تعميرات تخصصي گيربكس اتوماتيك با آنلاين گيربكس

درباره وبلاگ
موضوعات

تعميرات تخصصي گيربكس اتوماتيك با آنلاين گيربكس

تعمیرات تخصصی گیربکس

چهارشنبه دوازدهم 3 1400

رانندگی با گیربکس‌های اتوماتیک بسیار راحت و لذت بخش است، به خصوص در ترافیک سنگین که دیگر لازم نیست بارها و بارها دنده را جا زده، خلاص کرد و یا تغییر داد. همچنین باعث می‌شود شروع حرکت آسان باشد و راننده از شر کلاچ خلاص می‌شود. بر خلاف دنده‌های دستی، آنها نیز به نگهداری بسیار کمی احتیاج دارند.

آیا گیربکس اتوماتیک و یا گیربکس پیوسته متغیر (نوعی گیربکس که در هر لحظه در حال تغییر و انتخاب بهینه ترین نسبت چرخ دنده‌ها است) (CVT) کاملا بی‌نیاز از تعمیر و نگهداری است؟

درک عملکرد یک گیربکس اتوماتیک

گیربکس گشتاور را از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌کند تا توان و سرعت بهینه‌ای برای شرایط مختلف رانندگی را فراهم کند. در گیربکس دستی، این عمل به این صورت است که راننده بسته به شرایط مختلف رانندگی، دنده مناسب را انتخاب کند.

گیربکس اتوماتیک، نسبت چرخ دنده بهینه را بدون هرگونه مداخله از جانب راننده انتخاب می‌کند. هر دو گیربکس دستی و اتوماتیک تعداد ثابتی چرخ دنده دارند. از طرفی، یک گیربکس پیوسته متغیر به لحاظ نظری از تعداد نامتناهی چرخ دنده تشکیل شده است.

گیربکس دستی به تعمیر و نگهداری نیاز دارد و در حین سرویس معاینه فنی دوره‌ای بررسی می‌شود. همچنین این نوع از گیربکس به راحتی قابل تعمیر است. اما، گیربکس اتوماتیک و گیربکس پیوسته متغیر، حداقل مطابق با ادعای اکثر تولید کنندگان، نسبتاً بی نیاز از تعمیر و نگهداری هستند.

گیربکس اتوماتیک AMT

یکی از این گیربکس‌ها  ATM نام دارد که بر اساس سیستم انتقال دستی ساخته شده است. خودرو از این نوع گیربکس، سوخت پایین‌تری را مصرف می‌کند و در مقایسه با گیربکس دستی، زمان تعویض دنده کوتاه‌تری دارد. همچنین به دلیل سادگی، هزینه تولید آن نیز پایین‌تر است.

گیربکس اتوماتیک AT

AT یکی دیگر از مجموعه گیربکس‌های اتوماتیک است که فشار روغن به صورت کنترل شده وجود دارد و باعث می‌شود در سرعت‌های بالا، دنده به دنده‌های بالاتر تغییر کند و به محض کندشدن خودرو، دنده به پایین‌ترین دنده بدل شود.


در این نوع گیربکس، مبدل گشتاور نیروی محرکه گیربکس را به شافت گاردان انتقالمی‌دهد و باعث می‌شود در مقایسه با نوع قبلی، انتقال را سریعتر پاسخ دهد، همچنین جابجایی دنده راحت‌تر انجام می‌شود. در خودروهایی همچون بی‌ام‌دبلیو، نیسان، فورد و هیوندای این نوع گیربکس به کار رفته است.

گیربکس اتوماتیکDCT

DCT ها نوع دیگری از گیربکس‌های اتوماتیک با دو محور هستند که سیستم دنده روی آن‌ها قرار دارد؛ یکی از این محورها برای چرخ‌دنده‌های مساوی استفاده می‌شود و دیگری برای چرخ‌دنده‌های معکوس و پیچیده به کار می‌رود. امتیاز بزرگ این نوع گیربکس این است که دنده بعدی همیشه آماده است و جابجایی دنده به سرعت انجام می‌پذیرد.

