دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 3214
تعداد نوشته ها : 0
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

یکی از مسائلی که اخیرا ذهن نمایندگان مجلس و اکثر مسئولان اجرایی را در اصفهان به خود مشغول کرده است مسئله تغییر مرز آبی زاینده رود است که متاسفانه در حال حاضر زمینه های اجرایی شدن آن به شدت از سوی استان همجوار اصفهان در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار دهم به نقل از مهر، استان چهارمحال و بختیاری تا کنون سه بار مرز میان خود و اصفهان را دستخوش تغییراتی کرده که در صورت تکرار این موضوع، علاوه بر ایجاد فاجعه ای بزرگ برای کشاورزان شرق اصفهان، می تواند زمینه هایی را برای آلودگی آب شرب استانهای اصفهان، یزد، بخشهایی از کرمان و استان مرکزی فراهم شود.

برخی منابع خبر از احداث یک شهرک تفریحی در بالادست زاینده رود می دهند که تصور اینکه در بالادست سد زاینده رود و در حاشیه این رودخانه شهرکی تفریحی احداث شود علاوه بر اینکه مبین یک تخلف محسوب می شود، چرا که تغییر کاربری زمین است، منبعی برای آلودگی آب زاینده رود خواهد شد.

معاون سیاسی استانداری اصفهان در خصوص تغییر مرز آبی زاینده رود به گفتگو با خبرنگار مهر پرداخت و گفت: تعیین مرزهای تقسیماتی استانها مقوله مهمی است که از دیرباز همواره مورد بازبینی مدیریت استانها قرار گرفته و در این حوزه نیز استان اصفهان در چهار نقطه دچار مشکلاتی است که البته شاخص آن در نقاط مرزی اصفهان و چهارمحال و بختیاری به چشم می خورد.

مجید نادرالاصلی افزود: استان چهار محال و بختیاری تا کنون نزدیک به سه نوبت در تقسیمات استان خود با اصفهان تغییراتی را ایجاد کرده که باید در این عرصه هوشیارانه عمل کرد.

وی ادامه داد: نخستین مورد در سال 1366 بود که بخشهای زیادی از دهستان زاینده رود به استان چهار محال و بختیاری واگذار شد و پس از آن در سال 1370 ادعاهای دیگری از سوی مسئولان چهار محال و بختیاری مطرح شد که متاسفانه مسئولان وقت استان بی تدبیری کرده و نتوانستند از حقوق مسلم این استان دفاع نمایند لذا در نهایت بخشهایی از اصفهان به چهار محال و بختیاری واگذار شد.

نادرالاصلی یادآور شد: در سال 1380 نیز برای سومین باز مسائلی از سوی مسئولان چهار محال و بختیاری در خصوص مرز تقسیم استان در نزدیکی حوزه آبریز زاینده رود مطرح شد و اکنون نیز مجددا حقوق مردم اصفهان و کسانی که از حوزه آبریز زاینده رود ارتزاق می کنند مورد تعرض قرار گرفته است.

معاون سیاسی استانداری اصفهان ادامه داد: اکنون نیز برای چهارمین بار مشکلی بزرگی ایجاد شده که شاید در گذشته به آن توجه نشده بود و مسئولان استان چهار محال و بختیاری ادعاهایی را مطرح کرده اند که این امر نمایندگان مجلس و مسئولان اصفهان را به این مسئله حساس کرده است.

وی با اشاره به اینکه آنان به دنبال تعریف مرز آبی جدیدی هستند که البته این موضوع مورد اعتراض جدی قرار گرفته بیان داشت: مردم اصفهان دارای روحیه ملی هستند، اما نباید از حسن نیت مردم این استان سوء استفاده کرد و حوزه مهمی از مرز تقسیماتی اصفهان مورد تعرض قرار داد.

نباید آب مشروع مردمی که نیاز ویژه و جدی به آب دارند اینگونه مورد تعرض قرار گیرد، چرا که اکنون در چهارمحال بختیاری رودخانه های بسیار بزرگی چون بازوفت، خرسان و ... وجود دارند که سرچشمه اصلی رودخانه کارون است و تنها رودخانه ای که از سمت کوه های زرد کوه به سمت نواحی مرکزی کشور حرکت می کند زاینده رود است

نادرالاصلی تصریح کرد: نباید آب مشروع مردمی که نیاز ویژه و جدی به به آب دارند اینگونه مورد تعرض قرار گیرد، چرا که اکنون در چهار محال بختیاری رودخانه های بسیار بزرگی چون بازوفت، خرسان و ... وجود دارند که سرچشمه اصلی رودخانه کارون است و تنها رودخانه ای که از سمت کوه های زرد کوه به سمت نواحی مرکزی کشور حرکت می کند زاینده رود است که متاسفانه مسئولان استان چهارمحال به جای استفاده از آبهای اصلی که به سمت جنوب کشور روان است تمام همت خود را به پمپاژ آبهای زاینده رود گذاشته اند.

معاون سیاسی استانداری اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر مردم اصفهان، یزد و بخشی از استانهای کرمان و مرکزی برای آب شرب خود از آب زاینده رود بهره مند می شوند و اجازه تعرض به این حوزه ظلم بزرگی به مردمی که برای حفظ اصول اساسی نظام تلاش کرده اند تلقی می شود.

