معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 459010
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سايت جديد حكيم عباس با تصاوير بيماري ها و...راه اندازي شد

 

واكنش ايمني

سيستم رتيكولو آندوتليال و لوكوسيتهاي خون ( گلبولهاي سفيد ) اعظم مقاومت طبيعي بدن را در مقابل عفونت و مسموميت ها تاءمين مي نمايند بعضي از پروتئين هاي بدن مي توانند مانع حساسيت يا آلرژي شوند و در بدن بطور طبيعي وجود دارند اين مقاومت طبيعي را كه در مقابل سموم و عفونت ها و جود دارند ايمني طبيعي گويند.

بعد از تولد به علت وجود اين پروتئين ها بعضي از ميكروبها نمي توانند به بدن حمله كنند، ماده اي به نام پروپردين properdine از پلاسما جدا كرده اند كه تقريباً دو برابر وزن ملكولي گاماگلوبولين ميباشد از بين بردن اين ماده به وسيله اشعه حساسيت بدن را در مقابل بعضي از بيماريها زياد مي كند يعني مقاومت بدن كم مي شود. گرچه پروپردين تنها عاملي است كه به عنوان عامل ايجاد كننده ايمني طبيعي شناخته شده است، مع هذا امكان دارد كه علاوه بر گاماگلوبولين هاي طبيعي پلاسما، موارد مشابهي وجود داشته باشد كه بتواند اين ايمني را تاءمين نمايد. پديده ايمني طبيعي كم كم در مقابل تهاجم ميكروبها در بدن به وجود مي آيد و بعداً بدن در مقابل همان ميكروب مقاومت از خود نشان مي دهد عامل مهمي كه باعث پيدا شدن مقاومت بدن مي شود آنتي ژن و ماده مخصوصي كه بر ضد آن مهاجم در بدن تشكيل مي شود، آنتي كور گويند واكنشي كه بدن در مقابل آنتي ژن و آنتي كور به وجود مي آورد واكنش ايمني گويند.

آنتي ژنها

عوامل موهاجمي كه بدن را دستخوش بيماريها قرار مي دهند اغلب تركيب پروتئيني دارند، عموماً سموم ترشح شده از ميكروبها و ويروسها و نيز خود ميكروبها و ويروسها از جنس پروتئين ها مي باشند و اصولاً پروتئين بكار رفته در آنها داراي وزن ملكولي زياد است بايد دانست كه موادي مانند چربي ها و قندها كه وزن ملكولي زياد دارند تاكنون توانسته اند واكنش ايمني در بدن به وجود آورند يعني مي توانند خاصيت آنتي ژن داشته باشند اما با قدرت كمتر.

پروتئينهاي خود بدن قادر به ساختن آنتي ژن نيستند اما اگر از شخصي به شخص ديگر وارد شدند، اين خاصيت را پيدا ميكنند مثل تزريق خون ناسازگار يا مثلاً در پيوند نسجي از يك فرد به فرد ديگر ممكن است حساسيت نشان داده شود و پيوند نگيرد، اما در دو قلوها كه خونشان يكي است اين عمل انجام پذير است.

آنتي كورها

موادي كه برعليه سم وارد شده ميكروبها ويا مواد وارد شده ديگر در بدن بوجود مي آيد آنتي كور ناميده مي شود.

آنتي كور اغلب از ملكولهاي گاماگلوبولين مي باشند و بعضي از آنها از نوع الفا يا بتا گلوبولين هستند اما از نظر نيرو مثل يكديگرند، واكنش آنتي كوري بدن بيشتر در مقابل همان آنتي ژن اختصاصي است يعني هر آنتي ژني كه آنتي كور به وجود آورد، آن آنتي كور ضد همان آنتي ژن رقيب خود مي باشد براي آنتي ژنهاي ديگر نمي تواند عرض اندام كند.

آنتي كور مي تواند در هر قسمت از سيستم بافت رتيكولوآندوتليال ( بافت هم بند ) به ويژه در گره هاي لنفي مغز استخوان و حتي در بافت لنفي، ديواره دستگاه گوارشي و معده و روده ها ساخته شود، محلي كه آنتي كور ساخته مي شود با محلي كه آنتي ژن يا عامل بيماري زا وارد شده اشت ارتباط نسبي دارد، مثلاً اگر آنتي ژن در پوست واري شد، آنتي كور در گره هاي لنفي مي باشد كه آن را (پشك ) نامند اين موضوع در امر معالجه و پاكسازي بدن خيلي مؤثر است زيرا: هر عضوي كه بيمار شده است بايستي داروي ضد درد همان عضو به كاربرند، براي اينكه بيماري در محل برخورد آنتي ژن به عضو به وجود مي آيد لذا مي توان گفت كه داروها عامل كمك دهنده به سلولهاي سازنده آنتي كور مي باشند.

