10نكته كه به شما كمك مي‌كنند تا يك فرم درخواست عالي تنظيم كنيد و در مصاحبه بي نظير باشيد را خدمت شما ارائه مي‌كنيم.

 
اگر از شغل خود راضي نيستيد و آن را كسل كننده مي‌دانيد، دو راه پيش روي شماست. مي‌توانيد به روزهاي كسل كننده و حتي گاهي پر از بدبختي در اداره ادامه دهيد و يا مدتي كار را كنار بگذاريد تا شغل بهتري بيابيد.
 
در ادامه 10 نكته كه به شما كمك مي‌كنند تا يك فرم درخواست عالي تنظيم كنيد و در مصاحبه بي نظير باشيد را خدمت شما ارائه مي‌كنيم. اميدواريم در نهايت بتوانيد در كمپاني كه به آن علاقه داريد استخدام شويد.
 
10 - گردآوري يك رزومه‌كاري كه بتواند مخاطب را تحت تاثير قرار دهد.
با وجود اين كه من اصولا به رزومه اعتقادي ندارم (چرا كه معمولا خيلي سريع مرور مي‌شود و معمولا دقيق مورد بررسي قرار نمي گيرد ) اما اكثر مشاغلي كه به دنبالشان هستيد تقاضاي رزومه خواهند كرد. كمي خلاقيت مي‌تواند شما را به گزينه اي منحصر به فرد و متفاوت تبديل كند. ابزار آنلاين در اين زمينه مي‌توانند بسيار مفيد باشند، به خصوص اگر به دنبال چيزي نه چندان معمولي باشيد. Visualize.me مي‌تواند يك اينفوگرافيك جذاب را براي رزومه شما خلق كند. سايت هايي چون Re.vu و Zerply به شما كمك مي‌كنند تا صفحات حرفه اي را ايجاد كنيد كه مي‌توانند به عنوان رزومه ديجيتال مورد استفاده قرار گيرند. About.me و Flavors.me نيز مي‌توانند همين كاربرد را داشته باشند. بهترين ابزاري كه به كارتان مي‌آيد را استفاده كنيد و مطمئن شويد كه رزومه‌تان برجسته و منحصر به فرد باشد. بيشتر اوقات، اين كار به سادگي انتخاب فونت و رنگ مناسب است. زياد طول نمي كشد تا يك رزومه زيبا و حرفه اي بسازيد، پس در طراحي آن كمي دقت كنيد تا بخشي از توده رزومه هاي خوانده نشده نباشيد.
 
9 - هنگام تهيه رزومه از كلمات معمولي و عاميانه استفاده نكنيد.
وقتي رزومه خود را مي‌نويسيد، نبايد از لحني استفاده كنيد كه شما را مثل ساير افراد نشان مي‌دهد. يعني از اصطلاحات رايج و تكراري ( مثل با انگيزه، خلاق، پويا ) و عبارات كليشه اي ( مثل دقيق و جزء گرا، پايبند به كار تيمي، مهارت هاي ارتباطي عالي ) پرهيز كنيد. همچنين عباراتي چون "منابع و مدارك در صورت درخواست شما ارائه مي‌شوند" جملات زائدي هستند كه فقط فضا را اشغال مي‌كنند و نيازي نيست كه در رزومه نوشته شوند. بد نيست اگر در انتها يك بار رزومه را از انتها به ابتدا بخوانيد تا اگر خطايي بود آن را اصلاح كنيد و وقتي كار پايان يافت مي‌توانيد آن را روي RezScore اجرا كنيد تا در صورت امكان آن را بهينه كند.
 
8 - در سايت هاي كاريابي غير رسمي و مرتبط با يك شغل خاص نيز به جستجو بپردازيد.
 