گیربکس اتوماتیک CVT

آخرین نوع گیربکس اتوماتیک، CVT است که در بطن آن متغیری وجود دارد که از دو مجموعه دیسک مخروطی تشکیل شده است و روی آن‌ها کمربند درحال اجرا است، مزیتاین نوع گیربکس نسبت به موارد قبلی، شتاب خوب آن است.

برای تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودروی خود از ما کمک بگیرید

آنلاین گیربکس فعالیت خود را ازسال ۱۳۸۹ و با تکیه بر تجربه ۱۰ ساله مدیران خود در حوزه تعمیرات انواع گیربکس های اتوماتیک  چینی ، کره ای ، ژاپنی ، آلمانی ، امریکایی ، فرانسوی ، ایتالیایی و … آغاز کرد تا افقی جدید را پیش روی خریداران خودروهای وارداتی قرار دهد.


مجموعه ای از کارشناسان خبره که شما را یاری خواهند کرد که دیگر نگران اتومبیل های خود نباشید. آنلاین گیربکس با اطلاع رسانی تخصصی و دقیق در زمینه خدماتتخصصی گیربکس های اتوماتیک توانسته است در این مدت به یکی از معتبرترین مراکز تعمیرات تخصصی انواع گیربکس های اتوماتیک در کشور تبدیل شود.


ارائه خدمات  مشاوره ای برای  رسیدن  به  بهترین خدمات در کنار انجام به موقع  وبدون تاخیر تعهدات ، سبب گردیده تا آنلاین گیربکس در بازار رقابتی خدمات، سهم قابل توجهی از مشتریان را به خود اختصاص دهد.

مجموعه ما با تکیه بر مدیران دوره دیده و مجرب خود این اطمینان رابه شما می دهد که با خیالی آسوده از انتخاب خود لذت ببرید.

برای تعمیر گیربکس اتوماتیک پیشنهاد می دهیم آنلاین گیربکس را انتخاب نمایید.

آیا سرویس و معاینه دوره‌ای گیربکس اتوماتیک فایده‌ای دارد؟

درحالت ایده آل، یک گیربکس اتوماتیک باید 300000 تا 450000 کیلومتر کارکرد مفید داشته باشد. بیشتر تولید کنندگان می‌گویند که اتومبیل‌های گیربکس اتوماتیک آنها نیازی به تغییر روغن گیربکس ندارند. بنابراین، مگر اینکه در قسمتی از سیستم انتقال نیرو نشتی داشته باشد، در تئوری، نیازی به تعویض اینروغن نیست. اما در عمل، ویژگی‌های اصلی و کیفیت این روغن به مرور زمان دچار افت می‌شود.

دربسیاری از اتومبیل‌ها با گیربکس اتوماتیک، علائم عجیب مربوط به گیربکس پس از طی مسافتی حدود 150000 کیلومتر ظاهر می‌شوند. تجربه نشان می‌دهد که سرویس یا معاینه دوره‌ ای معمولاً به جلوگیری یا رفع این مشکلات کمک می‌کند. اگرچه طبق گفته اکثر تولید کنندگان، نیازی به تعویض روغن گیربکس نیست، اما در عمل، خواص اساسی و ویژگی‌های این سیال با افزایش زمان استفاده رو به تقلیل می‌رود.

نشانه‌های یک گیربکس معیوب

وقتی ماشین رفتار عجیب و غریبی از خود بروز دهد، مشکلی در سیستم انتقال خودرو وجود دارد. تغییر دنده دیگر روانی سابق را ندارد. بعضی اوقات دور موتور بالا می‌رود، اما اتومبیل حرکت نمی‌کند. این علائم ممکن است در ابتدا مشکلیایجاد نکنند، اما در اکثر مواقع، در صورت عدم رسیدگی، نهایتا منجر به ایجاد مشکلات جدی تری می‌‌شوند.

