اریک لوییس کهلر (1976-1892)

اریک لوییس کهلر (1976-1892)

مرد اصول حسابداری

 

اریک لوییس کهلر (EricLouis Kohler) فرزند ادوین وکیت اولین بنتلی کهلر (Edwin and Kate Evelyn Bentley Kohler) در نهم ژوئیه 1892 در اووسو (Owosso) میشیگان زاده شد. کهلر دوران دبیرستان را در شهر آن آربور (Ann Arbor) به پایان رساند، لیسانس خود را از دانشگاه میشیگان (1914) و فوق‌لیسانس خود را از دانشگاه نورت وسترن (North

Western) در سال 1915 دریافت کرد.

از سال 1915 تا 1917، کهلر با شرکت آرتور آندرسن (Arthur Andersen & Co) همکاری داشت. وی در سال 1918 با درجة کاپیتانی در جنگ جهانی اول حضور داشت و مجدداً به آرتور آندرسن بازگشت. از سال 1922 تا 33 با شرکت دیگری به‌نام کهلر پتن‌گیل (Kohler Potential & Co) که بعداً شرکت کهلر نام گرفت همکاری کرد ولی در سال 1933 باز به آرتور اندرسن بازگشت و تا سال 1937 با همان شرکت همکاری داشت. پس از آن چند سالی را برای دولت فدرال کار کرد از جمله به‌عنوان مدیرمالی ادارة امور پروژه بزرگ ساماندهی درة تنسی (Tennessee) طی سالهای 1938 تا 41، عضو اداره مدیریت بحران و هیئت تولیدات جنگ (1941ـ42) و مدیر اجرایی تدارکات سوخت جنگ (1942ـ44). در سالهای 1945 تا 48 او مشاور حسابداری بود و پس از یک‌سال که مدیریت مالی اداره امور شرکتهای اقتصادی را به‌عهده داشت (1948ـ49) مجدداً به امر مشاوره روی آورد. او در سال 1916 به‌عنوان حسابدار رسمی ایالت ایلینویز (Illinois) برگزیده شد.

اریک لوییس کهلر در سازمانها و موسسه‌های حرفه‌ای زیادی فعالیت داشت، از جمله در 1936 و 1946، به‌مدت دو سال (دو دوره) ریاست انجمن حسابداری آمریکا (AAA) را عهده دار بود. همچنین از سالهای 1928 تا 42 سردبیر اکانتینگ رویو (Accounting Review) بود و در واقع بیش از هر فرد دیگری سردبیری این مجله را برعهده داشته است. از فعالیتهای دیگر وی می‌توان عضویت در هیئت بررسی صلاحیت حسابداران رسمی ایلینویز از سال 1928 الی 31 را برشمرد. او ریاست کمیته اصطلاح‌شناسی انجمن حسابداران رسمی آمریکا (AICPA) را نیز به‌عهده داشت. همچنین با انجمن ملی حسابداران (NAA) و جامعه حسابداران رسمی ایلینویز همکاری داشت. کهلر در سال 1945 بالاترین مدال علمی انجمن حسابداران رسمی آمریکا را که مدال طلایی نام داشت دریافت کرد. در سال 1958 نیز جایزه حسابداری آلفا کاپا پسی (Alpha Kappa Psi) را به‌دست آورد.

کهلر در سالهای 1922ـ28 استاد دورة شبانه دانشگاه نورت وسترن بود. همچنین استاد میهمان دانشگاه ایالت اوهایو در سالهای 1955ـ60 دانشگاه مینسوتا (Minnesota) در سال 1955، دانشگاه شیکاگو در سال 1958 و دانشگاه ایلینویز در سال 1966 بود. وی بیش از 100 مقاله برای مجلات حرفه‌ای نوشت. همچنین کتابهای متعددی تألیف کرده است، از جمله کتاب اصول حسابداری مالیات بر درامد فدرال (1924)، کتاب اصول حسابرسی به‌همراه پتن‌گیل (P. W. Pettengill) در 1924، کتاب اصول حسابداری به‌همراه موریسون (P. L. Morrison) در 1926، حسابداری برای مدیران تجاری (1927)، مسائل و حل‌المسائل حسابداری پیشرفته (1939)، حسابرسی، مقدمه‌ای بر کار حسابداران عمومی (1947)، فرهنگ لغات برای حسابداران (1952)، حسابداری در دولت فدرال به‌همراه رایت (H. W.Wright) در 1956 و حسابداری برای مدیریت (1965). فرهنگ لغات کهلر بار تجدیدنظر شد و پنجمین بار در 1975 تجدید چاپ شد. در 1983 ویلیام کوپر (William W. Cooper) و یوجی ایجیری (Yoji Ijiri) عضو تالار مشاهیر حسابداری، ششمین چاپ فرهنگ کهلر را با عنوان فرهنگ کهلر برای حسابداران ویرایش کردند. کهلر رئیس ملی بتا آلفا پسی (Beta Alpha Psi) در سالهای 1924 الی 27 بود. همچنین در بتا گاما سیگما (Beta Gamma Sigma) عضویت داشت.

