مزایده بین‌المللی فروش سهام 4 شرکت ایرانی

مزایده بین‌المللی فروش سهام 4 شرکت ایرانی

 

شهریور ماه برگزار می‌شود

مزایده بین‌المللی فروش سهام 4 شرکت ایرانی

خبر فارس - رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: برای خرید بلوکی سهام 4 شرکت داخلی تاکنون از 6 کشور تقاضا‌هایی ارائه شده است.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه ابراز داشت: با توجه به مزایده بین‌المللی و برنامه فروش بلوکی سهام شرکت‌های فولاد مبارکه، ملی مس، ایرالکو و پتروشیمی رازی تاکنون شرکت‌هایی از 6 کشور تقاضاهایی به سازمان خصوصی‌سازی ارسال کرده‌اند.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی از کشورهای مالزی، روسیه، کویت، قزاقستان، ترکیه و هند خواستار خرید بلوکی شرکت‌های ایرانی هستند.

 

کرد زنگنه با اشاره به آگهی مزایده بین‌المللی این شرکت‌ها در شهریور گفت: در این مزایده بین‌المللی همه مشتریان داخلی و خارجی می‌توانند حضور داشته باشند. وی در رابطه با پتروشیمی رازی و ایرالکو بیان کرد: برای خرید سهام شرکت پتروشیمی رازی کنسرسیومی از چند شرکت ترکیه‌ای تشکیل شده و شرکتی از قزاقستان خواستار خرید سهام ایرالکو است.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: چنین حجمی از عرضه بین‌المللی سهام شرکت‌های داخلی تاکنون وجود نداشته و برای اولین بار در تاریخ خصوصی‌سازی کشور چنین مزایده‌ای برگزار خواهد شد.

 

عرضه 2 تا 3 درصد موسسات بانکی و بیمه

کرد زنگنه در خصوص وضعیت عرضه سهام بانک‌ها و بیمه‌ها گفت: با توجه به دریافت مصوبه هیات دولت مبنی بر واگذاری تا 5درصد از سهام چند موسسه بانکی و بیمه‌ای، در حال بررسی برای عرضه سهام این گونه بنگاه‌ها هستیم.

وی افزود: در نظر است امسال دو تا سه درصد از سهام این بنگاه‌ها در بورس عرضه و قیمت‌گذاری ‌شود. کرد زنگنه تاکید کرد: با برگزاری جلسه‌ای در هفته آینده در رابطه با عرضه سهام موسسات بانکی و بیمه تصمیماتی اتخاذ خواهد شد. گفتنی است چندی پیش معاون اول رییس‌جمهوری، مصوبه دولت برای واگذاری 40درصد از سهام هر یک از شرکت‌های ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه و آلومینیوم ایران جهت فروش اقساطی در بورس اوراق بهادار داخلی و از طریق بازاریابی بین‌المللی به صورت عرضه بلوکی یک‌جای سهام آنها و یا با شرایط عرضه دو بلوک 20درصدی از سهام، حسب شرایط بازار در سال 1386 را ابلاغ کرد.

08/05/1386

 

منبع : روزنامه دنیای اقتصـاد

 


دسته ها :
سه شنبه نهم 5 1386
X