معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 462019
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد

مقدمه

سردرد يكي از بغرنج ترين مسائل طب داخلي به شمار مي رود، زيرا بين انواع گوناگون آن فقط علت قطعي چند نوع از آن را شناخته اند، سردردها در واقع علل داخلي هستند كه به قسمتهاي بالاي بدن سرايت مي كنند و عده معدودي از آنها مربط به خود جمجمه مي باشد.

سردردهائي كه مبداء آنها درون جمجمه است

خود مغز فاقد حس درد است حتي بريدن قسمتي از آن دردي ايجاد نمي كند از اين رو بيشتر سردردها علتي غيراز آزردگي خود مغز را به عهده دارند.

كشش جيبهاي وريدي، آزردگي چادرينه مخچه يا كشيده شدن سخت شامه در قاعده مخ، همگي مي توانند سردردها شديدي ايجاد نمايند. تقريبا تمام ضربه ها و ضغته ها و كشش هائي كه به عروق خوني سخت شامه وارد مي شوند: مي توانند سردرد ايجاد كنند، يكي از شرائين بسيار حساس درون مغز، شريان مننژه مياني است كه حتي در جراحي از دست زدن به آن خودداري مي شود.

اگر سردرد مربط به خود جمجمه باشد درد آن به كجا تير مي كشد؟

اگرآسيب و رنج در بالاي چادرينه مخچه باشد، درد در مسير عصب پنجم ايجاد مي شود كه بيشتر در حوالي قسمت فوقاني سر در جلوي گوش بوده، لذا دردهاي مربوط به مخچه و چادرينه آن، به ناحيه پيشاني منتشرمي گردد.

حال اگر درد در زير چادرينه مخچه باشد از راه دومين عصب گردني به دستگاه مركزي اعصاب وارد مي شود و چون پوست سر در ناحيه پشت گوش جزء قلمرو اين عصب است لذا درد در پشت سر خواهد بود.

اقسام سردردهاي درون جمجمه

1- سردرد مربوط به مننژيت،مننژيت يكي از شديدترين سردردها را ايجاد مي كند، اين بيماري موجب التهاب تمام قسمتهاي مننژ يا پرده مغز از جمله مناطق حساس سخت شامه و نواحي حساس اطراف جيبهاي وريدي مي شود، در اين هنگام درد آن تمام كاسه سر را فرا مي گيرد.

2- سردرد هائيكه در اثر ضربه به پرده مغز ايجاد مي شود. در اثر جراحي مغز بيمار، به علت دستگاري پرده مغز روزها حتي هفته ها سر درد ممكن است پيش آيد.

3- تومورهايي كه به پرده مغز فشار وارد مي آورند موجب سردرد شديد مي گردند، اين سردردها معمولا مربوط به منطقه خود تومور هستند يعني هر جايي كه تومور يا غده باشد همانجا درد ايجاد مي شود و اين درد موقعي مربوط به تحت فشار قرار گرفتن ناحيه اي از پرده مغز است كه تومور در مجاورت آن قرار گرفته باشد، اگر بخاطر داشته باشيم كه تومورهاي بالاي چادرينه مخچه دردي بطرف جلو سر و تومورهاي زير چادرينه مخچه دردي به طرف عقب سر ايجاد مي كند به آساني جاي تومورهاي ديگر مغز را خواهيم شناخت.

4- سردرد به علت كم شدن مايه نخاع: اگر تنها بيست سي سي از مايه نخاع گرفته شود درد شديدي در سر ايجاد خواهد شد مخصوصا اگر بيمار ايستاده باشد اين درد به علت فشار منفي است كه در مغز به وجود مي آيد، زيرا فشار مايه نخاع در ازاء هر 20 سي سي مايه كشيده شده در حدود 200 ميلي ليتر آب تنزل مي نمايد كه اين كاهش باعث كشيده شدن سطوح مختلف سخت شامه مي شود و درد ايجاد مي شود، مي دانيم كه مغز درمايعي كه درون جمجمه قرار گرفته است وجود دارد مثل پرتقالي كه در ظرف آبي قرار گرفته باشد، كم شدن مايع درون ظرف باعث مي شود كه پرتقال بتواند به سطح ظرف بر خورد كند يكي از موهبت هاي آفرينش همين وجود مايه درون جمجمه است والا در هر ضربه با تكان تصادفي كه براي آدمي در اثر اصطكاك مغز با استخوان جمجمه درد شديدي به وجود مي آمد.

سردردهاي ميگرني

گرچه هنوز علت اصلي ميگرن شناخته نشده ليكن آن را به يك پديده عروقي نسبت مي دهند، معمولا احساسهائي نظير تهوع، كاهش بينائي در قسمتي از ميدان بينائي (اوراي بينائي يا عامل خبر دهنده) يا ساير اقسام توهمات حسي فرارسيدن سردرد ميگرني را اعلام مي دارند. از اين رو بيشتر بيماران خود مي فهمند كه سردردشان فرا خواهد رسيد و آماده پذيرائي اين مهمان دردناك خواهند شد اين علائم معمولا پيش در آمد شروع درد است.

يكي از نظريات دانشمندان در باره ميگرن اين است كه:

هيجانات و فشارهاي روحي طويل المدت از طريق رفلكس باعث انقباض بعضي از سرخ رگهاي سر از جمله آنهائي كه به مغز خون مي دهند مي گردد. اين انقباضات باعث كم شدن خون قسمتي از مغز شده كه اين كم خوني را معرف عامل خبر دهنده يا علائم پيش رس سردرد مي دانند.

اين كم خوني كم كم شديد تر شده باعث تغييراتي در ديواره رگها مي گردد، اين تغييرات موجب شل شدن ديواره عروقي خون شده، اين عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتي) خود را از دست مي دهند فشار موجود در اين رگها موجب گشادي آنها شده ضرباتي شديد به صورت گلنگ زدن يا ضربه زدن براي بيمار به وجود مي آورد و به نظر مي رسد گسترش بيش ازحد جدار عروق باعث پيدايش ميگرن باشد.