وی افزود: در 400 سال پیش شیخ بهایی با مهندسی بسیار دقیقی آب زاینده رود را تقسیم کرد که در طول مسیر بسیاری از مناطق را مشروب نماید و در واقع یکسری حقوق مسلمی را برای مردم خود ایجاد کرد.

نادرالاصلی با اشاره به اینکه در آن برهه زمانی چهارمحال و بختیاری نیز جزء اصفهان به شمار می رفته خاطر نشان کرد: مردم اصفهان برای تونل اول کوهرنگ هزینه کردند اما متاسفانه اکنون کشاورزان شرق و غرب اصفهان در مشکل به سر می برند و با توجه به اینکه کشاورزان شرق اصفهان تنها بر پایه کشاوورزی امرار معاش می کنند، اکنون حیثیت کسانی که همواره نیازمندی خود را با زور بازو خود فراهم می کردند خدشه دار شده و آنان نیازمند اولیات زندگی خود هستند.

معاون سیاسی استانداری اصفهان تاکید کرد: مدیریت کلان استان و مدیریت کشور باید در این عرصه توجهی جدی داشته باشند و اجازه ندهد حقوق مسلم مردم اصفهان تضعیف شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان که از نزدیک شاهد برخی از تخلفات انجام شده توسط برخی از مسئولان استان چهارمحال و بختیاری بوده است در گفتگو با خبرنگار مهر در اصفهان اظهار داشت: هر تغییری باید به سبب یک دلیل خاص باشد که باید بررسی کرد که در علت اصلی این تغییر مرز که استان چهارمحال و بختیاری بر آن اصرار فراوانی دارد، چیست؟

مه ادامه داد: در سالهایی که چهارمحال و بختیاری از اصفهان جدا شد مرز میان دو استان، خط ‌الراس کوه‌هاى شیدا بود و مطابق این مرز از خط ‌الراس کوه‌هاى شیدا به طرف دریاچه سد، در حوزه استحفاظى استان اصفهان به شمار می رفت که البته در تمام دنیا این چنین است.

وی ادامه داد: در هر صورت استان چهارمحال و بختیاری این خط‌ الراس را مطابق با اهداف خود تشخیص نداد و در سال 70 با اعمال نفوذ بر روی برخی از افراد سرشناس مرز را تا پایین دامنه کوه جلو آورد که در این حالت روستاهاى یان چشمه و شیدا نیز متعلق به آنان است و پس از آن نیز مرز را مجدداً در سال 1380 جابجا کردند.


ایجاد شهرک شیدا در بالادست زاینده رود از مصوبات دور اول سفر دولت است

علامه با اشاره به اینکه گویا استارت کار در خصوص ایجاد شهرک شیدا ظاهرا در مصوبات دور اول ریاست جمهوری بوده البته بنا به اظهارات مسئولان چهار محال و بختیاری تصریح کرد: در صورت احداث شهر شیدا این شهرک منشاء آلودگی آب شرب اصفهان و 6 میلیون مصرف کننده آب شرب زاینده رود خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد شدید از عملکرد کنونی مسئولان استان چهارمحال و بختیاری گفت: آنان حتی در جاده سازی برای این شهرک بخشهای زیادی از ایستگاه مرکز تحقیقات آبخیزداری اصفهان را تخریب کردند و نکته جالب اینجاست که استاندارى چهار محال و بختیاری و فرماندار شهرکرد بخشدار شهرستان بن و نیروى انتظامى آن استان به طور مشخص و علنى از این موضوع حمایت می کنند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان ادامه داد: آنان در عملیات جاده کشی خود بیش از یک کیلومتر در طول و در جاهایى تا عمق 100 متر به ایستگاه ما تجاوز کرده و روى تمام ذخایر ژنى و گیاهان تحقیقاتى جاده کشیدند.

علامه در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: در حال حاضر حتی در چهارمحال بختیاری آب را از پایین دست و در کنار زاینده رود تا ارتفاعی نزدیک به ‌سه هزار متر پمپاز می کنند تا آب را به باغات بادام خود برسانند و این موضوع خود نیز با شعار اصلاح الگوی مصرف در منافات است چرا که وجود همین آب در فلات مرکزی می تواند منشاء تولیدات درخشانی باشد.

وی همچنین به سیستم مدیریتی بر رودخانه ها نیز انتقاد کرد و گفت: اینکه به هر استانی مدیریت یک قسمت از آبراهه را داد امری اشتباه است و باید تصمیم گیری در این رابطه بر عهده یک دستگاه و دولت باشد.

پیش از این نیز نماینده مردم اصفهان در مجلس در این رابطه عنوان کرده بود: موضوع تغییر مرز آبی زاینده رود مسئله مهمی است که باید روی آن دقت زیادی شود چرا که این فاجعه ای تاریخ ساز خواهد بود.

حجت الاسلام محمد تقی رهبر افزود: متاسفانه برای تغییر مرز آبی زاینده رود در گذشته کوتاهی شده و استان چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص، تکه تکه پیش آمده چنانچه حتی آنان در مجلس هفتم نیز موضوع خط القعر زاینده رود را برای تعیین مرز جغرافیایی مطرح کردند


ایجاد شهرک در کنار زاینده رود سلامتی میلیونها نفر را به خطر می اندازد

وی اظهار داشت: در آن برهه زمانی با هوشیاری مردم و نمایندگان آنان در مجلس موضوع متوقف شد و امسال به طور مجدد از زمان انتخابات تاکنون، میزانی از قلمرو مرزی خود پا بیرون گذاشته اند.

