معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 468967
تعداد نوشته ها : 2
تعداد نظرات : 1

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

  

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

براى حفظ بشره

براى باز شدن رنگ صورت و صاف شدن بشره از لکها و پوسته ریزیها و کم شدنغرورها و غیره هر روز صبح نصف استکان سکنجبین در نصفاستکان گلاب ریخته بقیه را آب سرد اضافه کرده تا یک لیوان شود صبح ناشتامیل نمایند و از خوردن غذاهاى غلیظ، سرخ کرده ، خیلى چرب و دیر هضمبپرهیزند و روزانه صورت خود را با آرد باقلا، آرد نخود، مغز بادام تلخ وکتیرا از هر کدام 25 گرم نرم کوبیده یک قاشق مرباخورى در نصف استکان شیرحل کرده ماساژ دهند و پس از سه یا چهار ساعت با آب سبوس گندم یا برنج یابا آب گرم ساده بشویند: اینعمل را تا سفید شدن چهره ادامه دهند


لک صورت

این لکهاى نامناسب ، بیشتر در زمان آبستنى پیدا مى شوند و در بانوان یا دخترانى که دچاراختلال سیکل قاعدگى هستند نیز به وجود مى آید، علاوه براختلالات ارمونهاى جنسى ، ضعف کار کبد و دستگاه گوارشى و بخصوص تاءثیر ارمونملانوترب هیپوفیز رادر ایجاد آن بى تاءثیر نمى دانند. در هر صورت براى معالجه موضعى آنها معالجه داخلىنیز شایسته توصیه مى باشد،یبوست و جذب سموم بیش از معمول روده ها، نیز عامل تشدید کننده لکها نیزخواهد بود آفتاب و تابش مستقیم خورشیدرل بسیار مهمى در ازدیاد آنها به عهده دارد، خوردن موادرنگ دانه مثل گوجه ، بادنجان مخصوصا سرخ کرده آنهاعامل زیاد کننده لکها مى باشد.

نسخه ساده براى لک صورت

شستن صورت با آب سبوس گندم یا برنج یا آب گرمساده یا آب گل زرفا توصیه مى شود، اینعمل را تا حصول نتیجه کامل مى بایستى ادامه داد اینشستشوى صورت بعد از مالیدن داروهاى بالا انجام مى شود وگل زرفا بهتر از سایر شستشو دهنده ها مى باشد. براى اینکار شنبلیله و افسنطین نیز مفید است.

پوست و گوشت و تخمخربزه را خوب نرم سائیده با بوره (براکس ) مخلوط کرده بمالند اینفرمول براى قارچ هاىپوستى (پتى ریازیس ) نیز خیلى مؤثر است داروهاى فوق را باید چرخ کرده یک استکان ازآن را با 5 گرم بوره مخلوطکرده بمالند پس از سه چهار ساعت بشویند.

پزشکى در مصر قدیم

تصویر فوق یک پزشک مصرى در را در (1400-1500 قبل از میلاد مسیح ) نشانمیدهد. این پزشک لباس سفید پلیسه شده و کلاه گیس ‍ مخصوصکه نشان وقار پزشکى بوده است ملبس میباشد. او مشغولمعالجه بیماریست که فک او دچار عارضه کزاز مى باشد. این بیمارى در یک طومار قدیمىتشریح شده است کهامروزه بنام ادوین اسمیت پاپیروس ‍ نامیده مى شود.
پزشک با اطمینان کامل و مهربانى زیاد مشغول معالجه بوده در حالى که بیماربوسیله تکیه گاهآجرى بطور نشسته نگاهدارى شده است . دستوراتدرمانى روى طومارى که در دست دستیار پزشک است نوشته شدهاست

پزشکى مصر 2500 سال در دنیاى قدیم مقام شامخى داشته است .

نسخه ساده لک بر

مشک ترامشیع با برگ بادام تلخ را جوشانده آب آن را بمالند یا اینکه روغنبادام تلخ مالیدهسپس با آب سبوس یا آب بابونه یا مریم گلى یاگل بنفشه صورت را بشویند.

غازه
داروهائى که براى تمیز کردن به کار مى برند غازه نامند.مهمترین آنها عبارتند از:

آرد عدس ، آرد نخود، آرد باقلا، آرد برنج ، آرد گرسنه ، یا کاودانه ، هرکدام را به تنهائىیا چندتاى آنها را تواءم کرده نرم کوبیده در شیرریخته لکه هاى صورت را با آن ماساژ دهند. (روزى چندینمرتبه ) کسانیکهمایلند صورت زیباى خود را (بعد از سیرت زیبا) حفظ کنند به نکاتزیر توجه نمایند. ازخوردن زنیان زیاد، زیره زیاد، نوشیدنى هاى ناگوار،گل خوارى ، چیزهاى مشابه آن و نشستن در نور آفتاب و خوردنغذاهاى سرخ کردهو چرب و محرک خوددارى نمایند.

همچنان که مکررمتذکر شده است براى شفاف شدن صورت و پوست بدن لازم است بدن را از جرمهاى اضافى وخلطهاى بیمارى زا پاک و تصفیهنمود تا از این رهگذر خون صاف و روشن و رقیق و طبیعى شده، چهره پاک و شفاف شود، براى این کار میتوان از داروهاى زیر استفاده کرد:

شربت افتیمون ، ایارج فیقرا، ماءالجبن ، شربت آلو، و تمرهندى ، شربت انار وعناب . بعد از به کار بردن داروهاى فوق و تصفیه شدن خون وپاک سازى بدن از خلط غالب ، دستورات زیر مفید است.