اثرات ثانوي كم خوني نيز خود عامل ديگري در تشديد سردرد است. اگر سندرم ميگرن در مراحل اوليه و پيش رس به وسيله تركيبات تارترات ارگوتامين (سد) شود، سردرد شديدي به وجود نمي آيد، اين تركيبات مي توانند از ايسكمي يا كم خوني اوليه عروق جلوگيري كرده مانع به وجود آمدن سردرد شوند مكانيسم بروز حمله ميگرني را مي توان بدين طريق شرح داد كه طي سه مرحله اين به وجود مي آيد.

1- مرحله احتباس آب و نمك در بدن كه اين بيشتر در نزد زنان بلند قدي كه مبتلا به حالت عصباني و زود رنجي و تحريك پذيري هستند ديده مي شود، در روزهاي اول قاعدگي كه الدسترون خون و ادرار زياد مي شوند، اين سردرد شدت مي يابد.

2- مرحله انقباض و سوم مرحله انبساط عروق است كه در اين مرحله اطراف عروق مايعات پولي پپتيدي شبيه به برادي كينين يافت مي شود كه علت پيدايش آن معلوم نيست، شايد آشفتگي سوخت و ساز سرونين در ايجاد ميگرن مؤثر باشد كه داروهاي ضد سروتونين بر روي آن مؤثراست.

سردرد در اثر فشارخون

بيشتر مبتلايان به فشار خون دچار سردرد هستند، افرادي كه مبتلا به فشار خون متغير هستند زماني كه فشار پائين است از سردرد اثري نيست، علت سردرد در بالا بودن فشار خون انفباض يا پارگي عروق كوچك و يا تراوش مايع به درون فضاي جمجمه است و اين خطر هميشه موجود است كه رگهاي بزرگ پاره شده و منجر به فلج قسمتي يا همه بدن گردد.

سردرد هيستاميني

اين سردرد را به وسيله تزريق هيستامين در حيوانات مكرر به وجود آورده اند كه در نتيجه تزريق هيستامين سرخ رگهاي داخل و خارج جمجمه گشاد شده ابتدا فشار خون پائين آمده پس از چند دقيقه بالا مي رود پس از اين سرخ رگها سر، بخصوص سرخ رگهاي گيجگاهي در حالت اتساع و ضربان شديد باقي مي مانند.

سردرد به علت يبوست

در بيشتر افرادي كه مبتلا به يبوست هستند سردرد كهنه اي ديده مي شود علت اين سردرد را جذب مواد سمي روده ها به وسيله كبد مي دانند گاهي همه سموم جذب شده خنثي نمي شود و ايجاد سردرد مي كند نظريه ديگري وجود دارد و آن اين است كه در زمان يبوست گاهي مقداري از پلاسماي خون وارد جگر مي شود كه اين خود باعث كم شدن گردش خون در جمجمه شده سردرد به وجود مي آيد.

سردردهاي خارج جمجمه اي

در بسياري از سردردها از جمله سردرد هيستاميني، سردرد توكسيك (سردرد سمي) و سردرد ميگرني همزمان با اتساع سرخ رگهاي درون جمجمه سرخ رگهاي بيرون جمجمه نيزمتسع مي شود اما مواردي ديده مي شود كه با وجود اينكه فقط سرخ رگهاي خارج جمجمه متسع شدخ اند سردرد وجود دارد، در اين موارد اگر فشاري بر قاعده رگ متسع شده وارد شود سردرد تسكين مي يابد، گرچه وجود اتساع عروقي را در اين گونه موارد به علت وجود هيستامين مي دانند اما هنوزعامل اصلي اينكونه سردردها شناخته نشده است.

سردرد در اثر انقباض عضلاني

در بيشتر اوقات اضطراب و نگراني و خشم و غضب عضلات سروگردن را منقبض مي نمايد. كه اين انقباض و گرفتگي عضلاني باعث سردرد مي شود اين درد بيشتر در جائي كه عضله سفت شده است احساس مي شود و كاملا شبيه به سردردهاي آسيب درون جمجمه اي مي باشد.

سردرد در اثر نسوج بيني و عوامل وابسته به آن

مخاط بيني و سينوسهاي صورت و پيشاني خيلي حساس به درد هستند با اينكه اين سردرد خيلي حساس نيست اما اگر عفونتي به آن ضميمه شود سردرد شديدي پيدا مي شود و اين سردردها بيشتر در عقب كره چشم و در ريشه بيني احساس مي شوند، اگر سينوسهاي پيشاني عفوني شوند سردرد در قسمت جلو سر و بالاي پيشاني تظاهر مي كند اما سردرد مربوط به سينوسهاي صورت يعني سينوسهاي فكي در محل خود سينوس يعني زيرچشمها احساس مي گردد.

سردرد در اثر اختلال ديد چشمها

هرگاه اشكالي در تمركز ديد موجود باشد، براي حصول ديد واضح وروشن، عضلات مژگاني چشم بيش از اندازه منغبض مي شوند با وجود اينكه اين عضلات خيلي كوچك هستند باز انقباض آنها مي تواند سردرد ايجاد كند اين سردردها در پشت كاسه چشمها حس مي شود از اين گذشته در كم سوئي چشمها به علت انقباض عضلات صورت و عضلات خارجي چشم سردرد به وجود مي آيد نامساوي بودن ديد هر دو چشم، عدم تعادل بين عضلات خارجي چشم، خيره شدن به نور شديد زياد شدن نور به طورناگهاني مثل جوشكاري و غيره، همه مي توانند عامل سردرد باشند.

سندرم مني ير(منيير)

علت اصلي پيدايش اين بيماري هنوز به خوبي معلوم نيست، عده اي اتساع قسمت غشايي گوش داخلي كه شامل لابيرنت و قسمت حلزوني است، عامل آن مي دانند و درد آن را به علت وجود افزايش فشار مايع درون آندولف داخل مجاري گوش به حساب مي آورند.

