نوشابه های شیرین باعث چاقی کودکان می شود

نوشابه های شیرین و گازدار به علت دارا بودن کالری زیاد موجب چاق شدن کودکان می شوند.

محققان آمریکایی در یک مطالعه جدید نشان دادند، افزایش وزن کودکانی که روزانه بیش از 350 گرم نوشابه های شیرین مصرف می کنند، در مقایسه با افزایش وزن کودکانی که روزانه کمتر از 180 گرم از این نوشابه ها می نوشند، بسیار بیشتر است.

تولید کنندگان این قبیل نوشابه ها در کشور آمریکا همواره ادعا می کنند دلیل اصلی افزایش وزن افراد کمبود فعالیت بدنی آنهاست و این امر ربطی به مصرف نوشابه ندارد، اما یک گروه از محققان دانشگاه کورنل در نیویورک، با مطالعه 30 کودک 6 تا 12 ساله نشان دادند، روزهایی که این کودکان نوشابه می خورند، میزان انرژی دریافتی آنها به طور میانگین 244 کالری افزایش می یابد.

این در حالی است که میزان غذای مصرفی کودکان در روزهایی که آنها نوشابه های شیرین مصرف می کنند کاهش پیدا نمی کند و به همین جهت کالری دریافتی آنها در روزهایی که نوشابه می نوشند، بیش از روزهای دیگر است.

به گفته " دیوید لویتسکی" پروفسور علم تغذیه دانشگاه کورنل، یافته های جدید نشان می دهد که مصرف نوشابه های شیرین یکی از عوامل مهم گسترش اضافه وزن در میان کودکان آمریکایی است.

همچنین به گفته محققان، زمانی که کودکان به نوشابه های شیرین دسترسی داشته باشند، این نوشابه ها را به شیر ترجیح می دهند و میزان فسفر، منیزیوم، کلسیم، پروتئین و ویتامینA دریافتی آنها نیز با افزایش مصرف نوشابه ها شیرین، کاهش پیدا می کند.

تخمین کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که در جهان 17/6 میلیون کودک زیر پنج سال اضافه وزن دارند. بیست درصد از کودکان اروپا چاق هستند و یا اضافه وزن دارند و پانزده درصد از کودکان 6 تا 11 ساله آمریکایی دارای اضافه وزن هستند.

عاتکه موسوی-کارشناس تغذیه تبیان

 


دسته ها :
شنبه یازدهم 8 1387
X