داروهاى مؤثر با خالها (کک مک)

این رنگ دانه هاى نقطه اى شکل که در سطح بدنکمتر و در صورت بیشتر دیده مىشوند ملانین یا رنگ دانه پوست است که بهعلل نامعلومى بدینشکل تظاهر مى نماید آنها که سطحى بوده و تازه شروع شدهباشند به درمان جواب مثبت مى دهند اما آنها که کهنه و درعمقپوستنشسته اند مقاوم ترند، آنچه باعث زیاد شدن و پر رنگ شدن آنها مى گرددعبارت است از تابشآقتاب و نور خورشید خوردن غذاهاى محرکمثل فلفل بادنجان گوجه فرنگى و بعضى ها معتقدند خوردن مغزکله گوسفند درازدیاد آنها مؤثر است.


آنچه در لک صورت گذشت در درمان این بیمارى نیز به کار مى رود.

پونه کوهى را نرم سائیده در سرکه حل کردهبمالند (مقصود از مشگ طرامشیع است ) پوست کدو را نرم کوبیده با سرکه به صورت خمیردر آوردهضماد کننداگر مقاوم بوده و از بین نروند زربیخ زرد نیم قسمت ، کندش یک قسمت با آب خمیر کردهضماد نمایند قبلا بایستى صورت را با آبگرم بشویند. (مثلا زرنیخ 1 گرم - کندش 2 گرم).

آثار خون مردگى

این آثار که در اثر ضربه و سقطه به وجود مىآید به صورت سبز رنگ در زیر پوست باقى مى ماند که با ضماد برگ ترب یا برگ نعناعو یا کمى زرنیخ واوشق از بین مى رود.

 

 

براى از بین بردن خال کوبیها

 

نسخه دیگر براى لک آبستنى و کک مک

 

نسخه ضد لک

 

نسخه خیلى مؤثر براى لک صورت

 

نسخه براى لکه هاى قهوه اى پوست و لک صورت
نسخه براى لک هاى مقاوم
لک صورت تواءم با غرور
دارو و راه درمان مؤثر جهت انوع اگزما چه به صورت خشک و یا تر ( پسوریازیس یا صدفی وووو) به ما مراجع کنید و درمان شوید. 

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد


دسته ها :

 

 

 توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

نازائى داراى علل متعددى است که مربوط به هر دو جنس (زن و مرد) مى باشد بارور نشدن یا مربوط به بارور نکردن است یا مربوط به باردارنشدن که هر یک جداگانه بررسى مى شود.

براى جستجوى بارور کننده (مرد) کار آسان تر و ساده تر است زیرا با یکآزمایش نطفه علت اصلىمعلوم مى شود بدین طریق که کمبود نطفه یا نبودن آن علت را مربوط به مرد، در غیر اینصورت بیشتر متوجه زن است آزمایشان وبررسیهاىپزشکى زنان مامائى ، علت را آشکار می سازد در هر صورت براى پیدایش ‍ جنین سلامتى هر دو لازم است .

داروهائى که مربوط به مرد و بیمار او مى باشد در صفحات قبل گذشت اکنون به علل نازائى و درمان آن مبادرت مى گردد.

بیماریهاى شایع که باعث نازائى مى گردد بیشتر از نوع عفونتهاست مثلچسبندگى لوله ها، وجود عفونت در واژن و کیسه رحم و نیز عفونى شدن خودتخمدانها، کجى رحم ، چاقى بیش از حد و عوامل بیشمار دیگرى که از بحث ماخارج است.

مرتب بودن سیکل زنانگى و تخمک گذارى ماهیانه عامل دیگرى است که بایستى به آن توجه نمودعوامل متعدد دیگرى وجود دارد که شرحآن در خور این کتاب نیست . لیکن به بعضى از داروهاى گیاهى که کمکى به باردار شدنبنماید اشاره مىشود.

1-شستشوى واژن به وسیله جوشانده شهمحنظل بطور روزانه (5 گرم شهم حنظل در یک بطر آب ) 2 - بادیان 5 گرم نرم کوبیده بایک استکان گل قند صبح و عصرمیل نمایند این دستور را به مدت 15روز بعد از پاک شدن به کار برند. سه روز بعد از پاک شدن به مدت یک هفته شب ها ازشیاف زیراستعمال نمایند (از راه واژن)

نسخه شیاف بعد از پر کردن فرممزاج سنج ارائه خواحد شد.

پس از اینکه نسخه بالا تمام شد در رگل بعدى دستورات شیافها مثل قبل سه روزبعد از پاک شدن تکرار مى شود و از روزى که حمام رفته و بهاصطلاحپاک شده اند این نسخه را ادامه مى دهند تا داروها تمام شود یعنى از روز پاک شدن تاروز قاعدگى بعدى باید داروى زیر روزانهمصرف شود.


اگر نازائى به علت تغییرات محیط داخلى رحم در اثر گرمى مزاج باشد که اسپرم( نطفه) را فاسد و به اصطلاح بسوزاند درمانزیر توصیه مى شودعلائم گرمى مزاج و تغییر محیط داخلى رحم عبارت است ازگرمى ، غلیظى و سیاهى خون حیض و زیادى رویش موى عانه و احساس گرمى و سنگینی ناحیه رحم .