وقتی علائم بسیار حاد شوند، تقریبا می‌توان گفت عمر گیربکس به انتها رسیده است.رفع به موقع مشکلات جزئی گیربکس، می‌تواند به جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی کمک کند و فرد را از پرداخت هزینه‌های عظیم تعمیر گیربکس اتوماتیک معاف کند. تنها کاری که باید کرد این است که اجازه نداد کار سیستم انتقال به جایی برسد که دیگر برگشتی از آن نباشد.


سرویس یک گیربکس اتوماتیک


Gearbox repairs


اگر چه حفظ سلامت گیربکس اتوماتیک در مراحل اولیه خرابی آن آسان‌تر است، اما تعویض روغن گیربکس، حتی در مراحل بعدی نیز چندان مضر نیست. در بسیاری از موارد، تغییر روغن گیربکس حتی وقتی علائم حاد باشد، می‌تواند عملکرد سیستم انتقال را تا حد زیادی بهبود بخشد. هیچ تضمینی برای کارکرد حتمی آن وجود ندارد، اما در اغلب موارد کار می‌کند و یک روش خوب و ارزان برای رفع علائم ومشکلات مرتبط با گیربکس است.

خرید و نصب یک گیربکس جدید حدودا 10 برابر تعویض روغن گیربکس هزینه دارد. بنابراین، منطقی است که با مشاهده اولین علائم و مشکلات در گیربکس اقدام بهتعمیر یا رفع این مشکلات کرد. ممکن است با این کار عملکرد سیستم انتقال مانند روز اول نشود، اما برخی از علائم کاملا محو شوند و برخی دیگر تا حد قابل قبولی کمرنگ. به طور خلاصه باید گفت تعمیر و حفظ سیستم انتقال در مراحل اولیه بروز مشکلات و علائم آن بسیار کم هزینه‌تر و کم دردسرتر است، تا اینکه نیاز باشد ریسک تعویض کامل گیربکس را پذیرفت.

سرویس یک گیربکس پیوسته متغیر

برخلاف گیربکس دستی یا گیربکس اتوماتیک، یک گیربکس پیوسته متغیر یا CVT از لحاظ تئوری می‌تواند نسبت بی‌نهایتی از چرخ دنده‌ها را به هم متصل کند. این موضوع منجر به انتقال قدرت مناسب برای انواع شرایط رانندگی و صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود.

بیشتر تولیدکنندگان انتظار صرف هیچگونه هزینه و زمان، برای تعمیر و نگهداری CVT را ندارند. به همین دلیل، تعویض روغن گیربکس، معمولاً در برنامه‌های خدمات ومعاینه خودرو، که از سوی کارخانه سازنده مشخص شده وجود ندارد. تعویض روغن گیربکس نیز در اینگونه گیربکس‌ها توصیه نمی‌شود، چرا که مایع مورد استفاده در آنها طوری انتخاب شده که در طول عمر مفید خودرو نیاز به تعویض نداشته باشد. آنچه آنها به افراد نمی‌گویند، این است که عمر مفید این نوع گیربکس‌ها، بدون تعمیر و سرویس فقط حدود 120000 کیلومتر است و تعویض آنها نیز گران است.

هزینه تعویض به دلیل پیچیدگی ذاتی این نوع سیستم انتقال بسیار بالاست. خرید یک گیربکس جدید می‌تواند حدود 3 تا 6 هزار پوند هزینه روی دست رانندگان بگذارد(در زمان نوشته شدن این مقاله 43 تا 86 میلیون تومان). اما تعویض روغن اینگیربکس‌ها، می‌تواند عمر مفید آنها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

روغن به کار رفته در گیربکس‌های پیوسته متغیر نسبتاً ارزان است و برای کل کار تنها باید حدود 200 پوند (تقریبا 3 میلیون تومان) هزینه کرد که قطعاً گزینه بهتری است.


(0) نظر
X