ایجاد شهرک شیدا در کنار زاینده رود و در نهایت سبب خواهد شد که پس از احداث فاضلاب این شهرک به زاینده رود نشت کند و نباید فراموش کرد که میلیونها نفر از آب این رود جهت شرب استفاده می کنند

 حجه الاسلام محمد تقی رهبررهبر ادامه داد: ایجاد شهرک شیدا در کنار زاینده رود در نهایت سبب خواهد شد که پس از احداث فاضلاب این شهرک به زاینده رود نشت کند و نباید فراموش کرد که میلیونها نفر از آب این رود جهت شرب استفاده می کنند و اکنون در این خصوص پیگر اجرای مسئله هستیم تا کار را به صورت قانونی انجام داده و از ادامه چنین کارهایی جلوگیری کنیم.

وی به نامه های متعددی که در مورد مشکلات زاینده رود به شخص رئیس جمهور، وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی و نیرو ارسال شده اشاره خاطرنشان کرد: در این نامه‌ها تقاضای جدی و اساسی رسیدگی به آب اصفهان را داشته ایم.

این نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر کشاورزان شرق اصفهان در خشکسالی شدیدی به سر می برند، یادآور شد: بر اساس گفته مدیر آب استان چهارمحال و بختیاری در حال حاضر نزدیک به 70 موتور آب با قطرهای بسیار زیاد از رودخانه زاینده رود استفاده می کنند و این در حالیست که در اصفهان کشاورزان در رنج و مشقت بسیار زیادی به سر می برند.

رهبر خاطر نشان کرد: باید دید عدالت کجاست و البته این سئوال را نیز در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح خواهیم کرد تا وزیر نیرو نیز در این خصوص پاسخ دهد و باید تاریخچه خط مرزی زاینده رود را دید و بر همان اساس تصمیم گرفت تا حق کسی از بین نرود.

همچنین در خصوص تغییر مرز آبی زاینده رود نماینده مردم شهرستان اصفهان در جلسه هیئت دولت دوم سفر ریاست جمهوری به اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مرز جغرافیایی زاینده رود مقوله ای است که مسئولان استان باید بر آن نظارتی کامل داشته باشند چرا که اکنون مسائلی در خصوص تغییر این مرز از جانب استان چهار محال و بختیاری مطرح شده است.

نامه شورای اسلامی روستاهای شهر اصفهان


کاظم محمدی ادامه داد: در این رابطه جلسات متعددی با نمایندگان مردم در مجلس و مسئولان استانی داشته ایم و در این خصوص نامه به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری نوشته شده که انتظار می رود در سریعترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

محمدی همچنین خود با فاجعه خواندن تغییر مرز جغرافیایی زاینده رود خاطر نشان کرد: در حال حاضر کشاورزان شرق اصفهان همچون بیمارانی سرطانی هستند که حل مشکل آنان نیازمندی تدبیر جدی هستند.

به گزارش مهر، با توجه به ضرورتهای مطرح شده موضوع تغییر مرز آبی زاینده رود مسئله ای است که باید با همت بیشتری از سوی مسئولان استان دنبال شود همچنین این مهم ضروری به نظر می رسد که مسئولان کشوری نیز در این خصوص وارد میدان شوند و در این عرصه به گونه ای عمل نمایند تا حقی از کسی ضایع نشود، چرا که هنوز عملیات جاده سازی برای احداث شهرک شیدا وجود دارد.

دسته ها : اجتماعی
سه شنبه بیستم 5 1388

به گزارش خبرنگار دهم، نفرات برتر کنکور سراسری در اصفهان بر این باورند که برنامه ریزی دقیق نقش موثر و سازنده ای در موفقیت آنان دارد که باید از سوی داوطلبان کنکور سراسری مورد توجه قرار گیرد.

نفر دوم رشته زبان های خارجی گفت: اولویت انتخابی خود را در رشته ریاضی قرار خواهم داد و پس از آن در صورت امکان در شاخه زبانهای خارجی نیز ادامه تحصیل می دهم.وی تصریح کرد: در حال حاضر رشته انتخابی من برای ورود به دانشگاه، مهندسی برق در دانشگاه صنعتی اصفهان است.

محمد سعید هاشمی ر گفتگو با خبرنگار دهم با اشاره به اینکه در رشته ریاضی نیز رتبه خوبی را کسب نموده با اشاره به اینکه امید به خد ا و کمک های خانواده تاثیرات مثبتی در موفقیت من داشت اظهار داشت: جهت شرکت در رشته زبان های خارجی در هیچ کلاسی شرکت ننمودم البته تنها جهت آمادگی هر چه بیشتر در چند کنکور آزمایشی حاضر شدم.هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ریزی دقیق نقش موثر و سازنده ای را در موفقیت دانش آموزان دارد خاطر نشان کرد: باید داوطلبان ورود به کنکور سراسری با برنامه ریزی دقیق و مدون پیش بروند و کلیه مطالعات خود را به روزهای آخرین و نزدیک به برگزاری کنکور سراسری محول ننمایند.این رتبه دوم کنکور سراسری در بخش پایانی سخنان خود در خصوص زمان مطالعه خود در طول روز با اشاره به اینکه در رشته ریاضی در چند کلاس ثبت نام کرده بودم خاطر نشان کرد: بطور متوسط در روزهای برگزاری کلاسها چهار ساعت و در روزهای عادی نیز هشت الی نه ساعت مطالعه می کردم.  نفر پنجم رشته ریاضیخانواده نقش موثری در موفقیت فرزاندان خود دارد.