درمان در مزاجهاى گرم

در این مزاج در روزهاى قاعدگى هم از دارو استفاده مى شود.

شربت بنفشه ، و نیلوفر و سیب و لیمو و صندل و سکنجبین و شیره تخم خرفه لازم به تذکر است که یکى از شربتها را با سکنجبین و شیره تخم خرفه مصرف نمایند، تا علائم بالا وجود دارد این دستور را بایستى ادامه داد (یعنى تا طبیعى شدن رنگ خون و برقرار شدن حرارت طبیعى در رحمو احساس سبکى به وسیله بیمار) اگر صفرا غالب باشد پاکسازى آن را نموده ،ماءالشعیر یا لعاب اسپرزه و آب تاجریزى به کار برنداینگونه بیماران دستورات فوق را از زمان پاک شدن تا شروع قاعدگى بایستى ادامه دهند و در زمان قاعدگى در سه روزاول روزى10 گرم تخم گشنیز را نرم کوبیده صبح ناشتا و عصر میل نمایند سهروز دوم داروئىمیل ننمائید

نازائى به علت خشکى رحم

در این محیط اسپرم( نطفه) خشک شده و اسپرماتوزوئیدها نمى توانند به پیشروى خود ادامه دهند لذا مى میرند.

علائم وجود این حالت عبارت است از:

کم بودن خون قاعدگى ، لاغرى بدن ، خشکى و یبوست واژن و هنگام نزدیکى مردمحیط واژن را خشک احساس مى کند.

درمان:

شربت بنفشه ، شربت نیلوفر، با گلاب و شیر تازه میل نمایند و محیط واژن رابا روغن بنفشه یا با روغن تخم کدو و پیه مرغ چرب نمایند و مغزسر مرغ را با لعاب بهدانه تواءم کرده و در واژن بمالند.

نازائى به علت رطوبت و ترشخات زیاد رحم

در این محیط اسپرم به علت زیادى ترشحات و لزجى آن نمى تواند پیشرفت و جذباوول (تخمک ) زن گردد و با سیلان رطوبت دائم رحمى ، خارج مى شود، مرد هنگامنزدیکى ترى زیادى از حدى را احساس مى کند اینگونه رحم هااگربارور هم شوند به سقط نزدیکند.

معتقدند که اینگونه بیماران بیشتر مبتلا به لک صورت مى شوند.

درمان:

پاکسازى و کم کردن عامل بیمارى به وسیله مصرف ایارج فیقرا و شستشوى واژن باجوشانده آویشن ،گل سرخ و مریم گلى (از هر کدام 10 گرم) 7 روز پس از جوشاندن روزى چند مرتبه شستشو نمایند و یا شحمحنظل ،آنزورت ، تخم شبت ، سماق و عود از هر کدام 5 گرم نرم کوبیده با 20 گرم پیه مرغممزوج کرده شیاف ساختهاستعمال نمایند. و از جوشانده سعد،سنبل ، قسط، و زنیان به صورت حمام داروئى استفاده نمایند.

اگر نازائى به علت غلبه بلغم ، صفرا، و یا سودا باشد که نشانه بلغم خروجترشحات سفید و علائم صفرا ترشحات زرد و بیانگر حالتسوداوىترشح سیاه است ، باید پس از پاکسازى خلط غالب ، درمان را شروع کرد.

یکى دیگر از علل نازائى چاقى بیش از حد و علل دیگر لاغرى مفرط است که دراولى درمان لاغر شدن و در دومى راه معالجه ، چاق شدن است .

نسخه :

داروى زیر بالخاصیت کمک به باردارى مى نماید.

خوردن فادزهر حیوانى با دوغ و خوردن تخم نارنج نرم کوبیده با شیر گاو هر یکبه مدت سه روز بعد از پاک شدن (روزى 5/2 گرم)

دستورها

این دستور بالا مخصوص زمان قاعدگى است و در سه روز آخر قاعدگى خوردن داروشروع مى شود (یعنى سه روز مانده به پاک شدن شروع کنند)روزانهبا جوشانده برنجاسف سه چهار مرتبه شستشو نمایند (بعد از پاک شدن ) و کسانى کهمبتلا به خونریزى نامرتب مى باشند روز 5 گرمبرنجاسفرا جوشانده صبح و عصر میل نمایند خوردن برنجاسف را تا زمانى که خونریزى وجود داردادامه دهند.

نسخه :

نازائى به علت ترشحات غیرچرکى

انیسون ، بومادران ، و مر را به نسبت مساوى شیاف ساخته استعمال نمایند وکندر و گلنار از هر یک 10 گرم مرمکى ومقل از هر کدام 10 گرم ، مصطکى و ریشهمرجان و ریشه انجبار و ریشه ایرسا و بسفایج ، مخلصه وگل ارمنى نیز از هر کدام 10 گرم همه را نرم کوبیده در یک شیشه مرباى بالنگ ریخته روزى سهقاشق مرباخورى.