از خدمات عمومی کهلر می‌توان مشاورت مالی، مشاورت کل حسابداری و عضویت در گروه مشاوره دیوان محاسبات امریکا و شورای مالیات بر درامد مازاد خزانه امریکا (1946ـ47) را ذکر کرد. او به‌عنوان عضو هیئت مشاورة اتاق بازرگانی امریکا فعالیت داشت و همچنین عضویت در هیئت امنا (1947‌ـ 48) و شورای مشورتی دانشکده علوم اداری و تجارت (1957ـ71) دانشگاه روزولت (Roosevelt) از دیگر خدمات عمومی کهلر است.

کهلر تا آخر عمر مجرد باقی ماند. در اوقات فراغت به عکاسی، کارهای برقی و موسیقی می‌پرداخت. در دوران جوانی موسیقی را در سطوح پیشرفته فرا گرفته بود و همین او را تا جایگاه آهنگساز و منتقد پیش برده بود. علاقه او به موسیقی در سراسر عمرش ادامه داشت به‌طوری که از 1960 تا زمان مرگ به‌عنوان مدیر مالی و مشاور شورای تالار تئاتر شیکاگو فعالیت داشت. کهلر در بیستم فوریه 1976 در سن 83 سالگی درگذشت.

در سال 1948، از پائول هافمن (Paul Hoffman)، تاجر آگاه و آشنا با سیاستهای دولتی، که از طرف رئیس جمهور ترومن به مدیریت اجرایی طرح مارشال برگزیده شده بود پرسیده شد چرا کهلر را به‌عنوان مدیر مالی خود برگزیده است، در پاسخ گفت: “‌کهلر را همگان، وجدان حرفه حسابداری آمریکا می‌شناسند” و هنگامی که هافمن سوابق دانشگاهی و تجربه کار دولتی، تجاری و عمومی (حسابدار رسمی) کهلر را برشمرد، در واقع پروژه خود را از آسیب هرگونه سوءظن و اتهام مصون کرد.

کهلر از طریق آثار و نوشته‌های خود نه‌تنها بر تئوری و حرفه حسابداری بسیار تأثیر به‌جای گذاشت بلکه در سازماندهی این حرفه در دهه‌های بحرانی 30 و 40 نیز فوق‌العاده مؤثر واقع شد. در این دوران، علاقه و کارهای کهلر بر رفع نیاز حرفه به یک منبع مقتدر و جامع از اصول پایه و استانداردهای حسابداری در ارتباط با گزارشهای مالی شرکتهای سهامی متمرکز گردید. علاقه او در این زمینه منجر به اظهارات تکاندهنده وی در سرمقاله بحث انگیزش در اکانتینگ رویو در 1934، با عنوان «یک حرفه افسار گسیخته؛ لزوم ایجاد استانداردها » گردید. سرمقاله‌ای که در آن کهلر خود و موسسه امریکایی حسابداران (AIA) را که اکنون انجمن حسابداران رسمی امریکا (AICPA) نام دارد قادر به تهیه چنین منبعی ندانست و از انجمن مدرسان دانشگاهی امریکا (که بعدها انجمن حسابداری امریکا (AAA) نام گرفت) دعوت کرد تا رهبری وضع این اصول و استانداردها را به‌عهده بگیرد. به‌علاوه شاید بتوان این سرمقاله را همراه با سایر فعالیتهای کهلر نیروی محرکه‌ای دانست که در سال 1935 منجر به تغییر وضعیت این سازمانِ ساختارمدار به انجمن جدید حسابداری آمریکا با اساسنامه جدید گردید. در اساسنامه جدید فعالیتهای زیر قید شده بود:

• توسعه عضویت، به‌خصوص عضویت افراد حرفه‌ای و متخصص،

• ارائه اهداف جدیدی مشتمل بر تأکید بر روی تحقیقات به‌عنوان مبنایی برای بهبود در حسابداری عملی در کنار آموزش آن.

استفن زف (Stephen A. Zeff)، موارد زیر را به‌عنوان هدفهای درجه اول انجمن حسابداری امریکا گزارش کرد: “توسعه اصول و استانداردهای حسابداری و پیگیری بر پذیرش این اصول و استانداردها به‌وسیله شرکتهای تجاری، حسابداران رسمی و آزاد و نهادهای دولتی”. به‌عنوان مثال در شماره ژوئن 1936 اکانتینگ رویو مقاله‌ای با عنوان «بیانیه ‌آزمایشی اصول حسابداری با تأثیر بر گزارشهای شرکتهای سهامی» توسط کمیته اجرایی انجمن تازه تأسیس تهیه شد که شکلی از یک بیانیه یکپارچه (ولی موجز و محکم) از اصول حسابداری در مقایسه با بیانیه‌های منفصل (که ضرورتاً از استحکام هم برخوردار نبودند) ارائه شده در اقدامات بعدی هیئت‌تدوین استانداردهای حسابداری (FASB) و متصدیان آن بود.

