معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 459633
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

براى حفظ و نگهدارى قلب باید از بوها و استنشاق روایح غیرمطبوع و خوردنغذاهاى سودازا و افکار متشنج و خیالات واهى بپرهیزند. و از استرس وهیجان و نگرانیهاى شدید و نیز از غم و اندوه و عوامل وحشت زا که همگى موجبتند شدن ضربان قلب و فشارهاى روحى که باعث درد و سوزش جلوقلب است دورى گزینند و آرامش خاطر را فراهم نمایند براى تقویت قلب بوئیدنروایح مطبوع چون عنبر، مشگ و سیب و گلاب مؤثر است .

نسخه :

این نسخه تقویت کننده نیروى قلبى است
عنبر 5 گرم
مصطکى 10 گرم
عود 5 گرم

در آب طلا و عسل حل کرده روزى سه قاشق مرباخورى میل نمایند.


اگر به این فرمول یاقوت و مروارید از هر کدام یک گرم و نبات 10 گرم اضافه نمایند بهتر است ، ناگفته نماند که بیشتر بیماریهاى قلبىدر تعقیب ابتلاء به بیماریهائى چون روماتیسم مفصلى و گلودردهاى شدید، بیماریهاى مزمن ریه و عفونت هاى کلیوى و غیره به وجود میآید.
در طپش و خفقان قلبى که بیشتر در تعقیب هیجانات ، شکنجه هاى شدید روحى ،غصه فکر زیاد توقف در هواى بسیار گرم مانند حمام و تشنه ماندنبه مدت زیاد در هواى گرم به وجود مى آید، سکنجبین و گلاب و یا شربت لیموشربت نارنج ، شربت سیب ، شربتسنبل ، مرباى سیب ، مرباى به مفید واقع مى شود.


شربت گاوزبان ، شربت بادرنجویه ، شربت عود، که با مشک و زعفران یاسنبل و عنبر و گل سرخ تواءم باشد نافع است (شربت مقوى قلب : شربت سیب با عرقگل گاوزبان یا گل گاوزبان ، درونج ، زرنباد را برابر انتخاب کرده نرم سائیده در شربت یا کمپوت سیبحل کرده روزانه میل نمایند) شربت قرنفل ، عرق بیدمشگ و گلابى همگى مفرح قلب هستند.
و نسخه های دیگر که پس از مشخص شدن مزاج بیمار ارائه خواهد شد.

مثل نسخه های: مقوى قلب،  مفرح اعظم،  مفرح خنک،  مفرح گرم،  مفرح قلب

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد  

دسته ها :

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

آسم ریوی

عارضه ایست که در اثر تنگ شدن مجاری کوچک و برونشهای ریوی در اثر آلرژی یا در اثر ورم در بیماریهای عفونی ریه و یا هر عامل دیگری که بتواند باز و بسته شدن ریه ها را مختل سازد، بوجود می آید قبلا در قسمت آلرژی زا را متذکر شده ایم بیماری آسم در کسانیکه زمینه مساعد دارند پیدا می شود وارث در پیدایش آن بی تاءثیر نیست این بیماران به محض برخورد به ماده حساسیت دهنده، تنگ نفس آنها شروع می شود. تنگ نفسهای آسماتیک در جوانها و کودکان بیشتر زمینه آلرژی و در بالغین و پیران علت عفونی دارد.

موادیکه بیشتر باعث حساسیت می شوند عبارتند از:

پولن گیاهیان، غذاها، مواد شیمیائی، مواد فیزیکی، داروها گردوغبار، پشم، کرک، پوست حیوانات، پرمرغ، درخت های خانگی مثل درخت گردو، حشره کشها، مبل و صندلی خانه، و بیشتر لوازم خانوادگی که در دسترس می باشد، حتی دیدن اشیاء که باعث حملات آسمی شده است. این نوع حساسیت که در مقابل عوامل خارجی به وجود می آید به نام آسم خارجی نامیده می شود گاهی شخص در مقابل ترشحات میکروبهای داخلی که در مجاری فوقانی تنفس و یا در مجاری تحتانی تنفس مثل ریه قرار دارند دچار آسم می شوند.

علت پیدایش حمله آسمی

هیستامین داروئی است که مستقیماً روی جدار آلوئلها اثر کرده، باعث تنگ شدن آنها می شود و این ماده همان عاملی است که هنگام برخورد ماده آلرژی زا به بدن پیدا می شود.