اگر جاي خاصي را براي كار كردن مد نظر نداريد، مي‌توانيد به جستجوي در چندين گزينه بپردازيد. اما اگر براي اين كار سراغ سايت هاي محبوب مثل Monster و Craiglist برويد، به دنبال سوزني در كاهداني خواهيد بود. اين بدان معنا نيست كه اين سايت‌ها شغل مناسبي در جاهاي مختلف ندارند، اما در خيل عظيمي از موقعيت هاي نامطلوب پيشنهاد شده سر در گم خواهيد شد تا شايد بتوانيد گزينه مورد نظرتان را بيابيد. به جاي روش سنتي، يك سايت غير رسمي چون OneDayOneJob.com را امتحان كنيد، كه پيشنهاداتي را به صورت روزانه به شما ايميل مي‌كند. SimplyHired به ظاهر يك سايت كاريابي استاندارد است، اما ليست هايي را به طور مستقيم از وب سايت كمپاني‌ها تهيه مي‌كند. TweetMyJobs كار جستجو را براي شما ساده تر مي‌كند. كافي است بگوييد چه نوع كاري مي‌خواهيد تا گزينه هاي مختلف را به محض يافتن براي شما SMS، توييت و يا ايميل كند. حتي اگر چند سالي است كه از دانشگاه فارغ التحصيل شده ايد، شايد بدتان نيايد به ليست مشاغلي كه به فارغ التحصيلان جديد ارائه شده نگاهي بياندازيد. حتي اگر احساس كنيد بهتر از اين مشاغل حق شماست، از اين طريق مي‌توانيد بفهميد كدام كمپاني‌ها به دانش آموختگان دانشگاه شما علاقه بيشتري نشان مي‌دهند. مي‌توانيد براي موقعيت هاي بهتر نيز به سايت كمپاني مراجعه كنيد و براي آنها درخواست ارسال كنيد.
 
 

 

7 - به جاي جستجوي موقعيت و رتبه كاري بهتر است به دنبال كمپاني بهتري باشيد تا شغل بهتري داشته باشيد.
 
داشتن شغل عالي فقط به معناي لذت بردن از انجام آن نيست، بلكه محيط كاري مناسب نيز بسيار مهم است. يعني بايد به دنبال كمپاني هايي باشيد كه سابقه مقبولي در رفتار با كاركنانشان دارند. نيازي نيست تقاضاي كار به گوگل بدهيد، شما مي‌توانيد به دنبال شركت هايي باشيد كه مزاياي زيادي دارند. براي اين كار كمي تحقيق نياز است. همه كاري كه بايد بكنيد اين است كه با آنها تماس بگيريد و سعي كنيد با همه كاركنان صحبت كنيد. به آنها بگوييد "من قصد دارم به شركتي كه شما در آن كار مي‌كنيد تقاضاي كار بدهم اما قبل از آن مايلم درباره كار كردن در آنجا بيشتر بدانم. ممنون مي‌شوم اگر بگوييد كار كردن در آنجا چگونه است." اكثر افراد از به اشتراك گذاشتن نظراتشان خوشحال مي‌شوند و اگر سرشان شلوغ بود مي‌توانيد در وقت ديگري با آنها تماس بگيريد. اگر شرايط به نظر خوب بود، هنگام دادن درخواست كار مي‌توانيد روي دوستي كه در آنجا پيدا كرده ايد براي كمك حساب كنيد. در واقع با يك تير دو نشان زده ايد. اگر شرايط آن طور كه دوست داريد پيش نرفت، Glassdoor يك منبع آنلاين است كه تجربيات افراد را درباره كمپاني هاي مختلف در اختيار شما قرار مي‌دهد.
 
6 - ياد بگيريد كه حتي تجربه كاري بي ربط خود را نيز مرتبط با شغل مطلوبتان نشان دهيد.
من اكثر مواقع تلاش مي‌كنم به گونه اي از تجربه هاي كاري قبلي ام صحبت كنم كه مرتبط با شغل مورد نظرم به نظر برسند. معناي اين كار دروغگويي نيست. تنها كاري كه بايد بكنيد اين است كه بخشي از سابقه تان را كه در گرفتن شغل جديد موثر هستند پررنگ تر نماييد و تمركز بيشتري روي اين بخش‌ها بگذاريد.
 
اگر شغل كنوني شما كاملا متفاوت از شغلي است كه به دنبالش هستيد ، به همه كارهاي غير معمولي كه در شغل كنوني انجام داده ايد بيانديشيد. اكثر مواقع نمونه هايي مرتبط با شغل جديد پيدا خواهيد كرد، چرا كه شما به دليل علاقه تان به اين نوع كارها از فرصت هاي پيش آمده در كارتان براي انجام آنها با اشتياق استفاده كرده ايد. اگر موردي پيدا نكرديد ايرادي ندارد، هيچ وقت دير نيست. از همين حالا مي‌توانيد سابقه مرتبط با شغل مورد علاقه تان را در محل كار كنوني ايجاد كنيد تا بعدها هنگام مصاحبه كار جديد از آنها استفاده كنيد. به عنوان مثال اگر زمينه كاري تان به دور از ابتكار و نوآوري است، اما شما دوست داريد يك طراح خلاق باشيد فرصت هاي مناسب بسياري داريد.
 