فرهنگ حسابداری ماندگار کهلر (چاپ ششم 1983) نیز زاییدة همین فضای استانداردگذاری بود. در حقیقت مبدا پیدایش این کتاب را می‌توان واکنش کهلر، نسبت به رد شدن گزارش کمیتة مؤسسه حسابداران امریکا در مورد تعریف «سود مازاد » دانست که کهلر آن را با همکاری آرتور آندرسن تهیه کرده بود. موسسه معتقد بود که این گزارش ممکن بود منجر به حذف فاکتور ضروری قضاوت از یک مشاهده حسابرسی شود. کهلر به این موضوع در کتاب «همه زندگی من » (1975) اشاره کرده است. اقدامات بعدی کهلر در تعریف اصطلاحات حسابداری سالهای زیادی به‌طول انجامید و تحت تأثیر سیلاب پیشرفتهای علمی‌‌ـ تکنولوژیک بعد از جنگ جهانی دوم قرار گرفت. چنین بود که نتیجه این اقدامات در 1952 منجر به تغییری عمده در فرهنگ حسابداری کهلر شد که در چاپ اول «فرهنگی از اصطلاحات حسابداری» نام داشت و در چاپ جدید «فرهنگی برای حسابداران» نام گرفت. کار اولیه را می‌توان اوج پیشرفتهای گذشته در حسابداری دانست در حالی‌که نسخه تجدید نظرشده را که ترکیبی از فرهنگ لغات و دائره‌المعارف است می‌توان معیاری برای سنجش پیشرفتهایی دانست که در پاسخ به تأثیرات نشأت گرفته از تحقیقات آماری، کنترل کیفیت، کامپیوتر و روشهای تحقیق در عملیات در آینده به‌وجود آمد. در هر صورت، تأثیرات این اقدام کهلر تا کنون دیده می‌شود و شاهد این مدعا، به‌عنوان مثال، تقدیرهای فراوانی است که از فرهنگ حسابداری او به‌عمل می‌آید و از آن به‌عنوان منبع اطلاعات به‌کار رفته در بیانیه استانداردهای حسابداری شماره 1، منابع مالی، بدهیها و خالص منابع مالی واحدهای فدرال استفاده شده است که در نوامبر 1991 توسط هیئت مشاور استانداردهای حسابداری دولت فدرال منتشر شد.

مروری بر نوشته‌های کهلر نشان می‌دهد که عقاید مطرح شده او در سرمقاله بحث‌انگیز سال 1934 برخاسته از افکار پیشین او بوده است و این سرمقاله به‌عنوان شروع تأثیر فزاینده او بر حرفه مطرح است؛ تأثیری که نه تنها حاصل اقدامات کهلر بود بلکه شرایط دیگر نیز به آن کمک کرد، از جمله رکود بزرگی که منجر به تشکیل کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) شد، که در واقع نفوذ و دخالت زیادی در استانداردهای حسابداری داشت. در این شرایط و اوضاع بود که کهلر حسابداری و افشای اطلاعات حسابداری را ابزار مهم کنترل اجتماعی دانست و همین مسئله او را به‌سمت تأکید بر بیان مفاهیم و اصطلاحات حسابداری نسبتاً ساده اما جامع و همچنین بهای تمام‌شده تاریخی به‌عنوان مبنایی برای افشای اطلاعات حسابداری، هدایت کرد.

کتاب‌شناسی:

1- Cooper, W.W., and Y. Ijiri, eds., Eric Louis Kohler: Accounting’s Man of Principles, Reston, VA: Reston Publishing, 1979

2- Cooper, W.W., Y. Ijiri, and G.J. Previts, eds., Eric Louis Kohler: A Collection of His Writings, 1919-1975, Monograph No. 5., Tuscaloosa, AL: Academy of Accounting Historians, 1980

3- Kohler, E.L., In All My Years, Accounting Historians Journal 1974-1976, Vol. 2, 1975, pp. 27-30

منابع:

1- http://fisher.osu.edu/acctmis/hof/kohler.html

2- Michael Chatfield, Richard Vangermeersch, The History of Accounting, An International Encyclopedia, New York & London, Garland Publishing, inc., 1996, pp. 362-363

پانوشتها:

- Accounting Principles Underlying Federal Income Taxes

- Principles of Auditing

- Principles of Accounting

- Accounting for Business Executives

- Advanced Accounting Problems and Solutions

- Auditing, An Introduction to the Work of the Public Accounting

- A Dictionary for Accountants

- Accounting for the Federal Government

- Kohler’s Dictionary for Accounting

- A Nervous Profession; Standards Must Come

- Earned Surplus

- In All My Years

- Financial Resources, and Funded Liabilities, and Financial Resources of Federal Entities

 

منبع : فصلنامه حسابرس

 


دسته ها :
سه شنبه سیم 5 1386
X