 نفر پنجم رشته ریاضی فیزیک با اشاره به اینکه موفقیت وی در کنکور سراسری در گرو مجموعه عوامل مهمی است گفت: قطعا خانواده به عنوان ملاک اصلی نقش موثر و سازنده ای در موفقیت فرزندان خود دارد که می تواند زمینه های رشد و ترقی را ایجاد نماید.رامین فروزنده شهرکی ر گفتگو با خبرنگار دهم افزود: ایجاد فضای مثبت و عاری از هر گونه دغدغه و زمینه سازی اینکه گویی کنکور و شرکت در آن نیز همچون روال عادی زندگی روزانه است یکی از مهمترین عوامل موفقیت من در کنکور سراسری بود.وی در ادامه با اشاره به اینکه مدرسه و فضای موجود در آن نیز می تواند نقش موثر و به سزایی در موفقیت دانش آموزان داشته باشد اظهار داشت: همراهی من با دوستانم با یکدیگر عامل موثری بود بر موفقیت در کنکور سراسری.فروزنده همچنین با اشاره به اینکه در طول زمان مطالعه برای کنکور سراسری در هیچ موسسه آموزشی حاضر نشدم اظهار داشت: البته تنها در درس عربی بر اساس نیازی که احساس می شد در یک دوره کلاس شرکت نمودم.وی در خصوص زمان مطالعه برای شرکت در کنکور سراسری نیز به خبرنگار مهر گفت:  از تابستان سال گذشته مطالعه برای شرکت در کنکور سراسری را آغاز نمودم که بطور متوسط روزانه شش ساعت مطالعه داشتم. فروزنده همچنین انتخاب رشته برق دانشگاه صنعتی شریف را اولوت نخست خود برای شرکت در دانشگاه دانست.

 با برنامه ریزی دقیق می توان کنکوری بدون استرس را پشت سر گذاشت

سجاد موذنی گفت: یکی از مهمترین مسائلی که باید همواره توسط داوطلبان کنکور سراسری مد نظر قرار گیرد این مسله است که این امتحان را بدون هیچ استرسی پست سرگذارند که قطعا برنامه ریزی دقیق در خصوص مطالعه می تواند در این راستا نقش مهم و موثری داشته باشد.رتبه ششم رشته ریاضی فیزیک در گفتگو با خبرنگار دهم افزود: برنامه ریزی مقیق و مدون جهت شرکت در کنکور سراسری عامل موثری در پیروزی داوطلبان کنکور سراسری به شمار می رود که باید دانش آوزان بر این پایه و اساس حرکتهای خود را آغاز نماید.وی ادامه داد: یکی از مهمترین عوامل موفقیت من در کنکور سراسری تلاش خانواده در راستای ایجادی بستری مناسب جهت مطالعه بود و توکل به خداوند نیز در این عرصه عاملی مهم و اساسی به شمار می رود.موذنی تصریح کرد: در هیچ کلاس و موسسه آموزشی برای کنکور سراسری شرکت نداشتم البته تنها در درس ریاضی چند کلاس خصوصی با معلم دوره متوسطه خود داشتم و قطعا تلاش دانش آموز با برنامه ریزی در موفقیت در کنکور سراسری عاملی مهم تر بحساب می رود تا شرکت در کلاسهای که برگزار می شود.این رتبه ششم کنکور سراسری در ادامه در خصوص زمان مطالعه خود نیز اظهار داشت: از سال سوم دبیرستان بطور جدی مطالعه برای شرکت در کنکور سراسری را آغاز نمودم که در شش ماه اول روزانه نزدیک به هشت ساعت و در سه ماهه آخر نیز نزدیک به یازده ساعت روزانه مطالعه داشتم.

موذنی در بخش پایانی سخنان خود خاطر نشان کرد: به  احتمال بیسار زیاد رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف را برای ادامه تحصیل انتخاب خواهم کرد.

