معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 459694
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


توجه:
سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد

سرگيجه

اصطلاح سرگيجه به حالتي اطلاق مي شود كه بيمار احساس مي كند كه اشيا به دور او مي چرخد و بالعكس چشمش سياهي مي رود وگاهي بيمار نمي تواند يك حالت جهت يابي بين خود و اشياء را بيابد. سر گيجه اكثر در بيماريهاي لابيرنت گوشي، شاخه دهليزي عصب هشتم يا هسته مركزي اين عصب يا ارتباطات آن ديده مي شود، شايع ترين علل سرگيچه سندروم مي نيير است لابيرن تيت حاد و آسيب هاي عضوي، مغزي، حالات امتلائي و فشار خون و بسياري از عوامل ديگرمي تواند عامل سرگيجه باشد مثل كم شدن ناگهاني فشار خون و غيره.

تابلو زير كمك به تشخيص سرگيجه مي كند

اگر سرگيجه بطور ناگهاني ايجاد شده باشد، سرگيجه مركزي كه ورم لابيرنت گوش داخلي، اختلال عروق گوش داخلي مي تواند عامل آن باشد.

اگر سرگيجه بطور مزمن و كهنه باشد و نيز زودگذر باشد بايد ديد كه علائم گوشي در بيمار وجود دارد يا خير كه اگر وجود داشته باشد استوئيت ماستوئيديت، بيماري منير، نورينوم اكوستيك ممكن است بوده باشد.

اگر علائم گوشي وجود ندارد بايد ديد كه آيا با وضعيت بيمار ارتباط دارد يا خير كه اگر ارتباط دارد ممكن است مربوط به، سرگيجه وضعي يا استوفيت هاي مهره اي باشد.

اگر با وضعيت بيمار مربوط نباشد ممكن است عامل آن داروها هيپروانتي لاسيون (زياد نفس كشيدن) آسيبهاي گردن و يا ميگرن باشد.

اگر سرگيجه مدام باشد بايد ديد علائم گوشي وجود دارد يا خير اگر وجود داشته باشد مربط به نورينوم اكوستيك و ساير تومورهاي زاويه جمجمه وپل دماغي است اگر علائم گوشي وجود نداشته باشد بايد ديد كه با حالت غشي همراه است يا نه اگر با غشي همراه باشد بايد به فكر عدم تكافوي گردش خون، بيماري قلبي بازيلر، آرتريو اسكلروز كاروتيد، حساسيت سينوس كاروتيد افتاد. اگر با خالت غشي همراه نباشد، بيماريهاي پسيكونوروز، بلا بودن فشارخون، كم خوني، مرض قند ( ديابت ) پر كاري تيروئيد و ناسازگاري خوني مطرح مي شود.

سرگيجه از نظر مزاجهاي چهارگونه

سرگيجه در نزد كسانيكه خون زيادي دارند علائم:

سرخي صورت و چشمها، برآمدگي عروق پيشاني و شقيقه و به سزعت رفع شدن سرگيجه.

درمان:

خون گيري لازم است و پاكسازي بدن را با جوشانده هليله و سكنجبين و شربت عناب و لعاب اسپرزه و آب انار و آب غوره و آب گشنيز و پرهيز از غذاهاي گرم يا شور و سرشويه با جوشانده گل سرخ، بابونه و سبوس گندم و ضماد صندل و گلاب و روغن گل با روغن مورد و سركه بر سر و آنچه در سردرد دموي مزاج يا پرخوني آمده است در اينجا نافع است.

سرگيجه در صفراوي مزاج علائم:

زردي صورت و تلخي دهان حالت چرت زدن، سرعت نبض، بهبودي از خنكيها و زود از بين رفتن سرگيجه.