در اين بيماري علائمي از قبيل سرگيجه واقعي، به صورت احساس و توهم، حركت در محيط اطراف به بيمار دست مي دهد و بيمار قادر به حركت نيست و اگر حركت كند به زمين مي افتد و دچار حالت تهوع و استفراغ و صدا كردن گوش و اختلال شنوائي ميگردد، در فواصل حمله بيمار سالم به نظر مي رسد ولي به تدريج دچار شنوائي مي گردد.

درمان اين بيماري نيز با داروهاي ضد هيستامين شروع مي شود. اسيد نيكوتينيك در درمان آن مؤثر است، رژيم بدون نمك و داروهاي پيشاب آور خيلي مفيدند نسخه هاي مؤثر بر ميگرن براي درمان اين بيماري مفيد است و با تجربياتي كه انجام شده است، داروي ضد ميگرن گياهي روي اين نوع سردردها مؤثر بوده است.

داروهاي ضد ميگرن گياهي روي اين نوع سردردها مؤثر بوده است.

تذكر اين نكته لازم است كه چرا نسخه هاي متعددي براي درمان هر بيماري پيشنهاد شده است:

1- به علت در دست نبودن همه داروها در يك محل

2- به علت نشناختن و يا نامهاي مختلف محلي

3- براي امكان استفاده از هر كدام كه موجود است

4- استفاده از تنوع داروئي، براي عدم اعتياد

5- براي استفاده از گسترش خاصيت داروئي

درمان سردردها بطور عموم

بطور كلي داروهاي لينت يخش در كليه سردردها مؤثر مي باشد. لذا دادن مرباي هليله و مرباي آمله مفيد واقع مي شود. مطابق معمول پاك سازي بدن از خلط غالب يا عامل بيمار كننده لازم است. در معالجه سردردها رعايت نكات زير در بهبودي سردرد كمك بيشتري مي نمايد. هوا، غذا، سالم كردن مزاج، تقليل خوراكيها بخصوص آشاميدنيها و مايعات، و بر قراري آرامش و سكون.

در سردردهائيكه با آب ريزش بيني همراه است شستن سر و روغن مالي به سر خيلي مفيد نيست و خوداري از آن بهتر است.

در سردردهائيكه تواءم با بالا بودن فشار خون است و نيز بيمار چاق مي باشد كم كردن خون يكي از راههاي مفيد درمان است.

نظريه جوان كوردو در باره درمان سردردها

پاكسازي مربوط به خلط غالب در هر سردردي لازم است و بيمار بايستي در جايگاه معتدلي كه در آنجا بوهاي مختلف وجود نداشته باشد استراحت كند، تقليل غذا نموده و تكثير خواب نمايد و داروهي لازم بر سرو پيشاني قرار دهد، سائيده سنگ مرمر و حل كردن آن در سركه بطور ماليدني به محل درد براي كسانيكه سردرد آنها از پشت سر و گردن شروع مي شود مؤثر است. ( سائيده سنگ مرمر 25 گرم، سركه 2 استكان، به محل درد روزي چهار مرتبه بمالند).

گل ارمني 15 گرم، سركه يك استكان، اين محلول نيز براي ماليدن يه وسط سر، در اينگونه سردردها مؤثر است. خمير آرد گندم و ريشه بارهنگ به صورت ضماد به پشت گردن مؤثر و بستن كوبيده گياه مقدس بر شقيقه مفيد است.

سردرد در اثر سرماخوردگي و سرمازدگي

راه رفتن در برف و هواي بسيار سرد و خوردن چيزهاي خيلي سرد و يخ مثل برف و يخ، آب خيلي سرد و غيره گاهي باعث سردردهاي بسيار شديدي مي شود كه بايستي از روغن ياسنين يا روغن مرزنجوش يا روغن سداب نيم گرم بر سر بمالند، اگر سردرد بسيار شديد باشد مي توان بقدر كمي فرفيون به روغنهاي بالا افزود.

ارزن كوبيده يا سياه دانه كوبيده يا سبوس گندم را در پارچه اي نازك ريخته بر وسط سر در ناحيه ملاج ببندند و مرتباً سر را با آب گرم بشويند و آن را خشك كرده ببندند.

اگر سردرد ساكت نشود ميتوان بيمار را در حمام گرم برده و مرتباً سر او را با جوشانيده زير بشويند.

نسخه

داروها را نيم كوب كرده در يك ظرف بزرگ جوشانده پس از صاف كردن با آن سر را شسته و خوب ماساژ دهند مقداري از محلول فوق را خيلي رقيق كرده استنشاق نمايند.

براي تسكين درد هر يك از گلهاي زير را كه در دسترس باشد مي توان بوئيد. ياسمن، گل نرگس، گل سوسن، عنبر، عود و ؛غيره.

ضماد يكي از اين داروها به محل شدت درد، در تسكين و آرام مودن آن مفيد است:

حب الغار، قسط ، كبابه چيني، سداب، يكي از اين داروها را به مقدار 10 گرم انتخاب كرده با 2 استكان گلاب ممزوج نموده به كار برند، كوبيده و نرم سائيده يكي از اين داروها را نيز به پيشاني بمالند و سر را محكم با دستمالي ببندند.

قرنفل (ميخك) يا دارچين يك مثقال در گلاب و سركه حل كرده بمالند.

نسخه:

پرهيز از چيزهاي سرد و يخ و كم كردن غذا و خودداري از مصرف ترشي جات لازم است ماليدن كندر و مسطكي بر شقيقه مفيد و دادن برگ اشترغاز (خارشتر) و پوست و ريشه درخت گردو و گل سرخ از هر كدام 5 گرم براي 4 روز توصيه مي شود (اين مقدار براي چهار روز به صورت جوشانده)

سائيدن 5 گرم پودينه و 5 گرم مرزنجوش در 2 استكان سركه يا حل كردن آنها در روغن كرچك به صورت ماليدني بر پيشاني و شقيقه نتيجه خوبي داده است.

