دسته
لینک ها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1036
تعداد نوشته ها : 3
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

مزایای طرح تحول اقتصادی
سلام
این روزها حرف از هدفمند کردن یارنه ها بسیار زیاده ولی برای این تحول بزرگ تشبیهی را در نظر بگیرید.
فرض کنین سرما خورده باشید حال دوست دارین قرص های جورواجور بخورین یا با یک آمپول از نوع قوی اش خوبی تون رو دوباره به دست بیارین؟
اقتصاد مریض ایران هم این جوری است؛ اقتصادی که به همه ی قرص ها ( یارانه و کالابرگ و تنظیم بازار و ... ) مقاوم شده و دیگر هیچ تاثیری بر این بیماری مهلک اقتصادی ندارد. تنها یک آمپول قوی می تواند از مرگ اقتصاد ایران جلوگری نماید و آمپولی که بسیار درد دارد و سخت است اما پس از تزریق روز به روز بهتر می شود و تا جایی پیش می رود که خوب خوب می شود.
اقتصاد فلج و درمانده ایران اگر این تحول را دریافت ننماید با مرگ روبرو می شود مرگی که دشمنان در انتظارش هستند.

همان طور که گفتم آمپول درد بسیاری دارد و هدفمند شدن یارانه ها هم با درد بر روی ملت و دولت همراه است ، تورم نوسان های شدیدی می گیرد ، مردم بدبین می شوند ، دولت با تزریق اجناس و کالا های مورد نیاز می خواهد از قیمت ها کم کند ولی تاثیر شگرفی ندارد و .... این ها از معایب ( همان درد های مورد نیاز به تحمل ) هستند.

اما مزیت ها و خوبی های این طرح بزرگ اقتصادی ( تحول اقتصادی ) با نام هدفمند کردن یارانه ها :
1- تا کنون دولت برای همگان چه ایرانی و چه غیر ایرانی منابع ملی را خرج می کرد و به عنوان یارانه اهدا می نمود ولی از این پس فقط ( فقط ) ایرانیان و تابعین این کشور از دولت یارانه دریافت می کنند؛ یعنی هیچ افغانی ( 3 میلیون نفر ) ، پاکستانی ، عراقی و ... در ایران یارانه دریافت نمی کنندو سرمایه ایران برای ایرانیان خرج می شود.
2- تا کنون دولت ، یارانه ها را به صوت تخفیفی در اختیار عام می گذاشت ( یعنی با خرید بیش تر سود بیشتری را دریافت می نمایید ( تنها پولداران و قشر بسیار مرفه جامعه که تعدادی بسیار کم هستند از این سود ها در قبل ازهمدفمندی یارانه ها بر خوردار می شوند )) ولی از این پس با اصلاح قیمت ها کسانی که کمتر خرید کنند ( یا انرژی مصرف کنند ) از سود بیشتری برخوردار می شوند ( یعنی قشر ضعیف جامعه از سود بیشتری برخوردار می گردد )
3- شما سالانه چند بار با هواپیما سفر می کنید ؟ شما سالانه چند بار به موزه می روید ؟ شما سالانه چند بار به سینما و اماکن تفریحی ، خدماتی می روید ؟
اگر بیشتر بیاندیشید ، می بینید دولت برای همگان ( به نام ما به کام بعضی ها ) ، به این جور مسائل یارانه می دهد ، حال شمایی که شاید یک بار هم در سال از آن استفاده lنکنید باید حق خود را ( یارانه ای که بابت شما می دهند ) به دیگران واگذار نمایید ولی از این پس خود مدیر کار ها و در آمد ها و خرج کرد های خود خواهید بود.
4- از خیلی از مسافرین برگشته از سفر مکه شنیده ام که می گویند ، خوشا به حال عربستانی ها ؛ از این سال تا سال بعد قیمت هیچ تغییری نمی کند و دولت شان به مردم پول هم به صورت ماهانه می دهد . خوب اگر بیشتر بیاندیشیم می بینیم که این کار ها به خاطر هدفمندی یارانه ها و پرداخت آن به صورت ماهانه است . تورمی که پس از گذشت چند ماه اول ( درد آمپول ) در اقتصاد ایجاد می شود ، تورمی تک رقمی و گاهی اوقات نزدیک 3 % می باشد ( که آرزویی برای همه ی دولت هاست )
بیاییم دولت را در این کار بسیار بزرگ و کلان اقتصادی یاری دهیم و از ایجاد شوک و تشنج در جامعه جلوگیری نماییم و روشنگری نماییم
با سپاس
دسته ها :
دوشنبه دوازدهم 7 1389

نجاری خود را برای باز نشسته شدن آماده می کرد . او این موضوع را با شریک خود در میان گذاشت. شریک اش بسیار ناراحت شد و تلاش کرد که او را منصرف کند امّا نجار بر حرف اش و تصمیمی که گرفته بود پا فشاری کرد .سرانجام ، شریک او با تاسف با این در خواست موافقت کرد، اما از او درخواست تا به عنوان آخرین کار ، ساخت خانه ای را بر عهده  بگیرد .نجار در حالت رو در بایستی پذیرفت ، در حالی که دلش چندان به این کار خوشنود نبود و ساختن این خانه را بر خلاف خواست درونی اش پذیرفته بود . برای همین ، زود و به سرعت مواد اولیه را آماده کرد و به ساخت خانه مشغول شد  .نجار  ، ساخت خانه را زود به پایان برد و صاحب کار را از پایان پذیرفتن کار با خبر کرد  . شریکش برای دیدن آخرین کار او به آن جا آمد .شریک خردمند ، کلید را به دوست اش باز گرداند و گفت  : این خانه پیشکشی باشد از سوی من برای تو  ، به سبب این همه سال همکاری  !نجار یکه خورد و بسیار شرمنده شد  .در واقع اگر می دانست که قرار است خودش در این خانه ساکن شود ، لوازم و مصالح بهتری برای ساخت آن به کار می برد .

***********

این داستان ماست  ؛ ما زندگی مان را می سازیم ، هر روز که می گذرد .گاهی ما به آن چه می سازیم کم ترین  توجهی نداریم ، اما بر اثر شوک و پیشامد ی ناگهانی می فهمیم که مجبوریم در همین ساخته ها زندگی کنیم  .اگر چنین تصوری داشته باشیم ، تمام کوشش  خود را برای ایمن کردن شرایط زندگی مان  به کار ببریم .فرصت ها از دست می روند   و گاهی باز سازی آن چه که ساخته ایم ممکن نیست .شما نجار زندگی خود هستید  و هر روز چکشی است که بر میخی از زندگی تان می کوبید .مراقب و نگهبان سلامت خانه ای باشید که برای  زندگی  خود می سازید  .

فقط خود شما .... نه هیچ کس دیگر !!!

دسته ها :
جمعه دوم 12 1387

من به زودی می آیم

دسته ها :
شنبه نوزدهم 11 1387
X