تعداد آنتي كورهاي به وجود آمده به چه چيز بستگي دارد؟

بدن يك فرد مي تواند در هر آن مقدار زيادي آنتي كور بسازد و به آنتي ژنهاي وارد شده جواب مثبت دهد اين در صورتي است كه تعداد آنتي ژنهاي وارد شده يكسان باشّند، اما اگر يكي از اين آنتي ژنها قويتر باشد پاسخ آنتي كورها فقط به همان نوع قويتر است.

از اين مسئله باز نتيجه گرفته مي شود كه: عوامل بيماري زا آنكه قدرت بيشتري دارد خود را نشان مي دهد مثلاً در موقع خوردن غذاهاي متعدد، يا داروهاي متنوع آنكه قدرت اثرش بيشتر باشد خود را نشان مي دهد تغييراتي را كه بدن آدمي در مقابل بعضي از عوامل نشان مي دهد اصطلاحاً آلرژي و حساسيت مي نامند كه اين تغييرات در افراد متفاوت است يعني همه موادي كه باعث آلرژي مي شوند نزد افراد يكسان نيست از اين جهت آثار حاصله براي افراد برابر و مثل هم نيست لذا مشاهده مي شود كه هر كس در مقابل چيز بخصوصي حساس است.

مكانيسم پيدايش حساسيت يا آلرژي را چنين بيان مي كنند كه: بر خورد آنتي ژن يا حساس كننده نه اوليه با آنتي كور يا ضد سمي كه قبلاً در بدن وجود داشته و به سلولها چسبيده است، باعث پيدايش آلرژي خواهد شد و همين بر خورد آنتي كور باعث ورم و فساد سلولها خواهد شد كه نتيجتاً سلول پاره شده ماده سمي در خون مي ريزد، اين ماده سمي باعث عوارضي خواهد شد كه بر حسب مزاجها و انسانها عكس العمل متفاوتي به وجود مي آورد.

مواد سمي كه بوسيله سلولهاي آزرده در خلال واكنش آلرژيك بوجود مي آيد چيست؟

مواد متعدد و مختلفي كه در دنباله واكنش آلرژيك به وجود مي آيد از سلولها خارج شده و اين مواد شامل هيستامين و مواد شبيه به هيستامين، استيل كولين، آوتوزين، ليتزوسيتين، هپارين، لكوتاكسين و حداقل يك آنزيم پروتئوليتيك مي باشد.

مسلم است كه مقداري از اين مواد به هر نقطه اي از بدن (به وسيله جريان خون ) برسد، ضايعه اي ايجاد خواهد كرد، بنابراين ضايعه آلرژيك مي تواند در نقاط ديگر غيراز كانون واكنش بين آنتي ژن و آنتي كور حالت غير طبيعي به وجود آورد.

بيشتر رنجها و دردها پراكنده بدن ممكن است داراي يك مبداء باشد كه ار آنجا به جاي ديگر سرايت كرده است و با معالجه آن عضو ساير اعضاء بهبودي خواهند يافت لذا خاطرنشان مي سازد كه در صفحات آينده بحث زيادي در اين باره مي شود كه مثلاً سردرد با علت معده اي يا سردرد به علت رحمي يا پادرد به علت ورم روده و غيره اينها همه پايه و اساس علمي دارد و بايستي مورد توجه قرار گيرد.

حساسيت افراد نسبت به آلرژي ها

بعضي از افراد ممكن است به چند ماده شيميائي حساسيت از خود نشان دهند و زمينه مساعدي براي ابتلاء به بيماري هاي مختلف داشته باشند.

آلرژن ها چند نوع مي باشند از جمله:

آلرژن هائي از راه تنفس وارد مي شوند مثل پولن گياهان، قارچ ها، گرد و غبار بلا منشاء گياهي، ذرات پوست و پشم، بخار هاي مختلف، داروي آرايشي، عطرها و بوهاي تند.

آلرژن ها يا حساسيت دهنده هاي خوراكي

بيشتر غذاها ممكن است باعث حساسيت شوند، لاكن گندم، شير، ماهي، آجيلها، شكلات، گوشت و توت فرنگي و غيره بيماري زاترند.

حساسيت دهنده هاي داروئي

همه داروها مي تواند حساسيت ايجاد كنند، اما تركيبات آسپرين و مسكن ها و سولفاميده شايع ترند.