بخور كور يا خيار دشتي به گوش و بيني و سر نيز يكي از طريق تسكين درد است، ماليدن سير جوشيده و روغن گل (5 گرم سير، يك استكان روغن گل) بروسط سر و ملاج در اينگونه سردردهاي حاصل از سرماخوردگي رضايت بخش بوده است.

اين سردردها اگر در كسانيكه داراي مزاج بلغمي هست پيدا شود علائمي از قبيل سنگيني سر و چشم و حالت فراموشي، آب ريزش دهان و بيني و سفيدي ادرار، كندي نبض و كمبود شدت درد در آنها ديده مي شود.

اينگونه بيماران از غذاهاي گرم بهبودي حاصل كرده و از غذاهاي سرد و يخ و هواي سرد و محيط كار و زندگي سرد زيان مي بينند،اين حالت بيشتر در پيران و اهل راحت به وجود مي آيد.

درمان اين حالت

شيرين بيان 100 گرم نيم كوب در 10 روز صبح و شب پس از جوشاندن ناشتا ميل نمايند.

باديان يا ريشه كاسني يا تاجريزي را مي توان روزي 10 گرم جوشانده در دو نوبت 5 گرم شب به كار برد و از گل قند نيز ميتوان استفاده نمود.

در روز چهارم استقرار بيماري دادن روزانه 5 گرم ايراج فيقرا خيلي مؤثرو مفيد واقع مي شود.

غرغره مرزنجوش (5 گرم در يك ليوان بزرگ) و شستن سر با فرمول زير نتايج خوبي داده است.

نسخه:

ماليدن روغنهاي ذكر شده به محل درد و نيز ماليدن روغن فرفيون يا روغن گل به پيشاني و بوئيدن بسباسه كه در روغن بنفشه حل شده باشد بيماري فوق را تسكين مي دهد.

استنشاق آب مرزنجوش 5 گرم در يك بطر چند نوبت در روز كمك بزرگي به درمان بيماري است.

سردردهائي كه از پشت سر شروع مي شود

علت اينگونه سردردها در اثر زيادي مايعات بدن است كه بايستي آب ترب و سكنجبين را مخلوط كرده يا جوشانده شويد تنها بدهند تا بيمار استفراغ كند و بدين سبب معده بيمار از امتلاء پاك مي شود كه اين خود در بهبودي بيماري مؤثر واقعي مي گردد. دادن مرباي هليله يا مرباي آمله و سائيده 5 گرم ريوند چيني براي پاكسازي دستگاه گوارشي از امتلاء سودمند است، 5 گرم زراوند گرد بو داده در دو قاشق غذاخوري عسل ريخته ميل نمائيد و زنجبيل را در روغن (گل شب بو) سائيده بر سر بمالند و اگر قدري زعفران به دستور اضافه كنند بهتر است براي پاكسازي مزاج اين بيماري از جوشانده سنا، ترب، بنفشه، باديان، ريشه شيرين بيان، سه پستان از هر يك 10 گرم كه در گل قند حل كرده باشند به مدت 5 روز صبح ناشتا مفيد است.تخم مورد را جوشانده استنشاق يا كوبيده در بيني بكشند، همگي مسكن دردهاي اينگونه بيماريها است.

نسخه:  ديگر

اسارون، سنبل، مصطگي، زعفران، طباشيره، دارچيني، اذخر، قسمط شيرين، تخم كشوث، تخم كرفس، تخم كاسني، زراوند طويل، جب بليسان و عود بليسان، هيل، عود از هر يك به نسبت مساوي گل سرخ برابر تمام آنها عسل چهار برابر تمام آنها، همه را كوبيده در عسل حل كرده روزي سه قاشق مرباخوري اين نخسه براي انواع سردردها و سرگيجه هاي بدون علل و صدا كردن گوش و ضعف معده و كبد و نيز براي كم شدن ورمهاي قسمتهاي مختلف بدن نافع مي باشد. اين دارو براي سرد مزاجان بهتر است.

نسخه:  ديگر

سردردهائي كه در تعقيب حمام به وجود مي آيند (پس از خروج از حمام)

درمان:

ازجوشانده بابونه و غيره به صورت نيم گرم سر را بشويند مشك و عنبر بو كنند و شربتي از عرق گاوزبان و گلاب با عسل ميل نمايند يا تخم ريحان را (5 گرم) نرم كوبيده در نصف استكان عسل حل كرده بكار برند. عرق گشنيز يا جوشانده 5 گرم تخم گشنيز در يك ليوان آب براي يك روز مفيد است. اين مقدار را تا بهبودي بيماري مي توان ادامه داد.

سردرد به علت خشكي بيني

اين سردرد با علائمي چون حالت گرسنگي چرت زدن و احساس غم و اندوه و سابقه واقع شدن در بادهاي گرم سمي و خوردن چيزهاي خشك كننده بزاق و كم كننده ترشحات بدن و لاغري و خشكي پوست همراه است.

درمان:

لعاب خرفه، اعاب بهدانه، لعاب اسپرزه يكي از اين داروها را انتخاب كرده روزي 5 گرم در آب جوش حل كرده لعاب آن را ميل نمايند.

روغن بادام يا روغن كدو، يا روغن بنفشه در بيني بچكانيد و بر كف پا نيزبمالند تقريبا حمام يا دوش آب گرم بگيرند يا آب گرم بر سر بريزند و آرد جو و آرد گندم را در روغن بادام حل كرده بر سر بمالند.

سردرد به علت خوردن غذاهاي چربي دار، غليظ و دير هضم

كه در اينجا درد بيشتر متوجه كاسه چشمها شده و سرگيجه و خيالات واهي و هذيان پيش مي آيد و نيز سياهي رفتن جلو چشم آشكار مي گردد.

درمان:

همه را نرم كوبيده با آب كرفس حل كرده قرصهائي به اندازه نخود بسازند هر دفعه دو عدد ميل نمايند و سياهدانه و مرزنجوش را نرم كوبيده از هر كدام 10 گرم بو كنند.