سردرگمی و بی برنامه بودن برای مطالعات کنکور جوابگو نیستمهدی گنجی گفت: یکی از مهمترین مسائلی که باید داوطلبان کنکور سراسری به آن توجه داشته باشند برنامه ریزی دقیق برای مطالعه است چرا که داوطلبان با سردرگمی در مطالعه هیچ لذتی از مطالعات خود نمی برند.رتبه هفتم هفتم رشته ریاضی فیزیک در گفتگو با خبرنگار دهم افزود: درس خواندن نیز باید با لذت باشد و قطعا بدون برنامه درس خواندن و سردر گم بودن سبب خواهد شد تا از در س خواندن لذت لازم را نبریم باید با برنامه ریزی دقیق و مدون هر کاری را به انجام رسانید.گنجی در ادامه در خصوص زمان مطالعه برای شرکت در کنکور سراسری تصریح کرد: بصورت جدی از تابستان سال گذشته مطالعات خود را برای شرکت در کنکور سراسری آغاز نمودم که در روزهای نخستین روزانه نزدیک به 12 الی 13 ساعت مطالعه داشتم و پس از برگزاری امتحانات مدرسه این زمان به 9 الی 10 ساعت در روز رسید.وی همچنین در خصوص دلایل موفقیتش در کنکور سراسری نیز اظهار داشت: یک همت خدادادی در وجود من بود که این امر سبب شد تا با عزم و اراده ای جدی مطالعه داشته و خانواده و توکل به خداوند در این عرصه مرا بسیار یاری رسانند.به گزارش خبرنگار دهم  گنجی همچنین یکی از دیگر عوامل موثر در موفقیتش را در کنکور سراسری برادر دوقلوی خود دانست و گفت: قطعا به همت و همراهی او توانستم بسیاری از سوالات خود را مرتفع سازم و برای ادامه تحصیل خود رشته برق دانشگاه دانشگاه صنعتی شریف را انتخاب خواهم کرد.وی تصریح کرد: برادرم نیز اکنون رتبه ای نزدیک به 150 را کسب نموده که به احتمال زیاد برق دانشگاه تهران را برای ادامه تحصیل انتخاب خواهد کرد.گنجی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار دهم  مبنی بر اینکه "آیا در موسسه و کلاس های آموزشی خاصی نیز شرکت داشته اید" اظهار داشت: در هیچ موسسه ای برای کلاس های آموزشی شرکت نکردم و تنها با تعدادی از همکلاسیان خود در یک کلاس درس عربی شرکت کردیم. 
 
دسته ها : اجتماعی
سه شنبه سیزدهم 5 1388

رئیس سازمان نظام مهندسى کشاورزى و منابع طبیعى استان اصفهان گفت: عدم مدیریت صحیح آب علت اصلى خشکى رودخانه زاینده رود است.

به گزارش خبرنگاردهم به نقل از مهر محمد شاهدى در جمع اعضاى شورای شهر اصفهان با اظهار نگرانى از روند خشکى رودخانه زاینده رود و خسارات جبران ناپذیر وارده به محیط زیست اصفهان افزود: این رودخانه به عنوان اصلى ترین و مهمترین عامل حفظ محیط زیست استان و تنظیم کننده اکوسیستم منطقه، روزهاى مرگ خود را سپرى مى کند و تداوم این روند، مشکلات جدى و اساسى براى اصفهان ایجاد خواهد کرد.

وى مهمترین مشکل آینده کشور و استان اصفهان را بحران آب دانست و بر لزوم استفاده صحیح و اصولى آب در حوزه زاینده رود تاکید کرد و افزود: روند فعلى استفاده از منابع آبى باعث کاهش منابع زیر زمینى و ایجاد بحران هاى جدى در بخش آب کشور و به ویژه استان اصفهان خواهد شد. رئیس سازمان نظام مهندسى کشاورزى و منابع طبیعى استان، آب را مهمترین و اصلى ترین عامل توسعه دانست و جلوگیرى از برداشت هاى بى رویه و غیراصولى در حوزه آبى زاینده‌رود را خواستار شد و گفت: علت خشکى رودخانه زاینده رود، تالاب بین المللى گاوخونى و از بین رفتن اکوسیستم منطقه، عدم مدیریت صحیح در بخش آب این حوزه است.

وی لزوم استفاده از حق آبه ها در حوزه زاینده رود را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: برنامه ریزى براى تقویت مدیریت آب این حوزه، نظارت اصولى بر برداشتهاى آب در رودخانه زاینده رود و استفاده صحیح از آب این رودخانه با بهره گیرى از کارشناسان و متخصصان امر جهت مقابله با خشکسالى، حفظ رودخانه زاینده رود، محیط زیست و اکوسیستم منطقه امری مهم و ضروری بشمار می رود که باید همواره این مسائل را لحاظ نمود.شاهدى در بخش دیگرى از سخنان خود با اشاره به آلودگى آب رودخانه زاینده رود و منابع زیرزمینى اصفهان بیان کرد: علت شیوع بیماری هاى خاص در این شهر از جمله ام اس، این آلودگیها است که باید مورد توجه مسؤولان امر قرار گیرد.

زاینده رود شاه رگ حیاتی اصفهان است

به گزارش خبرنگار دهم در بخش دیگری از این جلسه عضو هیات مدیره جمعیت حمایت از منابع طبیعى و محیط زیست، نیز در این نشست با تشریح تاریخچه رودخانه زاینده، این رودخانه را شاهرگ حیاتى شهر اصفهان بیان کرد و گفت: رودخانه زاینده رود از معدود رودخانه هاى دنیا بشمار می رود که داراى برنامه مدون تقسیم آب منطبق با اکولوژى و کشاورزى بوده و این یکى از شاهکارهاى ایرانیان است
.