درمان:

جوشانده شاه تره، پوست هليله زرد، فلوس و ترنجبين، يا شيرخشت. آب انار، آب تمرهندي، سكنجبين و شربت ليمو، مغز فندق و گيشنيز و مويز و اسپرزه با شكر و آب انار ترش و آب غوره مؤثر است، سيب و به و سوپ جو و مرغ و آب غوره و تمرهندي مفيد است گل بنفشه و صندل بو كنند و دستورات سردرد ضفراوي نيز در اينجا حاكم است.

نسخه:

هليله زرد 15 گرم

تمرهندي 50 گرم

شاه تره 10 گرم

آلو 100 گرم

سه پستان 15 گرم

آب دو بطر

همه را جوشانده صاف كرده شير خشت  25 گرم اضافه نموده روزه چهار استكان ميل نمايند اين نسخه براي امراز صفراوي مفيد است و براي بيماري هاي خارش دار و جرب نيز مؤثر است و روزانه به جاي آب مي توان از عرق كاسني استفاده نمود و ضماد گل خطمي و آرد باقلا و اسپرزه به ناحيه سر مفيد است پاشويه گل خطمي و جو و بنفشه و همچنان سر شويه به و سيله آنها براي اينگونه بيماران توصيه مي شود. پاشويه فوق را مي توان با جوشانيده كاه جو نيز انجام داد.

سرگيجه در بلغمي مزاج علائم:

سنگيني سر، كمبود عطش، لعاب فراوان دهن، تندي نبض، سفيدي بدن.

درمان:

دادن ايارج فيقرا و بوئيدن مرزنجوش مفيد است.

ازجوشانده بابونه 10 گرم برنجاسف 5 گرم مغزناخنك 5 گرم شبت 10 گرم سر را ماساژ دهيد و بقيه معالجات مانند سردرد بلغمي است.

سرگيجه در سوداوي مزاج علائم:

كثرت فكر، خاموشي، تخيل ( خيالپردازي) چيزهاي فاسد، ضعف و سفتي نبض.

درمان:

پاك سازي سودا از بدن، ماليدن روغن شبت، روغن بابونه و يا ماساژ سر با آب جوشيده آنها، بقيه دستورات مانند سردرد سوداوي است.

سرگيجه با علت معدي در حالت صفراوي

غلبه بيماري در وقت خالي بودن معده و سكونش در سيري، حالت خفقان، قي، كمبود اشتها، درد بالاي معده، تلخي دهان، سرعت نبض، زودرنجي يا تيزي حواس.

درمان:

اول سكنجبين با آب گرم و قدري نمك داده تا بيمار استفراغ كند سپس آلوچه خشك 100 گرم تمر هندي 50 گرم هر دو را جوشانده 50 گرم ترنجبين شيره كش كرده به آن اضافه كنند 5 روز صبح ناشتا ميل نمايد آب غوره، آب انار ترش مفيد بوده و سوپ گشنيز و آنچه در سرگيجه صفراوي گذشت در اينجا مفيد است.

سرگيجه با شركت معدي در حالت بلغمي

در اينجا از جوشانده تخم ترب و نمك و سكنجبين معده را خالي نمايند ( شستشوي معده ) مسهل بلغم دهند بعد از پاكسازي معده براي تقويت آن نخود هندي 5 گرم، مصطكي 10 گرم، گل قند نصف ليوان به مدت چهار روز اين مقدار داده مي شود، جوشانده 5 گرم برنجاسف با عسل به مدت 15 تا 20 روز مفيد است.

دادن اطرفيل صغير مفيد است.

فرمول اطرفيل صغير ( هر سه هليله را با آمله برابر سائيده در روغن بادام يا روغن گاو ريخته عسل يا مويز يا كشمش سه چندان همه مخوط كرده روزي سه قاشق مربا خوري ) اين شربت مقوي دماغ مصفاي ذهن و رنگ صورت و از بين برنده ناراحتي هاي مقعد و بواسير نيز مي باشد، سرگيجه با علل و عوامل ديگري به وجود مي آيد كه با بر رسيهاي دقيق علل آن معلوم خواهد شد.

 

توجه:سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد


دسته ها :
X