نسخه :

براى ترشحات زنانگى و هم چنین خونریزیهاى نامرتب روزى 20 گرم ریشه انجباررا جوشانده صبح و عصرمیل نمایند، شستشوى ترشحات رحم نیز بااین جوشانده بهبودى مى یابد، در خونریزیهاى رحمى یا جاى دیگر تواءم کردن برنجاسف وریشهانجبار توصیه مى شود.
نسخه :

براى تصفیه رحم باید سبوس گندم یا جوزالسرو، برنگ کابلى ، زاج ، شحمحنظل را جوشانده رحم را بشویند سپس میوه کاج ، پوست انار، برنگ کابلى ،گل بابونه ، گل بومادران ، بادیان از هر کدام 5 گرم جوشانده یک هفته صبح وعصرمیل نمایند. یا ابهل ، ریشه ایرسا، بسفایج ، تخم شوید،تخم هویج ، بهمن پیچگل بابونه ، بومادران ، بادیان از هرکدام 15 گرم 10 روز صبح و عصر جوشاندهمیل نمایند.

نسخه براى باردار شدن

خارش واژن در حاملگى

گل سرشوى را نرم کوبیده در لعاب دانه خطمى حل کرده بمالند و یا گل سرشوىرا در دوغ و شیره تاجریزى و آب کاسنىحل کردهدر آب بنشینند و خود را شستشوى نمایند گل بنفشه ، گل نیلوفر،آویشنشیرازى را جوشانده براى شستشوى بکار برند. یا با آب کاهو وآب گشنیزخام چرخ کرده ، خود را بشویند.

براى کمک به زایمان

اگر زایمان سخت باشد ولگن بیمار کوچک نباشد داروهاى زیر در تسریع زایمانکمک خوبى مى نمایند.

مشک طرامشیع ، پرسیاوشان ، از هر کدام 5 گرم جوشانده سه مرتبه در روزبدهند از جوشانده بابونه ، شبت ، مرزنجوش ، مغزناخنک و برگ چغندربصورت حمام داروئى استفاده کنند.

آنچه زایمان را سخت تر مى کند.

خوردن آب زیاد و خوردن غذاهاى شور و نشستن در جاى خیلى سرد در زمان آبستنى.
براى برطرف شدن رنگ زرد و پریده زائو از دستور زیر استفاده شود.

انیسون را نرم کوبیده با شکر روزى سه قاشق مرباخورى .

مجددا براى تسهیل زایمان از دستور زیر استفاده مى گردد.

گشنیز را با ریشه کنده خورد کرده به ران بیمار ببندند. این دستور از طریقجذب پوستى شاید مؤثر باشد.

باز نسخه اى براى تسهیل در کار زایمان

جوشانده برگ خطمى میل کنند و ضماد برگ خطمى زیر شکم بندند یا آب شنبلیله یاکتان براى شستشوى واژن بکار برند یا آنغوزه یک گرمصبح یکگرم عصر یا 3 گرم سداب و یا 2 گرم مر تجویز نمایند و در تعقیب آن آبابهل نوشند یا با جوشانده سداب و یا افسنطین و یا ابهل یا گل شب بو واژن راشستشو دهند یا جوشانده 10 گرم برگ ریحان با کمى شکرنوشند یادو نخود زعفران را نرم کوبیده با دو عدد زرده تخم مرغ بدهند یا 5 گرم مرزنجوش رادر یک لیوان آب جوشاندهمیل نمایند یا 5 گرم تخم کتان راجوشانده با 5 گرم مقل نرم کوبیده یا 5 گرمگل زوفایا 5 گرم برگ کلم یا 5 گرم سداب را جوشانده میل کنند یا جوشانده 5 گرم مشگطرالمشیع دهند. همه ى این دستورات درتسهیل کار زایمان مؤثرند.

کمک براى خروج جنین

پودینه 5 گرم

باقلا 10 گرم

مشگ طرامشیع 10 گرم

جوشانده دو روز صبح و ظهر و شب میل نمایند و سیاهدانه یا کندش را کوبیدهانفیه کنند تا در اثر عطسه کمک بیشترى به زایمان شود.

براى تسکین دردهاى بعد از زایمان جوشانده اذخرمکى و جوشانده گل پنیرک ازهر کدام 5 گرم و یا مقدارى شبت را جوشانده بیمار در آب آن بنشیند ویا زنیان ، تخم شوید از هر کدام 5/2 گرم در 2 لیوان آب جوشانده هر مرتبه یک استکانمیل کنند و یا از جوشانده تخم کتان خود را بشویند.

زیادى خون قاعدگى

نسخه :

خونریزى به علت چرکین شدن رحم (عفونت)

در عفونتهاى رحمى چه مربوط به جسم رحم و چه خود واژن و چه ابتلاء تخمدانهاباشد ممکن است باعث نامرتبى قاعدگى شود، در هر صورتداروهاى گیاهى خوراکى روى آنها مؤثر است لیکن داروهاى شستشو دهنده و شیافها اثرات بیشترى روى واژن دارند.


 خارش واژن در غیر آبستنى

این حالت بیشتر در اثر وجود صفرا (کبدى ) وبلغم (تغذیه اى ) و کمتر در اثر سوداى (عصبى ) به وجود مى آید. اما شایع ترین علتخارشواژینال ، قارچها مى باشند، عفونت ها نیز در این باره بى تاءثیر نیستند.

درمان :

پائین آمدن رحم

این بیمارى بیشتر در تعقیب زایمانهاى زیاد وفشار و زور زدن براى خروججنین پیش مى آید و لاغرى و ضعف عمومىمى تواند یکى ازعوامل آن بوده باشد، به هر علت کهپائین افتادگى وجود داشته باشد باید ازنفخ زیاد روده ها و جمع شدن ادرارزیاد در مثانه و یبوست مزاج ،جلوگیرى به عمل آورد. اگر مزاج بیمار رطوبتى و سرد باشد با ایارجفیقراپاکسازى نماید، بیمار مبتلا به هنگام نشستن بایستى تمامسرینخود را روى زمین قرار دهد و سعى کند که از عطسه و سرفه وزور زدن و بلندکردن اشیاى سنگین خوددارى نماید.

