صفحه ها
دسته
دوستان من
سایت مربیان و بازیکنان ایرانی
سایت باشگاههای معتبر اروپایی
سایت روزنامه های ورزشی
سایت باشگاههای کشور
سایتهای ورزشی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 374583
تعداد نوشته ها : 1579
تعداد نظرات : 30
Rss
طراح قالب
GraphistThem268
اتهام اصلی باشگاه فوتبال چلسی انگلیس وسوسه نوجوانان برای پیوستن به آکادمی این باشگاه است. آیا این اثرگذاری روی بازیکنان کم سن و سال، کاری اخلاقی است؟
فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) هفته گذشته باشگاه چلسی را به دلیل نقض قوانین نقل و انتقالات برای جذب بازیکن باشگاه لانس فرانسه در سال 2007 به محرومیت از خرید هرگونه بازیکن، چه بومی و چه غیر بومی تا ژوئن 2011 محکوم کرد.
به گزارش سایت گل، گفته می‌شود، چلسی "گائل کاکوتا" بازیکن سابق لانس را تحریک کرده و از او خواسته بود قراردادش را زیر پا بگذارد تا بتواند به چلسی برود.

** سرقت استعدادها
همیشه به آبی‌های لندن این ایراد وارد بود که با خرید بازیکنان مسن، به سازندگی نسل جوان کمتر بها می‌دهند. با آمدن "رومن آبراموویچ" و هزینه‌های گزاف برای خرید بازیکنان بزرگ، این حمله از سمت مخالفان بیشتر حس شد تا اینکه با روی کار آمدن "پیتر کنیون" به عنوان مدیر اجرایی بازنشسته‌ها (لقب قدیمی چلسی) که با حقوق بالایی از منچستریونایتد آورده شد، مالک چلسی نشان داد، می‌خواهد با استفاده از تجارب کنونی که در یونایتد اندوخته بود، تحول بزرگی را در سیاست‌های کلان باشگاه اجرا کند.
یکی از استراتژی‌های نوین آبی‌ها، جستجو و خریداری استعدادهای کم سن و سال در کشورهای دیگر بود. تزریق این نیروهای جوان به آکادمی باشگاه دقیقا همان روشی است که یونایتد و آرسنال انجام داده و چه از نظر پرورش بازیکن برای آینده و چه سرمایه گذاری بر روی این نیروها و فروش آتی آنها به منظور کسب درآمد برای باشگاه بسیار موفق بوده‌اند.
در این رهگذر مسوولان چلسی گاه برای بدست آوردن یک بازیکن جوان مجبور به اعمال روش‌های وسوسه آمیز مالی می‌شدند که یکی از مشهورترین این حوادث، ماجرای "اوبی مایکل" در سال 2006 بود که جنجال بسیاری در رسانه‌ها بوجود آورد و دست آخر رای دادگاه عالی ورزش و فیفا به زیان چلسی اعلام شد.
در این بین مایکل جوان که در یک باشگاه نروژی بازی می‌کرد و با منچستر یونایتد قرارداد بسته بود، از طریق واسطه چلسی وسوسه شده و قرارداد خود را با شیاطین یکطرفه لغو کرده و با چلسی امضا می‌کند.
دادگاه سپس به نفع سرخ‌های اولدترافورد رای داد و چلسی مجبور شد مبلغ 10 میلیون پوند به عنوان غرامت به یونایتد بپردازد.
اکنون نیز همین داستان برای بدست آوردن "کاکوتا" 18 ساله از تیم لانس فرانسه رخ داد که باعث واکنش شدید فیفا شده است. اتهام اصلی تیم چلسی وسوسه نوجوانان برای پیوستن به آکادمی این باشگاه است. آیا این اثرگذاری بر روی بازیکنان کم سن و سال کاری اخلاقی است؟

** تهدیدها
با وجود اعلام "متیو ریب" منشی دادگاه عالی ورزش که ممکن است حکم محرومیت تیم چلسی تا سه ماه به تعویق بیافتد، پیامدهای زیادی برای فوتبال اروپا بویژه لیگ برتر انگلستان انتظار می‌رود.
نخستین مسئله ترس ایجاد شده از این حکم است که باعث می‌شود باشگاه‌های فعال در زمینه پرورش استعدادهای جوان با احتیاط بیشتری به انتخاب و قرارداد بستن با آنها بپردازند.
در حالیکه خبر می‌رسد منچستریونایتد نیز بخاطر وسوسه "پل پوگبا" بازیکن نوجوان لوهاور فرانسه تحت بازجویی مقامات فیفا و دادگاه عالی ورزش قرار دارد و ممکن است به سرنوشت چلسی دچار شود، باشگاه‌های بزرگ اروپایی به تکاپو افتاده‌اند تا خود را از هرگونه خطر احتمالی مبرا کنند. تهدید دیگری که خود چلسی را عذاب خواهد داد عدم انتقال بازیکن تا سال 2011 است که به معنای نخریدن بازیکن تا دو فصل است و برای تیمی با میانگین سنی بالا که دایم در خطر مصدومیت و افول کیفیت بازیکنانش قرار دارد، این یک فاجعه است، تا جاییکه علاوه بر به خطر افتادن ادعای قهرمانی آبی‌ها، با گذشت زمان حتی ممکن است با قوی‌تر شدن رقبا، از BIG4 (متشکل از بزرگترین باشگاه‌های فوتبال اروپا) نیز خارج شوند. اما در سطح قاره‌ای زیان بزرگ به فوتبال انگلستان وارد می‌شود که باید یکی از بهترین تیم‌های خود در لیگ قهرمانان را تضعیف شده ببیند.

** فرصت‌ها
اما فرصت طلایی که محرومیت احتمالی چلسی یا تیم‌های دیگر در اختیار رقیبان می‌گذارد، ما را به یاد محرومیت 5 ساله تیم‌های انگلیسی از رقابت‌های اروپایی می اندازد که باعث جلو افتادن رقبا بویژه فوتبال ایتالیا در دهه 80 و 90 شد. نکته مثبت این رخداد آن است که نظارت نهادهای مسئول بر روی نقل و انتقالات فوتبال بیشتر خواهد شد و جلوی هرج و مرج بیشتر و اعمال فشار باشگاه‌های زورمدار به تیم‌های کوچکتر گرفته می‌شود.

X