مهدى بصیرى به منابع آبى بهره بردارى شده براى تامین آب اصفهان شامل تونلهاى یک و دو کوهرنگ و چشمه لنگان اشاره و افزود: با وجود این منابع، علت وقوع پدیده خشکسالى در اصفهان و خشک شدن رودخانه زاینده رود، توسعه بخشهاى صنعت و کشاورزى و بهره بردارى بىی رویه آب از این رودخانه است. وى توسعه بخشهاى کشاورزى و صنعت در اصفهان و مصرف آب در آنها را بیش از ظرفیت رودخانه زاینده رود دانست و اظهار داشت: صدور مجوز پمپاژ آب در بالادست رودخانه زاینده رود در استانهاى چهارمحال و بختیارى و اصفهان براى استفاده در بخش کشاورزى بزرگترین مشکل و خطر جدى براى این رودخانه است این عضو هیئت مدیره جمعیت پیام سبز و استاد دانشگاه صنعتى اصفهان تفکیک مدیریت حوزه زاینده رود را از دیگر مشکلات آبى این حوزه دانست و جلوگیرى از برداشتهاى بی رویه و نظارت اصولى بر منابع آبى حوزه رودخانه زاینده رود را خواستار شد و گفت: خشکسالى اصفهان، خشک شدن رودخانه زاینده رود و از بین رفتن بخش کشاورزى، درختان و فضاهاى سبز این شهر ضربه اى مهلک به اصفهان است و باید براى جلوگیرى از این امر، حوزه آبى زاینده رود در اختیار مدیریتى واحد قرار گیرد. وى تغییر خط مرزى استانهاى اصفهان و چهارمهال بختیارى را از دیگر مشکلات براى ایجاد محدودیت در منابع آبى اصفهان عنوان کرد و افزود: بی توجهى مسئولان به این امر فاجعه اى جبران ناپذیر براى استان اصفهان در پى خواهد داشت

.

به گزارش خبرنگار دهم بصیرى هدف اصلى مسؤولان استان چهارمحال و بختیارى براى تغییر خط مرزى خود با استان اصفهان را محدود کردن آب رودخانه زاینده رود و ایجاد شهرک هاى تفریحى در این منطقه دانست و از نمایندگان استان اصفهان در مجلس شوراى اسلامى و مدیریت این استان خواست براى جلوگیرى از این تغییر و استفاده کامل از آب رودخانه زاینده رود، جارى شدن آب در این رودخانه و جلوگیرى از خشک شدن درختان و فضاهاى سبز شهر اصفهان از هیچ تلاشى دریغ نکنند.

عدم مدیریت صحیح علت اصلی خشکی زاینده رود است

همچنین در این نشست شهردار اصفهان عدم مدیریت صحیح را علت اصلى خشکسالى و خشک شدن رودخانه زاینده رود بیان کرد و گفت: سوء مدیریت، عدم توجه به مباحث علمى، توسعه بی رویه و بارگذارى بدون مطالعه شهر اصفهان علت وقوع پدیده خشکسالى در این شهر است. سید مرتضى سقائیان‌نژاد با ابراز تأسف از خشک شدن رودخانه زاینده رود، اهمیت و نقش این رودخانه در تنظیم اکوسیستم منطقه و حساسیت مدیریت شهر و استان در این زمینه را یادآور شد و افزود: باید اهمیت این موضوع در ابعاد مختلف و اثرات خشکى رودخانه براى بعضى از مسؤولان شهر و استان تبیین شود

وى آثار سوء خشک شدن رودخانه زاینده رود را براى اصفهان تشریح و بر تلاش مسؤولان شهر و استان براى جارى شدن آب در سال جارى و جلوگیرى از تکرار این پدیده در سال آینده تاکید و افزود: براى تحقق این امر و پایدارى آب در رودخانه زاینده رود و حفظ اکوسیستم منطقه، برگزارى همایش و نشستهاى تخصصى در این زمینه به فواصل کوتاه با پشتوانه مطالعاتى و علمىامری مهم و ضروری است که باید در برنامه کاری مسئولین امر قرار گیرد. به گزارش خبرنگار دهمدر بخش دیگری از این جلسه رئیس شوراى اسلامى شهر اصفهان نیز مشکلات خشک سالى و خشک شدن رودخانه زاینده رود را براى شهر و شهروندان تشریح و بر اصلاح قوانین و خط مرزى استان هاى اصفهان و چهارمحال و بختیارى، جلوگیرى از برداشتهاى بی رویه از حوزه زاینده رود تاکید کرد و گفت: در 10 سال گذشته ثابت شده مدیریت مجزا براى حوزه آبى زاینده رود مناسب نبوده و باید این مدیریت به مدیریت واحد تبدیل شود

عباس حاج رسولیها بررسى و شناخت کمبودها، نارسایی ها و نیازها و برنامه ریزى براى حل مسایل، مشکلات و معضلات شهر اصفهان را وظیفه شوراى اسلامى شهر دانست و افزود: مرکز مطالعات و پژوهشهاى شوراى اسلامى شهر اصفهان باید بررسى موضوع خشکى رودخانه زاینده رود را در دستور کار خود قرار دهد و با استفاده از کارشناسان و متخصصان امر راهکارهاى عملى براى حل مشکل این رودخانه ارائه نماید.

احیای حق آبه، حق آبه داران شرق اصفهان امری ضروری است

نایب رییس شورایعالى استانها بر احیاى حق آبه هاى اصفهان، شرق اصفهان و تالاب گاوخونى تاکید و از مسؤولان و کارشناسان و اعضاى تشکلهای زیست محیطى خواست طرح جامع و کاملى در این زمینه تهیه و به این شورا ارائه نمایند تا در شورایعالى استانها موضوع بررسی شود
.

