محصولاتي كه اشتباهي اختراع شدند!

 


بستني چوبي

اختراع بستني چوبي به سال 1905 بر مي گردد. ماجرا از اين قرار بود كه روزي پسر 11 ساله اي به نام فرانك اپرسون آبميوه خود را كه از پودر ميوه و آب درست شده بود، به همراه قاشقي كه براي هم زدن آن به كار برده بود در بيرون از خانه جا گذاشت. صبح فردا آبميوه يخ زده بود و به قاشق چسبيده بود. به اين ترتيب اولين بستني چوبي اختراع شد و فرانك بيست سال بعد اين اختراع خود را به ثبت رساند.

 


 


Rogaine (دارويي براي رويش مجدد مو) :


مشاهدات دانشمندان نشان مي داد كه بيماران مبتلا به فشارخون اگر از داروي لونيتن استفاده كنند موهاي ضخيم تر و پرپشت تري خواهند داشت و بدين ترتيب اين دارو براي درمان ريزش مو و رشد مجدد آن مورد استفاده قرار گرفت.

شيريني خشك (كوكي) با تكه هاي شكلات:

اين خوراكي خوشمزه اولين بار در مهمانخانه اي در ماساچوست ساخته شد. ويكفيلد صاحب اين مهمانخانه با آرد و تكه هاي شكلات دسري براي مهمان ها درست كرده بود اما شكلات ها كاملاً حل نشده بودند و چيزي شبيه كوكي هايي كه امروز مي شناسيم به وجود آورده بودند. البته ناگفته نماند مهمان ها اين دسر جديد را پسنديده بودند و از آن تعريف مي كردند (حق با آنها بود، نه؟)

 


 


مايكرويو:


در سال 1945 يكي از مهندسان كارخانه ريتون، پرسي اسپنسر، هنگام كار با لامپ هاي مگنترون (كه در سيستم هاي رادار نظامي به كار مي رود) متوجه شد كه شكلات داخل جيبش ذوب شده است. اسپنسركه پرتوهاي لامپ مگنترون را عامل ذوب شدن شكلات مي دانست تصميم به اختراع دستگاهي جديد به نام مايكرويو گرفت و بدين ترتيب اولين مايكرويو كه 5 فوت ارتفاع داشت (!) به وجود آمد.

 


 


آتش بازي:


مي گويند حدود2000 سال پيش يك آشپز چيني اشتباهاً زغال چوب، سولفور و نيترات پتاسيم را با هم تركيب كرد و در نتيجه چيزي شبيه آنچه امروز به عنوان آتش بازي مي شناسيم اتفاق افتاد. ناگفته نماند كه همه اين مواد امروزه در آشپزخانه ها ي ما پيدا مي شود.

 


 


صابون عاج (Soap lvory) :


ماجرا از اين قرار بود كه يكي از كاركنان كارخانه صابون سازي كه محل كار خود را براي صرف نهار ترك مي كرد دستگاه صابون سازي را به اشتباه روشن گذاشت غافل از اينكه اين اشتباه به يك اختراع جالب منجر خواهد شد. مرد كارگر به كارخانه بازگشت و ترس از توبيخ باعث شد كه قضيه را از ديگران پنهان كند و صابون هاي به ظاهر خراب را مخفيانه به فروش برساند. اما به زودي مشخص شد كه مشتري ها از مصرف اين صابون راضي بوده اند و مي خواهند دوباره از اين صابون ها استفاده كنند. بدين ترتيب كارخانه ساخت صابون هاي جديد را شروع كرد و ظرف مدت كوتاهي به شهرت جهاني رسيد.

 


 


خمير بازي (Doh Play):


اين تركيب غيرسمي به دست نمي چسبد و مي تواند چندين بار مورد استفاده قرار گيرد. اين وسيله بازي در ابتدا ماده اي انعطاف پذير وبتونه مانند بود و براي پاك كردن آثار زغال سنگ از كاغذديواري به كار مي رفت. پس از جنگ جهاني كه گاز طبيعي جاي زغال سنگ را گرفته بود و كاغذديواري هاي قابل شستشو به بازار آمده بود، كمپاني توليد كننده اين ماده كه خود را در معرض خطر ورشكستگي مي ديد به فكر راه چاره افتاد و محصولات خود را به صورت خمير بازي روانه بازار كرد.

 


 


چيپس سيب زميني:


اين محصول پرطرفدار اولين بار توسط آشپزي به نام جورج كروم ساخته شد. يكي از مشتري هاي رستوران كه از سيب زميني سرخ شده رستوران راضي نبود مرتباً آنها را به آشپزخانه پس مي داد و از تردنبودن آنها شكايت مي كرد . آشپز رستوران كه عصباني شده بود و ديگرحوصله شنيدن شكايت مشتري را نداشت سيب زميني ها را به صورت لايه هاي بسيار نازك خرد كرد، به آنها نمك اضافه كرد و در روغن فرو برد. اين چيپس هاي ترد و خوشمزه به زودي در سراسر آمريكا معروف شدند و طرفداران زيادي پيدا كردند.

 


 


قهوه :


مي گويند چوپاني از اهالي اتيوپي يا حبشه متوجه شده بود كه وقتي گوسفندانش از گياهان قرمز رنگي كه در اطرافشان روييده بود تغذيه مي كنند، شادتر و سرحال تر از هميشه به نظر مي رسند. چوپان بعد از بررسي و امتحان اين گياه آن را به يك پيشواي ديني نشان داد و در نهايت اين گياهان پس از سرخ شدن و جوشيدن به عنوان يك نوشيدني مورد استفاده قرار گرفتند.

 


 
دسته ها :
X