درمان:

برای درمان آلرژی سه عامل مهم در دست می باشد:

1- معالجه سمتوتیک یا علامتی

2- درمان حساسیت فرد

3- دادن ارمونهای آدرنوکورتیکوسترپ یا گلیکوکورتیکوئیدها (کورتیزن)

4- چون هیستامینی لازم است اپی نفرین خود نمی تواند باعث از بین بردن هیستامین شود لاکن عمل جداگانه ای را انجام می دهد تا اثر هیستامین که باعث اتساع عروق شده است را خنثی کند زیرا اپی نفرین باعث انقباض عروق می شود و یا اینکه اپی نفرین باعث انبساط ریه شده در صورتیکه هیستامین موجب تنگ شدن آن می گردد.

چرا حملات آسمی شروع می شود

عواملی که باعث تشدید و تجدید حملات آسم می شود عبارتند از:

تغییرات درجه حرارت و رطوبت محیط زندگی، بخارها، گازهای شیمیائی، رنگها، بوی واکسها و گازهای سمی و گردوغبار و غیره خستگی و ضعف شدید و کارهای طاقت فرسای باهیجان، تغییرات هورمونی داخلی، هیجانات و غم و غصه و برخوردهای روانی، برخورد آلرژیهای مکرربا بدن.

وجود کانون عفونی و عوامل ناشناخه دیگری هستند که همه اینها باعث تکرار علامت آسمی می گردند.

پیدا کردن عامل اصلی آسم مشکل، لیکن عوامل زیر رد پیدایش آن مؤثر است:

آسمی که در زمان شیرخوارگی پیدا می شود بیشتر زمینه آلرژی غذائی دارد.

تنگ نفسهائی که در سنین 10 تا 30 سالگی ظاهر می شود و مربوط به استنشاق مواد آلرژی زا می باشد. حساسیت هائی که از 45 سالگی به بالا می شود بیشتر در اثر عارضه عفئنی است که مربوط به آسم داخلی است، مع ذالک در هر سنی ممکن است عوامل مختلفی باعث تنگ نفس شود، تنگ نقس یا آسمی که در فصل بهار پیدا می شود بیشتر در اثر پولن گیاهان است.

آسمهای زمستانه اکثر از عفونت سینوسها، حلق و ریه ها می باشد.

اگر به محض ورود در مکانی حمله آسم شروع شود مربط به گردوغبار، گازها، بخارها، پشم، پر، کرک و پوست حیوانات و نظایر آن است.

عفونت دندانها، سینوسها، لوزهها، حلق و برونش ها همه عوامل بزرگی در پیدایش آسم داخلی هستند، کانونهای عفونی خارج از دستگاه تنفسی نیزگاهی ممکن است باعث بروز حملات آسمی شود.

درمان:

حملات آسمی حداکثر به درمان با اپی نفرین جواب می دهند لیکن اپی نفرین در فشار خونیها و پرکاری تیروئید یا بیماریهای قلبی بایستی با احتیاط به کار برده شود.

امینوفیلین و افدرین تواءم با فنوبا بیتوریک ها خیلی مؤثر است انتی هیستامین ها خیلی مؤثر نیستند لیکن در کودکان شاید اثر بهتری را انجام دهند، توجه باید نمود که ترکیبات مرفینی در آسم برونشی بکار برده نشود زیرا خطرناک است.

داروهای آرام بخش مؤثر است، مسکن ها غیراز مرفین مفید است و مصرف یک داروی خواب آور در شب بی اثر نیست.

داروهای مسکن مربوطه را باید با احتیاط داد و نبایستی رفلکس سرفه را از کار انداخت زیرا جمع شدن اخلاط در برونش ها به تنگ نفسی می افزاید و بهتراست که از داروهای رقیق کننده و خلط آور استفاده شود.

کدوئین به مقدارکم و ئیدرات تریین نیز مؤثر است.

کلرو پتاسیم به عنوان رقیق کننده خطا خیلی مؤثر و مفید است، بخورتنطور بنوژن گاهی مؤثر واقع می شود، در آسمهای مزمن تنفس با اکسیژن لازم است خصوصاً اگر به مرحله سیانوز رسیده باشد.

داروهای متسع کننده برونشها به صورت ائیرسل (استنشاقی) در هنگام حملات حاد و سخت نافع است معالجه و درمان این بیماری با داروهای گیاهی اثرات نیکوئی داده است. زیرا داروهای انتخابی گیاهی همان خاثیت داروهای شیمیائی فوق را دارا می باشند و در بعضی موارد اثر شایان توجهی از معالجه با گیاهان دیده می شود.

