صفحه ها
دسته
وبلاگ هاي مذهبي
لینک های مذهبی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 356880
تعداد نوشته ها : 744
تعداد نظرات : 84
Rss
طراح قالب
GraphistThem253

به گزارش شیعه آنلاین، همزمان با سالروز میلاد پرنور امام حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ از قدیمی‏ترین تصویر بارگاه آن حضرت در مدینه منوره، رونمایی می‏شود.


در این مراسم رونمایی که پس از افطار در محل "غرفه مجمع جهانی اهل‏بیت (ع)" در نمایشگاه بین‏المللی قرآن کریم برگزار می‏شود، تصویری که بتازگی از کشور ترکیه به دست آمده و قدیمی‏ترین سند مصور از قبور منهدم‏شده چهار امام معصوم اهل‏بیت (ع) محسوب می‏شود در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.


این عکس متعلق به زمانی است که حرمین شریفین تحت تولیت ترک‏های عثمانی قرار داشت و قبور 4 امام اهل‏بیت(ع) دارای گنبد و حرم و بارگاه بود.


این مراسم امروز شنبه 14 شهریور 1388 ـ مصادف با نیمه رمضان، سالروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) ـ پس از افطار در غرفه مجمع جهانی اهل‏بیت علیهم السلام  (واقع در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن کریم در مصلای بزرگ تهران) برگزار می‏گردد.


"بقیع الغرقد" یا "قبرستان بقیع" در نزدیکی مسجد و منزل پیامبر(ص) قرار دارد و گفته شده است اولین کسی که به توصیه پیامبر(ص) در بقیع دفن شد «جناب عثمان بن مظعون» بود که از اصحاب خالص پیامبر(ص) و ارادتمندان امیرالمؤمنین علی(ع) به شمار می‌رفت. سپس برخی از شهدای اُحُد در این محل دفن شدند و بر شرافت آن افزوده شد. پیروان مکتب اهل‏بیت(ع) به دلیل آنکه پیکر مطهر چهار امام معصومشان ـ امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام محمدباقر و امام جعفر صادق (علیهم السلام) به همراه فاطمه بنت اسد مادر و ام‏البنین همسر امیرالمؤمنین(ع) و اسماعیل فرزند امام صادق(ع) ـ در این قبرستان مدفون است به آن توجه دارند. "بیت الاحزان" یعنی مکانی که حضرت فاطمه زهرا(س) در آن برای پدر بزرگوارش(ص) و نیز ستم‏هایی که بر وی و همسرش رفته بود می‏گریست نیز در همین مکان قرار دارد. وهابیان پس از تضعیف امپراتوری عثمانی و پیروزی بر «شرفای حاکم بر حجاز» و تسلط بر مدینه، در ۸ شوال سال ۱۳۴۳ قمری (ماه می 1925 میلادی) قبور و بارگاه چهار امام معصوم را ویران کردند. آنها حتی قصد خراب کردن حرم پیامبر(ص) را نیز داشتند که به دلایلی موفق به این کار نشدند. پس از استیلای آل‏سعود سخت‏گیری‏های زیادی برای زیارت این مقبره مقدس به وجود آمد که تا امروز ادامه دارد.


هم‏اکنون کسانی که برای زیارت به این مکان مشرّف می‏شوند با افرادی مواجه می‏گردند که به زبان‏های فارسی و عربی در مذمت زیارت قبور سخنرانی می‏کنند و حتی اصل وجود قبور ائمه در این مکان را نیز انکار می‏نمایند!! که سندی که امروز رونمایی و منتشر می‏شود یکی از قوی‏ترین ادله در رد این اظهارات به شمار می‏رود.

منبع:ابنا


شنبه جهاردهم 6 1388
X