وى تنها راه حل رفع مشکل کم آبى و خشکسالى اصفهان را اجراى پروژه بهشت آباد دانست و خاطر نشان کرد: مدیریت استان خواست باید عملیاتی شدن این پروژه را دنبال نماید چرا که اکنون براى مطالعات و اجراى پروژه بهشت آباد در بودجه کشور ردیف مشخص شده گفت: با بهره بردارى از این پروژه سالانه یک میلیارد مترمکعب به ظرفیت آب اصفهان اضافه خواهد شد. به گزارش خبرنگار دهمدر بخش دیگری از این جلسه رییس کمیسیون عمران، معمارى و شهرسازى شوراى اسلامى شهر اصفهان نیز از بخشى و مقطعى عمل کردن مسئولان در طرحها و برنامه هاى اجرایى خبر داد و گفت: این امر در بخش آب در اصفهان نمود عینى داشته است و تصمیم گیرى مسئولان کشور براى انتقال آب به استان یزد و احداث کارخانه فولاد در این استان یکى از این نمونه تصمیم گیری ها است

مصطفى پسران بهبهانى پیگیرى حقـوقى عدم رعایت حق آبه‌هاى استان اصفهان در حوزه زاینده رود را خواستار شد و افزود: حق آبه اى که سابقه دیرینه داشته و در حقوق بین الملل نیز قابل دفاع است متاسفانه اکنون در اصفهان رعایت نمی شود و این آب به راحتی در مناطق دیگر مصرف مى شود. وى آباد کردن یک منطقه به قیمت نابودى منطقه دیگر را اصولى و منطقى ندانست و گفت: نابودى تمدن 3 هزار ساله شکل گرفته در اصفهان براى آباد کردن منطقه اى دیگر و جلب رضایت آن منطقه از نظر توسعه پایدار و عقلى و حقوقى اشتباه دانست

رییس کمیسیون عمران، معمارى و شهرسازى شوراى اسلامى شهر اصفهان، بر برجسته کردن موضوع آب رودخانه زاینده رود و تاثیر آن بر مدنیت اصفهان را وظیفه اصلى این شورا بیان و آمادگى مرکز مطالعات و پژوهشهاى شوراى اسلامى شهر اصفهان را براى برگزارى همایشى در این زمینه اعلام کرد تا تاثیرات خشکى زاینده رود بر محیط زیست، آبهاى زیرزمینى و مشکلات روحى و روانى مردم اصفهان بررسى شود. به گزارش خبرنگار دهم یکی دیگر از اعضای شوراى اسلامى شهر اصفهان هم سهل انگارى و عدم مدیریت صحیح را علت اصلى تمام مشکلات دانست و گفت: علت بروز مشکلات آب، آلودگى‌هاى هوا و منابع زیر زمینى توسعه بی رویه و علمى نبودن آن است

غلامرضا شیران بر لزوم ارزیابى زیست محیطى و اثرسنجى زیست محیطى پروژه‌هاى عمرانى تاکید و افزود: سنجش تاثیرات زیست محیطى و ارایه راهکارهاى زیست محیطى مى تواند در حل مشکلات راهگشا باشد. وى عدم نگاه جامع در مقیاس ملى و منطقه‌اى را علت وجود مشکلات بیان کرد و گفت: بخشى از خسارات وارده در بخشهاى مختلف ناشى از نگاه‌هاى محلى است

همچنین در این نشست، رییس کمیسیون فرهنگى اجتماعى شوراى اسلامى شهر اصفهان به مشکلات خشکسالى، آلودگى ها و خشکى زاینده رود اشاره و گفت: تدبیر مسؤولان کشور در این زمینه و رعایت مسایل زیست محیطى امری مهم و ضروری است. کریم نصراصفهانى از سکونت حدود 80 درصد مردم استان در حاشیه رودخانه زاینده رود و بهره مندى آنان از این رودخانه خبر داد و افزود: مسؤولان کشور باید با توجه به این موضوع و وقوع پدیده خشکسالى در اصفهان در انتقال آب حوزه زاینده رود به استان ها و شهرهاى دیگر تجدیدنظر نمایند و تدابیر لازم را براى کشت محصولات کم آب، حفظ و توسعه فضاهاى سبز براى از بین بردن آلاینده‌هاى زیست محیطى، استفاده بهتر از آب و اعمال روشهاى علمى براى آبیارى اراضى به کار گیرند

وى با بیان اینکه نمایندگان مجلس شوراى اسلامى باید براى محروم شدن مردم اصفهان از حق آبه هاى خود در حوزه زاینده رود پاسخگو باشند خاطر نشان کرد: نشستهاى کارشناسانه و ارائه راهکارهاى اجرایى براى مدیران براى رفع مشکل کمبود آب و احیاى رودخانه زاینده رود امری ضروری است که باید با جدیت دنبال شود.

دسته ها : اجتماعی
دوشنبه دوازدهم 5 1388

رئیس مرکز دکترینال  امنیت بدون مرز در ایران گفت: طراحان کاخ سفید چند طرح را برای ایران طراحی کرده بودند که برخورد ندیپلماتیک، برخورد نظامی، واگذاری کار به رژیم صهیونیستی و انقلاب مخملی از جمله برنامه های طراحی شده انان بود.