دستورات مفید

مبتلایان به آسم یا تنگ نفسی نبایستی بلافاصله بعد از غذا آب بنوشند و پس از 2 ساعت بهتر است آب مصرف نمایند.

در نوشیدن آب نبایستی افراط کنند و تقلیل شرب لازم است.

نبایستی بلافاصله پس از صرف طعام به خواب روند، اگر بتوانند در روز خواب نروند بهتر است. مالیدن سینه و پهلوها با کف دست و با یک خولهای به صورت ماساژمفید است.

این عامل در حکم بادکش است و اگر محل گفته شده را با کوبیده و نرم شده کف دریا ماساژ دهند بهتر است در صورتیکه از ماساژ ناراحت شوند می توان محلهای مذکور را با روغن یاسمین یا روغن گل شب بو ماساژ داد و مالش بایستی به تدریج از ملایم شروع شده، کم کم با قوت بیشتری ادامه داده شود. جوشانده درمنه ماساژ خوبی می باشد.

ریاضت مفید است اما در ابتدا به آهستگی سپس به تدریج آن را قوی تر می کنند و بهتر است غذا را بعد از ریاضت صرف نمایند این ورزش و ریاضت را بایستی روزانه به مدت کمی ادامه دهند و بهتر است که بیمار آسمی، این عمل را از ابتدای بیماریش شروع نماید تا عادت کند، مبتلایان به تنگ نفس باید از یبوست طبع بپرهیزند و با خوردن ملینات طیع را لینت دهند از غذاها و داروهائی که باعث زیاد شدن ادرار می گردند بپرهیزند زیرا باعث سفت شدن خون و اخلاط درون ریه می گردد.

هواهی بسیار سرد و بسیار گرم برای ریه مصر است مزاج بیمار گرم و یا بیمار مبتلا به تب باسد هر چه زودتر در رفع آن بکوشند و از نسخه زیر استفاده کنند.

نسخه: گل بنفشه 10 گرم، عصاره شیرین بیان 10 گرم، غاریقون 5 گرم، کتیرا 5 گرم، همه را نرم کوبیده روزی سه قاشق مربا خوری میل ویا اینکه پس از نرم کبیده شدن، داروها را در 200 گرم عسل ریخته مثل بالا صرف کنند.

 و نسخه های گیاهی  دیگر و مؤثر که باید اول مزاج خود را مشخص و در شرح حال آسم خود را تعریف کنید به شما ارائه خواهد شد.

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد  

دسته ها :

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

ورم لوزه ها

در بسیاری از بیماریهای دهان و بیماریهای عفونی، لوزه ها متورم و یا چرکین می شوند که درمان زیر مؤثر است. مغز فلوس، ترنجبین، و آب کاسنی و آب تاجریزی را برای پاکسازی و از بین بردنده جرم بیماری زا بکار می برند یا رب توت سیاه و کلاب و سرکه بمالند یا آمله مقشر با دوغ گاو آمیخته غرغره کنند، اگر درد و سوزش حلق و لوزه ها از بین نرفت، پوست انار، عفض، عدس، مورد و سماق را نرم کوبیده در گلاب حل کرده و غرغره نمایند خوردن آب آلو تمرهندی مفید می باشد دستورات فوق برای کسانی که مبتلا به زیادی خون و دموی مزاج باشند نافع تر است. ناگفته نماند که در ورم لوزه ها لازم است از داروهای ضد چرک شیمیائی هم استفاده شود.

ورم لوزه ها در صفراوی مزاج

علائم:

یبوست، تلخی دهان، سوزش زبان، شدت التهاب و عطش زیاد بر قراری درد لوزه ها در بلع.

درمان:

تمرهندی، شیرخشت، یا جوشانده خیار شنبر یا فلوس و ترنجبین برای تنقیه و پاکسازی بدن.

نسخه:

آب برگ کاسنی، آب تاجریزی، رب توت سیاه، آب گشنیز، آب بارهنگ، گلاب، لعاب اسپرزه، لعاب به دانه و مغز فلوس را می توان غرغره نمود. ماءالشعیر با روغن بادام و شیره خرفه مؤثر است.

ورم حلق و لوزه ها در بلغمی مزاج

علائم:

نرمی و سفیدی محل ورم، وجود درد و سوزش و دراز و شل شدن لوزه ها مثل دم موش.

