی جهان امروز هنوز هم می‏توان براین عقیده بود که، زن برای خروج ازمنزل ضرورتا نیازبه اجازه‏ی شوهردارد؟

این سوال، یکی ازموضوعاتی است که «آیت الله محمد ابراهیم جناتی» چندی‏پیش در سخنرانی خود در همایش نقش و جایگاه زن در اندیشه و حکومت امام علی علیه‏السلام ـ که با همکاری‏دانشگاه علامه طباطبائی و مرکز امور مشارکت زنان برگزار گردید ـ به آن پرداخت. درج این سخنان به منزله‏ی درخواست از اهل نظر برای پاسخگویی به سوال مزبور بوده و در همین فرصت از اندیشمندان برای پردازش و ژرف اندیشی در این مسأله دعوت به عمل می آید. این سخنان را از نظر می گذرانید.


(0) نظر
برچسب ها :
X