اگر كارتان به گونه اي است كه بايد نمودارها و فلوچارت هاي زيادي توليد كنيد، راه هاي خلاقانه اي براي جذاب تر كردن آنها بيابيد. اگر شركتي كه در آن كار مي‌كنيد قرار است يك سفر كوتاه كاري يا آموزشي ترتيب دهد، از آنها بخواهيد تا بروشور يا بنر آن را شما طراحي كنيد. زماني كه من در دفتر پشتيباني مشتريان كار مي‌كردم، هميشه پوستر هايي با مضمون جوك هاي مربوط به دفتر يا تصاويري بر اساس گفته هاي خنده دار مشتريان درست مي‌كردم. گاهي آنها را در مصاحبه هاي كاري ام براي ارائه مهارت هاي فتوشاپ خود نشان مي‌دهم.
 
شايد فكر كنيد اين كار احمقانه است ولي نتيجه آن است كه نه تنها قابليت هاي من را به نمايش مي‌گذارد، بلكه نشان مي‌دهد كه چقدر با تيم رابطه نزديكي داشته ام. اگر خودتان را وقف كارتان كنيد متوجه مي‌شويد كه همان سابقه به ظاهر بي ربط شما مي‌تواند به راحتي به بسياري از مشاغلي كه درخواست آن‌ها را داده ايد مرتبط شود. ممكن است شروعي كه انتظارش را داريد برايتان اتفاق نيفتد اما اگر در كار سختكوش باشيد، به زودي راهش را خواهيد يافت.
 
5 - شيك و خوش لباس در مصاحبه حضور يابيد.
 
لباس مناسب براي مصاحبه لزوما به معناي لباس رسمي اتوكشيده نيست. بسته به شركت مورد نظر، ممكن است آنها شما را با لباس روزمره تان بيشتر بپسندند و يا ترجيح دهند چيزي بپوشيد كه نشان دهد شما بدون پوشيدن لباسي خاص، آراسته و شيك به نظر برسيد. اگر نمي دانيد در مصاحبه چه لباسي بپوشيد، كافي است با آن شركت تماس بگيريد و با بخش منابع انساني صحبت كنيد. ايرادي ندارد اگر آن‌ها بفهمند كه شما قصد آمدن به مصاحبه را داريد و براي اين كار مي‌خواهيد بدانيد چه لباسي بپوشيد. در اكثر موارد از كمك به شما خشنود خواهند شد. اگر مجبور شديد به طور ناگهاني به مصاحبه برويد لباس معمول كارمندان تجاري گزينه مناسبي است. از آنجا كه بسياري نمي دانند لباس كارمند تجاري چيست، احتمالا با يك شلوار پارچه اي مناسب و يك پيراهن يا پلوور دكمه دار مي‌توانيد مطمئن باشيد لباس نامناسبي انتخاب نكرده ايد. هدفتان بايد اين باشد كه نشان دهيد مي‌توانيد با نوع پوشش تان مقبوليت و اعتبارتان را به نمايش بگذاريد. اگر لباستان براي اندامتان مناسب است، خوب اتو شده و در خانه و اوقات فراغت از كار آن را نمي پوشيد، احتمالا انتخاب درستي داشته ايد.
 
4 - زبان اندام را ياد بگيريد تا مصاحبه موفق تري داشته باشيد.
 
فراگيري زبان اندام در بسياري از موقعيت‌ها كاربرد دارد، اما شناخت نشانه‌هايي كه شما ابراز مي‌كنيد و نشانه‌هايي كه از ديگران دريافت مي‌كنيد؛ مي‌تواند در يك مصاحبه كاري فوق العاده موثر باشد. اين موضوع موجب مي‌شود در برخورد اول كه بسيار تاثيرگذار است بتوانيد جذاب‌تر و مقبول‌تر باشيد. مهم‌ترين كار پرهيز از زبان اندام منفي است. بايد از تيك‌هاي عصبي مثل لمس مداوم صورت يا تكان دادن پا پرهيز كنيد. همچنين نبايد هنگام نشستن قوز كنيد. در كل بايد هدفتان اين باشد كه بسيار راحت اما حرفه اي به نظر برسيد. اگر اين توانايي را داريد، موقعيت بهتري در انتظار شماست.
 
 
3 - پاسخ هاي مناسب به سوالات هميشگي در مصاحبه را از قبل آماده كنيد.
 