درمان:

خوردن گل قند عسلی هر روز صبح و بکار بردن قرص صبر و غرغره خردل و سکنجبین مفید است و اگر درد زیاد باشد غرغره کمی نشادر مؤثر است، انجیر و مویز جوشانده یا صبر را در آب گرم حل کرده غرغره کنند و بخور چوب شبت به لوزه ها نیز توصیه می شود.

ورم در سوداوی مزاج

علائم:

سفتی و تیرگی رنگ کام و زبان و لوزه ها، ترشی دهان

درمان:

دادن افتیمون و سکنجبین و ماءالجبین لازم است و غرغره با رب توت و شیره تازه روغن بادام و لعاب تخم شنبلیله و قدری نمک مفید و مؤثر می باشد.

اینگونه بیماران باید آب گرم خورند و مرتباً آب گیشنیز و آب کاهو در دهان گیرند.

ورم پرده حلق ( شراع الحنک )

در بیماریهای میکروبی و ویروسی و نیز بیماریهای با کتریائی پرده حلق ورم کرده گاهی فلج می شود که این فلج در بیماری دیفتری که به موقع معالجه نشده باشد دیده می شود و مهمترین علائم آن خارج شدن مایعات از بینی در موقع بلع است.

 

درمان با گیاهان:مثل

 

درمان بصورت خوراکی درمانی که عقیده دارند به وسیله آن از سرطانی شدن جلوگیری می نمایند

دراز شدن زبان کوچک

خناق یا خروسک

درمان در بیمارانی که مبتلا به تب می باشند.

گرفتگی صدا در تعقیب گریپ

کلفت شدن صدا

گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی

ونسخه دیگر که خیلی مؤثر است....

 

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

دسته ها :

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

ورم زبان

در افراد پر خون و دموی مزاج که با سرخی و آب ریزش از دهان و بدی طعم دهان همراه است اول باید خون گیری کنند و از چهار شربت خنک و از خوشانده هلیله و ایارج فیقرا بدن را پاکسازی نمایند و در آخر آب کاهو، کاسنی تاجریزی بارهنگ گلاب و سماق غرغره نمایند و از جوشانده عدس، پوست انار، ریشه شیرین بیان و جومقشر غرغره نمایند و در مراحل آخر و روزهای بهبودی از جوشانده گل بنفشه و بابونه استفاده نمایند آب انار نمی خوش و سکنجبین تجویز نمایند سوپ جو، کدو آب انار، سماق و غیره خورند اگر چرک زیاد وجود داشته باشد از جوشانده انجیر، تخم مرو و قدری روغن بنفشه مضمضه و دهان شویه کنند اگر ورم سخت و دشوار باشد از جوشانده شنبلیله، یا تخم کاهو و گل سرخ و پوست انار استفاده شود لعاب اسپرزه نیز مؤثر است.

ثقل زبان

یعنی در گفتار و کلام و قفه ایجاد شود در این صورت باید از جوشانده بنفشه، مغز تخم کدو روغن بادام یا لعاب گل خطمی یا شیره تخم خرفه به صورت دهان شویه و نگاهداشتن آن در دهان استفاده و غرغره کنند و سر را نیز با آب آنها بشویند و نیز بر زبان و گردن و بیخ گوش بمالند.

گل نیلوفر، آب گشنیز، تاجریزی، روغن بنفشه یکی یا همه آنها را در شیر حل کرده در دهان گیرند و خارج نمایند و دادن ایارج فقیر و داروهای مقوی اعصاب مؤثر است روزها فلفل و خردل، عاقرقرها، غوره نمک و کمی نشادر در زبان بمالند یا یکی از آنها را جوشانده غرغره کنند و مالیدن آویشن، خردل عاقرقرحا ریشه کبر و کندوش سائیده بر زبان مؤثر است اگر تکلم خیلی سخت باشد می توانید بعد از پر کردن فرم مزاج سنج و پاک کردن خلط غالب از ما نسخه داروی گیاهی دریافت کنید.

و نسخه در بیماریهای دیگر مثل بیمارهای زیر

بثورات دهان و زبان

این دانه ها که به علل مختلفی به وجود می آید و در بیماریهای خونی، قارچی و در حساسیت ها و در بیماری ویروسی و غیره پیداه می شود گاهی باعث سوزش و ناراحتی بیمار می گردد بایستی با داروهای موضعی مخصوص معالجه شود.