و یا گل سرخ ، آقاقیا، پوست انار، موردجوشانده شستشو نمایند و یا همه را کوبیده خمیر کرده به صورت شیافاستعمال کنند.

سرطان رحم

قبل از اینکه باعث گرفتارى اعضاء دیگر شودبایستى تحت عمل جراحى قرار گیردقبل از عمل مى توان براى کم شدن ورم وقدرت پیشروى و کم شدن حجم آن از داروهاى گیاهى استفاده نمود.

درمان :

آبسه پستان

تمام داروهاى ضد ورم را در اینجا مى توانبکار برد و همه را بهتر استموضعا بکار برندمثل آرد باقلا و سکنجبین و روغن گاو به صورت ضماد یا اسپرزه در سکنجبینپخته به مدت سه روز و یا ضمادهائیکه براى ورم و انجماد شیر مفیداست بکار برند.

اگر ورم در مزاج سرد باشد زیره ، کرفس ، سداب ، سائیدهیا بابونه و بادیان سائیده با آب ضماد کنند اگر مزاج گرم است شیره خرفه ، وسرکه و یا روغن بنفشه بمالند اگر ورم زیاد باشد آرد باقلا آرد جو و آبگشنیز و نبات را کوبیده در سفیده تخم مرغحل کردهضماد نمایند و یا برگ تاجریزى و برگ کالنج را کوبیده ضماد کنند یا کنجد، تخم کتان، بابونه واکلیل را کوبیده خمیر کرده بکار برند.

اگر در اثر خارج نشدن شیر به علت نخوردننوزاد و یا علل دیگر باشد، از جوشانده تخم کتان ، بابونه ،گل بنفشهو گل خطمى و تخم شنبلیله به صورت ضماد استفاده شود.

اگر شیر در پستان عفونت کرده و خارج نشودپیاز را پخته له کرده با مغز نانیا خمیر ترش و آرد باقلا و روغن کنجدآمیخته ضماد کنند یا آردکنجد، روغن خوراکى و آرد باقلا راآمیخته تجویز نمایند یا تخم کتان ، تخمشنبلیله یا مرو، تخم خطمى ، و برگخطمى ، برابر کوبیده خمیرکرده به کار برند.

نسخه براى زخم نوک پستان یا ترک خوردگى آن

در هنگام شیر دادن متاءسفانه نوک پستانها زخمشده ناراحتى براى مادر ایجادمى شود یک داروى خیلى مؤثر زخم رابهبودى خواهد داد

دستورات زیر براى سفت شدن و کوچک ماندنپستانها

نسخه  و دستورات بعد از پر کردن فرم مزاج سنج ارائه خواحد شد.

 

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

                           

دسته ها :

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 علت این بیمارى زیاد و متعدد بوده و شناسائى آن لازم است زیرا براى معالجهو درمان ، با شناخت علت آن مى توان نتیجه مطلوب را به دست آوردمثلا ورمهاى موضعى با ورم عمومى بدن یا ورم هاى داخلى و خارجى بدن با همفرق داشته ، لذامحل استقرار ورم مهم است .

رب خوردگیها، تصادفات ، تصادمات ، همه باعثورم موضع آسیب دیده مى گردند، شکستگى هاى استخوانى تواءم باورم و خون مردگیهاى زیر پوستى و همراه با برآمدگى ، آبسه ها، عفونتها،پیدایش مایه در انساج همه تواءم با ازیاد حجم خواهند بود، گستردگىو وسعت دامنه ورمها و متفاوت بودن درمان آنها، توجه خاصى را به خود جلب مىنماید!
اگر ورم سطحى باشد با چشم دیده مى شود و اگر عمقى باشد از روى علائم و آثار آن پى به وجودش برده مى شود. ورمهائى که داراى مبداءبلغمى بوده و در رسوبات و ترکیبات آنها بلغم بکار رفته است که در حقیقت جمع شدن مواد لنفى مى باشد معمولا بدون درد بوده ولى بیمارسنگینى خاصى را احساس مى کند اگر عامل بیمارى زا و رسوبات حاصله درمحل تورم از مواد سوداوى باشد با صلابت و سفتى همراه است و آثار دیگر، سودا، در بیمار مشهود مى باشد.

درمان:
درمان این بیمارى با احتیاط و در عفونت هاى شدید بایستى از داروهائى شیمیائى استفاده شودمثل ورم عمومى بدن به علت نارسائى حاد کلیه و یا ورمهاى شدید مفصلى در روماتیسم حاد و غیره .
داروهاى گیاهى کمکى به کم کردن ورم و گاهى در از بین بردن آنها کمک شایانىمى نمایند از جمله جوشانده حب الغار،گل بومادران ، افسنطین ، زیره ، ریشه ایرسا، کرویا، پودینه ، مرزنجوش اینداروها در ورمهاى بلغمى (به علت جمع شدن لنف ) بسیار نافع است، ضماد زیره ، ضماد بومادران ، گوگرد و انیسون براى این نوع ورم ها بسیارمؤثر است.

