۱۰ امكان جالب جستجوگر گوگل 

 

 

گوگل محبوب‌ترين و بهترين جستجوگر اينترنت است كه با اختلاف زيادي نسبت به رقبا در صدر انتخاب‌هاي كاربران قرار دارد. گوگل با روش‌هاي پيشرفته‌اي صفحات وب را رتبه‌بندي و در نتايج ظاهر مي‌كند كه باعث مي‌شود همواره بهترين و دقيق‌ترين نتايج براي كاربران به نمايش درآيد.

حتما مي‌دانيد كه جستجوگر گوگل فقط جستجوگر كلمات و عبارات موردنظر شما نيست و امكانات جانبي مختلفي دارد. امكاناتي كه مي‌تواند به شما در رسيدن به نتيجه موردنظرتان كمك كند. در اين مطلب ۱۰ مورد از امكانات گوگل را معرفي مي‌كنيم كه شايد كمتر به چشم آمده باشند.

 

۱. پيداكردن صفحات مشابه

با استفاده از گوگل شما مي‌توانيد سايت‌هايي مشابه سايت موردنظرتان بيابيد. به عنوان مثال اگر شما در يك سايت آموزش فتوشاپ هستيد مي‌توانيد با استفاده از گوگل ديگر سايت‌هايي هم كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند بيابيد. كافي است قبل از آدرس سايت موردنظرتان، بنويسيد related: و جستجو كنيد. به عنوان مثال مي‌توانيد بزنيد related:http://google.com تا ديگر موتورهاي جستجوي معروف جهان مثل ياهو، MSN، Ask و بينگ را ببينيد.

 

۲. پيداكردن معاني

در طول دوران تحصيل يا در زمان كار هميشه نيازمند يافتن معاني لغات و اصطلاحات هستيم. بسياري از ديكشنري‌هاي فني براي اين كار استفاده مي‌كنند. اما با استفاده از گوگل به راحتي مي‌توانيد با به كار بردن عبارت define معني كلمات موردنظر خود را بيابيد. مثلا مي‌خواهيد بدانيد كه معني كلمه speed چيست. كافي است تايپ كنيد define speed و جستجو را بزنيد تا معني آن ظاهر شود. ديگر نيازي به استفاده از ديكشنري نداريد!

 

۳. تنظيم سطح يافته‌ها

فرض كنيد كه شما معني كلمه موردنظر را مي‌دانيد اما نيازمند اطلاعات بيشتري درباره آن هستيد. اما نتايج گوگل به طور پيش‌فرض براساس سطح تخصصي‌بودن نتايج رده‌بندي نمي‌شوند. شما مي‌توانيد با انتخاب Reading level از بخش Search tools ببينيد كه چند درصد نتايج در سطح ساده و مبتدي يعني Basic، چند درصد در سطح متوسط يا Intermediate و چند درصد در سطح پيشرفته و تخصصي يعني Advanced هستند. سپس شما مي‌توانيد تنظيم كنيد كه مثلا تنها نتايجي كه حاوي محتواي ساده و مبتدي هستند به نمايش درآيند. اما اگر در زمينه آن‌چه كه جستجو كرده‌ايد متخصص هستيد، مي‌توانيد Advanced را برگزينيد تا مقالاتي پيشرفته در زمينه موردنظرتان بيابيد.

 

۴. هر چيزي را محاسبه كنيد

حتما مي‌دانيد كه عمليات رياضي را مي‌توان در گوگل انجام داد و به اين ترتيب ديگر نيازي به ماشين حساب در كامپيوتر نيست. اما آيا مي‌دانستيد كه محاسبات و نمودارهاي پيشرفته هم با گوگل قابل محاسبه و رسم هستند؟ حتي مي‌توانيد بازه رسم نمودار را هم مشخص كنيد. به عنوان مثال معادله زير را در گوگل بزنيد تا نمودارش را مطابق شكل زير برايتان رسم كند.
sqrt(cos(x))*cos(300x)+sqrt(abs(x))-0.7)*(4-x*x)^0.01, sqrt(6-x^2), -sqrt(6-x^2) from -4.5 to 4.5
 