روغن بادام تلخ در بيني بكشند بخور باديان دهند بابونه و شويد را جوشانده از هر كدام 5/2 گرم استنشاق نمايند يا كوبيده سداب و مرزنجوش بو كنند (از هر كدام 5/2 گرم) و سر را با جوشانده آن بشويند و يا آب آن را در بيني بكشند ( 10 گرم براي 2 مرتبه هر قسمت را در يك بطر آب بجوشانند).

سردرد در مزاجهاي سوداوي

اينگونه سردردها در تعقيب خوردن غذاهاي سوداوي مثل بادنجان و عدس و كلم و گوشت گاو و گوشت شكار و غيره به وجود مي آيد كه علائمي چون سنگيني سر، تيرگي صورت، بي حالي، چرت زدن، كندي نبض، خشكي چشمها و بيني، وسواس و افكار نامنظمي براي بيمار پيدا مي شود و همچنين سفيدي ادرار و غيره ظاهر مي گردد.

درمان:

جوشانده بسفايج، اسطوقدوس، گل گاوزبان، بادرنجويه، مويز، آلوچه خشگه و ترنجبين مفيد است غير از آلوچه از بقيه هر يك 15 گرم ترنجبين شيره كش شده 25 گرم آلوچه 200 گرم به مدت 10 روز به صورت جوشانده صبح و عصرميل كنند.

به هر جوشانده 2 گرم افتيمون كوبيده اگر اضافه نمايند بهتر است، عرق كاسني روزي 2 استكان مفيد است اگر روزانه سر را با جوشانده بابونه، مغز ناخنك آوشن، برگ چغندر يا جوشانده گل بنفشه و گل نيلوفر و بادرنجويه و بابونه و قرنفل بشويند در بهبودي بيماري مؤثر است. ويا يكي از روغنهاي زير را به سر بمالند. روغن بابونه، روغن سداب، و يا بابونه 10 گرم، مغر ناخنك 10 گرم، مرزنجوش 15 گرم همه را خوب سائيده در يك استكان روغن گل حل كرده به سر بمالند.

سردرد به علت حرارت زياد مثل گرما و مكانهاي خيلي داغ و قرار گرفتن زير آفتاب و نزد آتش و تكلم به آواز بلند و نيز در تعقيب خشم و غضب و خوردن چيزهاي گرم و تاخير غذا از وقت اعتياد.

در اينجا علائمي از قبيل خشگي چشمها و بيني، تغيير حواس و غلبه عطش و حال چرت زدن، صدا كردن گوشها سستي اندامها بخصوص سستي در حواس پنچگانه براي بيمار ظاهر مي شود.

درمان:

بيمار بايستي در مكاني خنك كه با صندل و گل بنفشه و كافور و گلاب آراسته شده باشد قرار گيرد و مرتباً صندل، گلاب، كافور، سيب، گشنيز تر، بنفشه و سركه بو كند. اگر درد ساكت نشود گلاب را سرد كرده بر سر بريزند و شربت ليمو، شربت انار ترش و شيرين، شربت تمرهندي، لعاب اسپرزه، شربت (آب غوره بدون نمك را بايستي در شكر چخته تا شربت آن به دست آيد) آلو، شير خشت و دوغ سرد و لعاب اسپرزه را در عرق كاسني يا عرق نيلوفر ريخته بكار برند اگر در اين بيماران حرارت زياد زيان رسانده باشد بايد آب جو را با لعاب اسپرزه و آرد جو و كدوي رند شده را مخلوط نموده و بر سر ضماد كنند و از جوشانده گل خطمي، گل پنيرك ، گل نيلوفر، سبوس گندم، پاشويه نمايند، صندل، آب گشنيز، روغن گلاب را مخلوط كرده و قدري سركه به آن آميخته به قسمت جلو سر ضماد نمايند.

بطور گلي براي لينت مزاج اينگونه بيماران و تسكين درد سر آنها از نسخه زير استفاده مي شود.

نسخه:

همه را جوشانده در جاي سردي نگاهداري نموده 7 روز صبح ناشتا و عصر ميل نمايند اگر 25 گرم شير خشت به اين محلول اضافه نمايند بهتر است يا مي توان روزانه داروهاي فوق را جوشانده صبح و عصر مصرف نمايند. 

سردرد به علت ناراحتي معدي

با علائمي از قبيل استفراع تلخي دهان، قي تلخ، زردي چشم، تشنگي و عطش، پيچش سردل و ساكت شدن سردرد پس از استفراغ كردن همراه است.

درمان:

سكنجبين را در آب خيلي گرمحل كرده ميل نمايند تا محتويات معده خارج گردد داروهاي ضد صفراوي تجويز نمايند تقويت معده و تسكين دردهاي آن باعث آرامش اينگونه سردردها مي گردد شربت غوره، رب انار، سيب، طباشير، گل سرخ مفيد است و يا طباشير 5 گرم گل سرخ 10 گرم گل ارمني 5 گرم همه را خوب سائيده در شربت غوره ريخته روز سه قاشق غذاخوري ميل نمايند.

سردرد با ناراحتيهاي معدي در اثر وجود بلغم

علائم : ترش كردن، وجود گاز و نفخ زياد در معده، آروغ ترش زدن وجود لعاب زياد در دهان حالت تهوع و راحت شدن بيمار در اثر استفراغ.

درمان:

از جوشانده شبت ، ترب، ريشه شيرين بيان، سكنجبين براي خارج شدن محتويات معده استفاده مي شود زيرا اين امر باعث تسكين درد است بعد از اين بايد به تقويت معده پرداخت بيشتر دردهائي كه مبداء گوارشي دارند درد آنها در وسط سر است كه بايستي در اينجا نيز به تقويت معده و دستگاه گوارش پرداخت.

 نسخه براي تقويت معده

نسخه:

سردرد با مبداء كبدي

درد طرف راست سر وجود آفت و آسيب در كبد مثل سنگ كيسه صفرا، تورم كيسه صفرا، عفونتهاي مجاري صفراوي، يرقانها و بيماريهاي ديگر كبدي.