نقطه ضعف اصلي تان چيست؟ اين سوال مسخره اي است اما در اكثر مصاحبه هاي كاري آن را مي‌شنويد. بحث در مورد چگونگي پاسخ به اين سوال بسيار است اما به نظر من بهترين روش آن است كه يك مهارت كه واقعا در آن بد هستيد و در ظاهر به شغل جديد مرتبط است اما عملا اين گونه نيست را بيان كنيد. با اين حال در حالت كلي نقطه ضعفتان خيلي نمي‌تواند تاثيري داشته‌باشد. اگر شغل جديد را مي‌خواهيد بايد به اين سوال پاسخ دهيد. پس دو راه پيش رو داريد: روند سوالات را كشف كنيد و از پيش پاسخ‌هايتان براي سوالات محتمل بعدي را آماده كنيد. براي اين كار كافي است خودتان را به جاي شركت مورد نظر قرار دهيد. چرا مي‌خواهند نقطه ضعف اصلي تان را بدانند؟ احتمالا بيشتر به دنبال اين هستند كه ببينند چگونه به سوالي كه در مورد آسيب پذيري شما است پاسخ مي‌دهيد، تا اين كه واقعا بخواهند بدانند در كدام بخش نياز به پيشرفت داريد.
 
همچنين ممكن است بخواهند بدانند آيا شما توانايي سنجش واقع بينانه و دقيق توانايي هايتان را داريد يا نه. اگر روند و انگيزه پشت اين سوالات مشترك اكثر مصاحبه‌ها را كشف كنيد، مي‌توانيد راحت تر پاسخ هاي مناسب را آماده كنيد. نيازي نيست پاسخ‌ها را طوطي وار به خاطر بسپاريد اما تهيه ليستي از كليت پاسخ‌ها مي‌تواند بسيار مفيد باشد هر چند بايد توانايي و انعطاف لازم براي دادن پاسخ مناسب را داشته باشيد تا طبيعي به نظر برسيد.
 
2 - درباره پيش پرداخت اوليه سوال كنيد.
 
تبريك مي‌گويم، شما موفق شديد براي شغل مورد نظرتان انتخاب شويد! اما اگر قبل از قبول اين موقعيت كاري درباره پاداش اوليه سوال نكنيد ممكن است حقوق يك ماه اضافه را از دست بدهيد. اگر درخواست شما براي يك كار، مهم و رقابتي باشد احتمال اين كه كمپاني پس از انتخاب تان شما را واقعا بخواهد بالا است و ممكن است در نظر داشته باشند تا با مقداري پاداش اوليه شما را بيشتر مشتاق كنند.
 
تنها كاري كه بايد بكنيد پرسشي در اين باره است. شما تقاضاي پاداش نمي كنيد و فقط يك سوال مي‌پرسيد. اين پرسش منجر مي‌شود كه اگر آنها واقعا مي‌خواهند استخدامتان كنند براي دادن اين پاداش مصمم تر شوند. اگر نمي توانند اين پاداش را بدهند به سادگي پاسخ منفي خواهند داد و مشكلي به وجود نخواهد آمد. اين از آن سوال هاي كم خطري است كه مي‌تواند پاداش فوق العاده اي به همراه داشته باشد.
 
1 - هنگام ترك شغل قبلي پل‌هاي پشت سرتان را خراب نكنيد.
 
اگر از شغل كنوني تان متنفريد ممكن است وسوسه شويد تا پس از ترك آن همه از اين نفرت باخبر شوند. همان قدر كه اين كار منجر به تخليه رواني تان مي‌شود، ممكن است در نهايت به ضررتان تمام شود. بايد شركت كنوني تان را با شرايطي مناسب ترك كنيد. كسي چه مي‌داند؟! شايد روزي با همكارتان دوباره روبرو شويد يا مجبور شويد با شركت سابقتان براي گرفتن اطلاعات يا انجام كاري تماس بگيريد. خراب كردن پل هاي پشت سر مسلما به سود شما نخواهد بود.
 
اگر آن قدر از كارتان متنفريد كه مي‌ترسيد كار دست خودتان بدهيد بد نيست به نمونه نامه هاي استعفا مراجعه كنيد و نكته هايي درباره چگونگي يك استعفاي موقرانه را بخوانيد. قبل از آن كه استعفايتان را تسليم كنيد، آن را با يك يا دو دوست تمرين كنيد و واكنش آن‌ها را بسنجيد. اگر نظر ديگران را بپرسيد و از آنها كمك بخواهيد مي‌توانيد مطمئن باشيد اشتباهي كه منجر به حسرت شود، نخواهيد كرد.

يکشنبه بیست و هفتم 1 1391 20:6
X