آلرژي از عوامل عفونت زا

مثل باكتريها، انگلها، قارچها، و انواع ويروسها و انواع باسيلها و غيره كه نوع حساسيت نسجي ايجاد مي كنند. مثل توتوبركولهاي سلي گومهاي سيفليسي و ساير گرانولوم ها.

آلرژن هاي فيزيكي

مثل گرما، سرما، نور وساير اشعه ها، فشارو غيره.

آلرژن هاي تماسي

اين دسته از مواد حساسيت دهنده بر روي پوست و مخاط اثر كرده و سبب بروز درماتيت يا ورم مي گردد. متداول ترين حساسيت دهنده هاي پوستي يا تماسي عبارتند از گلها، مواد رنگي، لاستيك، فلزات مواد حشره كش، پوست حيوانات مختلف، چرم، جواهرات، مواد آرايشي، بسياري از مواد صنعتي، شيميائيف سيمان وبراي خانمها بخصو ص پودر رخشوئي و مواد پاك كننده مثل مايعات ظرفشوئي و عيره.

ورم ملتحمه بهاره

يك نوع آلرژي فصلي است كه دراي عامل آلرژن يا حساسيت دهنده اي مقاوم مي باشد كه بيمار را سالها مبتلا به خارش و ورم، قرمزي و سوزش مي نمايد كه پولن هاي گياهي، اسپور قارچها گرد و غبار گوناگون، پر، كرك حيوانات و يا غذاها مي توانند عامل اين بيماري باشند.

كهير ( خيز عصبي عروقي )

كهير عبارت است از لكه هاي آلرژي موضعي كه در لابلاي جلد ( پوست ) به وجود مي آيد، در خيز عروقي بثورات مشابه كهير است اما وسعت ناحيه خيز بيشتر است و بثورات عمقي تر قرار مي گيرند در هر صورت بايد دانست كه بين اين دو فرق مهمي وجود ندارد و اين دو كيفيت را نمي توان از هم جدا به حساب آورد، علت بيشترين اين بيماري ها همانا غذاها هستند.

مهمترين عامل كهير حاد را ممكن است خوردن ميوه جات و سبزيجات فصلي دانست، آجيلها نيز مي توانند عامل بيدار كننده اي باشند، در گهير مزمن بيشترين عامل را مي توان تخم مرغ، گندم، گوشت، پياز، داروها مثل آسپرين، پنيسنلين، داروهاي خواب آور، فيناستين پرومورهاف گزش حشرات، تزريق سرمهاي حيواني، هورمونها يا هر چيزي كه داراي مواد فوق باشد بايد دانست كه به محض ورود به بدن حساس، كهير ظاهر مي نمايند.

درمان كهير

گياه درماني به پاكسازي خلط غالب اهميت مي دهد زيرا معتقد است كه بيشتر بيماريها از طريق گوارش است.

رينيت آلرژيك

( يا تب يونجه آتو پيك يا رينيت آلرژيك دائمي )

اين بيماري نوعي آماس مخاطي است و علائمي چون عطسه فراوان، آبريزش از بيني احتقان بيني كه معمولاً با ورم پلك چشم و حلق  همراه است، اين عارضه گاهي در فصول معيني از سال پيدا شده و زماني دائمي مي باشد.

تب يونجه ( يا بيماري پولن )

تب يونجه كه نوع فصلي رينيت آبرژي مي باشد معمولاً در اثر پولنها يا قارچهائي كه به وسيله باد در فضا پراكنده مي شود به وجود مي آيد، نوع بهاره اين مرض حساسيتي است كه در مقابل پولن گياهي به وجود مي آيد كه اين گياهان حساسيت دهنده عبارتند از: درخت بلوط نارون، افرا، درخت گل و غيره.

نوع تابستاني اين مرض بيشتر حساسيت در مقابل پولن علفها، نظير زنگ گندم و ذرت و برخي كفكها يا اسپورقارچها و غيره است.

نوع پائيزه آن بيشتر در پائيز شدت كرده و مربوط به گياهاني كه برگزيي دارند مي باشد.

درمان:

دادن داروهاي ضد حساسيت، دادن كورتكوستروئيدها بكار بردن ضدهيستامين، تجويز داروهاي مقلد سمپاتيك از طريف خوراكي كه باعث انقباض عروق و باز شدن مجاري بيني مي شود مثل پروپانولامين يا فنيل افرين در بعضي از موارد اترپين مي تواند ترشحانت بيني را كم نمايد درمان گياهي اين بيماري به زودي در مبحث زكام خواهد آمد.
 

دسته ها :
X