توجه باید دانست که گل بومادران در هنگام احتراق یا موقعى که آن را پودرکرده موضعا به کار برند حرارت بسیار زیادى از خود خارج مى کندزیرا ثابت شده است که داراى خاصیت اشعه مادون قرمز مى باشد.

نسخه :
روغن بادام ، روغن بومادران ، به نسبت مساوى کرده آرد باقلا و کمى سرکه اضافه نموده بپزند تا بهشکل خمیر در آید به موضع ورم ضماد نمایند در همان روزهاى اول آثار بهبودى و کم شدن تورم مشهود خواهد شد این دستور براى ورم بیضه (اورکیت ) نیز بکار مى رود.

در ورم هائى که به علت خونریزى زیر پوستى ایجاد شده باشند داروهاى رادعمثل صندل سرخ و سفید فوفل ، گل ارمنى ، مامیثا، آقاقیا، گل سرخ و غیرهبکار مى رود بعضى ها معتقدند که رادع و مرخى با هم داده شود (یعنىداروى پخش کننده و شل کننده با هم بکار برند)

داروهاى مرخیه (شل کننده)

مثل آرد جو، گشنیز تر، گل خطمى ، گل پنیرک و غیره

داروهاى محلله مرخیه (شل کننده و حل کنند)

مثل بابونه ، اکلیل ، تخم شوید و غیره

داروهاى مرخیه محلله

مثل آرد باقلا، آرد خطمى ، گل پنیرک (خبازى ) بابونه و غیره.

داروهاى محلله

مثل بابونه اکلیل ، تخم شنبلیله و غیره.

رعایت دستورات زیر براى ورمها بطور کلى لازم است 

1- در ابتداى بیمارى هنگام پیدایش و شروع باید از داروهاى رادع استفاده شود.

2- در استقرار ماده از داروهاى رادع و مرخمى.

3- در انتهاى بیمارى محلل مرخمى.

4-  که مرحله انحطاط است محلل تنها بکار برند.

5- اگر ماده به تحلیل نرود و ورم تمام نشود از داروهاى منضج یا پزنده مثل (تخم کتان ، انجیر، چلغور کبوتر و غیره ) استفاده تا ماده پخته سربازکند اگر در این حال هم سرباز نکند بایستى محل تورم را که مسلما با چرکزیادى تواءم است ، شکافت . و این شکافتن موقعى فرا مى رسد که : داروى منفجره داده شده باشد اگر با داروى منفجره رک خارج نشد نوبت شکافتنفرا مى رسد.

در ورمهاى با علت خون مردگى ، خرفه را کوبیده در سرکه محل کرده ضماد نمایند یا در داروهاى رادع گذشته را ضماد کنند اگر خون مردگىتواءم با درد شدید و التهاب باشد آب گل خطمى یا آب برگ خرفه یا کاهو یا ترشک یا خشخاش به کار برند.

نسخه مرهم رادع

اگر خون مردگى به له شدگى نسج تواءم باشد و مدتى جریان خون قطع گردد و تغذیه عضو آسیب دیده دچاراختلال شود، پوسیدگى و سیاه شدگى در عضو پیدا شده که باعث غانغاریا (کانگرن ) مى گردد. در اینجاست که بایستىعمل جراحى انجام پذیرد. قبل از شروع کانگرن در صورتیکه عضو گرم باشد و جریان خون کمى در آن برقرار باشد و عضو گندیدگى و سیاهشدگى نداشته باشد محل ورم را شرط زده یعنى تا حد امکان کارى کنند که از آنمحل خون جارى شود تا خونهاى سیاه و فاسد شده خارج گردد، سپس از دستورات زیر پیروى کنند.

نسخه براى جلوگیرى از کانگرن

این داروها مانع عفونت و قاطع رطوبت یا ترشحات و گندیدگى هستند. مثل آرد گرسنه(گاودانه) سکنجبین یا مازو وگل ارمنى و زاج از هر کدام 5 گرم نرم کوبیده در 2 قاشق عسل حل کرده ضماد نمایند.

اگر رنگ ورم آبى باشد مرتبا آن را با آب گرم شستشو داده از آرد عدس که درعسل حل کرده باشد ضماد کنند اگر ورم رو به سفتى گذارده باشد باید گاهى ملین و زمانى از محللها ضماد کنند تا سفت تر نشود زیرا سفت شدنورم باعث نرسیدن خون و شروع کانگرن خواهد شد و اگر کاملا کانگرن پیش آمد باید هر چه زودتر قطع عضو نمایند تا سبب آسیب سایر اعضاءنشود.

ورم با علت صفرا که شکل آن شبیه باد سرخ مى باشد، درمان با شربت بنفشه ، عناب ، شربت لیمو و نارنج به مدت سه روز بعدا کدوى رندهکرده و آب برگ خرفه و کاهو و بارهنگ و تاجریزى و گشنیز و صندل وفوفل با لعاب اسپرزه و قدرى سرکه ضماد نمایند در اینجا به ضمادهاىحل کننده احتیاجى نیست .