 

۵. تبديل واحدها

تبديل واحدها از ديگر امكاناتي است كه در جستجوگر گوگل وجود دارد. حتما شما هم در هنگام خواندن مقالات درسي يا حل مسايل فني به اين مشكل خورده‌ايد كه محاسباتي با واحدهاي پوند يا فوت انجام شده و شما مي‌خواهيد آن‌ها را به كيلوگرم يا متر تبديل كنيد. با استفاده از گوگل ديگر نيازي به محاسبات براي تبديل واحدها نداريد. مثلا براي تبديل كيلومتر به مايل كافي است در گوگل بزنيد 1km to mile تا نتيجه ظاهر شود. تبديل‌هاي پيچيده‌تر هم قابل انجام است.

 

۶. تبديل ارز

فرض كنيد مي‌خواهيد يك دلار امريكا برابر چند دلار سنگاپور مي‌شود. به جاي رجوع به سايت‌هاي مختلف كافي است در گوگل بزنيد 1usd to sgd تا نتيجه براي شما ظاهر شود. البته گوگل در لينكي در زير تبديل ارزها توضيح داده كه ممكن است اين تبديل كاملا دقيق نباشد اما در اكثر اوقات نتايجي دقيق ظاهر مي‌شود.

 

۷. ترجمه سريع

براي استفاده از سرويس ترجمه گوگل هميشه بايد به صفحه Translate گوگل مراجعه مي‌كرديم. اما با استفاده از خود جستجوگر گوگل مي‌توان ترجمه لغات به زباني ديگر را به سرعت پيدا كرد. مثلا مي‌خواهيد بدانيد كه ترجمه كلمه instantly به چيني چيست. كافي است در گوگل بزنيد translate instantly to chinese تا نتيجه بلافاصله ظاهر شود. به اين ترتيب ديگر نيازي به رفتن به صفحه سرويس Translate براي پيداكردن معني كلمات نداريد.

 

۸. بيزينس‌هاي محلي را بيابيد

مي‌خواهيد بدانيد كه نزديك‌ترين فست فود Pizza Hut به شما كجاست؟ كافي است بنويسيد pizza hut و سپس آدرس خود را وارد كنيد تا نتايج كامل به همراه نقشه (در صورت وجود نقشه در سرويس نقشه گوگل) ظاهر گردد. همچنين فاصله اين پيتزافروشي با محل سكونت شما با نوشتن from your place to shop نيز مشخص مي‌شود كه به جاي your place بايد آدرس محل سكونت خود و به جاي shop بايد نام بيزينس موردنظر را بنويسيد.

 

۹. ساعت و هواي منطقه خود را بيابيد

اگر مي‌خواهيد ساعت و وضع هواي منطقه خود را پيدا كنيد كافي است در گوگل بعد از زدن نام محل يا شهر خود، عبارت time يا weather را تايپ كنيد. به اين ترتيب اطلاعات مربوط به زمان محلي يا وضعيت هواشناسي منطقه شما ظاهر خواهد شد.

 

۱۰. تاريخچه وب

اگر اين امكان را از طريق صفحه google.com/history فعال كنيد، گوگل اطلاعات مربوط به جستجوهاي شما در گذشته را ذخيره كرده و براي نمايش نتايج بهتر از آن استفاده مي‌كند. به اين ترتيب در آينده نتايج بهتر و مرتبط‌تري براي شما به نمايش درمي‌آورد پس بهتر است اين امكان را هم فعال و از آن استفاده كنيد.

 

گوگل در حال پيشرفت است

اين امكانات گوگل به منظور راحتي بيشتر كاربران تهيه شده‌اند و مهم‌ترين مزيت آن‌ها اين است كه به راحتي قابل استفاده هستند و در ياد مي‌مانند. اين امكانات همواره در زندگي روزمره استفاده مي‌شوند و بعيد نيست روزي برسد كه گوگل به هر سوال و خواسته‌اي جواب بدهد!

X