زخمهای فرو رونده دهان (آکله) و آفت ها دپم فی گوس

سیلان یا آب ریزش دهان

برطرف کننده بوی بد دهان

و داروهائی که بوی نامطبوع دهان را زایل می کنند

 

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 


 

 

دسته ها :

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

تعریف

بینی عضو حساس و محل اولیه پیدایش کانون عفونت است که این خود در اثر سرماخوردگی به وجود می آید همین سرماخوردگی و زکام نیز می تواند مبداء و محل زایش بیشتر بیماریهای ریوی در تعقیب عفونت سینوسهای صورت بوده باشد. اگربینی خیلی خشک باشد با روغن بنفشه یا از روغن نیلوفر می توان آن را نرم و خنک نمود اگر آب ریزش بینی و رطوبت زیاد باشد هلیله زرد و حضض را سائیده از هر کدام 2/5 گرم با 10 گرم پیه مرغ آمیخته خوب بسرشند و در بینی بمالند و یا اینکه میخک، و ج و حضض از هر کدام یک گرم خوب سائیده روزانه در بینی کشیده اگر خونریزی و رعاف پیش آید یک گرم زاج را در 5 گرم نشاسته سائیده در بینی کشند.

از بین رفتن حس شامه

خوردن ماءالاصول و ایارج فقیرا مؤثر است و مر را با انجیر غرغره کنند و با جوشانده مرزنجوش و درمنه ترکی سر را بشویند و در بینی کشند آب چغندر آب اذان الغار، آب سداب یا آب پودینه رقیق را استنشاق کنند یا سیاهدانه را جوشانده آب رقیق شده را در بینی کشند (5 گرم در یک بطر) یا سیاهدانه را به مقدار یک گرم نرم کوبیده در یک قاشق رغن زیتون ریخته سه قطره در بینی بچکانند یا 5 گرم مرزنجوش را در یک بطر آب جوشانده صاف کرده روزی 4 مرتبه استنشاق نمایند.

 

بدبوئی بینی

گاهی در اثر عفونت سینوسها و چرک درون آنها، زمانی به علت خورده شده تیغه و سط بینی و سوراخ شدن آن، گاهی مربوط به عفونت قفسه صدری یا ریه ها یا معده می باشد.

جستجوی علت و مداوای آن، سنبل یا عود یا سعد را سائیده در بینی کشند و صبر زرد و خردل را نرم کوبیده در سکنجبین حل کرده غرغره کنند یا سنبل قرنفل جعده، نسرین صبر، مرو آقاقیا و عفضض را نرم کوبیده مفردا یا مرکبا در بینی کشند با آب پونه رقیق شده مرتباً استنشاق نمایند.

 

رعاف یا خونریزی از بینی

بیشتر اوقات در تعقیب تب ها، ضربه ها و مخصوصاً در بالا بودن فشارخون دستکاری بینی پیدا می شود که در تب و فشارخون زیان چندانی ندارد مخصوصاً در بالا بردن فشارخون.

ساده ترین عامل بند آوردن خون بینی فشار نوک انگشت سبابه به قسمت گوشت بینی است این عمل را به مدت یک ریع ساعت با فشار ادامه می دهند خون بند می آید زیرا مبداء خونریزیهای بینی در همین قسمت است که به شبکه کسل باخ معروف است. یا به وسیله یک قطعه تنزیب تمیز به صورت تامپون در بینی گذارند. یا اینکه مقدار کمی کافور را در آب گشنیز یا کندر یا صبر زرد یا خون سیاوسان یا زاج را به مقدار کم نرم سائیده در آب گشنیر حل کرده با قطعه پارچه تامپون نمایند.

 

زیاد عطسه کردن

عطسه بطور کلی مقدار کم آن زیانی ندارد اما زیاد از حد آن موجب آفات و آزار خواهد شد اگر در بینی عفونت و یا ماده غلیظ وجود داشته باشد عطسه لازم است لذا عطسه در آخرین روزهای زکام که ممکن است ماده سفت شده تبدیل به چرک گردد خیلی مؤثر و مفید است، عطسه هرگاه از حد تجاوز کند و درمان آن لازم گردد بایستی روغن گل، روغن بید در بینی کشند و سر را با آب نیم گرم بشویند روغن نیم گرم در بینی بچکانند، ماساژ اطراف پشم گوش و حلق و بینی در تسکین عطسه مؤثر است و برای کم شدن عطسه باید دهان را باز کنند و در چیزی دور نگاه کنند یا روغن بنفشه در بینی چکانده از دود، غبار، بوها بخصوص سرخ کرده که باعث عطسه زیاد می شوند بپرهیزند و ریحان کوهی و انیسون بو کنند.


 
دسته ها :
X