ورم غدد لنفاوى (پشگ)

علت پیدایش این ورمها دفاعى است که بدن در مقابل ورود میکروبها، انگلها،قارچها و غیره از خود نشان میدهد معمولا هر جا پشگى وجود داشته باشدزخم ، عفونت و آثار ورود میکروب به بدن را بایستى در آنجا جستجو کرد. عفونتهاى داخلى بدن و بیماریهاى بدخیم و بیماریهاى خونى و غیره غددلنفاوى بدن را بزرگ مى نماید در هر صورت با مشاهده و لمس ‍ پشگها، بایستىبه عفونتها مشکوک شده راه درمان ، پیدا کردن علت اصلى و رفعآن و پاکسازى بدن از خلط غالب است ، سپس داروهاى مرخى مثل گل خطمى ،گل بنفشه و تخم مرو را با موم و روغن مخلوط کرده ضماد نمایند استعمال و بهکار بردن داروهاى رادع در اینجا ممنوع است مخصوصا اگر تعدادپشگها زیاد باشد.

پس از دادن داروهاى مرخى (داروهاى شل و نرم کننده ) بایستى داروهاى محللبه کار برند اگر غدد لنفاوى رو به کوچک شدن گذارده و جمع شوند،منضج و منفجر کننده بکار برند.

 در ورمهائى که مبداء آنها زخم و عفونت یاعامل دیگر باشد 10 گرم زرنباد را کوبیده در آب خمیر کرده ضماد نمایندیا برگ توت سیاه سائیده ضماد نمایند اگر بخواهند سرباز کند از گذاردن ضمادبرگ توت موقعى که پشک خوب نرم شده باشد استفاده کنندضماد برگ شانه یا تخم کتان ، اسپرزه ، گل خطمى و خمیر ترش مفید است یا آجررا پخته نرم کوبیده با روغن کرچک خمیر کرده ضماد نمایند تاباعث پخته شدن و سرباز کردن پشگ گردد.

مالش پشگها بطور عموم با روغن زیتون اکثرا مفید واقع مى شود.

این نکته لازم به تذکر است که با دادن مبردات و رادعات ، چون صندل ، آقاقیا،فوفل ، گل ارمنى ، گلاب ، آب گشنیز و کاهو در ابتداى شروع بیمارى یعنى زمانى که پشگها درحال بزرگ شدن هستند خیلى مفید و مؤثرتر است . هنگامى که بیمارى استقرار پیدا کرد دادنمحلل ها مثل بابونه ، گل خطمى ، تخم شنبلیله ، مغزناخنک توصیه مى گردد در این موقع فقط داروهاىحل کننده مؤثرند اگر تورم با درد و فشار همراه باشد، منضجاتى مثل بزرگ ، تخم شنبلیله ، انجیر، شیر مرو به محللها اضافه نمایند.

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد  


دسته ها :

 

  توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

بیمارى است که در اثر زیاد شدن اسید اوریک خون به وجود مى آید علت ایجاد درد، در اثر جمع شدن رسوبات اوراتها در لابلاىمفاصل (مفصل انگشت بزرگ پا) است درمان این بیمارى مثل درمان دردهاى مفصلى است که قبلا گفته شده است ،فرمول معجون سورنجان و بقیه داروهاى آن از همه مفیدتر است زیرا سورنجان داراى کلشین است و داروى اصلى نقرس همان کلشى سین مى باشد،بقیه داروهاى مالیدنى و ضمادى قبلى نیز براى نقرس ‍ مفید است.

مبتلایان به نقرس اگر مى توانند از تریاق کبیر استفاده کند نتیجه بهترى بهدست خواهند آورد تا داروهاى دیگر، بیماران نقرسى اگر روزانهبجاى آب از آب آلو و سکنجبین استفاده کنند بهتر است اگر التهاب و درد شدیدباشد از نسخه زیر استفاده نمایند.

نسخه:

محل التهاب و درد را باید با آب برگ چغندر و سکنجبین بشویند یا با گل ارمنى ، تخم شوید، تخم کرفس ، بادیان ، زنیان ، آویشن شیرازى ،انیسون و تخم گشنیز از هر کدام به نسبت مساوى کوبیده در پیه یا روغن زیتون ریخته بمالند، میتوان از چندتاى آنها نیز استفاده نمود.
خرفه در گلاب حل کرده قدرى کافور افزوده ضماد کنند دادن آب ترب و سکنجبین وتبدیل مزاج به مزاج طبیعى باعث از بین رفتن رسوبات شده ، درد را ساکت مى کند.

بیماران مبتلا به نقرس مى توانند روزانه بجاى آب ماءالشعیر نوشند و نیزبایستى از داروهاى زیاد کننده ادرار استفاده نمایند و از غذاهاى غلیظ وچرب و سرخ کرده و گوشت پرهیز کنند و غذاهاى سرد و رقیق مصرف نمایند.

رژیم مبتلایان به اسیداوریک

خوددارى از مصرف گوشت مخصوصا حیوانات جوان ، دل ، قلوه ، جگر، مغز، کله پاچه ، ماهى ، خاویار، تخم مرغ ، دوغ خیلى ترش ، چاى پررنگ ،کاکائو، قهوه ، باقلا، لوبیا و مواد

یگر پورین دار.