درمان:

رب انار، آب انار، آب آلو، آب غوره، عرق كاسني، آب سرد و اگر بتوانند نان را در سركه خورد كرده ميل نمايند.

سردرد با مبداء بيماريهاي طحال

علائم: درد سر بيشتر در طرف چپ خودنمائي مي كند و ضعف و درد در طرف چپ شكم زير آخرين دنده ها.

درمان:

در اينجا نيز نان و سركه مفيد است خيار دشتي يا كمبيره كبر و عرق پودينه به صورت مخلوط روزي 2 استكان صبح و عصر ميل نمايند و معالجه بيماريهاي كبد را دنبال كنند. 

سردرد با مبداء بيماريهاي رحمي، كليه، حجاب حاجزو روده ها كه در بيماريهاي رحمي كمبود خون حيض و درد وسط و جلوسر و كليويها دردشان در پشت سر و در حجاب حاجز(ديافراگم) درد در وسط سر مايل به جلو و در مبتلايان به بيماريهاي  روده اي درد در قدام نزديگ پيشاني است.

درمان:

درمان اينگونه سردردها را بايستي به از بين بردن مبداء اصلي آن پرداخت و در درمان عضو معيوب كوشيد.

سردرد با مبداء ضعف دماغي

در اينجا علائمي مانند كدورت حواس ظهور آفت در رفتار و اعمال دماغي و اختلال در تخيل افكار، وجود هيجان و ناآرامي و پيدايش سردرد به هنگام تحريك و تهييج براي صاحب آن، مانند شنيدن صداهاي شديد بوئيدن بوي هاي مختلف.

درمان:

تقويت دماغ نمايند گوشت پرندگان با نخود پخته و كمي زعفران و دارچين و گلاب اضافه نموده ميل نمايند كمپوت ميوه ها و شربت صندل بكار ببرند روغن گل يا گلاب و كمي سركه بر سر بمالند قرنفل را نرم كوبيده در گلاب حل كرده به سر بمالند سيب، عنبر، و گلاب بويند در بهبودي مزاج و پاكسازي آن بكوشند و نسخه زير را به كار ببرند.

نسخه:  ديگر(به صورت قائوت)

سردرد پس از بيدار شدن از خواب

در اينجا بايستي پاكسازي خلط غالب را نمايند و خاكستر را در سركه حل كرده و بر شقيقه و پيشاني بمالند و خاكستر چوب انجير را در سركه حل كرده به كار برند. مانند دستور فوق به صورت ماليدني (در اين جا منظور استفاده از املاح خاكستر است)

سردرد به دنبال بيمارهاي زير

بعد از استفراغ كردن زياد، بعد از خونگيري و ادرار زياد، بعد از خونريزيهاي زياد زنانگي و نفاس و بواسيري و بعد از بيداري هاي مفرط و بي خوابي هاي شديد و پس از پيدايش غم و اندوه زياد و شدت زكام و نزله و خون ريزيهاي بيني و نيز پس از گرسنگي.

درمان:

در اينجا بايستي از غذاهاي رقيق و مايعات استفاده شود آب جو يا مالشعير مفيد است گوشت پرندگان فربه سوپ مرغ و جو و آبگوشتهائي كه از گردن بزغاله شير خواره تهيه شده باشد و نيز حريره نشاسته ميل نمايند و روغن بادام و روغن كنجد و روغن قلم و پيه مرغ بر سر بمالند و با آب گرم سر را بشويند و سر را ببندند.

سردرد به دنبال عمل زناشوئي

اينگونه سردردها در افراد ضعيف و زياده رو ديده مي شود.

درمان:

شير گاو جوشانده مرتبا بنوشند روغن بنفشه در بيني چكانند مرتبا دوش آب نيم گرم گيرند زرده تخم مرغ عسلي شده و گوشت ماهي و اغذيه رقيق و مايعات خورند.

نسخه:

اگر مزاج بيمار گرم باشد از كمپوت به و سيب استفاده نمايند.

سردرد به علت وجود تب                                               

اينگونه دردها در هنگام تب پيدا شده و در وقت قطع تب بهبودي مي يابد.

درمان:

سركه و گلاب و روغن گل را مخلوط كرده به پيش سر بمالند اگر هوا گرم باشد پاها را با آب سرد و اگر هوا سرد باشد پاها را آب گرم پ شويه كنند.

صندل، آب خرفه، و بارهنگ بر سر ضماد نمايند اگر بيحالي شديد باشد شير زن بر سر دوشند و اگر در اثر بدي كار معده و غيره تب عارض شده باشد تنقيه معده نمايند. سپس تقويت معده به گل قند و آب تمرهندي كنند، اگر سردرد به علت عفوني و عفونت كلي خون باشد در اين جا سنگيني سر شدت بيشتري داشته و زانوها درد دارد و دانه هاي قرمز رنگي روي پوست پيدا مي شود زبان بسيار خشك، چشمها فرو رفته و تب در حداعلاي درجه مي باشد كه بايد تنقيه و پاكسازي خلط غالب نمايند.

عرق كاسني، عرق گاوزبان، عرق بيدمشگ دهند، گلاب و قند به كار برند سركه و گلاب آميخته بو كنند سوپ مرغ، سوپ ماش، سوپ جو و مرغ، گيشنيز، كدو، اسفناج دهند ريشه كرچك و زنيان را كوبيده بر سر ضماد مي نمايند.

سردر در تعقيب ضربه و سقطه

علائم : وجود حادثه يا تصادم و يا عامل ضربه و سقطه و آثار آن در ضربه هاي سر و تصادفات اگر شكستگي در كار نباشد و ترس از شدت درد و ورم در ميان باشد اگر بيمار داراي فشار خون و زيادي خون باشد مقداري از آن را مي توان گرفت تا از فشار و قدرت آن كاسته شود و درد بيمار كمي آرام گيرد و فشار درون جمجمه كمترشود.

