دسته
خبری
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2400
تعداد نوشته ها : 10
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

انقلاب اسلامی، متفاوت از دیگر انقلابات

 

انقلاب اسلامی ایران بیشک بزرگترین و بی نظیرترین انقلاب در طول تاریخ بشری به شمار می آید.  انقلاب اسلامی ایران با انقلاب های بزرگ دیگری چون انقلاب فرانسه و روسیه که خود بزرگترین انقلابات تمدن جدید بشری هستند، تفاوتهای بسیاری دارد که آن را از دیگر انقلابات متمایز و برجسته می سازد. مهمترین آنها در اصل و تئوری انقلاب است که بر خلاف دیگر انقلابات که همیشه در برابر مقاومت برای تجدد و مدرنیزه روی داده اند، انقلاب اسلامی نوعی بازگشت به سنت، باورهای و عقاید گذشته و مقاومت در برابر تجدد غربی بود. از دیگر تفاوتها می توان به تفاوت در نوع رهبری، مشارکت مردمی، وضعیت اقتصادی، و حمایت کشورهای بیگانه از انقلاب اشاره کرد. (  مقایسه سه انقلاب بزرگ فرانسه، روسیه و ایران )

گذشته انقلاب...

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، بسیاری از ضدانقلابیون و وابستگان دربار به خارج از کشور گریختند و عده ای نیز با ابراز ندامت و پشیمانی، در ایران ماندند، اما اکثریت قریب به اتفاق مردم با انقلاب همراه و همصدا بودند(یا شدند.). اما اندکی پس از موفقیت مردم موج مخالفتها آغاز گشت. اختلافات بر سر در دستگیری قدرت، باعث جدایی سازمان مجاهدین خلق از انقلاب و مردم گردید و خصومت آنان تا جایی پیش رفت که با دست بردن به اسلحه به ترور مردم و مسئولین نظام تازه تاسیس جمهوری اسلام روی آوردند. اما در این بین بسیاری از افراد و گروه ها که با ادعای حضور در مبارزات انقلابی، همچون سازمان مجاهدین(که بعدها از سوی مردم منافقین نام گرفت)، خواهان سهمی از قدرت بودند، به دلیل رهبری بی نظیر امام خمینی و حمایت بی چون و چرای مردم از رهبریت دینی و انقلابی خود، به لانه های خود خزیدند. اوضاع آشفته کشور که در پی وقوع انقلاب طبیعی به نظر می رسید، با همدلی بی نظیر و قدرت ایمان مردم اندک اندک بهبود می یافت و در طی سالهای پس از انقلاب هر روز، ایرانیان به پیشرفتهایی در همه زمینه ها دست می یابند.

  

و حالا...   

  در طی سالهای پس از انقلاب اسلامی، مردم و قشرهای مستصعف غالبا اداره امور را به دست گرفتند و البته روحانیون نیز به خواست مردم و نیازی که حس می شد پا به عرصه قدرت گذاشتند تا اصل "دیانت در عین سیاست و سیاست در عین دیانت" را عملا اجرا و الگویی از حکومت موفق دینی را به جهان عرضه نمایند. اگرچه در این میان عده ای از روحانیون نیز با قرار گرفتن در حلقه قدرت با فراموش کردن آرمانهای اصیل انقلاب، قدرت طلبی را در راس امور قرار دادند و درگیر بازیهای سیاسی برای تصاحب قدرت شدند و همچنین عده ای روحانی نما که به فرموده امام راحل در زمان شاهنشاهی، از ساواکی بدتر بودند نیز بخش از قدرت را در دست گرفتند.

رفته رفته بعضی اقدامات افراطی تعدیل و کشور وضعیت عادی به خود گرفت تا اینکه صدام، با حمایت  کشورهای غربی، به خاکهای مقدس ایران تازه استقلال یافته از بند استبداد تجاوز نمود. صدمات زیادی به انقلاب ایران وارد شد و طبق آمارها حداقل درآمد صد سال نفتی ایران طی جنگ هشت ساله به ایران خسارت وارد شد. اما انقلاب اسلامی ایران همچنان سرپا ایستاد تا خواب  دشمنان خود را به سختی آشفته کند

همانطور که گفته شد اکنون پس از گذشته حدود ۳۰ سال از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، انقلاب اسلامی ایران علیرغم همه طوتئه های داخلی و خارجی هنوز سرپا ایستاده است. به نظر می رسد تنها خطری که انقلاب را تهدید می کند همان مارهای به لانه خزیده، منافقین، سرمایه داران و تشنگان قدرت اند نه تهدیدات خارجی. اگرچه که اینان کاملا متکی به بیگانگان می باشند.

دشمنان انقلاب اسلامی که از موج بیداری مردم در سراسر جهان می ترسند و منافع خود را در خطر و حتی از دست رفته می بینند، اکنون دریافته اند که تنها راه مبارزه با انقلاب اسلامی در ایران، بدبین نمودن مردم به آن است، همانطور که گفته اند:"کاری می کنیم که مردم به گذشته خود لعنت بفرستند و از اینکه انقلاب کردند ابراز ندامت و پشیمانی کنند!". سوم تیر 1384 به نوعی بازگشت به آرمانهای انقلاب بود که طی آن محمود احمدی نژاد با اعلام اینکه به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست و با شعارهای عدالت خواهی، مهرورزی، ساده زیستی و خدمتگذاری و نیز با سخنان انقلابی و ادعای تلاش برای احیای روحیه انقلابی پای به عرصه انتخابات گذاشت و با تبلیغات اندک و مردمی، در برابر رقبای بسیار قدرتمند خود توسط مردم برگزیده شد تا بار دیگر معادلات جهانی را به هم بریزد. پس از آن، بار دیگر دشمنان ایران، اسلام و انقلاب که امیدهای خود را بر باد رفته می دیدند، بسیج شدند تا اینبار پیش از فاجعه پیشگیری نمایند.بدین ترتیب از آغاز ریاست جمهوری وی، که بیش از همه به آرمانهای اصیل خمینی کبیر پایبندی داشت، غرب و مخالفان داخلی تمام تلاش خود را برای تخریب چهره وی به کار بستند تا امروز احمدی نژاد نتواند به شعارهای خود به طور کامل جامعه عمل بپوشاند.

با اینحال انتخاب احمدی نژاد نشان داد انقلاب اسلامی چون گذشته پویا و بیدار است و هنوز دشمنان راه زیادی برای محو این انقلاب در پیش دارند که به فضل الهی برای ابد ناکام خواهند ماند. 

   
دسته ها :
سه شنبه بیست و چهارم 10 1387
X