نسخه:
معجون
مسهل ضد رطوبات موضعى و منقى اعضاء از خلط غالب (عامل بیمارى زا)

نسخه مؤثر براى ورم مفاصل و دردهاى پراکنده

درد عصب سیاتیک یا عرق النساء

این بیمارى که فراوان ترین دردهاى کمر و پشت پاها را تشکیل مى دهد دامنگیربیشتر افراد چاق مى باشد دردهاى منتشره از عصب سیاتیک بستگى بهمحل آزردگى عصبى دارد دو نوع درد سیاتیک وجود دارد یکى مربوط به تنه عصب ودیگرى مربوط به شاخه هاى آن است دردهاى تنه اى بیشتر دراثر فشار مهره ها و تومورها و دیسکها و دردهاى شاخه اى اکثر مربوط بهعوامل خارجى ازقبیل ضربه - ورم - فشار و تغییر شکل مهره هاى ستون فقرات مى باشد.
داروهاى بیمارى نقرس و دردهاى مفصلى کم و بیش روى دردهاى سیاتیکى مؤثر است.
حمام داروئى

مرزنجوش ، پودینه ، بومادران ، مغز ناخنک همه را به مقدار کافى جوشانده بیمار در آب آن بنشیند.
بیمار مبتلا به دردهاى سیاتیکى مى تواند روزى دو گرم دانه اسفند کوبیده را در دو نوبت صبح و عصر کفلمه نمایند: اینعمل را تا پایان بهبودى درد بایستى ادامه دهند.


 

دسته ها :

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد 

درد ستون فقرات مربوط به عوامل متعددى است که به اهم آنها بطور اختصاراشاره مى شود از جمله ضربه ها، ورم ها و تغییرات مهره اى در اثرفشار خارجى یا داخلى روى مهره ها، تورم یا جابجائى و یا تغییر مکاندیسکها، دست اندازیهاى بدخیم سایر اعضاء روى مهره هاى پشت ، خوردگى ویا روئیدن استخوانهاى اضافى روى لبه مهره ها، سنگینى وزن و بیماریهاى زناناز نوع دستگاه تناسلى ادرارى و بسیارىعوامل دیگرى که مى تواند به علت فشار روى تنه یا شاخه هاى عصب سیاتیک دردایجاد نماید.

درمان درد در اثر ضربه

ضماد آرد جو، آرد باقلا، تاجریزى از هر یک 50 گرم همه را نرم کوبیده درروغن دنبهحل کرده یا با 250 گرم دنبه با هم کوبیده در محل درد ضماد نمایند یا مورد،شوید، بومادران از هر یک 20 گرم مغز ناخنک و افسنطین از هر کدام 15 گرم نرم کوبیده با 250 گرم دنبه ضماد نمایند.

درد به علت ورم

درمان اینگونه دردها با مالش یا ضماد داروئى تسکین مى یابد مثل لعاب تخم شنبلیله ، لعاب تخم کتانگل بنفشه ، گل خطمى ، میتوان چندتاى آنها را کوبیده با پیه مرغ و مغز ساق قلم گاوداخل کرده بمالند. مسکن هاى دیگر که در اینجا بکار مى رود عبارتند از روغن قسط، روغن بابونه ، روغن سوسن

داروهاى خوراکى ضد درد متعدد بوده از جمله مصطکى و انیسون را میتوان نام برد.

نسخه ضد درد

نسخه ضد درد و ورم بصورت خوراکى

درد کمر به علت سردى مزاج

درمان :

درد کمر به علت غلبه بلغم

نسخه:

دردهاى پشت که عارضه اى از نوع شرکت دیسکها نداشته باشد همه با داروهاى خوردنى ، مالیدنى ، و ضمادهاى فوق بهبودى مى یابد: دردهاىزمان قاعدگى و یا شرکت ناراحتیهاى زنانگى با درمان فوق بهبودى مى یابد مالیدن پودینه و سیر با روغن زیتون و یا مغز ساق گاو به دردهاىکمرى خیلى مؤثر است .

درد مفاصل

هر درد که در بندگاهها پیدا شود، درد مفاصل نامیده مى شود مثل مفصل مچ دستو یامفصل انگشتان و غیره دردهاى مفصلى بیشتر مربوط به ماده است (رسوب املاح ،جمع شدن مایعات و غیره ) دردهاى مربوط به دررفتگى و شکستگى جدااز ماده است دردهاى مفصلى بیشتر از ماده بلغم (اسیداوریک) و خون بوده و کمتر از مادهصفراوى و سوداوى است ، گاهى دو مادهمثل صفرا و بلغم تواءما موجب ایجاد دردهاى مفصلى مى شوند.

درمان :

درد مفاصل در مزاج سرد را با دادن داروهاى گرم و غذاهاى گرم و در مزاج گرم با اغذیه و داروهاى سردتعدیل مزاج نمایند. اگر مربوط به مزاج خشک باشد به ترطیب مزاج بپردازند و اغذیه رطوبتى چون شیر گاو و غیره خورند، روغن بادام ، روغنمغز تخم کدو، پیه مرغ و مغز ساق قلم گاو مخلوط کرده بمالند. در زیادى خون فصد و کم کردن خون لازم است و شربت لیمو و سکنجبین و شیرهچهارتخم و عناب ، زرشک و لیمو و آلوچه خشکه مفید است با فرمول زیر.

مالیدنیهاى زیر براى دردهاى مفصلى کمرى و همچنین در ضرب و جرح و سقطه و ورم به کار مى رود.

مالدینى رادع (حل کننده)

ضماد محلل

دردهاى مفصلى با تورم و تب و حرارت

این دردها - بیماریهاى حاد و مفصلى را تشکیل مى دهند علاوه بر معالجه ازطریق داروهاى شیمیائى و بررسى آزمایشگاهى ، میتوان به عنوان کمک درتسریع بهبودى بیمار از داروهاى گیاهى نیز استفاده نمود.


توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

  


دسته ها :
X