مورد، گل رس، آرد عدس، ماميثا، حضض، آقاقيا، صندل و روغن گل را مخلوط كرده به محل ضربه ضماد نمايند تا از هماتون و خونريزي زير جلدي جلوگيري شود. و جمجمه محكمتر گردد.

روغن گل و سركه نيز مفيد است، اگر بيمار دچار تب، ورم و قرمزي شديد محل ضربه باشد بايد از صندل سرخ گل ارمني به صورت نرم كوبيده كه در آب تاج ريزي حل شده باشد به محل درد ضماد نمايند.

اگر ورم و درد كمتر نشد آنها را در سركه پخته به محل ضماد كنند.

اگر اختلالات حواس به وجود آمد و تب نيز پيدا شود آثار ورم مغز خون ريزي داخلي مشهود است از چوب درخت گز، پوست انار و ميوه كاج و كندر و گل سرخ كه همه را درهم كوبيده و نرم كرده باشند مي توان به صورت ضماد استفاده نمود و آرد جو گل زوفا، برگ بيد، و روغن گل به محل ضربه ضماد نمايند گل بنفشه، سيب، گلاب براي بوئيدن اين گونه بيماران مفيد است.

داروهاي زير به صورت پاشويه بر تمام سردردهاي مزمن مؤثر مي باشد:

گل خطمي، بابونه، مغز ناخنك، گل زوفا، تاج ريزي، خردل سبوس گندم كه بايستي همه را جوشانده به كار برند (از هر كدام به مقدار كافي براي سه روز).

نسخه ديگر

گل بنفشه، گل خطمي، از هر يك 25 گرم سبوس گندم 75 گرم آب 4 بطري جوشانده به صورت پاشويه. نخسه زير براي تسكين سردردهاي كهنه و پاكسازي مغز از ژرم بيماري زا و گريپ هاي فصلي و مقاوم نافع است.

صبر زرد 5 گرم، عصاره ريشه شيرين بيان 25 گرم شويد 5 گرم، مصطكي 5/2 گرم صبر زرد را بايد با آب كاسني يا گلاب حل كرده و سپس بقيه داروها را به آن آميخته روزي سه قاشق مرباخوري ميل نمايند.

نسخه مسكن ديگر

ايارج فقيرا 15 گرم، شحم خنظل 5 گرم، تُربُد 5/2 گرم، افتيمون 5 گرم، سقمونيا (يا محموده) 5 گرم همه راكوبيده در آب كرفس حل كرده روزي سه قاشق مرباخوري ميل نمايند.

نسخه ديگر

تخم اسفند كوبيده 25 گرم آب انگور يك بطر درهم جوشانده تا نصف شود، مغز گوسفند بكار برند و يا مغز مرغ را با آب انار مخلوط كرده به بيمار بخورانند، جوشانده آب اسطوخدوس را در شربت عسل حل كرده تجويز نمايند (اسطوخدوس 10 گرم در يك ليوان آب جوشانده صاف شده آن را با 250 گرم عسل مخلوط كرده بتدريج مصرف نمايند.

زعفران، موميائي و كندر را سائيده در سفيده تخم مرغ حل كرده به قسمت ضرب ديده ضماد نمايند يا برگ كلم، مورد، مرزنحوش را كوبيده ضماد كنند، در تعقيب ضربه هائيكه مغز تكان خورده و باعث سردرد شده باشد 5 گرم اسطوخدوس را جوشانده در سر نوبت صاف شده آب آنرا با عسل ميل نمايند.

پيدايش سردرد در تعقيب بوهاي زننده

بعضي از افراد به محض بوئيدن چيزي دچار سردرد شديدي مي گردند كه اين اين نوع خود باعث زحمت زياد بيمار است زيرا كمتر وقتي و زماني است كه آدمي دچار اينگونه بوها نشوند چه در گذرگاهها و چه درمحل كار و غيره، هميشه ممكن است بوئي خوش يا ناخوش در هوا پراكنده شده باشد.

درمان:

بر حسب بوي پراكنده شده در هوا بايستي داروي آن انتخاب شود مثلا اگر از بوهاي گرمي جات باشد كافور، بنفشه، گل نيلوفر، سيب درختي، گشنيز تر بو كنند و روغن بنفشه يا نيلوفر يا بادام در بيني بمالند اگر از بوهاي بد و ناراحت كننده باشد بايستي بيمار دوش آب گرم گرفته سر را بشويد و قدري گلاب و سركه در بيني بمالد.

سردرد در تعقيب تبهاي زياد و يا ناراحتيهاي شديد روحي

در اينجا بايستي مزاج بيمار را پاك سازي كرده از امتلاء و پري دستگاه گوارش جلوگيري به عمل آورد عرق كاسني روزانه ميل نمايند، روغن بنفشه در بيني بچكانند از اشياي خوشبو استفاده كنند سر را با گلاب و صندل بشويند يا حضض و يا روغن گل بر سر بمالند و 5 گرم اسطوخدوس را جوشانده آب آنرا در نصف ليوان گلاب ريخته به تدريج بدهند.

سردرد در تعقيب مشروبات الكلي

در كشور هائي كه مشروبات الكلي مصرف مي شود اينگونه سردردها ديده مي شود درمان آن را با سكنجبين و جوشانده شبت آغاز مي كنند تا بيمار استفراغ كند تا معده از امتلاء و مصموميت الكل پاك گردد اگر مزاج بيمار گرم باشد 5/2 گرم سقمونيا را در نصف ليوان آب انار حل كرده يا شيرخشت را در آب آلو يا در آب تمر ريخته كمي گلاب اضافه نموده تجويز نمايند در سرد مزاجان از ايارج فيقرا استفاده مي شود شربت انار، شربت سيب، شربت به، شربت آب غوره، صندل را با آب سرد آميخته به كار برند. اگر بيمار داراي مزاجي بسيار گرم باشد شيره خرفه با چهار عرق خنك (عرق كاسني، عرق تمشك، عرق شاه تره، عرق بيدمشك) تجويز كنند در ابتدا با سركه و روغن گل و گلاب سر را بشويند و در انتها يا بعدا روغن بابونه يا روغن سوسن را نيم گرم كرده به سر بمالند و سعي كنند كه بيمار بخوابد اگر بيمار داراي التهابات داخلي يعني حالت گريه و داد كشيدن باشد از دوغ ترش مي توان استفاده كرد و پاهاي او را در آب سرد مي توان قرار داد يا روغن بنفشه را با قدري نمك ممزوج كرده بر كف پاها بمالند يا با جوشانده گل بنفشه بابونه و نمك پاشويه نمايند.
سردرد به علل متعدد ديگر