http://www.tabnak.ir/files/fa/news/1386/9/23/2600_594.jpg

به گزارش خبرنگار دهم حسن عباسی یکشنبه شب در مراسمی با عنوان بررسی کودتای توییتری (آژاکس 2) در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری کشور افزود: در برخورد دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران آمریکا به این نتیجه رسید امکان براندازی جمهوری اسلامی ایران دست نخواهد یافت چرا که در این روش همان دیپلماسی چماغ و هویج دنبال می شد اما با این تفاوت که اوباما چماغ را در پشت سر خود مخفی می نمود البته با آمدن میشل و رابرت گیتس به منطقه و این خط و نشان هایی که اسرائیل برای حمله به ایران می کشند خود گواهی دهنده این اصل است که آنان مجددا چماغ خود را بالا برده اند.عباسی ادامه داد: آمریکا پس از بررسی در خصوص جنگ نظامی با ایران نیز به این نتیجه رسید که توان مقابله با ایران را ندارد چرا که حتی در صورت پیروی و شکست ایران آنان پس از جنگ نظامی نیازمند نزدیک به یک میلیون و 200 هزار نفر نیروی نظامی برای سرکوبی اعتراضات در ایران هستند لذا در نهایت به این نتیجه رسیدند که آنان توانایی اشغال نظامی ایران را ندارند.وی ادامه داد: آنان پس از بررسی و ناکامی در ایرن روش به سراغ این مسئله رفتند تا در نهایت کار را به رژیم صهیونیستی واگذار نمایند که البته در این روش نیز ملاحظه شد که پس از آغاز جنگ آنان مجبور به دفاع از نتنانیاهو هستند لذا این روش نیز در واقع جواب نمی داد.گزارش خبرنگار دهم،  رئیس مرکز دکترینال  امنیت بدون مرز در ایران اظهار داشت: پس از این روش آمریکایی ها به سراغ روش انقلاب مخملی در ایران رفتند که این روش  برای آمریکایی ها کم هزینه و پرفایده بود.عباسی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: آمریکا به کمتر از نابودی این مملکت‌، ‌تجزیه و به فلاکت انداختن این کشور و به کمتر از آن قانع نیست و چرا که آنان در یک کتابی نزدیک به 164 صفحه طرح رسمی نابودی جمهوری اسلامی ایران را بررسی نموده و حتی آن را بر روی سایتهای خود نیز قرار داده اند.وی افزود: یکی از خانم‌ها در آن جلسه می پرسد برای اطلاع از اوضاع ایران به کدام سایت برویم که در گزارش آماده وب سایت تابناک و آدرس آنرا نیز برای او اسپل می کنند. عباسی در ادامه با اشاره به اینکه اتفاقات بوجود آمده در زمان انتخابات در ایران مسائل خانوادگی است افزود: اگر پای خارجی در این قضیه باز شود موضوع امنیتی خواهد شد.ژوی با اشاره به اینکه این برنامه 164 صفحه ای برگرفته از یک افسانه تاریخی مربوط به یونان است با نام آ آژاکس است که البته در زمان مصدق نیز دشمن آن را در ایران پیاده نمود و اکنون برای دومین بار  شاهد چنین حادثه ای بود افزود: زمان اتفاق این موضوع برای مصدق مربوط در سال 1953 است و آنان به دنبال تحقق این امر بودند که در آژاکس دو یک نوع کودتای دیجیتالی برای ایران در زمان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری پیاده نمایند.شماتت علیه نظام یکی از برنامه های آمریکا در آنفولانزای بیویورکی علیه ایران بودعباسی در خصوص مراحل پیاده سازی آژاکس دو در ایران گفت: در سال 1386 که دومین قطعنامه آمریکا در سازمان ملل تصویب شدآنان به دنبال تحقق یک نوع آنفولانزای نیویورکی در ایران بودند که فرت از اسلام (شماتت از اسلام)، نفرت از ایرانیت ( شماتت ایرانیت)، آنان نفرت از نظام جمهوری اسلامی (شماتت نظام)، نفرت از رهبران(شماتت با رهبران) و نفرت از هم دیگر( شماتت از هم دیگر) را دنبال می کردند.وی تصریح کرد: آمریکا برای تحقق و عملیاتی نمودن هر یک از این مسائل برنامه های مختلفی را در دستور کاری خود قرار داد چنانچه در خصوص نفرت از ایرانیت  ساخت فیلم سینمایی 300 را در دستور کاری خود قرار داد. رئیس مرکز دکترینال  امنیت بدون مرز در ایران اظهار داشت: کسانی که بر این باور هستند که جمهوری اسلامی ایران بر لب پرتگاه است خودشان لب پرتگاه هستند چرا که شما ‌30 سال است در قدرت قرار دارید و حاضر نیستند کنار بروند که نسل بعد بیاید کار را انجام دهد. وی وعباسی همچنین در خصوص وضعیت اقتصادی کشور گفت: اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با اقتصاد دنیا کمترین صدمه را خورده است.آمریکا بزرگترین فرصت برای تحقق یک رابطه منطقی با ایران را از دست دادعباسی در این بخش از سخنان خود به طرح بیان مسائلی در خصوص انتخابات پرداخت و در بخش دیگر سخنان خود گفت: آمریکا بزرگترین فرصت برای تحقق یک رابطه منطقی  را از دست داد و در این عرصه انگلیس نیز با مجموعه رفتارهای خود سبب شد تا ایران یک بازخوانی در روابط خود با این کشور داشته باشد.

رئیس مرکز دکترینال  امنیت بدون مرز در ایران خاطر نشان کر: نکته جالب اینجاست که اندازه کشور انگلستان به اندازه استان سیستان و بلوچستان ایران است و با بازی که آغاز نمود سسب شد تا جنایات انگلیس را برای نسل بعدی خود نیز روشن سازیم.

دسته ها : سیاسی
دوشنبه دوازدهم 5 1388
X