معرفی وبلاگ
این وبلاگ هم اخبار مربوط دانشگاه پیام نور را میگه ، هم داستان و گاه گداری هم مطالب خواندنی دیگه امیدوارم مورد قبولتون واقع بشه *************************** *************************** برای بهتر دیدن هر مطلب بر روی لینک ( ادامه مطلب ) که پایان هر قسمت آمده کلیک کنید *************************** *************************** وقتی چیزی را از دست دادی، درس گرفتن از آن را از دست نده. *************************** ***************************
دسته
پيوند ها
پايگاه هاي علمي
دانشگاه هاي ايران
ژورنال هاي شيمي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 477677
تعداد نوشته ها : 827
تعداد نظرات : 236
فریاد ها را همه می شنوند هنر واقعی شنیدن صدای سکوت است - دکتر علی شریعتی
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

 

موهايتان شوره دارد؟


شوره‌سر به اندازه‌اي شايع است كه اغلب متخصصان وجود آن را طبيعي مي‌دانند. اما نگراني در مورد شوره‌سر به درجه حساسيت فرد بستگي دارد.اين نگراني اغلب هنگامي‌ كه شوره قابل‌توجه است و پوست سر خارش شديدي داشته باشد، بيشتر مي‌شود...


اگر از كساني هستيد كه مشكل پوسته و شوره‌سر امانتان را بريده، بهتر است بدانيد استرس و خستگي از مهم‌ترين عوامل ايجاد و تشديد شوره‌سر هستند و بهتر است تا مي‌توانيد از استرس‌هايتان كم كنيد زيرا باعث كم شدن قدرت سيستم ايمني بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماهاي پوستي مي‌شود. از ديگر عوامل ايجاد شوره‌سر، كمبود برخي ريزمغذي‌ها همانند «روي» در بدن است.

اگر شوره‌سر قبل از سن بلوغ اتفاق افتد، معمولا از نوع شوره‌هاي خشك سر است كه بيشتر به علت فعاليت بيش از حد لايه خارجي پوست اتفاق مي‌افتد و حالت بيماري ندارد اما شوره‌هايي كه پس از سن بلوغ ايجاد مي‌شوند، در صورتي كه همراه با خارش و قرمزي ناحيه و زرد و چسبنده‌ باشند معمولا به علت ابتلا به اگزماي سبوره‌اي به وجود مي‌آيند اما اگر در اين سنين شوره‌سر به صورت پوسته‌هاي براق، شفاف و سفيدرنگ باشد، به علت ابتلا به درماتيت پسوريازيس است.

لايه خارجي پوست سر مانند ساير نقاط ديگر بدن دايم در حال تجديد و جايگزيني است و سلول‌هاي جديد ساخته‌شده به سطح پوست حركت مي‌كنند و سپس تك‌تك مي‌ريزند كه اين دوره حدود 30 روز طول مي‌كشد، ولي در صورت افزايش سرعت چرخه ايجاد سلول‌‌ها و پوسته‌ريزي، شوره‌سر ايجاد مي‌شود كه شامل سلول‌هاي به هم چسبيده و پوسته‌هاي بزرگ است.

در شرايط معمولي، چون سلول‌ها به‌تدريج و جداجدا مي‌ريزند، جلب‌توجه نمي‌كنند اما وقتي تعداد سلول‌هاي از بين رفته زياد شود و با هم به سطح پوست بريزند، پوسته وسيعي تشكيل مي‌دهند و آشكار مي‌شوند. اينكه چرا سلول‌ها به جاي اينكه جدا از هم و تك‌تك از بين بروند با هم مي‌ريزند، معلوم نيست. اگر پوست سر خيلي خشك باشد، آنچه شوره به نظر مي‌رسد، ممكن است واقعا پوست خشك باشد كه مثل پوسته و برفك مي‌ريزد.


درماتيت سبورييك كه شكل شديد شوره است، با قرمزي، خارش و التهاب پوست و پوسته‌ريزي همراه است و در مناطقي مانند ابرو، كناره‌هاي بيني، دور گوش‌ها، يا در سينه و پوست سر پديد مي‌آيد. اغلب براي كنترل درماتيت سبورييك مراقبت‌هاي پزشكي لازم است. مي‌توانيد با تغيير شيوه زندگي، مديريت استرس و اصلاح الگوهاي تغذيه‌اي شرايط ايجاد يا تشديد بسياري از بيماري‌ها و مشكلات از جمله اين مشكل پوستي را از بين ببريد.

دسته ها : مجله سلامت 11
دوشنبه 11 2 1391 3:51 بعد از ظهر
X