مثل سردردي كه در تعقيب خوردن غذاهاي فاسد و چرب و غليظ و مسموم كننده و يا هر عامل ديگر كه باعث بالا رفتن فشار داخل جمجمه باشد چه غذائي چه روحي و هيجاني و يا بوئي حتي گاهي در اثر مشاهده اشياء و گاهي به علت شنيدن يك خبر ممكن است به شدت سردردهائي به وجود آيد زماني در اثر شنيدن صداهائي ممكن است به شدت سردرد افزوده گردد، اينگونه سردردها در تمام سر خود را نشان مي دهد و اثر كوچكترين عامل تحريكي به شدت سردرد افزوده مي شود حتي گاهي بيمار از ديدن روشنائي تنفر دارد و در تاريكي و تنهائي احساس آرامش و سكون مي نمايد اينگونه بيماران دوست دارند كه در وقت سردرد چشم خود را بسته نگاه دارند و گاهي احساس مي كنند كه سرشان ميخواهد بتركد اين اصطلاح از زبان خود بيماران است.

درمان:

در بالا بودن و ازدياد خون، فصد و كم كردن خون مؤثر است اگر بيمار چاق پرخون و داراي مزاجي گرم باشد شربت انار تجويز نمايند در سودامزاجها شربت افتيمون دهند و عرق گل گاوزبان را در قند حل كرده با تخم ريحان بكار برند در صفراوي مزاجها آب تمرهندي و چهارعرق هاي خنك دستور دهند.

نسخه هاي زير براي اينكونه سردردها مؤثر است

نسخه:

سردردهاي نيمه سر يا سردردهاي ميگرني

اين دردها بيشتر يك طرفه و دل زننده تواءم با حالت تهوع و تير كشنده، در زنان شروع آن همزمان با درد قاعدگي گاهي، ارثي بودن و چند عوامل ديگر را مي توان به علل فوق افزود. بحث علمي اينگونه سردردها در اول كتاب آمده است.

درمان:

مطابق دستورات گذشته خلط غالب بدن را بايستي از بين برد در دموي مزاجهائي كه پرخوني زياد آنها را آزار مي دهد بايد خون گيري به عمل آيد در صفراوي مزاجها پاكسازي صفرا از بدن و دادن شربت گشنيز و بوئيدن كافور و خوردن شير وشكر و گل بنفشه و گل نيلوفر و گل خطمي مؤثر است و برگ خطمي و برگ كاهو، گل سرخ را جوشانده آب آنرا به موضع درد بمالند و يا كوبيده تخم كاهو و پوست خشخاش به محل درد گذراند در بلغمي مزاجها پاكسازي بدن را به وسيله ايارج فيقرا كرده و از جوشانده بابونه درمنه تركي آويشن شيرازي و شبت سر را بشويند و بابونه مغز ناخنك و شبت شنبليله و كتان را كوبيده ضماد نمايند و يا از ضماد حنا با قدري نمك يا ضماد صمغ عربي و سداب يا پوست ريشه كبر يا خيار دشتي و يا پياز عنصل و فرفيون استفاده نمايند اگر درد ساكت نشود كوبيده 10 گرم تخم كاهو 5 گرم مر 5 گرم پوست خشخاش 5 گرم كتيرا و بذرالنبج را در گلاب حل كرده به محل درد ضماد نمايند و حتي المقدور مخدرات ندهند: ضماد زير در تسكين اين گونه دردها نيز مؤثر است:

نسخه:

نسخه بنام مفرح جالينوسي

آمله مقشر 25 گرم 7 روز در شير خيسانده و پس از خارج كردن از شير سه روز در گلاب نگهداري كرده و پس از خارج كردن از گلاب با گل گاوزبان، تخم خرفه، از هر كدام 25 گرم، صندل سرخ و سفيد، باديان، سنبل از هر كدام 10 گرم، تخم گيشنيز، بهمن سرخ و سفيد، دارچين، طباشير، پوست نارنج، ابريشم مقرض، كهربا از هر كدام 5 گرم، مرواريد و بسد يا ريشه مرجان از هر كدام 5/2 گرم همه داروها را نرم سائيده در شربت سيب يا شربت به يا عسل به اندازه نيم كيلو حل كرده روزي سه قاشق مرباخوري ميل نمايند.

معجون فوق براي گرفتگي جلو قلبي و اختلالات فكري و سرگيجه و بيماري صرع و دردهاي شقيقه اي و بيماري ماليخوليا مؤثر است.

نسخه:

قثاءالحمار يا خيار دشتي و افسنتين را در آب و روغن زيتون ريخته كمي جوشانده تا سفت شود از اين رو براي تسكين درد به محل بيماري ماليده شود و با آب دو جوشانده (بدون روغن) سر را مي توان شست.

نسخه بوئيدني

سائيده فلفل سياه يا دارشيشعان يك گرم ميخك 5 دانه همه را بسيار نرم سائيده بو كنند يا تنباكو سائيده بو نمايند.

نسخه:

بطور كلي براي ميگرن ميتوان از دستورهاي زير استفاده نمود. و اين نسخه ها به تجربه رسيده و خيلي مؤثرتر از دستورات قبلي براي ميگرنيها است.

 

ونسخهاي مجرب و مؤثرديگركه پس از پركردن فرم مزاج سنج به شما ارائه خواهد شد

 

توجه:سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد


دسته ها :
X