صفحه ها
صفحه ها
دسته
فیدها
يييييييي
سسسسسسسس
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaaa
title
wwwqwqwq
ياهو
تابناك
مجله خانه سبز
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81658
تعداد نوشته ها : 1318
تعداد نظرات : 20
Rss
طراح قالب
GraphistThem270

مهندس علي نيكزاد در سفر به استان اردبيل در جمع خبرنگااران اظهار داشت: نخستين اتوبوس ايراني حامل زائران عتبات عاليات امروز پنج شنبه از مرز مهران وارد خاك عراق شد و در آينده نزديك كاميون‌هاي هر دو طرف نيز بدون ممنويت وارد خاك يكديگر مي‌شوند و لزومي به خالي كردن بار و تعويض كاميون‌ها نيست.

وي گفت: ششم بهمن ماه در سفر هادي فرحان العامري وزير حمل ونقل جمهوري عراق به كشورمان يادداشت تفاهم همكاري ميان ايران وعراق دربخش حمل ونقل درحوزه‌هاي جاده‌اي، ريلي، هوايي و صدور خدمات فني ومهندسي در محل وزارتخانه راه وشهرسازي جمهوري اسلامي ايران امضا شد كه امروز قسمتي از اين تفاهم نامه عملياتي شد.

مهندس نيكزاد يادآور شد: پيش از اين زائران دو طرف در مرز پياده و اتوبوس خود را عوض مي‌كردند و امروز اولين اتوبوس مشمول اين تفاهم نامه از مرز مهران عبور و از مرز زرباطيه كه توسط مرزبانان عراقي كنترل و اداره مي‌شود به منظور سفر به عتبات عاليات بدون معطلي وارد خاك عراق شدند.

وي تاكيد كرد: در سفر دو ماه گذشته وزير حمل و نقل عراق تاكيد كرديم كه به اتوبوس‌هاي حامل زائران ايراني عازم كربلا امكان تردد بدهند تا جابه‌جايي و تغيير اتوبوس در مرز مهران انجام نشود.

وزير راه و شهر‌سازي در ادامه سخنان خود بيان داشت: از اين به بعد هيچ مشكلي در تردد خودروهاي عبوري زائران ايراني به كربلا وجود ندارد و اهالي كشور مجاور نيز مي‌توانند با اتوبوس‌هاي عراقي وارد كشورمان شوند.

مهندس نيكزاد سفر سالانه يك ميليون نفر زائر ايراني براي زيارت عتبات عاليات در خاك عراق و حضور متقابل ۵۰۰ هزار نفر زائر عراقي در خاك كشورمان را زمينه‌اي براي توسعه روابط دانست.

وي اظهار داشت: در حال حاضر از بسياري از استان‌هاي كشورمان پرواز هوايي به مقصد بغداد و نجف انجام مي‌شود و امسال انتظار مي‌رود با فعاليت شركت‌هاي هواپيمايي اين امر گسترش يافته و روابط حسنه بين ايران و عراق بهبود پيدا كند.

بر اساس يادداشت تفاهم بين وزارت راه وشهرسازي ايران و وزارت حمل ونقل عراق محدوديت پرواز‌ها كه در زمان حضور امريكايي‌ها در عراق محدود شده بود، با خروج نظاميان امريكايي گسترش مي‌يابد.


مهندس علی نیکزاد در سفر به استان اردبیل در جمع خبرنگااران اظهار داشت: نخستین اتوبوس ایرانی حامل زائران عتبات عالیات امروز پنج شنبه از مرز مهران وارد خاک عراق شد و در آینده نزدیک کامیون‌های هر دو طرف نیز بدون ممنویت وارد خاک یکدیگر می‌شوند و لزومی به خالی کردن بار و تعویض کامیون‌ها نیست.

وی گفت: ششم بهمن ماه در سفر هادی فرحان العامری وزیر حمل ونقل جمهوری عراق به کشورمان یادداشت تفاهم همکاری میان ایران وعراق دربخش حمل ونقل درحوزه‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و صدور خدمات فنی ومهندسی در محل وزارتخانه راه وشهرسازی جمهوری اسلامی ایران امضا شد که امروز قسمتی از این تفاهم نامه عملیاتی شد.

مهندس نیکزاد یادآور شد: پیش از این زائران دو طرف در مرز پیاده و اتوبوس خود را عوض می‌کردند و امروز اولین اتوبوس مشمول این تفاهم نامه از مرز مهران عبور و از مرز زرباطیه که توسط مرزبانان عراقی کنترل و اداره می‌شود به منظور سفر به عتبات عالیات بدون معطلی وارد خاک عراق شدند.

وی تاکید کرد: در سفر دو ماه گذشته وزیر حمل و نقل عراق تاکید کردیم که به اتوبوس‌های حامل زائران ایرانی عازم کربلا امکان تردد بدهند تا جابه‌جایی و تغییر اتوبوس در مرز مهران انجام نشود.

وزیر راه و شهر‌سازی در ادامه سخنان خود بیان داشت: از این به بعد هیچ مشکلی در تردد خودروهای عبوری زائران ایرانی به کربلا وجود ندارد و اهالی کشور مجاور نیز می‌توانند با اتوبوس‌های عراقی وارد کشورمان شوند.

مهندس نیکزاد سفر سالانه یک میلیون نفر زائر ایرانی برای زیارت عتبات عالیات در خاک عراق و حضور متقابل ۵۰۰ هزار نفر زائر عراقی در خاک کشورمان را زمینه‌ای برای توسعه روابط دانست.

وی اظهار داشت: در حال حاضر از بسیاری از استان‌های کشورمان پرواز هوایی به مقصد بغداد و نجف انجام می‌شود و امسال انتظار می‌رود با فعالیت شرکت‌های هواپیمایی این امر گسترش یافته و روابط حسنه بین ایران و عراق بهبود پیدا کند.

بر اساس یادداشت تفاهم بین وزارت راه وشهرسازی ایران و وزارت حمل ونقل عراق محدودیت پرواز‌ها که در زمان حضور امریکایی‌ها در عراق محدود شده بود، با خروج نظامیان امریکایی گسترش می‌یابد.

ششم بهمن ماه ۱۳۹۰ با حضور علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی کشورمان و هادی فرحان العامری وزیر حمل ونقل جمهوری عراق به منظور گسترش سطح همکاری‌ها یادداشت تفاهمی در حوزه‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و صدور خدمات فنی و مهندسی به امضای دو طرف رسید.

همچنین مقرر شد راه ‌آهن ایران از طریق مرز شلمچه و مرز خسروی به راه ‌آهن عراق متصل شود.

هادی فرحان العامری وزیر حمل ونقل عراق در دیدار دو ماه گذشته خود با وزیر راه و شهرسازی کشورمان از اراده جدی مسئولان عراقی برای برقراری ارتباط ریلی با جمهوری اسلامی ایران خبرداد و تصریح کرد: برقرای خصوط ریلی می‌تواند نقش فراوانی در توسعه و پیشرفت کشورهای منطقه داشته باشد.

دسته ها :
يکشنبه بیست و هفتم 1 1391
X